Skocz do zawartości

JAK UZYSKAĆ POTĘŻNĄ MOC W POMIESZCZENIU 40 M2,


Recommended Posts

Dnia 30.03.2020 o 08:50, S4Home napisał:

Mając taki budżet oczywiscie nie idzie się już w Klispcha.

Bez przesady.

W tej cenie podstawa to dobry amplituner Denon X3600 / Yamah 685 bo chodzi o kalibrację i do tego końcówka mocy na front. To rozwiązanie to minimum.

Idąc dalej znakomite amplitunery to Yamaha 1080 / Nat 753 V3 albo Arcamy i te masz teraz na promocji.

W Nadzie i Arcamie masz kalibrację Diraca. Najlepszą z możliwych

Kolumny?

Jeśli lubisz jasne analityczne brzmienie to Magnat Signature 909 + reszta do kompletu.

Jeśli lubisz brzmienie bardziej po środku ale wciąż z wielką dynamiką to Monitor audio Silver 500 set 5.1 albo Heco Revolution R9

Cieplejsze brzmienie zapewni Ci seria KEF R7 albo niższa ale większa Q950. Znakomicie wypadną także Fyne Audio F502

Najważniejsze to wybrać dobry start czyli amplituner z kalibracją.

Jeśli zostanie to opcja 2x sub jak najbardziej. Jeśli nie to trzeba by o nim pomyśleć z czasem.

Zapraszam po wyceny i porady

pozdrawiam

Piotr

 

Nie bardzo rozumiem różnice brzmienia, analityczne, środkowe i ciepłe po prostu jestem laikiem lubiącym dobre brzmienie. Ja chciałbym usiąść w fotelu i odpłynąć.... :) z wrażenia. Nie szukam najtańszego rozwiązania aby upchać w pomieszczeniu. Chciałbym kupić dobry sprzęt bo prawdopodobnie on już będzie dożywotnio.  Być może podzielę zakupy. W tym roku kupię serce czyli amplituner i jeżeli trzeba to końcówki, odtwarzacz blu ray i projektor a pełny zestaw kolumn w następnym roku. I tu bardzo zaciekawił mnie kolega BaliGdynia, głośnikami svs, wyglądają na solidne ale podobno nie  kierujemy się wyglądem :) . Reasumując, ja chętnie skorzystam z Twojej porady i z wyceny. I jeszcze jak możesz mi podpowiedzieć o co chodzi z adaptacją akustyczną pomieszczenia, czy to jest ta specjalna pianka na ściany?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jarosław Szymczyk napisał:

o co chodzi z adaptacją akustyczną pomieszczenia, czy to jest ta specjalna pianka na ściany?

Tak to miedzy innymi pianka na sciany :)

ale na poczatek nic nie rob tylko sluchaj. Sam zauwazysz czy jest ok czy tez trzeba cos poprawic. No bo skad masz teraz wiedziec czego użyć. Rozproszyc a moze tłumić? Potrzeba czasu i doswiadczenia w osłuchaniu sie. Pozdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy test akustyczny to po prostu stanąć w pomieszczeniu i klasnąć, jeżeli jest pogłos to jest słabo najprościej mówiąc. Dywan z grubym włosem typu Schagy, Jakieś obrazy na ścianę, zasłony to już pomaga w akustyce. Taaa SvS a zobacz np, Kef czy Focal Aria kolumny, Heco też ładne jak i Monitor Audio, tak niby oczyma nie kupujemy ale jednak gdy salon nie tylko do KD jest to też fajnie aby sprzęt oko cieszył.
Ja też bym zrobiła ja S4Home proponuje, tańszy Amp AV + wzmacniacz z możliwością końcówki mocy, zresztą ja polecam sklep S4Home bo chłopaki wiedzą co z czym i jak. Kupisz u nich wszytko to na rabaty możesz liczyć czy gratisy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jarosław Szymczyk napisał:

W tym roku kupię serce czyli amplituner i jeżeli trzeba to końcówki, odtwarzacz blu ray i projektor a pełny zestaw kolumn w następnym roku. 

Czyli przez rok bedziesz jechał na dzwieku z tv? Sorry ty nie masz mieć  tv tylko projektor czyli wogole juz lipa. To nie lepiej poczekac ten rok i kupic na raz wszystko. Lepsze rabaty nie mowiac juz ze sprzet ktory dzisiaj kupisz za rok bedzie o ⅓ tanszy.... jaki to ma sens??? Może jakaś mini wieze i dozbierac sianko :)

Pisze tylko co ja bym zrobił na Twoim miejscu. Ale to Ty decydujesz. Pozdr

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.03.2020 o 12:55, Chyba Miro 84 napisał:

Czyli przez rok bedziesz jechał na dzwieku z tv? Sorry ty nie masz mieć  tv tylko projektor czyli wogole juz lipa. To nie lepiej poczekac ten rok i kupic na raz wszystko. Lepsze rabaty nie mowiac juz ze sprzet ktory dzisiaj kupisz za rok bedzie o ⅓ tanszy.... jaki to ma sens??? Może jakaś mini wieze i dozbierac sianko :)

Pisze tylko co ja bym zrobił na Twoim miejscu. Ale to Ty decydujesz. Pozdr

Widzisz, wszystko zależy od tego, na jaki sprzęt się zdecyduję po podpowiedziach forumowiczów. W poprzednich postach pojawiała się propozycja Emotiva RMC-1 za 25tyś, gdzie w następnym poście sprzęt za 6tyś ma już spełniać wszelkie oczekiwania przeciętnego kinomaniaka. Jeżeli zastaw ma mnie kosztować 20-25 tyś to pewnie dam radę na raz ale jeżeli sam amplituner ma mnie kosztować średnio 15-20tyś to muszę to brać na raty. I nie wydaje mi się że cena zakupionego w tym roku danego modelu w przedziale 15tyś, w następnym spadnie o 30% skoro to są topowe modele na lata. Skorzystam jeszcze z podpowiedzi BALI GDYNIA, i zaciągnę informacji od S4HOME, bo "chłopaki wiedzą co z czym i jak". :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowaliśmy nie jedno takie kino i czasem ładowanie większej kasy też nie ma sensu.

Nie rozumiem co ma dać amplituner za 20 k względem tego za 6k plus końcówki mocy nawet za 2-3k.

Oczywiscie nie każdy może sobie pozwolić na dwa segmenty. Ale każde , każde prawdziwe wydajne kino domowe składa się z PRE i końcówek a nie zawyżonej ceny amplitunerów all in one. Końcówka mocy nigdy nie wyjdzie z mody a amplituner tak i to szybko. Lepiej wymieniać jeden element za 6k co 8 lat niż ten za 25k. 

Ja jestem takiego zdania. Często kobiety ze mną walczą bo wiadomo dochodzi kolejny klocek. ale gdzie realizowałem takie zlecenia finalnie klienci mówili jednak że wyszło bardzo dobrze i dobrze że dali się przekonać.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. "przyjacielu forum", dzięki za cenną podpowiedź. Jeżeli Ty, składał byś sprzęt dla siebie, to w jaki byś zainwestował żeby być w pełni usatysfakcjonowany z jakości oglądanego filmu lub posłuchania muzyki?. Czy jeżeli chodzi o projektory i odtwarzacze cd lub blu ray, to też możesz coś doradzić?.
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w tym też doradzamy. Ale to już  nie moja brozka. Kolega się tym zajmuje

Dla siebie wybierał bym dokładnie to co już wybrałem. Czyli amplituner z fajną kalibracją i końcówkę mocy albo integre.

I masz sprzet do kina i do stereo. Zrobiłem to raz zrobił bym i drugi. Chodż obecnie bliżej mi do kina. I ze wzmacniacza praktycznie nie korzystam. Prędzej testuje je w domu pod kątem klientów.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniam. Pracuje w salonie. Testuje. Tak się przyjęło że bywam rzadziej w salonie a więcej w domu i mogę przez to testować więcej sprzetu.

Polecany przeze mnie system wyżej był właśnie u mnie na testach i dlatego wiem że da rade.

Na razie testuje klasyczne 5.1 / 5.2 bez Atmosa.

Kolumny które wywarły na mnie pozytywne wrażenie w kinie to jeszcze Signature od Magnata. Tańsze KEF Q750 ale tu dziwek inny gęsty. Czy też Tannoye XT8F.

Dlatego proponuję tez Tobie wypożyczenie:

https://s4home.pl/wypozyczamy/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnat z serii Signature w kinie domowym sprawdza sie na prawdę wyśmienicie. Jest to piekielnie dynamiczne brzmienie z mocna, wręcz agresywną górą ale w kinie podczas oglądania 2h filmu nie będzie to stanowiło problemu. Gorzej sytuacja wyglada w przypadku stereo, gdzie kolumny narzucają się i ciężko jest posłuchać muzyki w tle. Obok Tannoya postawiłbym jeszcze Fyne Audio, które są cieplejsze i maja bardziej mięsisty dół. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim pomieszczeniu w zasadzie bezwzględnie konieczny jest system 7.x.4.

Dodam coś od siebie:

1. Popieram zdanie kolegów, że lepiej mniejszy amplituner z wyprowadzeniami przedwzmacniacza dla wszystkich kanałów i dyskretne (=osobne) końcówki mocy. Nie warto inwestować w procesor i kilka wzmacniaczy wielokanałowych. Procesor jest droższy od amplitunerów.
Co jakiś czas trzeba wymienić amplituner, a trochę łyso co kilka lat kupować amplituner za 15000. Rozsądniej wydać teraz 15000, a w przyszłości 5-6 tysięcy na samą jednostkę centralną.
Końcówki mocy dla co najmniej dla trzech frontowych głośników (LCR, lewy, centralny i prawy) i kolejnych ważnych kanałów -- bocznych, potem tylnych, potem Atmos (górne). Niektóre amplitunery (NAD T758 v3) nie dają wyboru i dla kanałów Atmos jest tylko wyprowadzenie z przedwzmacniacza, co warunkuje użycie wzmacniacza dyskretnego dla kanałów górnych.

2. Skoro to nie będzie telewizor tylko projektor, to kup ekran transparentny akustycznie i na kanały przednie daj jednakowe kolumny. Przyjęło się, że kolumny centralne są w poziomym układzie d'Appolito (woofer po dwóch stronach tweetera w jednej linii). Powód jest wyłącznie praktyczny -- taką kolumnę łatwiej postawić na telewizorze albo pod nim, ale z wielu powodów to nie jest układ optymalny. Skoro jest to kino, to lepiej zamiast dużych kolumn dać kolumny podstawkowe i dobre subwoofery.
Polecam artykuł: https://www.soundandvision.com/content/subwoofer-setup-steps

There's an attitude among some audiophiles that subwoofers represent, if not the spawn of the devil (there are numerous such spawns in audio lore), a bad compromise at minimum. But the truth is that

adding a modest but well-designed subwoofer to speakers, even compact bookshelf models, can result in better performance than what you'd get from full-range towers that cost considerably more.


Dodanie nawet skromnego dobrze dobranego subwoofera do głośników, nawet kolumn podstawkowych, może dać lepszy efekt niż z dużych kolumn podłogowych, które kosztują dużo więcej.

3. Masz dość duże pomieszczenie, jesteś tam w stanie uzyskać dobry bas nawet z subwoofera z bas refleksem, więc nie powinno być z tym problemu. Miałem kilka artykułów na ten temat otwartych w zakładkach, ale gdzieś się zamknęły. Tutaj jest jeden z nich:
https://sound-au.com/subcon.htm#s5

Tu drugi materiał. Bardzo dobra praca naukowa od Harmana z początku XXI wieku (opublikowane w 2006):
https://pdfs.semanticscholar.org/00da/51387c572cfd27c0256cb15e44e976a1a72e.pdf

Miałem jeszcze fajny artykuł na temat tego, jak kilka subwooferów wpływa na bas w dużej sali kinowej i tutaj by on się przydał, ale nie ma takiej potrzeby. Jeśli w sali będzie tylko jeden widz/słuchacz, to jeden subwoofer może wystarczyć. Ale jeśli słuchać będą dwie osoby, to dwa subwoofery to minimum, a szczerze mówiąc, to widziałbym tam więcej. Lepiej dać cztery małe suby niż jeden albo dwa duże. Taki SVS PB-4000 (lub SB-4000) wygląda (i kosztuje) imponująco, ale w cenie 10 tysięcy złotych kupisz kilka subwooferów, które razem zagrają lepiej -- dwa, trzy lub cztery na przód i dwa w okolicach bocznych surroundów. Nie wiem, gdzie umieścisz fotele, ale jeśli będą gdzieś pośrodku, to subwoofery nieco za fotelami będą po to, żeby odtwarzać najniższe częstotliwości, a te przednie całe pasmo basowe. Przednie mogą być z bas refleksem, ale te boczne powinny być konstrukcjami zamkniętymi -- przy 7,5 metrach długości najdłuższa fala, która mieści się w całości w pomieszczeniu to około 46 Hz. W okolicach tej częstotliwości będą nieprzyjemne rezonanse i te częstotliwości będą przejęte przez subwoofery boczne.

Jeśli budżet masz nieograniczony, to bez problemu znajdziesz odpowiedni sprzęt, ale spędzisz kilka dni na jego rozstawianiu i kalibracji. Przy tej liczbie subwooferów zdecydowanie łatwiej będzie jeśli wszystkie będą miały własny system kalibracji, ale wtedy cena jednego to od 8000 zł w górę.

Najważniejszym krokiem jest ustalenie budżetu. Potem będzie łatwiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ŁAŁ, dzięki wielkie za wyczerpującą podpowiedz. Chciałem się zapytać, jaki sprzęt kupił byś dla siebie jeżeli posiadał byś środki? Chodzi o średnią półkę a nie jak ktoś sugerował w poprzednich postach sub za 25 tyś :). W salce będzie zazwyczaj jedna osoba ale chcę wstawić kanapę bo pewnie domownicy się skuszą na dobre kino (4 osoby).  Ja też bym wolał zestaw 7x4. Jeżeli chodzi  ekran, to bardziej myślałem o wykorzystaniu ściany na której docelowo ma być płyta k-g.  Jeżeli jest taka potrzeba to ja mogę zrobić jakiś szkic pomieszczenia z pomysłami gdzie i co planuję, może będzie łatwiej doradzić coś ostatecznie :) .
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to trafiłem bardzo dobrze za pierwszym razem. Prawy i lewy kanał mam na kolumnach naściennych Monitor Audio Soundframe 2, a kupiłem je dlatego, że była świetna okazja -- dwie sztuki za 1300 zł (normalnie za 5000 zł). Lubię głośniki Monitor Audio i to byłby mój pierwszy wybór.

Gdybym miał robić salę kinową z projektorem, to w zależności od jej rozmiarów, tak jak sugerowałem:
1. Najszerszy sensowny ekran projekcyjny transparentny akustycznie.
2. Jako LCR albo CP-IW460X albo CP-IW260X (460 ma tweeter wstęgowy, 260 ma kopułkę) lub CP-WT380IDC, albo Soundframe 1. Jeśli ściany z głośnikami nie graniczyłyby z innymi pokojami, zwłaszcza sypialnią, to tańszą alternatywą jest W380-IDC.
3. Głośniki dookólne chyba takie same jak LCR.
4. Głośniki sufitowe pewnie też któryś IDC albo FX.
5. Subwoofery instalacyjne w kilku miejscach.

Problem z Monitor Audio jest taki, że nie mają żadnego dipolowego/bipolowego głośnika ściennego, a w sufitowych nie jest to już konieczne. No i oczywiście cena też jest dość poważnym problemem z głośnikami instalacyjnymi. Trzeba rozplanować je na etapie budowy, a naprawdę w ostateczności przy wykańczaniu i dobrze byłoby wszystko zakupić przed zakończeniem budowy pokoju, żeby od razu wejść z instalacją, a to kosztuje, i to niemało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz podstawowy błąd że pytasz innych co by kupili.

A odwróćmy sytuację.

- Jaką dziewczyne mi polecasz? chciałbym się z kimś spotkać, będzie mi odpowiadać? Jaką Ty byś wybrał?

Do czego zmierzam. Jeden woli brzmienie basowe, inny czyste wokale, łagodne, trzeci przestrzeń. ITP itd.

Daje Ci możliwość wzięcia sprzetu na odsłuch domowy. Siądziesz z rodziną z przyjaciółmi wolnymi od Covid i przesłuchasz.

23 godziny temu, Q21 napisał:

Magnat z serii Signature w kinie domowym sprawdza sie na prawdę wyśmienicie. Jest to piekielnie dynamiczne brzmienie z mocna, wręcz agresywną górą ale w kinie podczas oglądania 2h filmu nie będzie to stanowiło problemu. Gorzej sytuacja wyglada w przypadku stereo, gdzie kolumny narzucają się i ciężko jest posłuchać muzyki w tle. Obok Tannoya postawiłbym jeszcze Fyne Audio, które są cieplejsze i maja bardziej mięsisty dół. 

Panowie ale z całym szacunkiem. One grają mniej ostro jak się wygrzeją od Klipscha RP 6000 czy RP 8000 a te jednak są u was polecane do stereo. no to jak to?

Signature trzeba wygrzać. Na początku dwie kopułki dają ostry dźwięk który się z czasem łagodzi.

Podobnie jest w Transplus.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem ale polecanie Klipsch do systemu stereo ma oczywiście sens jeśli komuś zależy na ostrzejszym brzmieniu z mocno podbitą górą. Tutaj wiele zależy od preferencji. Magnat Signature na pewno nie jest muzykalny i tego po prostu nie da się napisać. Jest to ostre brzmienie podobnie jak Klipsch  RP, Tannoy Platinum czy nawet nowe PMC Twenty... Nie są to złe kolumny, wręcz przeciwnie ale wszystkie mają bardzo mocno podbitą górę i wygrzanie nagle nie robi z nich potulnych baranków.  Budżetowy subwoofer Magnat 302a też jest przez Was często polecany i do dziś nie jestem w stanie odpowiedzieć dlaczego, nawet w porównaniu z większymi Klipschami przegrywa? Nie sądzę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Tylko nie mów że nie słyszysz różnicy na słuchawkach między tamtym a np. Tym  

 

Nie o to chodzi, ale to jest zupełnie inny dźwięk. Tam są dali, cholera wie co za mikrofon to raz, Ty czy ja inne już słuchawki mamy i inaczej słyszymy. Materiał z YT to należy brać z przymrużeniem oka. Jedynie podpatrzeć jak dany sprzęt wygląda, jak się prezentuje w pokoju czy gdzieś tam ale nie JAK GRA! Jedyny test to na żywo i nic więcej. Tamte Monitor Audio dobrze grają, tam dźwięk jest zły, czyli pewnie jakiś telefon lub aparat słabej jakości. NIE PATRZ JAK COS GRA BO TO NIGDY NIEODDAJE ORGINALNEGO DŹWIĘKU  

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...