Skocz do zawartości

Zestaw kina domowego - prośba o opinie (plan pokoju)


Paweł Z

Recommended Posts

Cześć! 

Przeprowadzka do nowego mieszkania coraz bliżej. Na szczęście pytań już mam coraz mniej, ale wciąż potrzebuje przynajmniej pozornej pewności :)

W tym momencie zastanawiam się poważnie nad zestawem Denon x1600h + Jamo s 807 HCS. Z czasem chciałbym dokupić atmosowe (jamo s 8 ATM). Przeznaczenie to 80% filmy, 15% gry i 5% muzyka. Wcześniej jednak będę próbował gdzieś umówić się na odsłuch.  Czy taki zestaw spełni oczekiwania na początku przygody z zestawem kina domowego?

Druga sprawa, myślę, że nawet może ważniejsza. Metraż samego salonu (bez aneksu) wynosi 18,5m2. Czy taki zestaw w takim rozmieszczeniu jak na planie (załączam w poście) ma sens? Za plecami mam jedno wielkie ogromne okno i jedyne co wymyśliłem to postawienie głośników surround na podstawkach na parapecie.

 

układ-4.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak - po pierwsze, kolmny przednie powinny byc odsuniete nieco od scian, pol metra powiedzmy. Po drugie, kolumny surround (boczne/tylne) powinny byc bardziej po bokach niz z tylu. Jak juz musze byc z tylu, to moze lepiej w tych naroznikach? Daj je tez troche wyzej niz to wynika z wyskosciu uszu. 
Ten czasrny pasek z boku kanapy to ma byc centralny? Jesli to jedyna opcja, to nie instaluj go wcale.

Generalnie odradzam Ci zestaw 5.0 i te atmosy. Duzo lepiej - w takim budzecie - sprawdzi sie porzadne stero. Tak, do filmow tez. Wpakuj ile mozesz kasy w kolumny stereo, do tego jakis wzmacniacz cyfrowy (XTZ EDGE A2-300 https://www.xtzsound.eu/product/edge-a2-300) lub Crown XLS 1002,1502 jesli nie przeszkadza Ci ze srednio to sie nadaje do salonu), ktory zapewni odpowiednia "zrywnosc" potrzebna w kinie. Do tego jakis tzw. DAC polaczony kablem optycznym z telewizora, np. od Fiio. 

Wydasz ok. 150 na DAC od Fiio, 200 zl na kable, 400 euro na tego EDGE, i cala reszte pakujesz w 2 najlepsze kolumny frontowe - koledzy z branzy pewnie cos zaproponuja do testow. 

Za jakis czas dokupisz sobie subowoofer,jesli bedziesz chcial, i to bedzie duzo lepszy zestaw do filmow i do gier. A jak Ci sie zamarzy dzwiek przestrzenny, mozesz zestaw rozbudowac dokupujac sobie nieco wyzszego dennona z wyjscie preamp, i uzywac dalej tego wzmacniacza, ale to juz inna para kaloszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tenfilip napisał:

To tak - po pierwsze, kolmny przednie powinny byc odsuniete nieco od scian, pol metra powiedzmy. 

Może i w stereo powinny. Ale kolega chce w 80% sprzętu używać do oglądania filmów a Ty na dzień dobry każesz mu wyjeżdżać pół metra do przodu z kolumnami i do tego proponujesz zrezygnować z zestawu KD na rzecz stereo, gdzie filmy mają dominować? Spójrz proszę na plan pomieszczenia. Jeśli kolega autor wyjedzie 50 cm do przodu z frontami wtedy już zmniejsza mu się znacznie przestrzeń życiowa, a co dopiero jeśli to 50 cm to dopiero minimum. 

Do autora. Te jamo szału nie robią. Wejdź na stronę s4home i q21 a w swoim budżecie na pewno znajdziesz coś godnego uwagi. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szału nie robią to i tak optymistycznie powiedziane. To po prostu bardzo słabe kolumny które ładnie wyglądają. To wszystko .

Jeśli chcesz Denona to Quadral 6500LE albo set STX Electrino 250

A jeśli możesz wymienić na Yamahe 485 to dochodzi Taga 606V3 albo Melodika BL40 MK III

Pamiętaj że jeśli masz 18 metrów to nie uprawnia Cie to do braku subwoofera!

Zapraszam po wyceny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tenfilip mój błąd - zapomniałem dorysować centralny głośnik. Ten pod ścianą to oczywiście sub. 

Co do rozmieszczenia tylnych głośników. Drugie wyjście to powieszenie ich tak jak zauważyłeś - po rogach na wysokości ok. 2m w kierunku kanapy, ale czy to zrobi, aż taką różnicę?

@S4Home
dzięki za konkretne propozycje. Na forach już niejednokrotnie widziałem dobre opinie o Taga 606v3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym rozwiązaniem na sam początek może być amplituner kina domowego w połączeniu z dwiema kolumnami frontowymi. Tutaj rozwiązaniem może być yamaha rxv685 w połączeniu z Heco Aurora 700 lub jeśli bardziej budżetowo ale o wiele lepiej niż wspomniane Jamo to Pylon Audio Pearl 25 w połączeniu z denon 1600h.

Tqga harmony 606v3 to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od Jamo i w kinie domowym sprawdzą się bardzo dobrze oferując brzmienie dynamiczne z nico podbitą górą pasma. Weź pod uwagę jeszcze polskie Pylon Audio Pearl 25, które zagrają przestrzenniej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, seba3002 napisał:

Może i w stereo powinny. Ale kolega chce w 80% sprzętu używać do oglądania filmów a Ty na dzień dobry każesz mu wyjeżdżać pół metra do przodu z kolumnami i do tego proponujesz zrezygnować z zestawu KD na rzecz stereo, gdzie filmy mają dominować? Spójrz proszę na plan pomieszczenia. Jeśli kolega autor wyjedzie 50 cm do przodu z frontami wtedy już zmniejsza mu się znacznie przestrzeń życiowa, a co dopiero jeśli to 50 cm to dopiero minimum. 

Nie zgadzam sie z opinia, ze w kinie mozna wszystko ustawic na odwal sie, dac byle jakie kolumny byle duzo i subwoofer. Stad moje podejscie. Jesli nie moze 50 cm, niech bedzie 30. 

Mocne stereo do kina ma duzo wiecej sensu niz kiepskie 5.0. Bo w kupie nie porzezbisz, a stereo mozna pozniej rozbudowac do fajnego 5.1, czy nawet 5.1.2. W przeciwnym wypadku zostanie ze zbednym sprzetem.
Wiem, bo mialem kiepskie 5.1, i po zamianie na fajne 2.0 jest duzo lepiej. Teraz mam i 2.0 i 5.1.2 i obu uzywam.

@Pawel Z: Jak bardzo Ci zalezy na szybkim przejsciu na 5.0, to moze faktycznie pomysl o amplitunerze kina domowego i kup kolumny z opcja bi-amp, co da Ci troche wiecej mocy (wtedy mozesz 4 koncowki mocy podlaczyc do 2 kolumn, zamiast tylko dwoch, daje to nieco wieksza moc). Uprosci Ci to rozbudowe.

Co do ustawienia surroundow - tak ten system jest pomyslany, moim zdaniem beda pewne roznice i ja bym poszedl w ta strone. Naroznik to tez fajny pomysl o tyle,ze nie beda Ci zagracac okna.

A co do atmos - wiesz, ze one powinny byc na suficie? Te "odbijane" to kiepski pomysl.

A subwoofer niby narysowales (nie wiem czemu plaski jak nalesnik) ale nie napisales modelu ani nic, wiec trudno powiedziec, co to jest. A jest on dosc istotny w KD :)

Co do kolumn, Heco 700 sa spoko tylko duze, wiec sprawdz, czy Ci wejda.

Edytowano przez Tenfilip
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam i kino i stereo. Wzmacniacz z wejściem Main in i amplituner z wyjściem pre out na fronty i po problemie. Ale tutaj autor pisze wyraźnie, że 80% ma stanowić oglądanie filmów więc raczej do stereo nie będzie przykładał aż tak wielkiej wagi. Z opinia, że dobre stereo jest lepsze niż kiepskie kd nie do końca się zgodzę. O kinie decyduje przede wszystkim kolumna centralna i sub. Wiele razy testowałem u siebie ogladannie filmów (filmów typu marvel itp) na samych frontach i mi to nie odpowiada. Dlatego moim zdaniem - powtórzę - MOIM ZDANIEM - stereo do stereo a KD do KD. Oczywiście mówiąc o kinie mam na myśli co najmniej budżetowy amp (choćby i ten który zaproponował autor) plus kolumny typu taga 606 a nie jakieś plastikowe wynalazki. I takie coś moim zdaniem w niskim budżecie zagra zadawalajaco. Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, seba3002 napisał:

A ja mam i kino i stereo. Wzmacniacz z wejściem Main in i amplituner z wyjściem pre out na fronty i po problemie. Ale tutaj autor pisze wyraźnie, że 80% ma stanowić oglądanie filmów więc raczej do stereo nie będzie przykładał aż tak wielkiej wagi. Z opinia, że dobre stereo jest lepsze niż kiepskie kd nie do końca się zgodzę. O kinie decyduje przede wszystkim kolumna centralna i sub. Wiele razy testowałem u siebie ogladannie filmów (filmów typu marvel itp) na samych frontach i mi to nie odpowiada. Dlatego moim zdaniem - powtórzę - MOIM ZDANIEM - stereo do stereo a KD do KD. Oczywiście mówiąc o kinie mam na myśli co najmniej budżetowy amp (choćby i ten który zaproponował autor) plus kolumny typu taga 606 a nie jakieś plastikowe wynalazki. I takie coś moim zdaniem w niskim budżecie zagra zadawalajaco. Pozdrawiam 

No i bardzo dobrze, niech autor posta sam pomysli, co mu odpowiada :):):)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, maverick2005 napisał:

Może miał na myśli subwoofer od kompletu kolumn Jamo sub s810

Dokładnie ten. Ale faktycznie. Suba będę musiał dobrać innego.

To jak go narysowałem jest bez znaczenia. To tylko rysunek poglądowy ;) 

Edytowano przez Paweł Z
dodanie informacji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...