Skocz do zawartości

Stereo zamiast KD. Aurora 700 vs KEF Q750 vs Klipsch RP6000


Paweł Płachecki

Recommended Posts

Cześć,

Mój poprzedni temat dotyczył kina domowego, jednak zmieniła się ostateczna koncepcja urządzenia salonu i nie będę miał gdzie porozstawiać głośników innych niż kolumny po 2 stronach TV więc pozostaje mi znowu prosić Was o poradę w wyborze zestawu (układ salonu poniżej, na czerwono kolumny, odległość sofy od TV to 2,5-3m, odległość między kolumnami ~2,5m, cały salon z aneksem 24m2).

Będzie wykorzystywany 80% do TV - Netflix, HBO GO, 20% - muzyka puszczana ze Spotify, radia internetowe, YouTube. W większości oglądane wieczorami i nocami więc im lepiej sprzęt poradzi sobie przy średniej i niskiej głośności tym lepiej.

Przez wirusa nie miałem jeszcze szansy nigdzie się umówić na odsłuch więc bazuje tylko na tym co wyczytałem na tym forum i ogólnie w sieci więc najbardziej zainteresowały mnie Aurora 700, KEF Q750, Klipsch RP6000. Zaraz po epidemii chce się udać na odsłuchy dlatego zbieram listę rzeczy które powinienem sprawdzić.

I tu się pojawiają pytania: jaką elektronikę do nich? Czy w przypadku stereo dobrze, żeby była opcja kalibracji, czy to raczej przydatne tylko w KD?

Czy dokupienie subwoofera to zniszczenie nocnego życia sąsiadom czy jednak da się go ustawić tak, żeby móc przyjemnie oglądać filmy tylko u siebie ;)? Jeśli to drugie, to jaki zestaw 2.1? I przede wszystkim czy przy tak małej odległości od TV i kolumn w mieszkaniu jest sens w to się bawić czy bass z samych kolumn wystarczy?

Jeśli chodzi o brzmienie to ciężko opisać czego szukam, bo nie miałem nigdy styczności z dobrym audio, ale może jako przykład podam o co mniej więcej mi chodzi: https://www.youtube.com/watch?v=eZpCnti_czs (wiem, ze słuchanie porównań głośników na YT nic nie daje i na żywo brzmią inaczej, ale według mnie na załączonym filmie jest wyraźnie słyszalna różnica i KEFy grają tam płynnie, spójnie i melodyjnie, a Focal stuka zimno i analitycznie przez co mi się mniej podoba) więc opierając się na tym, myślę, że zależy mi bardziej na melodyjności i fajnych efektach w filmach niż na zimnej neutralności.

Budżet to około 6-7 tysięcy z okablowaniem, bez suba na początek, jeśli bym się decydował na suba to taki max 1,5-2k zl, ale to jako opcja rozbudowy w niedalekiej przyszłości.

Oczywiście, jeśli macie do polecenia coś innego niż kolumny w tytule to też chętnie poczytam.

audisalon1.thumb.png.f7fe7d38b04414510839f9f4633a18de.png

 

Z góry dzięki!

 

Edytowano przez Paweł Płachecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majac na uwadze to do czego bedzie uzywany sprzet filmy i muzyka to lepszym rozwiazaniem bedzie amplituner stereo z autokalibracja pomieszczenia. Co do subwoofera to warto poczekac z zakupem poniewaz moze byc tak, ze z kolumn basu wystarczy.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, lysyrafal napisał:

 amplituner stereo z autokalibracja pomieszczenia. 

Czy taki sprzet jak wyzej jest w stanie "zagrozić" zwykłemu wzmacniaczowi stereo w danej kategorii cenowej? Logicznie rzecz biorąc to raczej nie, ale ta autokalibracja moze przechylic szalę.... hmm zaciekawiles mnie teraz a wiadomo ze technika idzie caly czas do przodu wiec....

Może na poczatek jakiś przykład takiego ampli.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lysyrafal napisał:

Majac na uwadze to do czego bedzie uzywany sprzet filmy i muzyka to lepszym rozwiazaniem bedzie amplituner stereo z autokalibracja pomieszczenia. Co do subwoofera to warto poczekac z zakupem poniewaz moze byc tak, ze z kolumn basu wystarczy.

A czy zestaw ampli + wzmacniacz + kolumny, uda się zmieścić w tej kwocie? Co do suba to mam dokładnie takie same przemyślenia, ale wolę pozbierać opinie :)

39 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy taki sprzet jak wyzej jest w stanie "zagrozić" zwykłemu wzmacniaczowi stereo w danej kategorii cenowej? Logicznie rzecz biorąc to raczej nie, ale ta autokalibracja moze przechylic szalę.... hmm zaciekawiles mnie teraz a wiadomo ze technika idzie caly czas do przodu wiec....

Może na poczatek jakiś przykład takiego ampli.

Jak jeszcze planowałem KD to bazą miała tam być Yamaha v685, która posiada taką autokalibrację, ale w obecnej sytuacji nie wiem czy to nie za dużo i czy zestaw wzmacniacz plus ampli nie da lepszego połączenia.

35 minut temu, Jurek5551 napisał:

Tu pomieszczenie raczej nie pozwoli na odstawienie kolumn od ściany, może to być problem ale nie musi. Nie obejdzie się bez odsłuchu w domu, inaczej wybór bardzo ryzykowny.

Tak. nie wysunę ich na metr, ale myślę, że spokojnie 30 cm dam radę bo sam układ pomieszczenia jest taki, że nieco odsunięte akurat od tamtej ściany, nie będą blokować żadnego przejścia.

 

Jak macie jakieś konkretne modele kolumn, wzmacniaczy i ampli w takim budżecie to śmiało piszcie :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie odsunięcie o 30 cm wystarcza i nawet dosunięcie do ściany nie powoduje dudnienia ale dalej jest jednak zauważalnie lepiej. Mam MA rx6 i uważam że kolumny tej wielkości wystarczą do 25 m2, może nawet wystarczyły by podstawkowe. Jeżeli dobrze dobierzesz sprzęt pod siebie to mogą się zmienić proporcje na 60% muzyki i 40% filmów.

Edytowano przez Jurek5551
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję! Poczytałem o tej elektronice i w tym budżecie chyba nic lepszego niż YAMAHA 803D dla moich potrzeb nie znajdę, a z kolumn w takim razie na pewno na odsłuch pójdą Heco Aurora 700 i KEF Q750 jak tylko będzie można się umówić po kwarantannie.

Chyba, że polecacie dorzucić coś jeszcze do odsłuchu (czy to elektronika czy kolumny) żeby mieć większe porównanie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.03.2020 o 12:11, Paweł Płachecki napisał:

Czy dokupienie subwoofera to zniszczenie nocnego życia sąsiadom czy jednak da się go ustawić tak, żeby móc przyjemnie oglądać filmy tylko u siebie

Raczej szukaj kolumn z wysoką dynamika /efektywność/  i zrezygnuj z suba, wtedy nie naruszysz spokoju sąsiadom. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy taki sprzet jak wyzej jest w stanie "zagrozić" zwykłemu wzmacniaczowi stereo w danej kategorii cenowej? Logicznie rzecz biorąc to raczej nie, ale ta autokalibracja moze przechylic szalę....

Oczywiscie, masz racje zaden nie jest w stanie zagrozic ale zawsze to lepszy wybor od amplitunera KD czyli jakis kompromis. Mysle, ze na dobry poczatek to wystarczy.

20 godzin temu, Paweł Płachecki napisał:

Czy taki sprzet jak wyzej jest w stanie "zagrozić" zwykłemu wzmacniaczowi stereo w danej kategorii cenowej? Logicznie rzecz biorąc to raczej nie, ale ta autokalibracja moze przechylic szalę....

Tak wyzej koledzy Ci juz napisali czyli amplituner stereo i kolumny. Wybierz 3-4 modele kolumn do odsluchu z tym amplitunerem to wystarczy, zeby miec porownanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...