Skocz do zawartości

Ustawienie kolumn 5.1.2 w pokoju 15 m2


Recommended Posts

Witam!
mam do Was pytanie o najlepsze rozstawienie kolumn w pokoju. Cały pokój to będzie moja "jaskinia". Musi się w niej znaleźć jedna rzecz: biurko 180 cm lub 240 cm. Reszta przeznaczona pod kino. Pokój ma wymiary 380x400 i wysokość ok 270 cm. 

Na razie nie wybieram konkretnego sprzętu ale muszę już mieć wizję, żeby dobrze pociągnąć kable itd. Kolumny mogą być na ścianach a mogą na podłodze podstawkach.  Czy na takim metrażu dolby atmos ma sens? 
Mam w głowie 3 wersje. (w żółtym kwadracie odległość głowy od ekranu) 
1. 
nmuoyh75573f_t.jpg

W tej wersji raczej tylko tv wchodzi w grę, bo odległość ok ekranu to ok 2 metry. Ale jakieś 65 cali i tak powinno robić robotę no i przy TV nie musiałbym malować pokoju całego na czarno (w przypadku projektora nie byłby to problem).  
lewa koluma surround musi być w tej wersji na stojaku, podstawce bo jest na oknie (okno 230 cm wysokości- może być ewentualnie nad)

2. 
blv2pffsznm4_t.jpg 

Sofa dalej odsunięta od ekranu więc można już myśleć o dużej ilości cali. 380 cm szerokości - 60 cm biurko więc zostaje ok 320 cm ściany na ekran i kolumny. Oprócz tego, że fale się odbijają to o akustyce wiem niewiele więc ciężko mi powiedzieć czy przesunięcie spowodowane biurkiem wpłynie na dźwięk. Nie wiem też na jakiej wysokość najlepiej powieśić tyle kolumny. Jeżeli można wysoko to bym to zrobił nad drzwiami czyli pewnie ok 100-130 cm na głową oglądającego. Jeżeli lepiej na wysokości uszu czy niewiele ponad to zostaje opcja tak jak na rysunku czyli za słuchaczem. (widziałem w poradnikach, że najlepiej jak jest obok lub delikatnie za a nie tak jak tutaj).

3. 
ghk51w21n7bt_t.jpg

Jeszcze inna wersja. Również przesunięta względem środka.


Która jest najlepsza? A może jeszcze jakaś inna?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Dziękuje za odpowiedzi. 3 osoby piszą o tej samej wersji więc jest chyba najlepsza.

 

Nie znam się na akustyce. Czy to przesunięcie, że z jednej strony i sprzęt i człowiek będzie bliżej ściany niż z drugiej nie wpłynie na akustykę?

Dodam, że chyba z takich odległości na razie zrezygnuje z projektora. Za cenę sensownego projektora 4K z ekranem mogę kupić OLEDA 65 cali. A cały czas mówimy o oglądaniu z ok 2 lub 2,5 metra. Nawet 75 cali już fajny można dostać. Nie wiem czy z takiej odległości coś większego ma sens. 

Edytowano przez Sebastian Rezmer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Sebastian Rezmer napisał:

Dziękuje za odpowiedzi. 3 osoby piszą o tej samej wersji więc jest chyba najlepsza.

 

Nie znam się na akustyce. Czy to przesunięcie, że z jednej strony i sprzęt i człowiek będzie bliżej ściany niż z drugiej nie wpłynie na akustykę?

Dodam, że chyba z takich odległości na razie zrezygnuje z projektora. Za cenę sensownego projektora 4K z ekranem mogę kupić OLEDA 65 cali. A cały czas mówimy o oglądaniu z ok 2 lub 2,5 metra. Nawet 75 cali już fajny można dostać. Nie wiem czy z takiej odległości coś większego ma sens. 

 

EDIT

Właściwie na logikę to jest ot przesunięcie tylko o 60 cm. Wystarczy, że ktoś by siedział obok na kanapie i już jest 60 cm różnicy. Rzeczywiście opcja 2 powinna być najlepsza bo nie tracę odległości od ekranu a dalej jestem prawie na środku pokoju. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w salonie projektor i ekran 120 cali. Salon nie jest przystosowany (białe ściany itd.) ale na meczyk czy film, który sam w sobie nie jest super jakości, wystarczy. Oglądam z 3,5-4 metrów i jest fajnie. W tym pokoju oglądając z 2 metrów 65-75 cali wydaje mi się, że uzyskam efekt "kinowy". Na pewno też dużo szybciej ze względów finansowych kupię dobry TV 4k (np 65 cali OLED) niż projektor i ekran. 

Jednak bardzo ważny jest dla mnie dźwięk w filmie dlatego chcę uzyskać najlepszy możliwy efekt na jaki warunki pozwalają. 

 

Wydaje mi się, że w 1 opcji nie ma jakiś kompromisów. Ustawienie kolumn jest prawidłowe a wielkość ekranu to już kwestia dobrania odpowiedniej wielkości, żeby był efekt kina. Z 2 metrów będzie to pewnie 65-75 cali a z 4 metrów 120-140 cali. Myślę, że i w tej i w tej wersji odczucie przy oglądaniu będzie podobne. 

Edytowano przez Sebastian Rezmer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Sebastian Rezmer napisał:

Obawiam się, że może nie być takiej możliwości. A wersja 1 nie jest lepsza akustycznie?

Dlaczego? A w czym problem postawić posłuchać godzine, przestawić i posłuchać godzine. No bez przesady :P

W opcji 1 jesteś po prostu za blisko. 1,8m to troche mało chyba nie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, S4Home napisał:

Dlaczego? A w czym problem postawić posłuchać godzine, przestawić i posłuchać godzine. No bez przesady :P

W opcji 1 jesteś po prostu za blisko. 1,8m to troche mało chyba nie ?

Muszę parę rzeczy w pokoju zrobić zanim cokolwiek kupię. Mam na myśli jakieś przeciągania kabli itd. Przez co muszę wiedzieć jak mniej więcej będzie ustawione, Wiadomo, przesunięcie o 20 cm nie robi różnicy. Ale biurko na innej ścianie już mi ją robi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość pokoju to 380 cm. Biurko 60 cm głębokości więc zostaje 320 cm. Ekran 110 cali ramowy lub malowany na ścianie to ok 245 cm szerokości. Zostaje 75 cm na kolumny. Ewentualnie mogą być na lub pod ekranem. Zależy jakie kolumny i jeżeli podstawkowe a nie podłogowe to na jakiej wysokości. Przy tej opcji kolumny surround muszą być na lub przy ścianie na podstawkach. Obok nie dam rady ze względu na drzwi i okno. W tej opcji jestem ok 3 metry od ekranu. 

 

Rozrysowałem jeszcze dokładniej opcję numer 3. 

Na obrazku ekran 100 cali a oczy ok 3 metry od ekranu. Kolumny przednie na obrazku mają 30 cm szerokości, Niestety jedna w rogu.  W opcji 2 też jedna w rogu by musiała być. Tylko opcja 1 daje pełną szerokość ściany i możliwość nie wstawiania kolumny do rogu ale maksymalnie 2,5 metry od ekranu głowa. Bo liczę, że pokój ma 4 metry. biurko 60 cm to metr między biurkiem a sofą wystarczy. 

Na rysunku jest full wypas czyli 7.1.2. Ale to tylko żeby zobaczyć Rozstaw kolumn. W tej opcji dwa problemy. Kolumna przednia w rogu i na jakiej wysokości powinny być kolumny surround? Jeżeli wyżej niż są robione podstawki pod nie to problem, bo jest w tej wersji "na oknie" i jej nie powiesze wyżej. 

 

Więc dwie opcje dają podobne warunki tylko opcja 3 pozwala kombinować gdzie mają być kolumny surround (czy bok czy bardziej tył) ale jest troszkę węższa ściana niż w opcji 2 (przez drzwi). Natomiast opcja 2 to szersza ściana z ekranem ale kolumny surround  muszę być na ścianie z tyłu bo z boku są drzwi.

 

Co mi się podoba w opcji 3 to to, że ściana za biurkiem mogłaby być biała (głównie pokój do pracy, na 40 godzin pracy 5-6 godzin rozrywki kinowej) a na czas filmu bym tylko rozciągał czarną zasłonę jak na drugim obrazku. Reszta ścian i sufit mogą być czarne. Tak myślę, że w sumie w opcji 2 też to można zrobić. Pokój to prawie kwadrat więc 20 cm zasłony w jedną lub drugą nie robią problemu. Na jakieś oglądanie meczu czy "wiadomości" bym tego nie robił. Ale na film dobrej jakości już tak. 

 

nzrv8v4rat2k_t.jpg

8aagw2cx4ru7_t.jpg

Edytowano przez Sebastian Rezmer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj aby głośniki miały jak największą odległość, jeśli chcesz słyszeć atmosa. Ja bym wziął opcje nr 2 I jeden podstawkowy położył na biurku drugi na podstawce w rogu ściany. Lepiej by było jakby pokój był podłużny, chociaż te 3x 4,8m, ale trudno próbuj, weź jak najmniejsze podstawki w stylu oberonów 1 lub klipschy r 14m /s, albo I mniejsze surroundy.

Proponuje ci rozwiązanie 2 sofa bliżej tylnej ściany i surroundy bipolarne np. Monitor audio silver fx lub klipsch r-14s, nie używaj dipoli do atmosa. Atmosowe na wysokości kolan. Najwazniejsze aby front był jak najdalej tylnych głośników. Subwoofer z niedużą membramą lecz z dużą mocą

Edytowano przez Edward Gałka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Nie no moim zdaniem Atmos w takim pomieszczeniu nie przejdzie. To się wszystko będzie zlewać. Lepsze 5.1 niż średni Atmos.

A w tym przypadku co wyżej kolumna lewa wręcz dotyka ściany.

Niech najlepiej wypożycza I sprawdza jak to u niego działa. Panele akustyczne nie pomogą? Aby dźwięk się nie zlewał? Podobno minim 3m szerokości i minimum 2,4m wysokości do atmosa

Edytowano przez Edward Gałka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Nie no moim zdaniem Atmos w takim pomieszczeniu nie przejdzie. To się wszystko będzie zlewać. Lepsze 5.1 niż średni Atmos.

A w tym przypadku co wyżej kolumna lewa wręcz dotyka ściany.

Tak jest na rysunku. Normalnie by nie dotykała chociaż na pewno dalej niż te 10,20 cm od bocznej ściany nie będzie, 

2 godziny temu, Edward Gałka napisał:

Pamiętaj aby głośniki miały jak największą odległość, jeśli chcesz słyszeć atmosa. Ja bym wziął opcje nr 2 I jeden podstawkowy położył na biurku drugi na podstawce w rogu ściany. Lepiej by było jakby pokój był podłużny, chociaż te 3x 4,8m, ale trudno próbuj, weź jak najmniejsze podstawki w stylu oberonów 1 lub klipschy r 14m /s, albo I mniejsze surroundy.

Proponuje ci rozwiązanie 2 sofa bliżej tylnej ściany i surroundy bipolarne np. Monitor audio silver fx lub klipsch r-14s, nie używaj dipoli do atmosa. Atmosowe na wysokości kolan. Najwazniejsze aby front był jak najdalej tylnych głośników. Subwoofer z niedużą membramą lecz z dużą mocą

Niestety pokoju nie zwiększe. :( 

Zobaczę głośniki o których piszesz. Może nie jest to pokój idealny ale patrząc, że "swój" gdzie mogę go przystosować nie patrząc aż tak na wygląd (np. cały czarny, głośniki na podstawkach a nie ukrywane jak często się robi w salonie) to i tak jest fajnie. :) 

Szerokość 3 metry jest a z wysokością też bez problemu- 270 cm. Pewnie będę się starał zrobić porządne 5.1 żeby już dawało efekt wow i wtedy wypożyczę głośniki do atmosa i sprawdzę czy będę zbierał szczękę z podłogi. 

Edytowano przez Sebastian Rezmer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Sebastian Rezmer napisał:

Tak jest na rysunku. Normalnie by nie dotykała chociaż na pewno dalej niż te 10,20 cm od bocznej ściany nie będzie, 

Niestety pokoju nie zwiększe. :( 

Zobaczę głośniki o których piszesz. Może nie jest to pokój idealny ale patrząc, że "swój" gdzie mogę go przystosować nie patrząc aż tak na wygląd (np. cały czarny, głośniki na podstawkach a nie ukrywane jak często się robi w salonie) to i tak jest fajnie. :) 

Szerokość 3 metry jest a z wysokością też bez problemu- 270 cm. Pewnie będę się starał zrobić porządne 5.1 żeby już dawało efekt wow i wtedy wypożyczę głośniki do atmosa i sprawdzę czy będę zbierał szczękę z podłogi. 

Git dobre podejscie, prawda jest taka że gdybyś miał jeszcze z 5,5 m dlugosci to by ci proponowali 7.1.4 z kolumnami i wgl. By się dźwięk nie zlewał a teraz z podstawkowymi nie proponuja 5.1.2. Dziwne podejście

Edytowano przez Edward Gałka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jest wersja 2 z kolumnami:

przód: 2x Klipsch RP-600, 1x Klipsch R-34C, 1x Klipsch R-115SW

tył: 2x  RP 402S

sufit dwa głośniki obojętnie jakie. Mogą być w zabudowie w suficie, mogą to być zwykłe podstawkowe. Nie wybierałem konkretnego sprzętu tylko chodziło mi o wymiary. Nic więcej. 

Jeżeli chodzi o tył to na tej ścianie to jedyna opcja. Z boku będzie ciężko bo są drzwi z jednej i okno z drugiej. O ile na oknie może stać na podstawce to na wejściu już nie. 

Wysokość biurka to ok 75 cm. Najlepiej chyba jakby podstawki pod przednie też miały 75 albo 80 cm żeby kolumna była nad biurkiem.

 

Ekran w tej wersji ma 110 cali. 

 

e4jv4v0cae6e_t.jpg

Edytowano przez Sebastian Rezmer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Sebastian Rezmer napisał:

Ok, to jest wersja 2 z kolumnami:

przód: 2x Klipsch RP-600, 1x Klipsch R-34C, 1x Klipsch R-115SW

tył: 2x  RP 402S

sufit dwa głośniki obojętnie jakie. Mogą być w zabudowie w suficie, mogą to być zwykłe podstawkowe. Nie wybierałem konkretnego sprzętu tylko chodziło mi o wymiary. Nic więcej. 

Jeżeli chodzi o tył to na tej ścianie to jedyna opcja. Z boku będzie ciężko bo są drzwi z jednej i okno z drugiej. O ile na oknie może stać na podstawce to na wejściu już nie. 

Wysokość biurka to ok 75 cm. Najlepiej chyba jakby podstawki pod przednie też miały 75 albo 80 cm żeby kolumna była nad biurkiem.

 

Ekran w tej wersji ma 110 cali. 

 

e4jv4v0cae6e_t.jpg

Myślę że możesz to sobie identycznie jak na rysunku rozstawić 3,8m to bardzo dużo szerokości

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej wersji chyba nawet biurko nie powinno mieć większego wpływu na dźwięk. 

Podstawkowe wystarczą do takiego pokoju? Chciałbym ogólnie uzyskać taki efekt, że będę zbierał szczękę z podłogi dlatego nawet się już chyba przełamię i pomaluje cały na czarno. Podczas pracy będę rolety w oknie otwierał i światła zapalał żeby deprechy nie dostać po 40 godzinach w tygodniu w takim pokoju. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sebastian Rezmer napisał:

W tej wersji chyba nawet biurko nie powinno mieć większego wpływu na dźwięk. 

Podstawkowe wystarczą do takiego pokoju? Chciałbym ogólnie uzyskać taki efekt, że będę zbierał szczękę z podłogi dlatego nawet się już chyba przełamię i pomaluje cały na czarno. Podczas pracy będę rolety w oknie otwierał i światła zapalał żeby deprechy nie dostać po 40 godzinach w tygodniu w takim pokoju. 

Normalny kolor jeśli to ma być TV, jak ci zależy bardzo daj Trochę ciemniejszy, podstawki jeśli ma być zrównoważony dźwięk wynajmnij kolumny też nic w ciemno nie kupuj to jest 20m2 więc nie wiadomo

Edytowano przez Edward Gałka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...