Skocz do zawartości

Prośba o poradę- głośniejsza prawa strona/subwoofer


M.M.M.

Recommended Posts

Witajcie, 

Chciałbym się poradzić jak poprawić odsłuch zestawu w moich warunkach mieszkaniowych :) szkic w załączeniu oraz wyniki pomiarów tych głośników z którymi są pytania/wątpliwości

Ustawienie jest optymalne jeżeli chodzi o rozstaw, wiele już nie wymyślę. Żeby wyciągnąć prawy front z kąta pozbyłem się jednego mebla, mam tam ok 170 cm przestrzeni w której stoi sub i prawy front. Nad nimi jest szafka, pod którą front ma jakieś 2-3 cm zapasu. Miejsce odsłuchowe przesunięte jakieś 50 cm w lewą stronę. 

Satelity są za plecami i pod sufitem, skierowane na wprost. Za plecami duże przeszklone drzwi z witryną ok 3m szerokości. Lewy front stoi na granicy ściany i wnęki z drzwiami tarasowymi, Z prawej kąt, gołe ściany, prawy front stoi jakieś 50-60 cm od kąta który jest 'goły' . Sub i prawy mają trochę luzu, ok 50 cm jakbym je bardzo blisko siebie i mebla postawił. Po lewej stronie są zasłony na oknie tarasowym oraz głownym oknie. 

AV Marantz SR7013, fronty Dali Zensor 7 sub Klipsch 115. Po kalibracji system ustawił sub na -4, prawe głośniki trochę ciszej. 

Jakie są pytania/problemy?

1. Pomimo korekcji o 1-2db dźwięk jest wyraźnie głośniejszy z prawej strony - zarówno bas jak i  średnie.  Jak sobie z tym poradzić? Korygować mocniej głośność? Czy zamiana suba z prawym może pomóc, czy spróbować wygłuszyć kąt po prawej - jest pusty w tej chwili. czym może być spowodowane to małe wahnięcie nie skorygowane poniżej 1kHz? Czy korygować to za pomocą aplikacji ? 

2. Satelity - prawy również jest głośniejszy, blisko ściany kominka. Czy skierować je oba w dół i w środek, za pomocą uchwytów ? Nie mam ich niestety gdzie przenieść, z boków sofy nie da rady. Na pomiarze podobne nie skorygowane wahnięcie poniżej 1 kHz - co to może być ? 

3. Sub- skalibrowany chyba poprawnie, niemniej bardzo cichy. Jeżeli trochę podniosę- zaczyna dudnić. poza tym przy pewnych częstotliwościach zaczynały rezonować meble.  Czy tak już ma być (czyli cicho)  czy można próbować go podnosić z podłogi ew. zamienić miejscami z frontem -wtedy niestety będzie bliżej kąta.  Może pułapka basowa ? 

4. Centralny - mocne wahnięcia w górze pasma nie skorygowane - korygować w aplikacji ? Głośnik do zmiany na Zensor Vokal później. Na razie jest co jest. 

Z góry dziękuję za wszelkie porady. Pozdrawiam w tych ciężkich czasach. 

EDIT dodaję prawy i lewy

salon.jpg

Sprawy surround.jpg

sub.jpg

Prawy.jpg

centralny.jpg

pomiary.png

Prawy.jpg

lewy.jpg

Edytowano przez M.M.M.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to za aplikacji? gwarantuję Ci, że mooooocno ściemnia i podkolorowuje ^^ na pewno nie jest tak jak twierdzi że jest "po". W takiej sytuacji, gdybym nie wiedział że już jest robiona, powiedziałbym żeby stosować porządną korekcję DSP która jest w stanie takie rzeczy wyrównać. Raczej nic innego, bo to normalne że masz takie nierówności, prawe kanały sa mocniej w rogach pomieszczenia i w rezultacie dzięki odbiciom masz więcej energii w punkcie odsłuchowym. Daj znać co to za aplikacja czy system, bo aż ciekawi mnie że tak bardzo sobie nie radzi...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

co to za aplikacji? gwarantuję Ci, że mooooocno ściemnia i podkolorowuje ^^ na pewno nie jest tak jak twierdzi że jest "po". W takiej sytuacji, gdybym nie wiedział że już jest robiona, powiedziałbym żeby stosować porządną korekcję DSP która jest w stanie takie rzeczy wyrównać. Raczej nic innego, bo to normalne że masz takie nierówności, prawe kanały sa mocniej w rogach pomieszczenia i w rezultacie dzięki odbiciom masz więcej energii w punkcie odsłuchowym. Daj znać co to za aplikacja czy system, bo aż ciekawi mnie że tak bardzo sobie nie radzi...

Aplikacja Marantza MultiEQ. Ta za 19,99$ z appstore ;) mogę tam edytować krzywą, jeszcze tego nie robiłem. Pewnie nie wypłaszczy do końca. Pytanie jak to zmierzyć i skorygować- otwarty jestem na jakieś wygłuszanie czy coś w tym stylu o ile nie zeszpeci pomieszczenia totalnie ;) 

to co zrobić z prawą stroną, nie ukrywam że podoba mi się jak to gra bo to wzmocnienie jest ciekawe ale wnerwia mnie bo nic nie słychać z lewego. Przesadzam odrobinę, ale jednak rozbalansowuje to mocno. EDIT: dodałem pomiary prawego i lewego frontu w pierwszym poście

Edytowano przez M.M.M.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie potwierdzam to co napisał Bartek. Trzeba zrobić prawdziwe pomiary, bo to co pokazuje Audyssey ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Dodatkowo Audyssey nie jest w stanie dobrze zintegrować kolumn głównych z subwooferem. Przestaw na początek - kolumny na small, a częstotliwość podziału na 80Hz. Zobacz jak wtedy będzie to grało.

Ustaw Dynamic EQ na -15dB. (jak będzie mało basu to zmień na wartość bliższą 0)

Przeczytaj też poniższy wątek, żeby zobaczyć limitacje i problemy systemu Audyssey oraz po co mierzyć.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to kupić decybelomierz aby ustawić poprawnie głośność dla poszczególnych kanałów

https://allegro.pl/oferta/sonometr-miernik-natezenia-dzwieku-decybelomierz-7131649222

Potem możesz się odezwać do mnie i powiem Ci co i jak.

A i btw sub masz w najgorszym możliwym miejscu ustaw go po lewej stronie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jasiek88 napisał:

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to kupić decybelomierz aby ustawić poprawnie głośność dla poszczególnych kanałów

https://allegro.pl/oferta/sonometr-miernik-natezenia-dzwieku-decybelomierz-7131649222

Potem możesz się odezwać do mnie i powiem Ci co i jak.

A i btw sub masz w najgorszym możliwym miejscu ustaw go po lewej stronie.

Mógłbyś rozwinąć dlaczego kupować sonometr mając w amplitunerze system kalibracji Audyssey lub inny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj skierować fronty bardziej w strone miejsca odsluchu tak by linie przecinaly sie na kanapie, powinno troche pomóc przy niechcianych odbiciach, bo z rysunku wynika ze stoją rownolegle do sciany tylnej. Jesli chodzi o subwoofer i jego granie w rogu ktore zresztą akceptujesz, proponuje w ramach testu przenies w inny kąt pomieszczenia. Pozwoliłem sobie naniesc na Twoj zrzut z lotu ptaka propozycje ustawienia.

Screenshot_20200402-222116_Chrome.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię sprawdzę patent z kolumnami. Co prawda to zensory które powinny wg instrukcji stać na wprost ale nie zaszkodzi spróbować. Co do suba to w zaznaczonym kącie jest okno tarasowe. Przy tak dużym subie szyby polecą :) ale może po skosie za stołem, gdybym miał przystawkę bezprzewodową. 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, M.M.M. napisał:

Dzięki za sugestię sprawdzę patent z kolumnami. Co prawda to zensory które powinny wg instrukcji stać na wprost ale nie zaszkodzi spróbować. 

Z tego co mi wiadomo to tylko w Audio Physic wymagane jest by stały rownolegle do sciany tylnej ze wzgledu na ich budowe i sposob tworzenia sceny dzwiekowej. W Twoim przypadku mozesz śmiało kręcić kolumnami. Moje tez w domu sa skrecone do wewnątrz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, M.M.M. napisał:

 Co do suba to w zaznaczonym kącie jest okno tarasowe. Przy tak dużym subie szyby polecą :) ale może po skosie za stołem, gdybym miał przystawkę bezprzewodową. 

Spokojnie raczej szyby wytrzymają :)

Jesli chodzi o sposob by znalesc odpowiedni dzwiek subwoofera polecam ustawic sub w miejscu odsłuchu czyli na kanapie (heh wiem wiem brzmi smiesznie) i wlaczyc go i przejsc sie po pokoju i posluchac jakie brzmienie kreuje w danym miejscu. Gdy odnajdziemy najbardziej cieszacy nas rodzaj zejscia i kontroli, ustawiamy tam sub a w miejscu odsluchu powinien pojawic sie tamten dzwiek suba. Uwzglednic nalezy rowniez wysokosc zarowno w miejscu odsluchu jak i nowo zlokalizowanym miejscu. Sprawdzony patent.

Ale czy mozna to zastosowac przy automatycznej kalibracji?? Nie mam pojecia..

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto stworzył systemy przestrzenne? Dolby i DTS.

https://www.dolby.com/us/en/speaker-setup-guides/index.html

https://cinematic.pl/dolby-atmos-DTS

http://av.net.pl/rozmieszczenie-glosnikow1111.html

1 sub najlepiej jeśli będzie się znajdować jak najbardziej środka pomieszczenia / miejsca osłuchowego tak aby rozkład fal był równy a kalibracja miał łatwiejszą robotę, stawiając go w róg podbijasz bas co powoduje dudnienie i żadna kalibracja nic tu nie da.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jasiek88 napisał:

A kto stworzył systemy przestrzenne? Dolby i DTS.

https://www.dolby.com/us/en/speaker-setup-guides/index.html

https://cinematic.pl/dolby-atmos-DTS

http://av.net.pl/rozmieszczenie-glosnikow1111.html

1 sub najlepiej jeśli będzie się znajdować jak najbardziej środka pomieszczenia / miejsca osłuchowego tak aby rozkład fal był równy a kalibracja miał łatwiejszą robotę, stawiając go w róg podbijasz bas co powoduje dudnienie i żadna kalibracja nic tu nie da.

Ale.... on nie stoi w kącie ?  nie jest centralnie w środku pomieszczenia ,ale jest ponad metr od kąta? Oczywiście jest wzmocnienie prawego głośnika przez róg ale o tym rozmawiamy. Instrukcje ze stron które podlinkowałeś ustawiają podobnie jak ja mam. 

 image.png.ba000dabc5e8be4160d206c78f647418.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...