Skocz do zawartości

Odsłuchy kabli głośnikowych


Recommended Posts

Ostatnie pare dni poświęciłem na eksperymenty z okablowaniem głośnikowym. Oto wrażenia:

Zestaw oryginalny: DCD 1500AE - PGA 3000 - PMA 1500AE- DLS - Dali Concept 6

1. Eksperyment 1 - zwykły kabel
Wpadłem na genialny pomysł !!!. Dorwałem z pracy kabel zasilający 18 żył skrętki miedzianej po 1 mm2 każda. Podzieliłem na pół (9 żył na kanał), zakonfekconowałem na bananach i zapiąłem w system.
Efekt - porażka. Totalna degradacja wysokich tonów. Mam jednak wrażenie że nieco poprawił się bas (to chyba wynik tego przekroju, 9 mm2 to już coś).
Wniosek - słyszę kable!

2. Eksperyment 2 - Kimber 8 VS
Budowa kabla sprawia obiecujace wrażenie, tym bardziej że odsłuchując sprzęt w salonie podczas ostatnich zakupów tek kabel był właśnie zapięty.
Efekt - niewielka różnica w stosunku do posiadanego kabla. Lekkie przesunięcie pasma w stronę wyższych częstotliwości co w połązeniu z Dali raczej nie przynosi dobrego efektu.
Wniosek - nie chcę zamieniać siekierki na kijek.

3. Eksperyment 3 - Audioquest Type 8
Kabel wygląda jak od żelazka.... ale gra i to całkiem nieźle.
Efekt - totalna scena stereo, świetna rozdzielczość.
Wniosek - kabel na razie zostaje u mnie.

4. Eksperyment 4 - Kimber 8 TC
Przyszłościowo - będę miał ten kabel po 5 stycznia. Po odsłuchach podejmę ostateczną decyzję.

Czy ktoś z kolegów miał doczynienia z ww kablami (oczywiście oprócz pkt 1) i czy wrażenia odsłuchowe są podobne?

Aha, jeszcze jedno.... Dzisiaj zainstalowałem nowe zasilanie sieciowe. Kable Lappa pod CD i Ampli oraz sieciówkę Audionovy pod listwę. Nie wiem czy to już psychoakustyka, ale wydaje mi się że dźwięk jeszcze bardziej się uszlachetnił.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Odsłuch raczej nie odbywał się na ulicy, więc z warunków pogodowych wystarczy wziąć pod uwagę wpływ zmiennego ciśnienia atmosferycznego na prędkość dźwięku i długość fal dźwiękowych. Mając stację pogodową można łatwo to określić i kompensować lekką zmianą temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu odsłuchowym. Szczególy są w każdym szkolnym podręczniku fizyki.
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma potrzeby go cytować...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gatto
jak szydzisz to niezle ... jak nie .. to nie wiem co to mialo oznaczac O_o

Danielasty76
bardzo fajnie ze taki post sie pojawil, wkoncu cos odmiennego niz pomocy,szukam ,potrzebuje.
ale co do kabli sieciowych ktore maja zmieniac brzmienie sprzetu za 4000 zl to chyba lekka przesada :] psychoakustyka w pelnym wydaniu !
osobisice nie wierze w voodoo kabli. wiadomo ze najtansze sa do kitu(mowiac grzecznie) ale zeby wydawac na kable np 5000 ... to juz istna glupota.
ostatnio czytalem recenzje kabla sieciowego za niecale 8tys .. recenzent chwalil - jaka scena , jaka detalicznosc. LUDZIE jak ma taki kabel nadrobic cos , co jest tracone od elektrowni do samego gniazdka. nie widze w tym kompletnie sensu. chyba ze jakis audiofil mnie oswieci ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

osobisice nie wierze w voodoo kabli. wiadomo ze najtansze sa do kitu(mowiac grzecznie) ale zeby wydawac na kable np 5000 ... to juz istna glupota.
ostatnio czytalem recenzje kabla sieciowego za niecale 8tys .. recenzent chwalil - jaka scena , jaka detalicznosc. LUDZIE jak ma taki kabel nadrobic ...


Jak ktoś szanuje swój sprzęt, to dostarcza do niego prąd przez dobry i drogi kabel. Lusterko w Bugatti czy Lamborghini kosztuje chyba tyle co maluch i nie poprawia specjalnie niczego, ale nikt nie podważa słuszności stosowania tak kosztownych lusterek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy, ale sprawiając sobie kolumny z wyższej półki
zapewne znacznie bardziej poprawisz jakość dźwięku, niż
wydając spore sumy na przewody sieciowe zasilające
elektronikę. Nie zrozum mnie źle, posiadam również w jednym
z pomieszczeń concepty 6-ki i według mnie grają one ładnie.
Dopiero podpinając pod tą samą elektronikę, inne kolumny
(nazwijmy je...z wyższej półki) zdaję sobie sprawę ile tracę
w przypadku tych pierwszych. Na poziomie Dali Concept
słychać różnice przy eksperymentach z przewodami od kolumn,
są one jednak nieznaczne. Mam na myśli oczywiście przewody,
które nie porównujemy ze zwykłymi "drutami". icon_wink.gif
Przy Conceptach nie mamy do czynienia z aż taką szczegółowością,
ukazującą dopiero niuanse i różnice. Nie wspominając już o wpływie
przewodów sieciowych na dźwięk, w tym przypadku.
Zgadzam się co do jednego, wyglądają faktycznie ładnie...
hm, audiofilsko. icon_smile.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejzewam ze te
http://www.allegro.pl/item516275109_paradi...r_0_raty_0.html
czy te http://www.allegro.pl/item511867293_focal_...alon_lubin.html
kolumienki , zjadlyby na sniadanie te dali



gatto
-Jak ktoś szanuje swój sprzęt, to dostarcza do niego prąd przez dobry i drogi kabel. Lusterko w Bugatti czy Lamborghini kosztuje chyba tyle co maluch i nie -poprawia specjalnie niczego, ale nikt nie podważa słuszności stosowania tak kosztownych lusterek.

ale zrozum ze kupujac samochodu nie dostaje go bez lusterek !
a kupowanie kabla bo ladnie wyglada a kosztuje mnostwo mija sie calkowicie z celem bo zamiast niego lepiej sprzedac jakas czesc systemu i dolozyc na lepsza.
ale niektorzy wola chwalic sie kablem z plecionka przed laikami ... ehhhh
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat


...na moje, z trawieniem ich miałyby jednak problemy. icon_wink.gif

Dali mają to do siebie, że wszystkie modele nie
odstają od siebie znacząco pod względem charakteru brzmienia.
Oczywiście, im wyżej w hierarchii tym ładniej, czyściej itd, itd. icon_smile.gif
Spodoba się któryś z modeli Dali, to innego braciszka ( bez znaczenia,
czy "wyższego", czy "niższego") z całą pewnością nie znienawidzisz. icon_wink.gif
Wszystkie Dali mają, właśnie to coś wspólnego...
Nie polubisz jednego, odpuść sobie z góry wszystkie pozostałe !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...