Skocz do zawartości

Dobór kolumn


Danielasty76

Recommended Posts

Witam,

nie chcę być nudny i zadawać kolejnego pytania z serii: jestem początkującym audiofilem, szukam kolumn do xx zł.... nie wiadomo do jakiej muzyki, do jakiego pomieszczenia, w jakiej konfiguracji sprzętowej itd....

Ale muszę to pytanie zadać. Chodzi o wskazanie kierunku, trendu do dalszych poszukiwań. Chcę dobrać kolumny zupełnie świadomie do posiadanego zestawu (Denon DCD 1500AE / PMA 1500AE) tak aby w pełni wykorzystać jego zalety a ukryć wady (choć ma ich niewiele jak na mój gust). Planuję opierać się głównie na odschłuchach poszczególnych kolumn i wybrać ten the best of...

Zakupy planuję gdzieś na wiosnę więc jest jeszcze trochę czasu aby się rozejrzeć.

Konkrety:
Pomieszczenie o powierzchni prostokątu ok 25 m2, głośnik ustawione wzdłuż dłuższego boku.

Muzyka: klimaty Pink Floyd, spokojny jazz (taki dla zakochanych w przytulnej restauracyjce wieczorową porą), muzyka klasyczna (Mozart, Vivaldi, Strauss), muzyka sakralna (Messiah Handela, Bach). Sporo płyt na SACD, XRCD.

Interesują mnie kolumny o brzmieniu spokojnym, intymnym, rozdzielczym ale też ekspresyjnym w tych momentach gdzie jest to pożądane (czytaj: gdy autor dzieła tak sobie zażyczył). W pewnym sensie Dali które posiadam daje taką namiastkę, ale to nie ten przedział cenowy.

Myślę o kolumnach raczej nowych, chyba że w tej cenie tarfi się jakiś uzywany rodzynek. BG nie jest sztywny - dopuszczam pewne odstepstwa.

Z góry dziękuję za podpowiedzi....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chodzi o wskazanie kierunku, trendu do dalszych poszukiwań. Chcę dobrać kolumny zupełnie świadomie do posiadanego zestawu (Denon DCD 1500AE / PMA 1500AE) tak aby w pełni wykorzystać jego zalety a ukryć wady (choć ma ich niewiele jak na mój gust).

Konkrety:
Pomieszczenie o powierzchni prostokątu ok 25 m2, głośnik ustawione wzdłuż dłuższego boku.

Muzyka: klimaty Pink Floyd, spokojny jazz (taki dla zakochanych w przytulnej restauracyjce wieczorową porą), muzyka klasyczna (Mozart, Vivaldi, Strauss), muzyka sakralna (Messiah Handela, Bach). Sporo płyt na SACD, XRCD.


Myślę o kolumnach raczej nowych, chyba że w tej cenie tarfi się jakiś uzywany rodzynek. BG nie jest sztywny - dopuszczam pewne odstepstwa.

Z góry dziękuję za podpowiedzi....



Nieźle. Bez urazy - szkoda byłoby zmarnować potencjał używanych kolumn za 7 kzł (i wiecej możesz ponoć wydać) do posiadanego zestawu Denona. Dodatkowo klasyka, jazz wieczorową porą - ufffff.
Te pieniądze za używki - to już przedsionek endu. Takie głośniki raczej uwypuklą wady, niż zalety Denonów. Może lepiej szukaj wśród nowych kolumn? Oczywiscie, jak piszesz - wszystko kwestia gustu. Jeśli posiadany zestaw ma niewiele wad i dodamy do niego odpowiednie kolumny, kto wie?
Słuchałem ostatnio używanych monitorów Sonus Faber Concerto (ok. 2 kł). Dobre. Mogłoby się okazać, że nawet za...
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowałem taki budżet bo myslę, że coś sensownego można za takie pieniądze kupić. Poza tym osiagnę wtedy optymalny (wg mnie oczywiście) stosunek cen całego toru audio:

źrodło / ampli / kolumny / kable (IC+głośn.+power)

aktualnie: 29/33/23/15

docelowo w zaokrągleniu (po zmianie kolumn): 20/20/50/10
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielasty!

Jaka jest obecna szerokość Twojego pomieszczenia (krótsza ściana) i jaka jest odległość kolumn od miejsca odsłuchowego???

Zukzukzuku!

Nie strasz kolegi i nie przesadzaj - za ~7 kzł. kupi na rynku second-hand kolumny, które lepiej lub gorzej, ale z Denonem zagrają.

Jak wiesz, potem mogą nastąpić dwie drogi - eskalacja (dobór wzmacniacza, może nawet konstrukcji dzielonej, szukanie odpowiedniego odtwarzacza, mieszanie w kabelkach, zasilaniu, etc.) lub zaniechanie - radość z faktu posiadanej sprzętu odtwarzającego muzykę w wysokiej - i wystarczająco wysokiej jakości!

Obie drogi - fajne!



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jaka jest obecna szerokość Twojego pomieszczenia (krótsza ściana) i jaka jest odległość kolumn od miejsca odsłuchowego???



Bert,
pomieszczenie to salon, ale połącznony z kuchnią. Sam salon ma wymiary 6.0 x 3.5 m. Tak jak pisałem głośniki umieszczone mam wzdłuż dłuższego boku, na przeciwko sofa odsłuchowa. Odległość odschłuchu do lini głośników ca 2.5 m, odległość między głośnikami również 2.5 m.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie strasz kolegi i nie przesadzaj - za ~7 kzł. kupi na rynku second-hand kolumny, które lepiej lub gorzej, ale z Denonem zagrają.

Jak wiesz, potem mogą nastąpić dwie drogi - eskalacja (dobór wzmacniacza, może nawet konstrukcji dzielonej, szukanie odpowiedniego odtwarzacza, mieszanie w kabelkach, zasilaniu, etc.) lub zaniechanie - radość z faktu posiadanej sprzętu odtwarzającego muzykę w wysokiej - i wystarczająco wysokiej jakości!

Obie drogi - fajne!



Tyż prowda! Jak widzę Bartku, prezentujesz pozytywne podejście do tematu! Mi do głowy wpadają extremalne rozwiązania icon_mrgreen.gif . Ale czy sam swego czasu nie porywałem się z motyką na słońce, bo chciałem posiadać coś NAJ? Sam wiesz, jak to się skończyło icon_cry.gif Na resztę nie stało icon_sad.gif Wariant nr 3!
Zdecydowanie za 7 kzł można kupić kolumny, które lepiej lub gorzej zagrają z Denonem. Ale równie zdecydowanie można twierdzić, że żadne z nich nie zagrają jakby mogły... Hm, wspomnę tylko odwiedziny chłopaków, którzy przyjechali z monitorami B&W oraz rzeczonym wzmacniaczem Denona. Wiem, że po zmianie wzmocnienia nie mogli uwierzyć, że Bowersy potrafią tak zagrać.
Danielasty - proponowałbym głośniki z "barwą", nie suchotniki. Oczywiście, jeśli są w Twoim guście.
Wszystkiego NAJ na NOWY ROK ! Niech Wam GRA!


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale muszę to pytanie zadać. Chodzi o wskazanie kierunku, trendu do dalszych poszukiwań. Chcę dobrać kolumny zupełnie świadomie do posiadanego zestawu (Denon DCD 1500AE / PMA 1500AE) tak aby w pełni wykorzystać jego zalety a ukryć wady (choć ma ich niewiele jak na mój gust). Planuję opierać się głównie na odschłuchach poszczególnych kolumn i wybrać ten the best of...


Na Twoim miejscu nie omijałbym do odsłuchu Tonsil Siesta - do Twojej muzyki mogłyby okazać się znakomite, a cena nieduża.
Solidne są również Magnaty Quantum 505.

Mimo iż zmierzasz raczej wyżej, spróbuj sprawdzić także i te.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki!  icon_wink.gif

Mam nadzieję, że lektura natchnęła Cię choć trochę!

Prawdę powiedziawszy jestem przekonany, że wcześniej, czy później Twoja obecna amplifikacja zostanie zamieniona na coś innego (w domyśle jeszcze lepszego), więc w dalszym ciągu, wbrew stanowisku mojego przyjaciela Zukzukzuka, namawiam Cię na zakup najlepszych możliwe kolumn już teraz. Przynajmniej nimi przez pewien czas nie będziesz żonglował!  icon_biggrin.gif

Pozdrowienia!



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie zgadzam sie z kolega BERTEM!!! Jak kazdy z nas z biegiem czasu i doswiadczenia w krainie audio dazy do udoskonalania swoich systemow. Jedni na poczatku inwestuja w lepsze klocki (sam do nich naleze) a pozniej poszukuja odpowiednich glosnikow kabli itp. Namawiam do kupna przez Ciebie lepszych glosnikow a zobaczysz ze nie bedzie to zla decyzja icon_smile.gif

pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

witam

co chodzi o moja opinie na temat wyboru glosnikow do posiadanego przez Ciebie zestawu i preferujacej muzyki bez wahania polecam glosniki VIENNA ACOUSTIC MOZART GRAND. Cena to okolo 6tys za nowe. Wyporzycz je do domu podlacz do systemu a zobaczysz ze zostana u Ciebie na wieki icon_smile.gif

pozdrawiam.




Odszukałem te kolumny na stronie VA, prezentują się wyjatkowo, niestety z tego co widzę bass reflex posiadają z tyłu. W moim przypadku taka wersja odpada.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...