Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo do 6k zł


krzsmi11

Recommended Posts

Witam, 

forum czytam już od jakiegoś czasu, jednak jak dotąd nie byłem aktywnym użytkownikiem, choć udało mi się już raz uzyskać tutaj pomoc - dzięki!

Tym razem potrzebuję porady w doborze sprzętu stereo. Od pewnego czasu muzyka stała się ważnym elementem w moim życiu i w związku z tym postanowiłem zainwestować w sprzęt który da mi tą frajdę ze słuchania.

Jaka muzyka?

W zasadzie słucham wszystkiego po trochu. Dzięki Spotify i Tidal odkrywam też nowe gatunki muzyczne których wcześniej nie słuchałem. George Michael, Katie Melua, Coldplay, trochę muzyki filmowej, raczej spokojne granie po cieplejszej stronie. Zdecydowanie nie słucham takich gatunków jak metal, disco polo, hip hop,techno, muzyka elektroniczna. Zależy mi na wiernym oddaniu wokali, szerokiej scenie z dobrze rozmieszczonymi i odwzorowanymi źródłami dźwięku.

Co mam?

Stara miniwieża JVC, mająca ponad 20 lat. Długi czas leżała gdzieś zapomniana i nieużywana, aż jakiś czas temu kupiłem chromecast audio i dostała nowe życie. 

Warunki odsłuchowe.

Salon w mieszkaniu ma 21m (5,7 x 3,7m) do tego wyjście na hol i aneks kuchenny 7m.  W oknach będą firanki i zasłony, na podłodze dywan, do tego jakaś komoda, półki czy obrazy na ścianach. Odległość między kolumnami ok 2m a do miejsca odsłuchowego ok 3m.  Wiem, że układ jest dość niefortunny, no ale jest jak jest i tego już nie zmienię. 

Czego potrzebuję?

Wzmacniacz i kolumny. Wzmacniacz może być z DACem lub bez. Kolumny podstawkowe lub małe podłogowe choć nie ukrywam, że skłaniam się bardziej ku monitorom (może błędnie?) ze względu na warunki odsłuchowe.  Myślę bardziej o sprzęcie używanym (mam stosunkowo niedaleko do polecanego tutaj kolegi @Pumpurek, więc mógłbym podjechać i ewentualnie coś wybrać) choć jeśli trafiłaby się dobra oferta to sprzęt nowy też wchodzi w grę. Budżet jakim dysponuję to max. 6 tys złotych.

O czym myślałem?

Nie mam doświadczenia, nie byłem na odsłuchach i moje przemyślenia opieram tylko i wyłącznie o zaczerpnięte opinie z forum, więc stąd moja prośba o fachową poradę :)

Kolumny:

- Dynaudio Emit M20

- Focal Aria 906

- Fyne Audio F500 / F501?

- Tannoy XT6 / XT6F?

- Monitor Audio Silver 100

- KEF R300/ R500?

- KED Q350/ 750?

- Pylon Diamond Monitor

Wzmacniacze:

- Marantz PM7005/ 8005

- Arcam A29

- Atoll in100

- Cyrus ONE

- Onkyo 9150

Zaznaczam, to są jedynie moje jakieś tam pierwsze tropy co do przyszłych odsłuchów. Na jakie kolumny/wzmacniacze powinienem jeszcze zwrócić uwagę? Co z czym połączyć? 

Prawdopodobnie zakup się odwlecze w czasie ze względu na sytuację jaką teraz mamy, jednak chciałby się za wczasu przygotować do przyszłych odsłuchów i ewentualnie zawęzić możliwy wybór do kilku zestawów.

Z góry dzięki za każdą pomoc!

 

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ,

Zważywszy na Twoje warunki odsłuchowe oraz preferencje brzmieniowe małe kolumny podłogowe typu Indiana Line Nota 550x w połączeniu z Cyrus One byłyby idealnym rozwiązaniem. Uzyskujesz muzykalne połączenie z zachowaniem odpowiedniej dynamiki i szczegółowości. Jeśli chciałbyś postawić na kolumny podstawkowe to w takim pomieszczeniu sprawdziłyby się polski Pylon Audio Diamond Monitor w połączeniu ze wzmacniaczem Atoll IN100 Signature. Pomimo małych rozmiarów kolumn brzmienie jest potężne i pełne. Masz ciepła średnice, delikatną górę oraz mocny, mięsisty bas. Atol to bardzo dobry wzmacniacz, który będzie swietnie kontrolował brzmienie Pylonów. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny lub umówienia szczegółów wypożyczenia 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Wybrałeś kilka ciekawych propozycji ale zacznijmy od podstaw.

Pomieszczenie jest średniej wielkości ale za duże do niektórych modeli. Np Fyne F500 czy odpowiednik Tannoy XT6 nie przejdą.

Swoją drogą to akurat podane przez Ciebie kolumny są lepsze niż zaproponowane wyżej Nota 550x, wiec te tez bym wykluczył.

Jeśli uda ci się w załączonym budzecie połączyć Marantza PM 8005 + Silver 100 albo Atoll IN 100 z tanoy Xt6F albo odpowiednik Fyne F501 to ja jestem jak najbardziej za tym.

Wiem że mamy trudne czasy i salonu muszą oferować co kolwiek żeby przetrwać ale serio jeśli akceptujesz sprzet używany to zaproponowane przeze mnie wyżej dadzą lepszy efekt.

Zapraszam oczywiście jeśli chciałbyś uzyskac porady w nowym sprzęcie i dobre ceny.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krzsmi11 napisał:

Dzięki za odpowiedź, nie omieszkam się skontaktować. W przypadku tego drugiego zestawu zmieściłbym się w 6k?

Nieco ponad zakładany budżet wyjdzie ale niekiedy warto trochę dołożyć. Alternatywa dla Pylonów Diamond Monitor może być wzmacniacz Cambridge Audio CXA61 . Monitor Audio Silver 100 czy Tannoy XT6F warto posłuchać przed zakupem i ocenić czy nie będzie to zbyt przejrzyste brzmienie. Cynę Audio F501 czyli odpowiednik gabarytowo XT6F brzmią cieplej i posiadają bardziej mięsisty bas co w przypadku muzyki, którą słuchasz będzie miało znaczenie . 

Emit M20 bardzo często łączymy z Cambridge Audio CXA61, Vincent SV500 jeśli chciałbyś cieplejsze brzmienie lub Roksan K3 ale tutaj na pewno wyjdziemy po za zakładany budżet.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Niestety te 6k to jest maksymalna kwota jaką mogę przeznaczyć. Wiem jak to działa i w zasadzie można tak dokładać po trochu, żeby za chwilę podwoić budżet :) Ja niestety nie mogę sobie na to pozwolić i muszę iść na pewne kompromisy. Serdeczne dzięki za propozycje!

PS. 

A czy w przypadku słuchania z odległości mniej więcej 3m od kolumn, podłogówki nie będą przerostem formy nad treścią?

Edytowano przez krzsmi11
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.04.2020 o 12:16, krzsmi11 napisał:

Zaznaczam, to są jedynie moje jakieś tam pierwsze tropy co do przyszłych odsłuchów. Na jakie kolumny/wzmacniacze powinienem jeszcze zwrócić uwagę? Co z czym połączyć? 

 

Marantz PM7005 + Dali Oberon 3.

Wzmacniacze na ktore warto zwrocic uwage tz. cieplej grajace to:

1) Advance Acoustic X-i75,

2) Denon PMA-800NE.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny podłogowe zagrają pełniejszym dźwiękiem już przy niskich poziomach głośności. Dali Oberon 3 to fenomenalne monitory i ciepłym i bardzo przyjemnym brzmieniu ale przy wyższych poziomach głośności potrafią się pogubić. Na pewno warto je zestawić z czymś nieco dynamiczniejszy jak wspomniany Marantz PM7005. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadanie mocniejszego wzmacniacza nie wymaga od uzytkownika głośnego grania. 

Miałem kiedyś CA 651 2x 75 i wpadł do mnie creek a50 i byłem tym Creekiem zalamany przy pierwszym odsłuchu bo takie dobre opinie na jego temat słyszałem. Advance ma też 2x75 

Takie wartości myślę są wystarczające, nie porównuję tego z moonem albo naimem bo one grają mocnym dźwiękiem choć na papierze nie ma rewelacji. 

Marantz z sieci 170w a np CA 651 bodajże 550w jest różnica? Pzdr

Jeśli dali pisze prawdę to te oberony mają 87db efektywnosc przy 6ohm to 8ohm 85,5 jeśli nie są zawyzone, więc to jakiś dobry wynik nie jest. 

Więc że ten marantz zagra pełnym dźwiękiem z obronami  przy niskich poziomach głośności szczerze wątpię ale to moje zdanie. 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet mi przez myśl nie przeszło by Ci napisać że to mało. 

To jest sporo jednak często człowiek w trakcie zabawy stwierdza ze to co by chciał za to nie kupi 😉

Ja nigdy nie zakładałem budżetu po prostu zbieram kupuje sprzedaje zbieram kupuje itd 😁

Ale nie wydam 8-10tys na element w życiu 🤔. Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dedal75 napisał:

Ale ogólnie ten marantz to za mocny nie jest 60w na kanał to naprawdę nic specjalnego, nie to że podstawa to duża moc jednak jak wzmak ma rezerwę i czym kopnąć to i kontrola jak i dynamika jest o wiele lepsza. No ale mogę się mylić. Pzdr

To sa dane katalogowe, ale do spokojnego grania w zupelnosci powinien wystarczyc.

https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/2472-marantz-pm7005

5 godzin temu, krzsmi11 napisał:

Hmm a polecany przez kolegę Denon PMA 800 NE ma 50W na kanał. To już sam nie wiem. Jak mocny powinien być w takim razie wzmacniacz, żeby wysterować większość kolumn? Pewnie też nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Przyjmuje sie, ze im mocniejszy wzmacniacz tym lepiej wysteruje kolumny ale duzo tez zalezy od konkretnego polaczenia. To co podales na temat mocy to dane katalogowe.

https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/3078-denon-pma-800ne

Denon PMA 800NE + Polk Audio RTi A3

Wymieniles tez w swoim pierwszym pierwszym poscie kolumny MA Silver 100 to tutaj zgodze sie z kolega Dedal75 warto je polaczyc z Advance Acoustic X-i75. Tylko w tym polaczeniu wychodzimy juz poza budzet (chociaz warto napisac do branzy na priv i zapytac o cene).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Stream napisał:

Realna (mierzona) moc 50a wynosi ok. 65 W przy 8 ohm i ok. 2x100 W przy 4 ohm. A jak było przy drugim i kolejnych odsłuchach?🙂

Uzywales go?

55wi 95w Kolego. 

Ale pobór mocy z sieci 200 a nie jak Marantz 170w coś mi tu śmierdzi 😁. Pzdr 

Może mało w życiu widziałem ale nie spotkalem się że wzmacniaczem albo amplitunerem którego moc którą potrafi wytworzyć jest praktycznie równa tej która z sieci pobiera maksymalnie 🤔

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...