Skocz do zawartości

Pylon Audio Jasper - wrażenia, konfiguracje!


Q21

Recommended Posts

Pylon Audio Jasper to flagowa podłogówka w ofercie firmy. Producent zdecydował się zastosować wysokiej klasy przetworniki Scan Speak. Środek i dół pasma odtwarza para 18cm midbasów z serii Revelator, nadając brzmieniu odpowiedniej skali, dużej kultury i plastyczności. Wysokotonowiec posiada jedną z najlżejszych kopułek w swojej kategorii - jego ważący zaledwie 0,18g układ drgający odtwarza bez trudu najdrobniejsze niuanse struktur muzycznych wraz z koniecznym "pazurem". W zestawie głośnikowym Jasper 25 konstruktorzy odeszli od prostopadłościennych form - wygięte płaszczyzny redukują powstawanie wewnątrz obudowy fal stojących. Profilowana ścianka frontowa obudowy ma za zadanie nie tylko podniesienie wrażeń estetycznych i lekkości wizualnej konstrukcji ale przede wszystkim wyrównanie centrów akustycznych w najbardziej newralgicznej sekcji średniowysokotonowej. Działanie takie pomaga w uzyskaniu spójności tak ważnej dla realizmu znanego ze słuchania muzyki na żywo oraz ułatwia lokalizacje instrumentów na scenie.

Tyle teorii. Kolumny są już dostępne w salonie Q21. Jesteśmy już po pierwszych odsłuchach. W najbliższych dniach przygotujemy i opublikujemy opisy i fotogalerie kilka konkretnych konfiguracji zestawów audio, zbudowanych na bazie Jasper.

Link do kolumn w sklepie Q21.pl >>>

Macie pytania, sugestie, opinie. Piszcie poniżej.

pylon_jasper_01.thumb.jpeg.0388c27d78bfe6c193418026fe296649.jpeg

pylon_jasper_02.thumb.jpeg.1ff2e6de63b5f9c29f94947892cd1fbb.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.04.2020 o 16:48, Kubakk napisał:

Ciężko wejść na www ;) 

- Głośnik niskotonowy 2 x D2608/913000 (Scan-Speak)
- Głośnik wysokotonowy 18W/8531G00 (Scan-Speak)

 

Odwrotnie 😉

Głośnik niskotonowy 2 x 18W/8531G00 (Scan-Speak)
Głośnik wysokotonowy D2608/913000 (Scan-Speak)

Ten wyskotonowy jest też określany jako HDS Tweeter (dawny Peerless) 
https://akustyk.com.pl/p/56/24/scan-speak-d2608913000

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były na Audioshow. I powiem szczerze.

Rozumiem stosowanie drogich , uważanych za najlepsze przetworników, wygiętych obudów i innych rzeczy które "mają" wpływać na dźwięk.

Ale gdzie wypowiedź o dźwięku?

Stałem tam chwile i powiem szczerze nie widzę w tych kolumnach, o przepraszam, nie słyszę w nich nic wyjątkowego na 20 000 zł !

Zamknijcie oczy przy odsłuchu ich, serio nie patrzcie na nie. Uważam że Pylona nieco poniosło.

Podobne opinie wnioskowałem po wypowiedziach innych słuchaczy. Oczywiscie tych bez koszulek "Pylon" :)

Żeby to nie był produkt który skończy jak Emerald HF. Wyskok w wyższe progi bez przygotowania. Można je było dostać nowe za poł ceny.

Nadal uważam że najlepsze Pylony to Diamond.

Zaznaczam moja prywatna opinia o tym produkcie. Nie konsultowana z kolegami z salonu

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku tego modelu ii nie tylko wiele zależy od reszty toru. Fakt, na AVS zestaw grał tak sobie i nie wciągał i bardziej winiłbym akustykę i elektronikę, która nie była idealnie dobrana. Niebawem będziemy robili porównania Diamond 28/30 vs Jasper i dopiero wtedy będzie w stanie powiedzieć czy faktycznie jest kicha czy może wręcz przeciwnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D2010  Diamondów był długo najtańszym głośnikiem wysokotonowym Scan-Speaka. Głośniki z Jasperów pochodzą z serii Discovery, w której są głośniki wcześniej innych marek sprzedawane pod marka tego producenta ( ponoć lekko zmodyfikowane ) i tu są głośniki generalnie tańsze. A ten z Jasperów kosztuje tyle samo co uproszczona wersja D2010 czyli D2008.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, moje wrażenia po avs były bardzo pozytywne. Słuchałem przez dwa dni. Na pewno gral Nils Lofgren, Keith don't go. Gitara i wokal bezbłędne. Nagrałem nawet urywek, żeby mieć do czego wrócić i porównać z innymi systemami. Ciężko mi się do czegoś przyczepić. Może do tego, że jedna płyta w kółko grała - albo tak trafiałem.
Zestawione były z musical fidelity. Stał też lampiak fezza, ale nie trafiłem żeby był podłączony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, hubert hubert napisał:

Kurcze, moje wrażenia po avs były bardzo pozytywne. Słuchałem przez dwa dni. Na pewno gral Nils Lofgren, Keith don't go. Gitara i wokal bezbłędne.

Bo to taki kawałek bardzo dobrze zrealizowany przez fajnego artystę. Posłuchaj na innym repertuarze i dopiero oceniaj zanim się skusisz ;)

W tej kasie patrzyłbym na audiovector r3 / sr3 signature

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Ok czyli jesteś gotowy  dać 20k. I nie widzisz w tej cenie żadnych innych godnych kolumn ? :P

Pylon właśnie na to liczy chyba. Na wiernych fanów marki.

Tego nie powiedzialem. Prawdopodobnie nawet bym tych kolumn nie kupil ze wzgledu na wyglad, akurat nie moj typ. Natomiast sam pokoj zagral naprawde bardzo przyjemnie, nie chcialo sie specjalnie wychodzic. Za 2 dyszki wybor jest juz duzy i dla przecietnego milosnika sluchania muzyki na pewno az za duzy :) Bez problemu mozna kupic cos co zagra inaczej - ale wpasuje sie w nasz gust, bo glownie o to jednak chodzi.

Sam poziom grania na pewno bez wstydu. A czy warto za nie zaplacic 20k? Przy tej cenie to zazwyczaj decyduje nie tylko granie a ale rowniez wyglad, jakosc itp.

 

40 minut temu, Kubakk napisał:

W tej kasie patrzyłbym na audiovector r3 / sr3 signature

Swojego czasu bardzo mocno rozwazalem te kolumny. Niestety nie mialem okazji posluchac w dogodnych warunkach. Pozniej odpuscilem po recenzji i pomiarach, gdy okazalo sie, ze przebieg jest bardzo slaby a mimo to maja dobre opinie o graniu - taki tam paradoks :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, hubert hubert napisał:

Swojego czasu bardzo mocno rozwazalem te kolumny. Niestety nie mialem okazji posluchac w dogodnych warunkach. Pozniej odpuscilem po recenzji i pomiarach, gdy okazalo sie, ze przebieg jest bardzo slaby a mimo to maja dobre opinie o graniu - taki tam paradoks :)

Musisz z @Kraft pogadać on lubi pomiary :D 

A jak Ci napiszę iż "pomiar" częstotliwości danej piosenki na 2 różnych kolumnach mam taki sam , a jednak brzmienie zupełnie inne tzn. ,żem głuchy czy ,że pomiar z dupy ? :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.04.2020 o 07:30, Q21 napisał:

Niebawem będziemy robili porównania Diamond 28/30 vs Jasper i dopiero wtedy będzie w stanie powiedzieć czy faktycznie jest kicha czy może wręcz przeciwnie. 

Na pewno bedzie przeciwnie. Jak ze by inaczej. 20k droga nie chodzi.... takie zycie.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MobyDick napisał:

Czy aby na pewno kolumny innych firm w podobnej cenie lub wyższej reprezentują wyższy poziom ?

No na przykład:

ELAC 407 - tańsze!

Audiovector SR3

Audio Physic Tempo plus

Heco NEW Statement

Klipsch Forte III

Legacy Expression

Dynaudio Evoke 50

Spendor D7

Monitor audio Gold 300

ProaC D30R

A to tylko modele ogólnie dostępne. A małe manufaktury:

Studio 16 HZ Arcada

.........

I to tylko z nowych! Bez negocjacji ceny. Skoro porównuje.

Ale poczekajmy zobaczymy.

PYLON AUDIO Emerald HF też kosztowały 13-15k a teraz nie ma chętnych za 8.

Nie zrozumcie mnie źle. Diamond moim zdaniem to bardzo udane kolumny. Po prostu uważam że teraz to taki pokaz siły, nadmuchany. Też możemy mieć kolumny za 20k, zaraz za 50k.

Polska manufaktura niech sprzedaje jak najwięcej za granicą aby kapitał płynął do nas :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z relacją cena/jakość w kolumnach premium jest w ogóle problem. Dochodzi tu spory podatek od luksusu. Chcesz mieć produkt oryginalny, wyjątkowy, niedostępny dla pospólstwa, to płać. Ostatnio czytałem sporo testów kolumn Bowersa i uwagi recenzentów były często zaskakujące. A to, że 706 są pod niektórymi względami lepsze od 805. A to, że 703 nie ustępują wcale 804. A to, że 706 i 606 grają w zbliżony sposób. Podobnie u Cantona. Prasowe oceny oszczędnościowej serii A są zbliżone do znacznie droższych kolumn z serii Reference. A Dali z seriami Opticon i Rubicon? Można dyskutować, czy kupując Rubicony dostajemy produkt brzmiący na tyle lepiej, że warto za niego wysupłać dwa razy więcej pieniędzy. Takie życie. Jak chcesz mieć coś oryginalnego, to Jasper jest opcją. Za styl i wygląd wielu klientów jest gotowych te 20 000 zapłacić. Diamond takiego prestiżu nie zapewnia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A my jednak sądzimy, że kolumny znajdą wielu chętnych w Polsce. Marka Pylon Audio rzeczywiście rozpoczynała swoją działalność, oferując tanie i dobre zestawy kolumnowe, ale już od wielu lat jej oferta rozszerza się w górę. Obecnie najlepiej sprzedające się zestawy w naszym salonie pochodzą z wyższych serii cennika Pylon Audio. Najnowszy Jasper jest konstrukcją bardzo dopracowaną, spokojnie mogącą konkurować z wieloma markowymi modelami kolumn, nierzadko deklasując je tak pod wzgledem jakości dźwięku oraz zazwyczaj wykonania, projektu, stolarki itp. 
Zamiast tak oceniać, sugeruję po prostu posłuchać i zobaczyć kolumny na żywo. Teraz jest rzeczywiście trochę to problematyczne, ale miejmy nadzieję już niedługo wszyscy uporamy się z pandemią i będziemy mogli powrócić do klasycznych, komfortowych odsłuchów, porównań. Dopiero wtedy będzie można wystawić ocenę, laurkę tej konstrukcji.
A wracając do marki Pylon Audio. W wielu krajach marka ta jest traktowana bardzo prestiżowo, w Polsce niestety ogromny hejt na polskich producentów powoduje, że znacznie trudniej przebić się naszym rodzinym producento do świadomości. Jest to niezrozumiałe. Marce Pylon Audio to się udało. A wartość marki, produktów można bardzo dobrze ocenić po cenach sprzedaży i zainteresowaniu używanymi egzemplarzami. Mało która marka kolumn tak łatwo sprzedaje się na rynku wtórnym i uzyskuje wysokie ceny transakcyjne.
Pomyślmy wszyscy - może warto, szczególnie w obecniej sytuacji, docenić wyroby polskie, firmy które dają zatrudnienie nam - Polakom. Pylon nie przepakowuje tylko chińskich kolumn w opakowania z napisem Made in Poland. Oni mają ogromne i nowoczesne stolarnie, lakiernie, prdukują przetworniki, mają rozbudowany dział projektowy. To naprawdę wyrób Made in Poland, w dodatku bardzo dobry. Ja się pod tym podpisuję.
Jacek Lesień

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Q21 napisał:

w Polsce niestety ogromny hejt na polskich producentów 

I tak i nie. Wiele polskich firm tzw. garażowych, cieszy się wielkim uznaniem wśród audiofilskiej braci. Gorzej mają ci, którym udało się osiągnąć popularność i duży wolumen sprzedaży. Udało ci się odnieść sukces - to znaczy, że jesteś kiepski. Sprzedajesz jedną sztukę na miesiąc - z pewnością masz fantastyczny produkt. Taki polsko-audiofilski paradoks.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YB Audio PL manufaktura także produkuje podobne kolumny , na scan speakach - wychodzi trochę taniej ,ale wiadomo nie mają kosztów dystrybucji ;) Można sobie zrobić pełen custom pod siebie. Jednak często bywa problem z odsłuchem przed zakupem , chociaż ponoć to się zmienia.

Wg mnie Pylon miażdży jakością wykonania , co do brzmienia to jak wszystko trzeba dobrze sparować z zasilaniem.

Pamiętajmy ,że sporo PL audio firm wchodzi / weszło na zagraniczne rynki , tak więc ceny także dostosowuje do Nich. Niektóre nie posiadają już nawet www po PL , także ...

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...