Skocz do zawartości

Pierwsze kino domowe


DSS

Recommended Posts

Cześć,

prosiłbym o porady odnośnie mojego pierwszego podejścia do KD. Nie jestem zbyt wymagający, traktuję to trochę jak eksperyment, więc nie chciałbym wydawać na to zbyt dużo, ale nie chcę też skąpić. Zależy mi na jak najlepszym stosunku ceny do jakości, więc mogę trochę dopłacić, jeśli warto.

Założenia:

- 5.1, ale mam już kable wypuszczone na głośniki górne tylne, z których chcę skorzystać, więc nie będzie to ortodoksyjne 5.1

- będę korzystał z dekodera evobox pvr i telewizora philips 55puh6400/88. Przez większość czasu w pokoju będą oglądane wiadomości itp., ale od czasu do czasu chciałbym, żeby komfortowo można było obejrzeć film. Nie używam w ogóle płyt, filmy oglądane będą z dekodera i aplikacji telewizora, może z laptopa, dlatego zależy mi na dobrym upscalingu do 4k materiałów hd.

- bardzo chętnie kupię używany sprzęt

- pokój ma skomplikowaną geometrię, więc nie wiem jak akustycznie można to rozwiązać, dlatego zamieszczam zdjęcia. Na czerwono zaznaczone miejsca na głośniki, na pomarańczowo wszelkie wnęki itd. które mogą rozpraszać dźwięk.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam

IMG_20200404_195241.jpg

IMG_20200404_195206.jpg

IMG_20200404_195128.jpg

IMG_20200404_195011.jpg

Edytowano przez DSS
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cały pokój ma 39m2, ale interesuje mnie nagłośnienie głównie tej środkowej części dookoła kanapy (ograniczonej przez naroża z wypuszczonymi kablami), która ma 20m2. Budżet jest w miarę elastyczny, powiedzmy, że w 5000 zł fajnie by było się zmieścić (nie mam problemu z używanym sprzętem). Nie słuchałem jeszcze niczego, gdyż w zasadzie do końca sam nie wiem czego szukam, zupełnie nie znam się w temacie. Mam w domu pokój, który może być dedykowany do kina domowego, ale najpierw chciałbym ogarnąć salon "na próbę", by rozeznać się w temacie i nabrać trochę słuchu ;) Nie chcę szajsu, ale nie chciałbym też wydać pieniędzy na coś, co z racji mojego nieosłuchania i słabej akustyki pokoju będzie overkillem.

Edytowano przez DSS
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DSS napisał:

Cały pokój ma 39m2, ale interesuje mnie nagłośnienie głównie tej środkowej części dookoła kanapy (ograniczonej przez naroża z wypuszczonymi kablami), która ma 20m2.

Masz nadal 39 m2, a nie żadne 20m2 , fale dźwiękowe nie ograniczą się do 20 m2 , bo tak sobie akurat zaplanowałeś. A 39 m2 to już jest sporo , obawiam się , że budżet którym dysponujesz może nie wystarczyć nawet na fronty + subwoofer nie wspominając o amplitunerze . Z frontami też będzie mały problem, bo widząc zdjęcia masz kominek z prawej strony, a z lewej okno , tak dla sprawdzenia poprowadź linie od punktu odsłuchowego do wirtualnej lewej i prawej kolumny zachowując kąt 30 st. dla każdej z nich i wyjdzie Ci gdzie powinny stać kolumny. 

1 godzinę temu, DSS napisał:

Mam w domu pokój, który może być dedykowany do kina domowego, ale najpierw chciałbym ogarnąć salon "na próbę", by rozeznać się w temacie i nabrać trochę słuchu ;)

Masz dwie opcje i niestety obydwie dotyczą sprzętu nowego , albo połazić do Salonów Audio na odsłuchy , albo zdać się na opinie któregoś z nich i wypożyczyć do domu sprzęt , posłuchać , ocenić . Oczywiście jest to aktualne po normalizacji sytuacji w kraju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, tomek4446 napisał:

Masz nadal 39 m2, a nie żadne 20m2 , fale dźwiękowe nie ograniczą się do 20 m2 , bo tak sobie akurat zaplanowałeś.

Ale to chyba nie oznacza, że cały pokój musi być dobrze nagłośniony. Przecież te głośniki górne musiałyby być w środku pokoju, więc wiadomo, że za nimi będzie gorzej niż przed, prawda? Chodzi mi o to, żeby wziąć pod uwagę, że głośniki górne muszą być ustawione w rogach tej strefy na środku i właśnie na nagłośnieniu tej strefy mi zależy.

Edytowano przez DSS
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tylne głośniki nie mają tutaj aż takiego znaczenia. W kinie domowym pierwsze skrzypce gra kolumna centralna i sub. Potem fronty a dopiero surroundy. Jeśli główny nacisk kładziesz na kino domowe a odsłuch muzyki ma marginalne znaczenie warto moim zdaniem kosztem większych kolumn zainwestować w dobry sub a nawet dwa. W 5 tysiącach sprawdzonym setem może być np Yamaha 485 plus heco aurora. Z tym że tutaj musiałbyś dołożyć kilka groszy. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, mkk napisał:

Jak tak , to bym zrezygnował z podłogowych na fronty, a dał 4 x monitory + sub albo 2  . Do kina styknie

Dzięki, mógłbyś jakieś konkretne modele zaproponować, biorąc po uwagę sprzęt używany? Będzie mi łatwiej szukać i porównywać inne propozycje, bo niestety 4 monitory na razie mi niewiele mówią ;)

Jeśli chodzi o 2 suby, to gdzie powinny być one ustawione?

Edytowano przez DSS
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o sprzęt używany to proponuję podchodzić do jego zakupu ostrożnie. Skoro nie masz doświadczenia w audio możesz natrafić na - mówiąc kulturalnie - osoby mało uczciwe. Jest na forum kolega, który zajmuje się sprzedażą używanego sprzętu i z nim możesz rozmawiać. Kupując natomiast na allegro czy innym olx kolumny możesz trafić na coś co w najgorszym wypadku będzie się nadawało na podstawkę pod kwiatek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowany nieco tematem: 

 poszukałem Monitorów na aukcjach i znalazłem ciekawą ofertę nierozpakowanych 200+c150+50 za 2200 zł

Co sądzicie o takim zestawie? Jaki amplituner by do tego pasował?

13 godzin temu, mkk napisał:

Jak tak , to bym zrezygnował z podłogowych na fronty, a dał 4 x monitory + sub albo 2  . Do kina styknie

Twoim zdaniem lepiej gdybym wziął monitory 100 zamiast 200 na front? Dlaczego? Myślisz, że warto w takiej konfiguracji dać dwa suby?

I na koniec zapytam nieco przewrotnie: czy uważacie, że dla osoby zupełnie nowej w temacie audio używane Taga TAV-606 za 1000zł (zakładając, że wszystko jest sprawne itd.) w zestawie z jakimś przyzwoitym subem będą istotnie gorsze od tych Monitorów czy chociażby wcześniej wymienionych Heco Aurora (przyjmijmy je za górną granicę na jaką mogę sobie pozwolić)?

Edytowano przez DSS
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie awariami.

Co 3 lata gwarancji to 3 lata gwarancji.

 

Akurat nie mam nic przeciwko do kupowania uzywanych ampli. Ale nigdy bym go nie kupił od osoby której nie znam. Tylko od znajomego albo na zasadzie "daj mi na testy 2 dni"

Widziałem już przypadki gdzie ampli działał rewelacyjnie. a jak się nagrzał to już nie. Więc pokazywał to test 2 godzinny dopiero.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak ze wszystkim "używanym". Trzeba do tematu podejść z głową i tyle, a nie twierdzić, żeby nigdy nie kupować używek.

Ja np. kupiłem 2-3 letniego flagowca za 1/3 ceny nowego i jestem zadowolony ;) wyrzucić 12k na nowego pewnie byłoby mi szkoda

ps. na temat gwarancji i serwisów dużej części producentów (nie tylko w audio/video) nawet szkoda strzępić ryja :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi!

9 godzin temu, mkk napisał:

A ten zestaw (bez amplitunera)?

https://www.olx.pl/oferta/klipsch-synergy-f1-c1-b2-klipsch-sub-10-onkyo-tx-sr577-CID99-IDDRYRJ.html#6cd41cdd50

Jak się ma RF10 to F1? Jak ma się ten sub z zestawu do Magnata?

 

Inne ciekawe używane amplitunery jakie znalazłem: pioneer 1021 i denon 3312,onkyo 808.

Albo nieco nowsze, które już obsługują 4k: sony dh540 (najtańszy), pioneer 832, denon 3313.

Moglibyście porównać ze sobą te amplitunery? Jak mają się one do onkyo 686? W szczególności kusi mnie denon 3313.

Edytowano przez DSS
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednego nie rozumiem. Zaczęło się od polecanych modeli yamahy 485, 685, onkyo 686 itd., a teraz proponowane są modele używane sprzed wielu paru lat po 3000zł (czyli jak przypuszczam w momencie premiery dwu-trzykrotnie droższe). Rozumiem, że to pewnie świetny sprzęt, ale czy naprawdę konieczny i adekwatny do moich niewygórowanych wymagań?

Edytowano przez DSS
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...