Skocz do zawartości

Tor cyfrowo-analogowy z gramofonem GS424


Recommended Posts

Szanowni Państwo,

Próbuję skompletować nowy tor audio, w którym z jednej strony będę odtwarzał piki z komputera, a z drugiej strony płyty winylowe. Chciałbym przy tym mieć możliwość odsłuchu zarówno na kolumnach, jak i na słuchawkach. Jeśli chodzi o elementy związane z torem cyfrowym do odsłuchu na słuchawkach (DAC+amp słuchawkowy) to założyłem na tym forum odrębny wątek.

W tym wątku chciałbym Państwa poprosić o podpowiedzi w zakresie doboru odpowiedniego wzmacniacza i kolumn do gramofonu.

1. Unitra Adam GS 424 z wkładką MM Ortofon RED. To stały element zestawu (zdaję sobie sprawę, że według niektórych może to nie być dobry sprzęt, ale na potrzeby tego wątku uprzejmie proszę o przyjęcie, że ten element się nie zmieni).

2. Pomieszczenie odłuchowe - malutki, nieregularny pokój ok 13 m2

3. Budżet - ~ PLN 3.000 (na wzmacniacz i kolumny)

4. AMP - posiadam amplituner Sansui Solid State 800 z wbudowanym preampem gramofonowym - brzmienie niby OK, ale zdecydowanie nie powala. Czy Waszym zdaniem przesiadka na nowszy wzmacniacz (np. Cambridge Audio AXA35) poprawi dźwięk? Jeśli tak to czy wspomniany Cambridge to dobra opcja czy poleciliby Państwo coś innego? Jeśli ten amp brzmi sensownie, to czy można liczyć na poprawę dźwięku po podłączeniu pre-ampa gramofonowego (np. Cambridge Audio Solo)?

5. Kolumny - to zabrzmi głupio, za co przepraszam, ale nie wiem jakie to są kolumny. To stary zestaw vintage, nie opatrzony jakimkolwiek oznaczeniem. I znowu - brzmienie zestawu nie powala, choć nie wiem czy to przez ww. amplituner Sansui czy przez kolumny. Myślałem o wymianie tych kolumn np. na Triangle Borea BR02. Czy te kolumny to dobry wybór? Czy do pomieszczenia 13m2 wystarczą?

Z uwagi na bezprecedensowe okoliczności, w jakich wszyscy się znaleźliśmy, w obliczu szalejącej pandemii Covid-19, nie będę miał możliwości odłsuchu sprzętu przed zakupem, nad czym ubolewam, ale z czym się godzę. Z tych samych powodów chciałbym się raczej skupić na sprzęcie nowym.

Z góry uprzejmie dziękuję za wszelkie podpowiedzi! Pozdrawiam i życzę zdrowia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam inne podejście. Powoli a do celu, czyli warto dozbierać kwotę x 2 a nawet x 3 i zrobić to raz a porządnie. Czarna płyta (stare wydanie) to samo piękno analogowego dźwięku. W dobie cyfryzacji tego analogu jest co raz mniej. Aby wydobyć z czarnej płyty wszystkie smaczki i detale proponuję podejście "full analog" ; gramofon - ok już jest:), preamp lampowy,  wzmacniacz lampowy najlepiej konstrukcja SE, kolumny - dobrane do wzmacniacza aczkolwiek polecam coś z vintage o większej skuteczności. Koszty; preamp - za 2 tyś coś w miarę przyzwoitego można kupić typu konstrukcja DIY Hiraga, wzmacniacz np. na 300B - min 4-5 tyś, kolumny - za te 2 -3 tyś coś fajnego da się trafić. Osobiście system typu czarna płyta i tranzystor, dac to zaprzeczenie idei analogu...

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marlboro widzę, że masz podobne podejście do audio jak ja, czyli trochę stylowego vintage w połączeniu z czymś nowym. Prawdę pisząc nie miałem kontaktu z Cambridge Audio, a nie piszę o czymś, czego nie słuchałem :) U mnie Adam 420 z dokładnie taką sama wkładką grał a Atollem IN 100SE i kolumnami Canto grand ze Studia 16 Hz i była to na moje możliwości zarąbista kompilacja. Niestety w twoim  przedziale cenowym w grę wchodzi tylko rynek wtórny i jeśli trafisz Atolla z wbudowanym pre, to kwota koło 4k z lekkim haczykiem jest do ogarnięcia. Niestety, o ile oferty 100SE pojawiają się to na głośniki trzeba poczekać, bo rzadko pojawiają się.

PS Wiem, że polskie gramofony, nie mają dobrych recenzji u audiofilii, jednak dla mnie to całkiem przyzwoity i stylowy (choć 420 jest ładniejsza :)  ) gramofon.

Edytowano przez Chili
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni, dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Równolegle przeglądam niniejsze forum, czytam masę recenzji i przyznaję, że mam już trochę mętlik w głowie. W tym stanie zacząłem się zastanawiać nad zakupem jednego urządzenia (poza kolumnami), ale za to droższego, które łączyłoby w sobie wszystkie funkcje, których potrzebuję - DAC, wzmacniacz słuchawkowy, pre-amp phono, wzmacniacz do kolumn. Takim urządzeniem wydaje się być np. Audiolab 6000a.

W takim wariancie miałbym też, jak się zdaje, pole do ewentualnych ulepszeń (np. poprzez zakup pre-ampa gramofonowego, zakup zewnętrznego DACa).

Czy Waszym zdaniem może to mieć sens? Czy znacie może urządzenia inne niż ww. Audiolab, które łączyłyby w sobie wszystkie te funkcje? Czy do tego Audiolab pasowałyby kolumny Triangle Borea BR02?

Dnia 6.04.2020 o 11:38, Kamil C napisał:

napisz jeszcze jakiego brzmienia oczekujesz to chłopaki pewnie coś doradzą

Obawiam się, że nie będę w stanie napisać tego kwiecistym językiem doświadczonych audiofili. Zależy mi bardzo na (i) szerokiej scenie; (ii) wyraźnej separacji instrumentów; (iii) wysokim poziomie szczegółowości (ze szczególnym uwzględnieniem perkusji); (iv) żywotności, potędze dźwięku. Muzyki nie będę na tym zestawie słuchał szczególnie głośno. Jeśli chodzi o rodzaje muzyki - głównie rock, ale także - z jednej strony - jazz i blues, zaś z drugiej strony heavy metal, stoner rock, black metal. Mam nadzieję, że choć w minimalnym stopniu udało mi się opisać moje oczekiwania.

Dnia 6.04.2020 o 11:53, elektron6 napisał:

decydowanie polecam inne podejście. Powoli a do celu, czyli warto dozbierać kwotę x 2 a nawet x 3 i zrobić to raz a porządnie.

Sto procent zgoda, w miarę jak będę bardziej doświadczony w te klocki chciałbym rozpocząć kompletowanie zestawu lampowego. Będzie miał on jednak zastosowanie w innym pomieszczeniu i do innych celów. Co do zestawu, o którym piszę w niniejszym wątku, musi on jednak mieć element cyfrowy - po pierwsze chciałbym poeksperymentować z plikami hi-res audio, a po drugie w przeznaczonym na tenże zestaw pomieszczeniu korzystam intensywnie z komputera.

Oczywiście w dalszym ciągu zależy mi na tym by, pomimo konieczności inkorporowania elementu cyfrowego, Adam GS 424 grał na tyle dobrze, na ile jest to możliwe.

Dnia 6.04.2020 o 21:29, Chili napisał:

Niestety w twoim  przedziale cenowym w grę wchodzi tylko rynek wtórny i jeśli trafisz Atolla z wbudowanym pre, to kwota koło 4k z lekkim haczykiem jest do ogarnięcia. Niestety, o ile oferty 100SE pojawiają się to na głośniki trzeba poczekać, bo rzadko pojawiają się.

Z uwagi na obecną sytuację nie kupię sprzętu używanego, a cena takiego nowego zestawu rzeczywiscie przerasta budżet i to znacznie :(a GS 424 jest najpiękniejszy na świecie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokup preamp gramofonowy na początek. Masz możliwość przetestować w domu. I odesłać jak się nie spodoba. Tak było do tej pory. Najlepiej zapytać producenta o możliwość ewentualnego zwrotu. 

https://m.olx.pl/oferta/promocja-przedwzmacniacz-gramofonowy-mm-jfet-hifi-wskazniki-vu-oled-CID99-IDEcSOU.html#position=3&page=0

Lub 

https://m.olx.pl/oferta/jedyny-taki-lampowy-przedwzmacniacz-gramofonowy-mm-made-inpoland-CID99-IDDEtfh.html#position=5&page=0

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...