Skocz do zawartości

2.0, 2.1, grajbelka czy coś innego?


udarr

Recommended Posts

Witam wszystkich, mam nadzieje, że się dobrze trzymacie w tych trudnych czasach. A to własnie one mnie tu w pewnym sensie sprowadzają. Ostatnio ilość filmów, seriali i muzyki, które konsumuję niesamowicie wzrosła, do tego nudy - wszystko to skłoniło mnie do poprawienia jakości audio w moim mikro mieszkanku.

Teraz już konkretniej, czyli opis sytuacyjny - mam "salon" połączony z kuchnią, całe pomieszczenie jest prostokątem o wymiarach ok. 7x3m. Na samym końcu, wzdłuż dłuższego boku stoi sofa a na przeciwko oczywiście TV. Powiedzmy, że od mojej głowy kiedy siedzę na sofie do ściany, na której wisi TV jest ok. 2.4m. Prawdopodobnie istotne jest, że sofa jest niemal przyklejona do ściany, za nią jest tylko grzejnik. Podsmowując z jednej strony "salon" w części gdzi mam TV jest zamknięty, jest tam wielkie okno i ciężkie zasłony, niestety na drugą stronę (kuchnię) jest otwarty. A dodatkowo za głową praktycznie nie ma żadnej przestrzeni poza buforem tworzonym przez tylne oparcie sofy i grzejnik.

Jestem laikiem w sprawach audio, zupełne się nie znam ale lubię drązyć i mądrze wydawać pieniądze. Jakieś pięć lat temu mój ojciec poprosił mnie o pomoc w wyborze sprzętu stereo, który miałby również (a jak się okzuję - nawet głównie) wspierac TV. On też jest laikiem a dodatkowo średnio radzi sobie z internetem więc miałem tą przewagę. Oczywiście byłem na odsłuchu, co prawda tylko w jednym wrocławskim sklepie ale posłuchałem ok. 6-8 zestawów przepinając między kolumnami i ampli, puszczając moje ulubione płyty i Zensory 7 wygrały z Cantonami, Pylonami, Misssion itd. w cenach do ok. 3-5tys za komplet, co prawda pamiętam, że było coś co podobało mi się bardziej ale trzeba było naprawdę sporo dołozyć, nie jakieś 500-1000zł. Do tego doszedł ampli Yamaha, niestety z głowy modelu nie podam, moge później podrzucić, cenowo był za ok. 2,5tys. Gra to bardzo ładnie, problem u ojca jest taki, że jego sam salon jest większy niż całe moje mieszkanie więc Zensory, do których jest z 7m w linii prostej, a do tego salon jest otwarty na resztę mieszkania, w ogóle nie dają jakiegokolwiek porzucia przestrzeni. Ale cykają (to jest dla mnie ważne) bardzo ładnie jak na moje uszy.

I już dochodząc do sedna - co ja mam sobie kupić biorąc pod uwagę kształt i rozmiar pomieszczenia przy założeniu, że chciałbym oglądać zarówno filmy jak i słuchać muzyki a do tego grać na konsoli (co prawda mało ale jednak)? TV mam kiepski, jakiś TCL sprzed dwóch lat, nie ma eARC ale mam Xbox One X więc Netflix, którego bym głównie oglądał pójdzie przez niego nawet z Dolby Atmos także w razie czego - mam taką opcję. To się tyczy oczywiście również gier. Zostaje muzyka, którą lubię ale raczej przegrywa z filmami jeśli musiałbym wybierać. I prawdę mówiąc - nie mam zamiaru słuchać jej z płyt i innych dobrych źródeł, mogę powiedzieć, że niemal 100% to Spotify.

Problemy jakie widzę - nie mam za bardzo miejsca. Nawet jeśli coś wygospodaruję po bokach TV, czy na szafce pod TV, to obawiam się, że wieszanie czegoś za głową nie ma sensu bo nie ma tam przetrzeni. Czy w takim pomieszczeniu 2.0 lub 2.1 dałoby radę przyjemnie obsłużyć filmy? Nie ukrywam, że momentami kusi mnie ciemna strona mocy, czyli grajbelka... A wszystko przez małą przestrzeń i średnie nastawienie do zastawiania się kolumnami (stojące odpadają to mówię od razu). Boje się, że jakieś małe 2.0 lub 2.1 nie wypełnią przestrzeni dźwiękiem tak jakby zrobił to jakiś sprzet typu belka Bose 500/700, do której zawsze można kiedyś dokupić suba i satelitki.

Budżet jest niewielki. Na ten moment chciałbym wydać ok 3tys z zastrzeżeniem, że zestaw powinien być rozwojowy ale raczej na zasadzie dołożenia czegoś jeśli byłoby to uzasadnione, a nie podmiany na lepsze chyba, że za taką kwotę kupię coś co mnie zadowoli, nie wykluczam tego bo chwilami, co prawda pod naciskami obozu wroga audio, mojej dziewczyny, myślałem nawet o Magnifi Mini..

Z góry dziękuję i przepraszam za długość posta.

Kuba

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie pracuję z domu i tylko dlatego ciągle słucham muzyki klepiąc w klawiaturę, niemniej w normalnych warunkach, które mam nadzieje, ze kiedyś powrócą to muzykę odpalam bardziej na zasadzie zapełniacza ciszy przy wykonywaniu czynnościu typu sprzatanie, gotowanie, czasami wieczorami przeglądając internet odpalam coś do posłuchania. Niemniej nie jestem typem człowieka, który odpala muzykę rozsiadając się w fotelu tylko po to żeby słuchać, a czytać przy muzyce nie potrafię niestety. Dlatego wolę stracić na muzyce niż efektach filmowych/growych bo ona jest dodatkiem a nie formą rozrywki samej w sobie, której dedykuję spędzanie czasu jak to ma np. w przypadku odpalenia filmu co drugi wieczór.

 

edit: tak wygląda moja ściana telewizyjna, nie ukrywam, że najchętniej umieściłbym coś pod TV aniżeli po bokach

 

 

IMG_20200407_124413.jpg

 

IMG_20200403_125606.jpg

Edytowano przez udarr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Grajbelka to ostateczność i niestety jest to taki drugi, lepszy głośnik TV i nic więcej. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może być mały Topping MX3, który posiada bluetooth, wejścia cyfrowe i na prawdę całkiem wydajny wzmacniacz, który tworzy świetne połączenie z Monitor Audio Bronze 2. W przyszłości będziesz mógł pomyśleć o subwooferze. 
Nie jestem przekonany co do systemu 5.0/5.1 z racji przesuniętej kanapy do tylnej ściany i efekty z tylu głowy będą brzmiały nieco dziwnie. W mojej ocenie lepiej skupić się na dobrym systemie stereo. W kinie domowym bardzo dobrze poradzą sobie monitory aktywne takie jak Klipsch The Sixes. Masz w tym przypadku bardzo dynamiczne i szczegółowe brzmienie. Nie potrzebujesz dodatkowego wzmacniacz, ponieważ jest on w kolumnach. Subwoofer możesz podłączyć bez najmniejszego problemu,a TV podłączysz kablem optycznym. Do odtwarzania muzyki ze Spotify może posłużyć Klipsch Gate czyli mały odtwarzacz sieciowy, który podłączysz pod wejście aux. 

Jest jeszcze jedna opcja zważywszy na ilość miejsca na szafce. Można byłoby pokusić sie o amplituner stereo typu Yamaha RN602 w połączeniu z kolumnami Indiana Line Tesi 261 ale w tym przypadku naginamy budżet.

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny lub omówienia warunków wypożyczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...