Skocz do zawartości

Przewód do subwoofera


Idealista

Recommended Posts

Ja używałem jednego suba do dwóch amplitunerów.

Jeden to Pioneer, amplituner kina domowego z wyjściem LFE, wejście L/LFE. 

Drugi to Cambridge Audio one, który nie ms LFE, dlatego ten włączałem do wejścia R.

Subwoofer ustawiony tak:

Wejście L/LFE: LFE

Częstotliwość filtra górnoprzepustowego: 80 Hz

Dzięki temu filtr na wejściu LFE nie był aktywny i bas był w całości kontrolowany przez amplituner, a na drugim wejściu był aktywny.

Jest jeszcze jeden ważny powód: jeśli. przedwzmacniacz nie ma wyjścia na sub, wtedy wyprowadza się z niego  sygnał stereo i daje na wejścia suba (ten je sumuje). Opcjonalnie można użyć wyjść RCA stereo żeby przekazać sygnał do wzmacniacza. 

Edytowano przez yahoo111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Podłącza 1-1

2 wejścia w sumie są dla stereofonicznego przedwzmacniacza. Ma on po prostu wyjście dla basu osobno prawy i lewy kanał dlatego trzeba je podłączyć. W LFE idą oba kanały  jednocześnie.

Prosta sprawa

 

Dzięki wszystkim za wyczerpujące info.

Koniec tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie LFE w kinie domowym, ale powód jest inny niż tu opisany. Chodzi o miksowanie ścieżek dźwiękowych w filmach. Nie bez powodu nazywa się to 5.1. Ten ".1" to oddzielny kanał dla niskich tonów, który jest wysyłany z amplitunera tylko i wyłącznie za pomocą wyjścia LFE. 

Z samych kabli do subwoofera oczywiście Melodika jest najlepszym wyborem - w pełni ekranowany kabel, metalowy wtyk, ekran 99%

https://sklep.rms.pl/s?q=melodika+do+subwoofera&cat= 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście LFE z amplitunera to jedno, a wejście w subwooferze to drugie.

Wejście LFE po stronie suba pomija filtr dolnoprzepustowy, a wejścia L/R przechodzą przez filtr zgodnie z jego ustawieniem.

Samo zarządzanie basem w amplitunerze jest zależne od ustawień.

Jeśli ustawisz 2.0, 5.0, itd. i głośniki przednie na duże, to na wyjściu z przedwzmacniacza będziesz mieć sygnał LFE.

Jeśli ustawisz x.1 i wszystkie głośniki na małe, wtedy na wyjściu LFE masz sygnał LFE I składową niską częstotliwość ze wszystkich kanałów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, yahoo111 napisał:

Wyjście LFE z amplitunera to jedno, a wejście w subwooferze to drugie.

Wejście LFE po stronie suba pomija filtr dolnoprzepustowy, a wejścia L/R przechodzą przez filtr zgodnie z jego ustawieniem.

Samo zarządzanie basem w amplitunerze jest zależne od ustawień.

Jeśli ustawisz 2.0, 5.0, itd. i głośniki przednie na duże, to na wyjściu z przedwzmacniacza będziesz mieć sygnał LFE.

Jeśli ustawisz x.1 i wszystkie głośniki na małe, wtedy na wyjściu LFE masz sygnał LFE I składową niską częstotliwość ze wszystkich kanałów.

Czy ja dobrze rozumiem z tym filtrem dolnoprzepustowym? Jeśli mam suba podpiętego przewodem 1x1 lfe to ustawieniami suba zarządzam tylko w ampli?

Z góry przepraszam za Moje pytania ale nie wszystko ogarniam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli korzystasz z zestawu x.1 do kina domowego, to zdecydowanie podłącz LFE do LFE, upewnij się, że jeśli sub ma przełącznik LFE/LR, to jest w pozycji LFE i to wystarczy.

Jeśli chcesz słuchać muzyki, to wtedy warto eksperymentować, czy lepsze jest oddać całą funkcjonalność amplitunerowi, czy próbować samemu osiągnąć lepszy efekt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Mam pytanie, nie chciałem tworzyć kolejnego posta dlatego odkopię ten. 

Chciałbym dobrać kabel do podłączenia subwoofera. Amplituner x1600h - sub Taga TSW-90.

Amplituner ma wyjście na pojedyńczy Cinch PRE OUT - SUB. W subwooferze mogę wybrać czy podłączyć pojedyńczym cinchem czy podwójnym. Teraz pytanie:

1. Czy wybrać pojedyńczy kabel RCA - RCA czy RCA - 2xRCA (typ "Y"), które podłączenie będzie lepsze? Zgodnie z Intrukcją złączę typu Y da większą moc. Czy zatem lepiej podłączyć kablem typu Y?

2. Czy jeżeli posiadam kabel 2x RCA - 2x RCA będzie działało wszystko jeżeli podłączę na przykład tylko jedną parę wtyków, a 2 będą "wisiały" nie używane? Czy lepiej kupić dedykowany pojedynczy kabel lub dedykowany kabel typu Y?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamil Ż napisał:

1. Czy wybrać pojedyńczy kabel RCA - RCA czy RCA - 2xRCA (typ "Y"), które podłączenie będzie lepsze? Zgodnie z Intrukcją złączę typu Y da większą moc. Czy zatem lepiej podłączyć kablem typu Y?

pojedynczy wystarczy

2 godziny temu, Kamil Ż napisał:

2. Czy jeżeli posiadam kabel 2x RCA - 2x RCA będzie działało wszystko jeżeli podłączę na przykład tylko jedną parę wtyków, a 2 będą "wisiały" nie używane? Czy lepiej kupić dedykowany pojedynczy kabel lub dedykowany kabel typu Y?

będzie to działało

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam chcę usłyszeć waszą opinie posiadam amplituner Onkyo TX-NR6100 i subwoofer Klipsch R-121SW Mam podłączony Przewodem RCA Y chcę się dowiedzieć czy w ustawieniach amplitunera ustawić LPF(LFE) 120Hz czy ustawić na Off czy jak zostawię na 120Hz to tak jak bym miał połączenie RCA-RCA? Czy takie połączenie RCA Y wybudza szybciej subwoofer?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...