Skocz do zawartości

Brak radości z kina domowego - zmiana głośników


d00blan

Recommended Posts

Cześć :)

Od dłuższego czasu nosiłem się z znalezieniem wsparcia przy moim kinie domowym. Planowałem wybranie się do jakiegoś salonu audio, żeby omówić gdzie leży problem i dobrać nowy sprzęt. Sytuacja epidemiologiczna jest jaka jest więc postanowiłem poszukać pomocy na forum. Nie jestem mocno doświadczony w tematyce audio, jednak posiadanie sprzętu który przyprawia mi uśmiech na ustach było zawsze dla mnie bardzo ważne. I tu właśnie pojawia się problem - bo z obecnym sprzętem tego uśmiechu niestety brak :(

Od kilku lat posiadam set 5.1 głośników Taga TAV-606F v.3 wraz z subwooferem Taga TSW-120 v.2. Napędzany jest przez Onkyo TX-NR656.  Zestaw ten gra bardzo słabo, nawet jak na moje mało wysublimowane ucho. Ze sprzętu korzystam do muzyki i filmów w równych proporcjach. Główne problemy to:

- brak dobrego zrozumienia mowy w filmach - jakoś tak cicho jest i ginie w pozostałych efektach, podkręcanie centralnego nie powoduje żeby mowa była bardziej wyrazista

- brak głębokiego basu z kolumn frontowych - nawet przy próbach ustawienia w Onkyo setu jako 5.0 bas się nie pojawia

- subwoofer - to jest tragedia i Taga powinna dostać jakieś kary finansowe za taki chłam :) subwoofer przy włączeniu głośno "klika", co słychać nawet w trakcie muzyki. Funkcja autostartu co chwila usypia / aktywuje subwoofer co powoduje ciągle klikanie. Szału można dostać. Do tego wszystkiego sprzęt buczy. Tzn. nawet gdy nie ma żadnego sygnału to słychać ciągłe "hmmmmm". Więc pozostawienie na "always on" też nie wchodzi w rachubę. Po zakupie był oddany do serwisu, ale usłyszałem tylko że ten model tak ma i tyle. Wiem że z tym punktem nic nie da się zrobić, ale daję sygnał czemu nigdy nie włączam subwoofera  i dlaczego przynajmniej on musi zostać wymieniony

- muzyka brzmi płasko - to moje subiektywne odczucie, ale kurde, zwykła stara wieża hifi brzmi bardziej żywo...

Powyższe sprawia że całą winą obwiniam sprzęt Tagi, do Onkyo nie mam zarzutów. Dziwi mnie to jednak trochę bo Taga ma dobre opinie na internecie. Nie mogę zrozumieć dlaczego u mnie jest tak źle?

Po długich negocjacjach dostałem od żony zezwolenie na zmianę głośników na coś lepszego. Budżet około 4tys, max do 6tys, ale to już musiałby być jakiś naprawdę dobry powód żebym poszedł po bandzie. Dla żony najważniejsze za to żeby głośniki zniknęły całkowicie z widoku, dla niej idealnie by było gdybym zamontował gdzieś w ukryciu Bose Acoustimass  ;) Jeżeli będę chciał wymienić na coś równie dużego jak Taga to pewnie się nie dogadamy...

Z góry będę wdzięczny za wszelkie porady.

Edytowano przez d00blan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki duży pokój?
Czy sprawdzałeś kable? Buczenie może być spowodowane tandetnym kablem RCA który ma słabe ekranowanie. Akustyka też może leżeć u Ciebie no i czy kalibracja została przeprowadzona w odpowiedni sposób (cisza najlepiej wieczorem)
Zanim zrobisz zmiany to zrób kalibrację jak się należy i wypożycz inny sub, SvS, Velodyne, Klipsch, Dali i wtedy podejmij decyzję co dalej. Też zdziwiony jestem bo ten set co masz to dużo ludzi poleca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon z otwartą kuchnią o łącznej powierzchni 35m. Nie jest idealny akustycznie, ale nie na tyle żeby robić takie problemy. Zresztą w poprzednim mieszkaniu grał ten sam set i był ten sam problem. Załączam plik z planem salonu. Czerwony kolor to fronty, niebieski to surroundy, zioluny to subwoofer. 

Tak, kable przerobiłem już lata temu na 1000 możliwych kombinacji. Zresztą odnośnie subwoofera sam serwis Tagi potwierdził że buczy bo buczy, nawet bez żadnego kabla podłączonego :D

 

plan.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja od siebie powiem, bo mam doświadczenie z podobnym pomieszczeniem i podobnym zestawem. To nie ma prawa dobrze grać. Akustyka, akustyka. I tu mocy bardzo brakuje.

W tym pomieszczeniu co znam to kanapa jest bliżej , a stół jest tam gdzie narożnik. Ale moim zdaniem to, to czy tamto pomieszczenie mało nadaje się do kina niestety.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę wątpię. Napewno dwa suby poprawią wrażenia. W jednym rogu są okna i grzejnik na nóżkach podejrzewam. Słabe miejsce na kolumnę. Chyba, że będzie mocno odstawiona. Zresztą druga także zasłonięte przez stół. Także słabo. Jak pod samo kino powinno coś dać. Kolumna typu Heco Aurora 1000 na fronty. Tylko nie mam doświadczenia z Onkyo. I na pewno dwa suby.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja od siebie raz jeszcze podkreślę prawdę starą jak świat - w kinie central i sub, to dwa najważniejsze kanały.

Sub ewidentnie do wymiany. Kolejny dowód na to, że nie można na tych elementach zbytnio oszczędzać i łudzić się, że skoro coś jest sub'em, to przecież spełni swoją rolę.

Owszem, wspomniana Taga, jest niskobudżetowym produktem, ale jak na pierwsze "kino" w zupełności spełnia swoją rolę. Widocznie wchodzisz w etap, w którym albo apetyt rośnie (i to mocno) w miarę jedzenia, albo coś źle ogarnąłeś, jeżeli chodzi o konfigurację i użytkowanie wszystkiego. Popchałeś te fronty po rogach i jak rozumiem, lewy front jest w "kącie" przeszklonym?! Już pierwszy minus

Kolejna rzecz, to obawiam się, że Twoje oczekiwania do poprawy dźwięku, mocno gryzą się z oczekiwaniami drugiej połówki. Nie da się w tych pieniądzach postawić sprzętu, który zagra o klasę/kilka klas lepiej, gdzie zmieścisz go w pudełku po butach.

Ja zapytam tak - co jest w ogóle źródłem tych filmów? Bo to nie jest bez znaczenia. Kalibracja jest? Przeprowadzona w sposób poprawny? Inną kwestią jest, że mowa o Onkyo, który nie jest, delikatnie mówiąc liderem, jeżeli chodzi o ten element (chociaż nie do końca wiem, co w 656 siedzi).

Kolejna kwestia to muzyka... Będzie płasko bez konkretnego sub'a, a po samych frontach nie oczekuj "mega basu" skoro są ścięte przez kalibracje (o ile została przeprowadzona). Taka karuzela.... W każdym razie można odnieść wrażenie, że stara wieża w muzyce zagra "efektywniej".

Generalnie ampli KD nie zostały przede wszystkim stworzone do odsłuchu stereo.muzyki (zwłaszcza takie budżetowe produkty). Do tego samo pomieszczenie nie pomaga w całym temacie ;)  

 

 

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie to , bo prócz suba który faktycznie ejst tragedia reszta to moim zdaniem kwestia ustawienia.

Chyba że az tak się przyzwyczai les i juz Ci brakuje

8 godzin temu, Markcox napisał:

a zapytam tak - co jest w ogóle źródłem tych filmów? Bo to nie jest bez znaczenia. Kalibracja jest? Przeprowadzona w sposób poprawny?

Tu odpowiedz a nie pytaj o Bose !!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Markcox napisał:

Popchałeś te fronty po rogach i jak rozumiem, lewy front jest w "kącie" przeszklonym?! Już pierwszy minus

No takie było jedyne sensowne ustawienie. Róg z oknami nie jest przeszklony od podłogi do sufitu - klasyczne okno, tylko że narożne.

9 godzin temu, Markcox napisał:

Ja zapytam tak - co jest w ogóle źródłem tych filmów? Bo to nie jest bez znaczenia. Kalibracja jest? Przeprowadzona w sposób poprawny? Inną kwestią jest, że mowa o Onkyo, który nie jest, delikatnie mówiąc liderem, jeżeli chodzi o ten element (chociaż nie do końca wiem, co w 656 siedzi).

różnie, Blueray z PS4, Netflix, filmy z laptopa, telewizja cyfrowa Multimedia (tu niczego nie oczekuje, bo Multimedia  zwykle nie przesyła sygnału 5.1 na popularnych kanałach). Kalibracja przeprowadzona mikrofonem z Onkyo + drobne dostosowanie manualne pod ucho

8 godzin temu, Markcox napisał:

Kolejna rzecz, to obawiam się, że Twoje oczekiwania do poprawy dźwięku, mocno gryzą się z oczekiwaniami drugiej połówki. Nie da się w tych pieniądzach postawić sprzętu, który zagra o klasę/kilka klas lepiej, gdzie zmieścisz go w pudełku po butach.

Też się tego obawiam ;) ale od jakiegoś czasu szukam odpowiednich kandydatów i miałem nadzieję że może  dacie swoje pozytywne opinie do jednego z nich:

KLIPSCH REFERENCE THEATER PACK 5.1 

DEFINITIVE TECHNOLOGY PROCINEMA 600 5.1

FOCAL SIB EVO 5.1

TEUFEL System 6 "5.1-Set"

Albo może zaproponujecie coś od siebie ?

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Chyba że az tak się przyzwyczai les i juz Ci brakuje

Może tak być, żona mówi że mi odbiło i wszystko gra dobrze... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wygląda na to, że się nasyciłeś kolego i zacząłeś zauważać pewne niedostatki.

Więc ja na Twoim miejscu poszedłbym w wymianę przede wszystkim sub'a i przy tym również samego centralnego na "solidniejszy" ;)

Ale jeżeli koniecznie chcesz wymienić wszystko i pójść w zestawy mikro, to ja tutaj nie pomogę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe zestawy raczej nie poprawią jakości odsłuchu, na pewno nie w stereo. Aplituner Onkyo, który posiadasz w kinie da radę, ale nawet przy lepszych kolumnach w stereo będziesz miał w porównaniu do typowych zestawów stereo lekki niedostatek. Chcesz poczuć różnicę to kup coś lepszego i nieco droższego niż za 3 tysiące popatrz na zestawy budowane na kolumnach  firmy Klipsch specjaliści od kinowej roboty a i żonie mogą się spodobać  Klipsch R-820F + R-52C + R-41M + Klipsch R-112SW. Zadzwoń mamy atrakcyjne ceny, rabaty jak i również sprzedaż towaru w ratach 0%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Chcesz poczuć różnicę to kup coś lepszego i nieco droższego niż za 3 tysiące popatrz na zestawy budowane na kolumnach  firmy Klipsch specjaliści od kinowej roboty a i żonie mogą się spodobać  Klipsch R-820F + R-52C + R-41M + Klipsch R-112SW. 

Klipsch chętnie, ale pomijając preferencje drugiej połówki to rozmiar ich kolumn nawet dla mnie osobiście nie jest akceptowalny -  443 mm głębokości dla frontów to znacznie więcej niż posiadana Taga, nie chcę kolumn o które będę się potykać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Klipsch, Heco, Monitor Audio, Melodika, Pylon Audio, Focal, Kef, itp to praktycznie każda firma nadaje się do KD, i każda jest sobie równa cenowo, zależy jaki model, z czym łączysz i ile chcemy przeznaczyć no i przedewszytkim każda marka inaczej gra. Te marki można spotkać wszędzie. Heco nawet ostatnio w EuroAgd były w super cenach promocyjnych

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, d00blan napisał:

Heco Aurora jakościowo do kina domowego to ta sama półka co Klipsch ?

Heco Aurora 1000 to bardzo dobre kolumny o muzykalniejszym brzmieniu względem Klipsch. Heco mogą okazać się bardziej uniwersalne i jeśli głębokość jest problemem w przypadku Klipsch to Heco 1000 powinny się także sprawdzić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KLIPSCH REFERENCE THEATER PACK 5.1 sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach ale niestety nie ma co go porównywać do poważnych konstrukcji. Jest to wersja minimalistyczna, która sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż soundbar ale pełnego brzmienia nie uzyskasz w takim pomieszczeniu. Dodatkowo w przypadku słuchania muzyki będzie brakować masy i wypełnienia.  Także do mniejszych pomieszczeń można wziąć taki zestaw pod uwagę jeśli jest problem z miejscem ale w większych 20m2 i więcej lepiej postawić na klasyczny zestaw 5.1 z kolumnami podłogowymi na frontach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już same parametry sub'a: 50W i 8" przetwornik mówią wiele, bez słuchania - mając na uwadze Twoje pomieszczenie. Tak, jak lubię Klipscha, to tu po prostu nie może to się udać 

Musisz jednoznacznie zdecydować, albo poprawiamy dźwięk, albo zadowalamy żonę ;) z tego co widzę, trudno będzie zrealizować oba na raz. W każdym razie nie samymi kolumnami :) 

  

4 godziny temu, STELVIO napisał:

a w stereo na pewno lepsze Heco

może nie tyle lepsze, co po prostu inne, jak to ujął Q21, bardziej muzykalne i z tym się zgadzam. Ale już w muzyce np. elektronicznej Klipsch raczej wciągnie je nosem ;) wszystko kwestia gustów muzycznych i własnych preferencji  

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Markcox napisał:

Już same parametry sub'a: 50W i 8" przetwornik mówią wiele, bez słuchania - mając na uwadze Twoje pomieszczenie. Tak, jak lubię Klipscha, to tu po prostu nie może to się udać 

Musisz jednoznacznie zdecydować, albo poprawiamy dźwięk, albo zadowalamy żonę ;) z tego co widzę, trudno będzie zrealizować oba na raz. W każdym razie nie samymi kolumnami :) 

  

może nie tyle lepsze, co po prostu inne, jak to ujął Q21, bardziej muzykalne i z tym się zgadzam. Ale już w muzyce np. elektronicznej Klipsch raczej wciągnie je nosem ;) wszystko kwestia gustów muzycznych i własnych preferencji  

Jasna sprawa. Napisałem bardziej ogólnie. Rzecz gustu. Ale tu i tak jesteśmy z tematem daleko w polu. Jak zwykle kompromisy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, d00blan napisał:

No takie było jedyne sensowne ustawienie. Róg z oknami nie jest przeszklony od podłogi do sufitu - klasyczne okno, tylko że narożne.

różnie, Blueray z PS4, Netflix, filmy z laptopa, telewizja cyfrowa Multimedia (tu niczego nie oczekuje, bo Multimedia  zwykle nie przesyła sygnału 5.1 na popularnych kanałach). Kalibracja przeprowadzona mikrofonem z Onkyo + drobne dostosowanie manualne pod ucho

Też się tego obawiam ;) ale od jakiegoś czasu szukam odpowiednich kandydatów i miałem nadzieję że może  dacie swoje pozytywne opinie do jednego z nich:

KLIPSCH REFERENCE THEATER PACK 5.1 

DEFINITIVE TECHNOLOGY PROCINEMA 600 5.1

FOCAL SIB EVO 5.1

TEUFEL System 6 "5.1-Set"

Albo może zaproponujecie coś od siebie ?

Może tak być, żona mówi że mi odbiło i wszystko gra dobrze... ;)

Nie będziesz z tego zadowolony to daje dobre efekty mówiłem wcześniej że bose acoustimas do 20m2. Przesadziłem moim zdaniem z tych zestawôw najlepsze efekty uzyskuje się do 15m2.przykro mi nie Dasz rady tego dobrze zgrać z 35m2

Edytowano przez Edward Gałka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...