Skocz do zawartości

Stary pokój - nowa jakość


munkey

Recommended Posts

Cześć, postanowiłem zmienić swój dotychczasowy zestaw audio w salonie i chciałbym Was prosić o pomoc w decyzji.

Aktualnie używam amplitunera Harman Kardon AVR360, do którego podłączony jest zestaw głośników 5.1 HKTS60BQ. Obraz jest puszczany na TV55" i projektor (oba full hd, w przyszłości do upgrade'u na 4K) z Apple TV, dekodera cyfrowego i PS4. Muzyki słucham z TIDALa przez Apple TV (ale chciałbym coś na AirPlay2) i z gramofonu REGA PLANAR P2. Pokój ma ok 17m2. Przeznaczenie zestawu 70% filmy/seriale i 30% muzyka.

Na dzisiaj najbardziej brakuje mi efektu wow przy odsłuchu muzyki (głównie z gramofonu), także szukam pomysłów na zmiany w zestawie, które wpłyną pozytywnie na jakość muzyki.

Myślałem o zmianie amplitunera (wstępnie na DENONa X2600h). Oprócz tego wymiana głośników, ale tutaj zaczynają się schody - w grę wchodzą raczej wyłącznie głośniki podstawkowe (i to najlepiej wiszące w miejscu Harmanów, ewentualnie wcisnę podstawki). W związku z tym - czy jest sens zmieniać tylko 2 fronty dla lepszego stereo przy odsłuchach gramofonu, czy lepiej zmienić cały komplet 5.1? Czy to jest generalnie gra warta świeczki, czy bez konkretnych podłogowych cudów nie zdziałam? Wpadły mi w oko głośniki FOCAL SIB EVO, ale tutaj pojawia się kolejne pytanie - czy takie atmos to w ogóle atmos? Szczególnie, że mam podwieszany sufit z "rynnami" na halogeny, więc powierzchnia nie jest równa. 

Jestem w stanie zainwestować w ten "upgrade" 5-8 tys. PLN, no chyba, że dołożenie jeszcze 1-2 tys. wbije mnie w fotel ;)

Sorry za przydługi post, mam nadzieję, że temat jest na tyle ciekawy, że znajdzie się pomocna dłoń. 

Pozdr,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Michale,

przede wszystkim obawiam się, że wymiana AVR360 na X2600 będzie nawet nie krokiem w bok, a wręcz w tył, jeżeli chodzi o brzmienie.

Ale generalnie gramofon, a ampli KD, to dwa różne światy. To trochę jak podczepić przyczepę kempingową do kombajnu i oczekiwać, że podbijesz europe ;) W każdym razie wymianę ampli w Twoim przypadku (o ile w ogóle na nią się zdecydujesz) zostawiłbym na sam koniec. Zmiana kolumn zdecydowanie wskazana, do tego zainwestowanie we wzmacniacz gramofonowy (tu tylko podpowiadam kierunek, ale to nie moja bajka, więc nie pytaj o konkrety-na pewno chłopaki z branży, czy inni koledzy "muzykalni", będą bardziej konkretni). Ewentualnie, jeżeli obecny zestaw do zastosowań kina Ci wystarcza, to w ogóle pomyśl nad rozdzieleniem tego i pójściu we wzmacniacz stereo + dwa fronty, do muzyki. Wtedy powinieneś być w domu i spełnić swoje oczekiwania. Myślę, że w tej ostatniej konfiguracji budżet 10k (a nawet i te wstępne 8k) powinien już wbić Cię zdecydowanie w fotel ;) 

Zagadnienie dot. Focal i Atmosa pozwolę sobie zupełnie pominąć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

AVR360 jest bardziej wydajny. Jeśli Ci się nie zeposuł do tej pory to cud i go zostaw albo wybierz coś konkurencyjnego. Słabym ogniwem jest tu zdecydowanie nagłośnienie HKT. Do Gramofonu? To przecież to prożka.

Zadzwoń do nas pogadamy na luzie, wypożyczymy Ci set kina który moim zdaniem wbije Cie w fotel i nie zawiedzie w stereo. Co Ty na to?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Wymiana amplitunera na Denona 2600h nie przyniesie znaczącej poprawy i zyskasz jedynie opcje sieciowe i AirPlay. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wymiana kolumn, które są słabym ogniwem. Jeśli lubisz oglądać filmy to postaw na 5.1  i nie zawracaj sobie głowy jakimiś malutkimi satelitami nawet jesli miałby to być atmos. W Twoim przypadku ciekawym rozwiązaniem może być Monitor Audio Bronze 2 na fronty, Bronze Center jako głośnik centralny, Bronze FX jako głośniki efektowne na tył. Subwoofer niepodważalnie nr 1 będzie klipsch ale tutaj wiele zalezy od wielkości pomieszczenia. 

Napisz do nas w sprawie wyceny oraz ustalenia wszelkich szczegółów zestawienia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Muszę przyznać, że jestem zbudowany, że mój leciwy ampli daje jeszcze radę, bo mam do niego duży sentyment;) Funkcje się sieciowe od biedy załatwiam przez Apple TV, mam switcha na wyjscia HDMI, żeby obsłużyć tv i projektor, bo ampli ma jedno wyjście, a gramofon puszczam przez przedwzmacniacz (brak wejścia phono). No ale jeśli przesiadka na X2600H nie da wymiernych korzyści, to wole doinwestować w głośniki. 
Odezwę się po Świętach po wyceny i ewentualne wypożyczenia sprzętu, dziękuje za te oferty. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...