Skocz do zawartości

Zestaw stereo do salonu, miękko, ciepło, muzykalnie


AudioŁ

Recommended Posts

Szanowni, poproszę o pomoc w temacie zakupu zestawu stereo do mojego małego salonu. 

Salon jak na zdjęciu: 6x4, na jednej długiej ścianie TV, jakieś półki na książki, komoda, miejsce na wzmak i kolumny (zazn. na czerwono). Na przeciwko kanapa, słupek na książki itp. czyli akustycznie średnio.

 

Słucham naprawdę różnej muzyki, instrumentalna, filmowa, czasami klasyczna, rock, pop, folk, jazz, blues i pochodne w różnych odmianach, chyba tylko bez techno i metalu. 

Aktualnie mam wieżę Technics SA-EH 590, wcześniej jakieś miniwieże Sony, Philips, więc ogólnie bez szału.

Źródła: CD, komputer i uwaga: istotne dla mnie radio FM.

Czego oczekuję: dość ciepłego, rozpiętego, muzykalnego brzmienia, ze sporą ilością basu. Fajnie jak słychać miękkie, niskie mruczenie przy jednoczesnym delikatnym, wysokim syczeniu 🙂 Bardzo nie lubię wyeksponowanych, jazgotliwych wysokich tonów, czy średnicy, takie brzmienie odpada. Nie lubię też jak dźwięk zlewa się w jakiś kubeł, jak w plastikowych radyjkach. Rozpiętość tonalna i dobra stereofonia to jest to!🙂  Fajnie jakby wzmak/ amplituner miał możliwość regulacji basu, w przyszłości dopuszczam Tidala itp.

Celuję raczej w używany, ale dość świeży sprzęt, bez vintage itp., chociaż nie wykluczam nowego, jeśli będzie problem z używkami.

Co do kolumn nie mam typów, monitory chyba za małe, więc może jakieś małe podłogówki Pylon, Klipsch? Zależy mi na dobrym tunerze FM, więc chyba najlepiej kupić oddzielnie wzmak i tuner? Wiele osób poleca ampli Yamahy, ale miałem kiedyś okazję słuchać takiego ampli i dźwięk był nie w moim stylu, dość zimny, mało niskich tonów, dużo średnicy i wysokich. Niestety modelu tej Yamahy nie pamietam. 

Bardzo ważna rzecz: muzyki słucham raczej cicho, czasami średnio głośno, więc zestawik musi pracować w miarę dobrze już przy niskich poziomach głośności. 

Budżet: 5000zł, ale mogę dołożyć więcej, jeśli będzie warto. Wiem, że to za mało, żeby uzyskać to co chcę, ale mnie chodzi o to, żeby w danym budżecie zbliżyć się do mojego, opisanego ideału.

Z góry dziękuję za sugestie.

 

Edytowano przez AudioŁ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytaj @S4Home czy nie mają jakichś demówek Magnata MR780.  Masz ciepłe granie bez kłującej góry, podłączysz komputer no i FM już wbudowane. Do tego używane lekko jaśniejsze kolumny i masz komplet.  Ja bym sprawdził np Audio Academy Phoebe III, może to zagrać. Albo możesz zacząć od Heco Aurora 700 i polować na używaną Yamahę RN-803. Sprawdzony dobry zestaw. Więcej dynamiki , mniej ciepła.

 

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Idealnym rozwiązaniem byłby amplituner Magnat MR780, który nie ma sobie równych. Brzmienie jest cieplejsze ze świetną stereofonią i mocnym mięsistym dole. Mamy na stanie kilka sztuk więc nie byłoby problemu z wypożyczeniem. Dobrymi kolumnami do tego amplitunera byłyby Monitor Audio Bronze 6, Heco Aurora 700 lub Pylon Audio Sapphire 31/25 jeśli lubisz pomruki basu. Niestety ale we wszystkich tych opcjach wychodzimy po za zakładany budżet. W zakładanym budżecie masz Yamahę RN602, który będzie dynamiczniejszy i niestety jaśniejszy. Alternatywą może być Onkyo 8250 ale mimo wszystko nie ma co porównywać do Magnata. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny i ustalenia warunków wypożyczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, AudioŁ napisał:

Nie bądź taki skromny , wieża sony rządzi :) 

Jeśli słuchasz cicho to masz problem , bo tranzystory nie lubią niskiego poziomu , chyba ,że dopasujesz odpowiednio mało skuteczne kolumny by trzeba było podkręcić. Sprawdź pylon sapphire 25 z magnatem mr780 , problem tego zestawu iż oba elementy potrzebują 80-100h grania ...

Odwrotnością jest wzmacniacz lampowy niskiej mocy z wyżej skutecznymi kolumnami , jednak tutaj budżet nie pozwoli na zabawę (jedynie SET spełniłby oczekiwania autora)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnych doświadczeń mogę polecić Magnata, mam go. Fajne granie plus np. dla mnie ważna obecność sekcji cyfrowej (całkiem niezłej) co wyklucza konieczność dodatkowych zakupów w postaci oddzielnego DACa. Masz na pokładzie 2x wejście optyczne, 2x coaxial więc podłączysz np. TV, chromecasta, jakieś DVD czy bluray. Chcesz słuchać z komputera więc ściągasz ze strony Magnata sterowniki i podłączasz kompa pod wejście USB Audio i masz dźwięk klasę lepszy niż z zintegrowanej karty muzycznej w komputerze.

Z tym że większość budżetu połknie amplituner i zostanie niecałe 2.000 na kolumny. Ale w tej cenie też coś sensownego można znaleźć a celując w używki możesz kupić kolumny, które kiedyś kosztowały nowe 3k z plusem. Temat do rozważenia.

Co do niskich poziomów głośności - zawsze będzie ciut słabiej, nie ma co się oszukiwać i liczyć na cuda. Zawsze będzie nieznaczne osłabienie detaliczności. Ale to w sumie normalne i nie do końca zależy od sprzętu ale ... naszego zmysłu słuchu. Spróbuj posłuchać telewizora, który gra w drugim pokoju, nie usłyszysz dobrze wszystkiego.

A nawiązując do tytułu postu - miękko, ciepło, muzykalnie -z Magnatem tak będzie. Ale świat nie kończy się na Magnacie, są też i inne sprzęty na rynku. Jeśli Magnat to szukaj jaśniejszych kolumn. Mi osobiście zupełnie nie podeszły Indiana Tesi 561, Melodika BL40, Heco Aurora 700 - za mało pazura było w ich graniu. Dla mnie najlepiej na odsłuchu zabrzmiał Klipsch, ale nie namawiam Cię, ma swoje mocne ale i słabe strony też.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony, patrząc na Twe preferencje, mogę Ci zarekomendować zestaw na którym ja śmigam z powodzeniem. Połączenie CXA60 z kolumnami polk audio Rti A5.

Analizując to co napisałeś...

Grasz w ok. 24m kw.

Polki spokojnie wypełnią Twą przestrzeń cichym, pomrukującym basem. Są naprawdę wydajne w tej kwestii i bardzo zdyscyplinowane. Zjeżdżają bardzo nisko, dobrze trzymają w ryzach, nie są bułowate. Różnicują niskie tony, mają swobodę. Ogólnie kolumny bardzo muzykalne, z dobrą stereofonią, łatwe do napędzenia i ustawienia w pomieszczeniu.

Również słucham muzyki w szerokiej rozpiętości gatunku.

"Bardzo ważna rzecz: muzyki słucham raczej cicho, czasami średnio głośno, więc zestawik musi pracować w miarę dobrze już przy niskich poziomach głośności. "

Bez obaw. Powyższy warunek spełniony.

Zestaw sprawdza się bardzo dobrze w death metalu jak i klasyce czy chill oucie. Ot, taka dobra uniwersalność😉 Nie jest jazgotliwy, a zdecydowanie neutralny. Można słuchać godzinami bez obaw o zmęczenie. Zdarzyło mi się połknąć 10 godzinne sesje, również na słuchawkach.

CXA60 ma możliwość regulacji tonów niskich i wysokich; o tym wspominałeś.

Co do połączeń z innymi klocami...

U mnie spięty z transportem CD, streamerem, gramofonem, deckiem kasetowym, telewizorem i laptokiem w domowej sieci. Wszystko cyka jak ta lala😋

Budżet.

Znalazłem nowy CXA60 w połączeniu z ofertą praktycznie nowych Rti A5 za niecałe 5100 zł.

Pamiętaj jednak o tym by w finalnym rozrachunku tylko i wyłącznie Twój słuch decydował o kupnie, a nie sugestie forumowiczów😉

P.s. Używki wzmaka kupisz już duuużo taniej tak wiec spokojnie zmieścisz się w swoim budżecie. Piszę, przeglądając przed chwilą oferty jednego 3 literowego portalu sprzedażowego.

 

Edytowano przez Pędrak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No aktualnie z odsłuchem w salonie może być ciężko, dlatego organizuję wypożyczenie.

A jeszcze jedno pytanie - gdybym zwiększył budżet do 7-8 tys. zł? Oczywiście w grę jak najbardziej wchodzą używki. Może udałoby się kupić lepsze kolumny do zaproponowanych wzmaków? Warto dołożyć, czy raczej w dodatkowych pieniądzach nie będzie lepszej jakości w stosunku do proponowanych zestawów?

 

Edytowano przez AudioŁ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już sam musisz ocenić. Dobrym startem jest ten Magnat. Polk Audio Signature S55E wydają się być niezłym uzupełnieniem. Żywe , dynamiczne ale nie ostre, można je tanio dostać np na Amazon.de. Z używek na bank da się lepiej tylko to zależy co jest akurat dostępne i gdzie a teraz jeżdżenie po ludziach, żeby kupić kolumny może być ryzykowne. Zagadaj do @Q21lub @S4Home. Zrobią Ci promocyjną cenę, masz odsłuchy w domu i nie wyjdzie znacznie drożej a z gwarancją jakby coś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem wybór padł na...CXA80. Co prawda sprzęt dość jasny, ale dynamika, scena i głębia całkiem OK. Słuchałem NADa 356bee i było za ciepło, trochę tak mułowato. Tego też chciałbym uniknąć. Góra musi być, średnica słyszalna no i ten spory basik. Magnata niestety nie miałem okazji posłuchać. Teraz pozostały kolmny oraz okablowanie. Rozważam: Dali Oberon 5 lub 7, Polk Audio S55e lub S60e, może te Aurory 700 lub 1000 lub QEF Q950? Mam też możliwość zakupu w korzystnej cenie Tannoy xt8, tylko nie wiem, czy zagrają z tym wzmakiem, a nie mam gdzie ich odsłuchać. Ogólnie brać większe kolumny z danego modelu, czy mniejsze? CXA80 słuchałem z MA Silver i było za jasno, dominacja góry.

Jakie kabelki byście polecili do tego zestawu, żeby nie popsuć czegoś np. nie przejaskrawić góry?

Edytowano przez AudioŁ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Cambridge Monitor Audio odpada. To za jasne brzmienie.

Te kolumny które wybrałeś są pod tym kątem lepsze.

Polk sa dość specyficzne. Bo jedyni je kochaja drudzy nie trawią. Takie skrajne wrżenia zawsze. Nikt nie patrzy na nie, są ok.

Reszta ma juz "bezpieczniejsze" opinie i wnioski klientów. Mamy wszystkie kolumny. JAk chcesz odsłuchać to zapraszam.

W jakiej cenie masz XT8F skoro to okazja? Znakomite kolumny. KEF Q950 wydają się być w tym zestawieniu liderem.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Do Cambridge Monitor Audio odpada. To za jasne brzmienie.

Te kolumny które wybrałeś są pod tym kątem lepsze.

Polk sa dość specyficzne. Bo jedyni je kochaja drudzy nie trawią. Takie skrajne wrżenia zawsze. Nikt nie patrzy na nie, są ok.

Reszta ma juz "bezpieczniejsze" opinie i wnioski klientów. Mamy wszystkie kolumny. JAk chcesz odsłuchać to zapraszam.

W jakiej cenie masz XT8F skoro to okazja? Znakomite kolumny. KEF Q950 wydają się być w tym zestawieniu liderem.

Pozdrawiam

XTF8F w cenie 3500 za parę, tylko używki oczywiście, rynek wtórny. 

Ale generalnie brać te większe np. Aurory 1000, Oberony 7, czy mniejsze? Za małych bym raczej nie chciał...jest jakieś ryzyko, jeśli kolumny będą za duże do pomieszczenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego oczekuję: dość ciepłego, rozpiętego, muzykalnego brzmienia, ze sporą ilością basu. Fajnie jak słychać miękkie, niskie mruczenie przy jednoczesnym delikatnym, wysokim syczeniu 🙂 Bardzo nie lubię wyeksponowanych, jazgotliwych wysokich tonów, czy średnicy, takie brzmienie odpada. Nie lubię też jak dźwięk zlewa się w jakiś kubeł, jak w plastikowych radyjkach. Rozpiętość tonalna i dobra stereofonia to jest to!🙂  Fajnie jakby wzmak/ amplituner miał możliwość regulacji basu, w przyszłości dopuszczam Tidala itp.

Powyższe zrobi tylko dobra lampa + dobrej klasy klasy kolumny vintage. End story innego wyboru nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...