Skocz do zawartości

Budżetowy amplituner Denon x2600 Onkyo 696


Dop5791

Recommended Posts

Dzień dobry, 

pewnie jak wielu na początku porównuje parametry / dźwięk sprzętów przed wyborem docelowego amplitunera. 
Sam to zrobiłem ( amplitunera jeszcze nie wybrałem) i mam kilka spostrzeżeń , pewnie będą się powielały ,a część być może nie. Choć poniższe uwagi nie są związane z jakością/ charakterem dźwięku ( to zostawiam specjalistom) , tylko bardziej przyziemnym podejściem do sprzętu przez laika dźwiękowego. 
Ampituner będzie służył  u mnie do kina domowego ( mam odtwarzacz UHD i płyty uhd) , oraz do słuchania muzyki z radia/tidal Pozostały mi fronty i centralny Tannoy Revolution R3 ( staruszek, ale daje radę ). Tego nie będę zmieniał - wife factory 😀. Na prawdziwe stereo nie mam czasu niestety. A wracając do moich spostrzeżeń to poniżej kilka, za ew pomyłki przepraszam i ew proszę o sprostowanie:

1. w sumie wg mnie bardzo ważna z punktu widzenia konsumenta - Denon ma 3 letnią gwarancje , Onkyo 2 lata. Choć pytanie jest , jaka jest jakość obsługi serwisowej tych marek. 

2. Denon ma HDMI z eArc , Onkyo zwykle Arc. Jak rozumiem eArc pozwala oglądać filmy z dźwiękiem np 5.1 z netflix itp. Wiec dla kogoś kto ma taka możliwość , to chyba tez duża przewaga. Sam mam LG C9. 

3. jeśli ktoś robił sobie porównanie Tych dwóch amplitunerów na stronie zkelectronics.com to dotyczy ono modeli na USA , które się różnią od tych na Europę. M.in. Pobór mocy Onkyo na Europę wynosi 570W (dwie końcówki mniej).Pewnie są inne różnice . 
Denon ma pobór mocy 500W. Plus dla Onkyo.

4. Uklad gniazd głośnikowych w amplitunerze. Wg mnie Denon ma układ gniazd łatwiejszy do wpięcia kabli (poziomo ułożone) , w Onkyo jest jak w moim starym Denonie AVR1306 - Trzeba się trochę nagimnastykować żeby wpiąć te dolne. Na szczęście nie robi się tego często. 😀 Z tęgich widzę w instrukcji obsługi to w obu nie ma możliwości wpięcia bananów, tylko gołe kable.

5. Denon ma HDMI z HDCP 2.3 w stosunku do HDCP 2.2 w Onkyo. Nie jestem w stanie określić jaka to jest różnica. Ale pewnie jest na przyszłość , plus dla Denona. 

6. mało istotne ale może ktoś wykorzystuje - Denon ma z tylu 7 wejść HDMI, Onkyo „tylko” 6. 
 

7. wejście USB w Denonie jest z przodu - wygodniejsze do okazjonalnego wpinania pendrive lub kabla (jeśli ktoś używa). W Onkyo jest z tylu i to jest zdecydowanie mniej dostępne do szybkiego wpięcia, szczególnie jak sprzęt jest w szafce schowany.

8. w Onkyo chyba wygodniejszy dostęp do źródeł na panelu przednim - 12 dedykowanych przycisków. Kręcenie gałka żeby znaleść właściwe zródło jest upierdliwe. Ale z drugiej strony jest pilot. 
w Denon są cztery przyciski na wybór źródła. plus dla Onkyo.

9. Denon ma z tylu więcej wejść „starego” typu Np component video . W Onkyo okroili bardzo. Ale to tez  w dobie HDMI ma mniejsze znaczenie. 
 

10. Onkyo ma głębszą obudowę - 38 cm w stosunku do 34 cm w Denonie . Może to mieć znaczenie dla właścicieli płytszych szafek. Waga 10 kg do 9,5 kg wiec różnica żadna jeśli chodzi o udźwig np półki wiszącej. 

11. Z testów i postów wynika iż Denon bardziej się grzeje niż Onkyo. Nie jestem w stanie tego potwierdzić. Może to m.in. kwestia mniejszej obudowy. 
 

12. nie wiem także którego amplituner praca jest głośniejsza (Wiatrak)- ma to znaczenie przy oglądaniu nocą filmów z cichą ścieżką dźwiękową.

 

13. Moc wg pomiarów na Audio.com.pl  

Onkyo 696 ma moc:

8 ohm- 2K 51W(?); 5k 48W; 7k 46W

4 ohm - 2K 62W; 5k 52W; 7k 47W

Denon ale x2500H a nie x2600H ( zakładam ze jest to samo) ma odpowiednio:

8 ohm- 2K 121 W (aż taka różnica do Onkyo!); 5k brak; 7k 44W

4 Ohm- 2K 68W; 5k brak; 7k (wyłączył się ). 
czyli Denon w stereo jest mocniejszy , a przy 7 końcówkach przy 4 ohm (chyba większość kolumn ma bliżej tej wartości i czasami mniej, niż podawanych przez producentów 6-8 Ohm na papierze) wyłączył się. 
czyli jak ktoś ma 4 ohm kolumny i do tego ma ich siedem to denon nie obsłuży (?). Jeśli tak to słabo. 
 

14. Skalowanie obrazu . Wg porównania lepsze chyba w Denonie. Co w przypadku posiadania zwykłych płyt blu ray ma znaczenie . 
 

4K Passthrough: 
Onkyo ma  4K/60p (RGB/YCbCr4:4:4) ; Deonon ma  4K 50/60p 4:4:4

4K Upscaling:
Onkyo ma  1080p to 4K;

Denon ma  4K 24/25/30p 4:4:4

1080p Upscaling:

Onkyo nie ma.

Denon ma.

15. Pomijalny ale być może dla kogoś kto wydaje ponad 2000 zł , to ma znaczenie. Pilot w Onkyo jakiś taki nieładny :).  Ten w Denonie robi lepsze wrażenie. Co do kwestii użytkowych to się nie wypowiadam.

16. Kalibracja głośników w Denonie lepsza. Przynajmniej to wywnioskowałem  z postów użytkowników. 
 

17. Denon dostępny tylko w kolorze czarnym. Onkyo w czarnym i srebrnym. Plus dla Onkyo.
Na rynku wtórnym Onkyo jest bardziej pożądane w kolorze czarnym- takie moje spostrzeżenie. 
 

18.

onkyo ma THX certificat Selext

Denon nie ma. 
pytanie czy coś ma Denon podobnego , i czy warto brać je pod uwagę?

18. cena - to w sumie chyba kluczowy parametr i powinien być na początku . Wg stanu na 12 kwietnia na ceneo:

Denon - ceny od 2268 zł (czarny)

Onkyo - ceny od 2199 zł (srebrny) , czarny Od  2300 zł. 

I to chyba tyle. 
Jeśli ktoś dobrnął do końca i chciałby się podzielić uwagami jako użytkownik ww sprzętów  to zapraszam.

Wesołych Świąt.

 

 

 

 


 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon się grzeje bo ludzie zapominają o opcji przestawienia ohm i odpowiedni wybór do posiadanych kolumn, to może być właśnie to grzanie.

Onkyo kalibracja jest beee bardzo beee.

eARC to akurat bardzo duży plus na przyszłość.

Upscaling jest kompletnie nie istotny dużo lepszy masz w procesorze telewizora lub odtwarzaczu blu-ray.

Guziki na amplitunerze to żeby których praktycznie się nie używa.

Banany wsadzisz do każdego amplitunera to standard o x lat.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Przedstawiłeś praktycznie cała specyfikację techniczną obu urządzeń i zupełnie nie potrzebnie, ponieważ są to pod względem jakości wykonania jak i brzmienia porównywalne amplitunery. Nieco więcej opcji dostarcza Denon jak dobrze wskazałeś ale dla przeciętnego Kowalskiego różnice będą niezauważalne podczas normalnego użytkowania. Denon to nieco nie brzmienie, jest cieplejszy i bardziej misiowaty na dole, przez co bas jest obszerniejszy. Onkyo jest dynamiczniejszy i bardziej szczegółowy. Jest to także brzmienie po cieplejszej stornie. 
Dwa sprzęty podobne jeśli chodzi o jakość i działanie serwisu. Oba urządzenia posiadają sporo elektroniki, która może nie sprawiać żadnych problemów przez najbliższe 20 lat, a może coś nawalić następnego dnia. Patrząc na to ile sprzedaliśmy tych amplitunerów akcji serwisowych jest na prawdę nie dużo i zazwyczaj jest to na zasadzie, że jak przez pierwsze 2-3 miesiące nic się nie dzieje to raczej nie powinno być problemów w przyszłości. 

 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle porównania a nie dodałeś Yamahy 685 :)

I od początku.

eARC nie jest na razie w pełni obsługiwany przez nikogo i zapewne za szybko to nie wejdzie.

Pokazał to obecny test izolacji. Netflix musiał obnizyć bitrate swojego materiału video aby nie zapchać serwerów. A co dopiero jesli mieli byśmy dzwiek 7.1.2 w HD Master audio innym gdzie teraz jest maks 320 kbps na 1500 kbps. No moim zdaniem to daleka przyszłość. Zwłaszcza że prędzej będzie wprowadzone 8K na szersza skale.

zaden amplituner nie ma obecnie skalowania obrazu! To mit. Dawniej bbyły faktycznie instalowane procesory wizyjne. Teraz taki skaler robi dokładnie to samo co ten w TV. Stad się z niego rezygnuje.

Denon nie obsługuje 4 omowych kolumn na wszystkich kanałach.

Moc jaką podaje producent nie ma nic wspólnego z realiami a tym bardziej wydajnością.

Podobnie jest z poborem :/ Polecam zaglądnąć do instrukcji 685.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi. Liczyłem na specjalistów i się nie zawiodłem 😀.
Yamahy nie porównywałem z dwóch względów: 
brakło mi czasu , a poza tym porównanie trzech modeli jeszcze bardziej by wydłużyło i tak już długi post. 
 

Tak jak zaznaczyłem w swoim poście , skupiłem się na różnicach jakie wychwyciłem ( technicznych jak i serwisowych na zasadzie sprawdzenia instrukcji modeli). I tylko na tych. Na aspekty dźwiękowe i możliwości amplitunerów jestem za cienki i nigdy ich nie porównywałem podczas jednego odsłuchu. Moc efektywna podałem za testami audio.com.pl bo chyba jako jedyni mierzą ten parametr tak dokładnie. I wg nich przy 7 kanałach i 4 ohm denon x2500 się wykłada. Nie wiem jak jest przy 5 głośnikach 4  ohm. 
 

Odnośnie  nowinek technicznych ( mieć czy nie mieć np eArc), kwarantanna prędzej czy później się skończy i jakość transmitowanych danych wróci do normy i pewnie będzie z biegiem czasu rosła. Amplituner kupuje się raczej na jakieś kilka lat,  wiec przez ten czas postęp będzie tak duży , ze stanie się to powszechne. Przykładowo Netflix , jakieś 3 lata temu nikt go nie miał w Polsce , a teraz co drugi znajomy go ma. I to jest przyszłość : kolejne platformy dołącza do wyścigu. A wtedy takie wodotryski jak eArc stają się przydatne takiemu zwykłemu użytkownikowi do oglądnięcia filmu na swoim budżetowym zestawie kina domowego. 
 

Z różnic jakie jeszcze dzielą te dwa modele , o czym nie napisałem wcześniej to menu:

w Denon jest polskie , w Onkyo nie. 
 

Całość postów może się komuś przyda do podjęcia decyzji, bo nie wszyscy maja możliwość odsłuchu i porównania.
 

Dziekuje i jeśli ktoś ma jakieś dodatkowe uwagi to chętnie się z nimi zapoznam. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Ja ci tylko mówię dlaczego tego nie wykorzystasz i że plusy które wybrałeś są niczym względem tego jak amplitunery grają.

Prawda jest taka że powinieneś zacząć od kolumn a amplituner byłby naturalnym wyborem.

Rozumiem że dla Ciebie to nowość. Ale uwierz ja te amplitunery widuje  od 15 lat. Na prawdę nie ma tu wyboru "TEN" . To konkurencja! Ta sama klasa.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dobry wieczór. 
 

Minęło trochę czasu , sporo spraw , ten wirus, wiec i nie było jak się poważnie zająć tematem. 
Na początku myślałem nad parą Onkyo 696/ Denon x2600 . Ale im człowiek więcej czyta to większa ochotę nabiera i teraz pojawia się taka kwestia. Bez kompromisów ( przynajmniej wg moich możliwości ) poważnie rozważam wejście o poziom wyżej czyli cenowo do 4500 zł za amplituner. Tej bariery już nie chce przekraczać. Naturalni rywale (cenowo)  to Onkyo TX-RZ840 i Denon X3600 oraz w jednym sklepie poleclili mi jeszcze  PIONEER VSX-LX504 jako klona Onkyo . Wszystkie są w tej samej cenie (+\- 100 zł). Jest jeszcze Yamaha ale czwarty klocek to już za dużo. Sprawdzanie trzech amplitunerów już mnie przerasta (czas) wiec muszę się skupić na dwóch. Jednocześnie wybieram z najnowszej dostępnej linii, amplituner będzie na ładnych pare lat wiec nie chciałbym zaraz dowiedzieć się ze czegoś tam nie obsługuje bo stary model. Proporcje 80-90% to kino i reszta to muzyka Tidal / radio klasyczne, CD bardzo okazjonalnie. Duży nacisk kładę na wizje , aby np skalowanie było maksymalnie lepsze płyt blue ray /DVD do 4K (Tv Lg 65C9).  Głośniki jakie mam to Tannoy Revolution R3 przody i centralny , Tyły to  naścienne Wharfedale, sub Jamo 660 . Tego zestawu głośników  nie chce zmieniać , moze kiedyś ale na chwile obecną zostaje. Wiec po tym długim wstępie pytanie na czym się skupić (2 modele) z których wybiorę docelowy egzemplarz. Czy tez w kinie różnicy nie będzie wielkiej pomiędzy amplitunerami za 2500 zł a tymi za 4500 zł. Celowo nie wspominam o słuchaniu muzyki bo jest ona dla mnie drugorzędną. Kino przede wszystkim. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Dop5791 napisał:

Duży nacisk kładę na wizje , aby np skalowanie było maksymalnie lepsze płyt blue ray /DVD do 4K (Tv Lg 65C9).

Żaden tego nie ma. Znaczy ma skaler. Ale to nie są skalery profesjonalne. Robią to tak samo jak TV. Więc dla Ciebie bez różnicy. Skalowanie , prawdziwe, obrazu, w amplitunerach skończyło się lata temu. Wtedy były faktycznie montowane procesory wizyjne. Teraz ich nie ma.

Onkyo RZ840 gra wyraźnie najlepiej. Mocniej. Konkretnie,

DEnon X3600 ma najlepsza kalibrację. XT32 robi na prawdę dobrą robotę w trudnych pomieszczeniach.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, S4Home napisał:

Wtedy były faktycznie montowane procesory wizyjne. Teraz ich nie ma

To się nazywa postęp technologiczny  :)  ... kiedyś to onkyo miało i Audyssey, Marvell Qdeo, HQV...

 

11 godzin temu, Dop5791 napisał:

blue ray /DVD do 4K

To tutaj musisz kupić dobry odtwarzacz np Panasonic ub820/ub420/ub9000 one posiadają jeden z najlepszych upscalerów.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.05.2020 o 08:56, Jasiek88 napisał:

o się nazywa postęp technologiczny  :)  ... kiedyś to onkyo miało i Audyssey, Marvell Qdeo, HQV...

no dokładnie :P Ale skoro wszyscy schodzą z jakości to wszyscy. I teraz takich procesorów nie ma już nikt. Albo ja nie kojarzę.

Dnia 9.05.2020 o 07:43, Dop5791 napisał:

Dziekuje za odpowiedzi. Zawężam w takim razie listę do onkyo i denon i już nie szukam kolejnych kandydatów. 

 

Yamaha musi się tu znaleźć. :/ przykro mi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jak w kalejdoskopie. Budżet napiety ( coronawirus impact ☹️) , a obecnie Onkyo 696 (nowy) za 2000 zł z polskiej dystrybucji, wiec raczej nie będę szukał innego . Denon x2600 minimum 2500 zł , Yamaha także w tych granicach. To 25% drożej niż Onkyo. Wiec werdykt raczej jednoznaczny biorąc pod uwagę także moje wymagania ( głównie kino, radio i TIDAL) . Ci co szukają także do stereo to pewnie będą dalej porównywać z innymi modelami lub sięgną o poziom wyżej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkyo 696 kupione i podłączone. Jedna uwaga użytkowa tak na szybko : nie można podłączyć bananów tylko gołe kable. Dodatkowo w instrukcji jest jasno to wskazane że tylko model na USA ma możliwość podłączenia bananów. Wiec było klęcie i prawie krew się lała jak musiałem podłączyć sztywnego i grubego chorda od centralnego . Tak jak w pierwszym poście to wskazałem , układ gniazd głośnikowych jest słaby i o wiele lepszy w Denonie (poziome ułożenie wtyków) .pilot to faktycznie taka zabawka plastikowa, ten jaki mam od denona 1306 to jak high-end. Ale funkcjonalność wydaje się ok.   To tyle na chwile obecna. Jutro jak będę mial czas to zobaczę jak to z tymi ustawieniami i resztą wodotrysków. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja z EIC , strona 15 pkt 13: „podłącza się tutaj głośniki przy użyciu przewodów głośnikowych. Modele północnoamerykańskie są kompatybilne z wtykami bananowymi. Zastosuj wtyk o średnicy 4 mm. Nie można podłączyć wtyków Y”. 
dzieki za filmik. W starym Denonie mam plastikowe grzybki które łatwo się wyciąga, nie wpadłbym żeby grzebać drutem.  Dowiem się ew u dystrybutora jak to jest. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to żeby nie było za różowo. 

podłączyłem TV LG model C9 kablem hdmi do amplitunera (gniazdo ARC). Kabel nowy , wcześniej działał bez problemu podłączony bezpośrednio TV- odtwarzacz UHD . Teraz jak podłączyłem tym kablem TV z Onkyo , a drugim kablem hdmi  onkyo z odtwarzaczem UHD to zaczął zanikać sygnał video. Najpierw raz czy dwa ale przy kolejnym filmie to już seryjnie i zaczął pojawiać się komunikat na TV o braku sygnału. Jeszcze spróbuje kupić nowy hdmi żeby podłączyć onkyo z odtwarzaczem bo tam mam kabel stary  hdmi 1.3  może  to jest powód , że sygnał nie przechodzi. Jak to nie zadziała to jakiś inny pomysł poza podłączeniem TV z odtwarzaczem bezpośrednio a z niego drugim kablem hdmi z wyjściem audio do amplitunera ? No ale wtedy ARC bezużyteczne. No i pytanie czy LG nie lubi się z onkyo ? Mam nadzieje że to wina kabla tego starego. Jak nie , to chyba trzeba szukać innego modelu/ marki amplitunera . Ech, jak nie urok to ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...