Skocz do zawartości

Multiroom audio


hefez

Recommended Posts

Cześć,

 

na wstępnie zaznaczę, że na forum jestem nowy, a trafiłem przeszukując internet w temacie multiroom'u audio. Ale przechodząc do sedna...

Jestem na etapie wykańczania domku jednorodzinnego i chciałbym wprowadzić możliwość niezależnego słuchania muzyki w kilku miejscach, dokładniej: salon, sypialnia, łazienka, pokój (gabinet) i taras, ale sterowane przez jedno urządzenie. Pierwsze pytanie o koszty, jestem w stanie przeznaczyć ok. 8000 zł na ten cel. Co polecicie w tym zakresie cenowym, czy w ogóle z takim budżetem warto się na to porywać. Myślałem o systemie przewodowym, nie wiem jak sprawdza się system bezprzewodowy.

Moja wstępna koncepcja:

- salon: soundbar + 2 głośniki ścienne (niewidzialne, ale to poza przeznaczonym budżetem) - ogólnie nie chciałbym ustawiać głośników i zabierać przestrzeni, sufit nie jest podwieszany, podwieszany jest jedynie w miejscu, w którym prowadzone są przewody od rekuperacji) - pytanie, czy soundbara można podpiąć w multiroom, może soundbar może stanowić wzmacniacz strefowy?

- sypialnia - 2 głośniki sufitowe prowadzone w zabudowie rekuperacji bezpośrednio nad łóżkiem po dwóch stronach

- łazienka - 1 głośnik sufitowy - tutaj nie wymagam jakości, fajnie posłuchać muzyki z rana lub wieczorem podczas kąpieli :)

- pokój - 2 głośniki sufitowe - tutaj bardziej muzyka do pracy

- taras - głośnik zewnętrzny do posłuchania muzyki podczas grilla/spotkania/relaksu.

To takie moje pierwsze przemyślenia, co polecilibyście, jak oceniacie moją wizję.

A i fajnie, jakby dał się zintegrować z systemem inteligentnego domu Grenton.

Z góry dzięki za pomoc.

Edytowano przez hefez
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie. Szczerze, napisałem i myślałem o przewodowej tylko z jednego powodu. Instalacja Grenton, którą wrzucam do domku polecana jest tylko i wyłącznie w wersji przewodowej, ze względu na duże zaburzenia metalowych elementów w ścianach (keramzyt) na instalacje bezprzewodową. Z tego wynika mój pomysł o instalacji przewodowej, ale jak piszesz, że na bezprzewodowej będzie działać, to pewnie, że wolałbym uniknąć przewodów.

Sufitowe powstały tylko z pomysłu nie zabierania przestrzeni, czy do systemów bezprzewodowych można podpiąć jakiś sufitowy, żeby nie zabierać przestrzeni, szczególnie w łazience, sypialni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadbaj o gniazdka sieciowe RJ-45. Zasadniczo powinny znaleźć się w każdym pokoju. Do nich możesz podłączyć głośnik z zestawu multiroom, jeśli nie chcesz korzystać z wifi.

A nie prostszym rozwiązaniem jest zabierać głośnik do łazienki na czas kąpieli? A w sypialni przyczepić po prostu gdzieś do ściany?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, hefez napisał:

Jeśli dobrze rozumiem, głośniki w suficie nie grają zbyt dobrze, tak? Nie polecasz ich?

 

Jakość dźwięku to jedno. Druga sprawa to instalacja tego + ciągnięcie kabli. Jak dla mnie to karkołomne zajęcie. Instalacje sufitowe to rozwiązanie dobre dla większych sklepów, sal wykładowych czy konferencyjnych itp.. W domu lepszy efekt osiągniesz prostszym rozwiązaniem typu głośniki multiroom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, super. Dzięki za poradę.

 

Jeśli mógłbym mieć prośbę to jaki poleciłbyś system z głośnikami multiroom, żeby stworzyć 5 niezależnych stref. Czy system ten da radę również jeśli chodzi o taras?

25 minut temu, Kubad napisał:

Dodatkowo jeżeli wybierzesz jedna z opcji multiroom tzn. bluesound, musiccast czy sonos zwróć wcześniej uwagę jakie posiadają głośniki tak aby dobrać je jak najlepiej pod swoje preferencje. 

Co masz na myśli, pisząc preferencję? Na co najlepiej zwrócić uwagę?

Edytowano przez hefez
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hefez napisał:

Co masz na myśli, pisząc preferencję? Na co najlepiej zwrócić uwagę?

To że każde z urządzeń zagra inaczej dodatkowo są mniejsze i większe opcje. Nie mówiąc tu a samych aplikacjach które są lepsze i gorsze, ze względu na stabilność, szybkość pracy itd. Teraz musisz poczytać i sprawdzić które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli zasięg wifi? Jeśli tak, to tym się nie przejmuj. Zasięg można w łatwy sposób poprawić dodając wzmacniacz sygnału w odpowiednim punkcie domu, albo instalując tzw. Wifi Mesh. U teściów zainstalowałem dwa małe wzmacniacze wifi za 70 zł, teraz mają sieć na 3 poziomach w domu + kawał podwórza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do nas to Ci powiemy co i jak. Robimy takie instalacje. Możemy też doradzić niezobowiązująco przez telefon. Czy kupisz u nas czy nie to zalezy od Ciebie. Mimo że robimy dobre ceny.

Ale porady o soundbar to u nas nie oświadczysz. Szkoda kasy.

Więc jeśli jesteś zainteresowany to zapraszam

https://s4home.pl/kontakt/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2020 o 21:30, marcinc napisał:

Masz na myśli zasięg wifi? Jeśli tak, to tym się nie przejmuj. Zasięg można w łatwy sposób poprawić dodając wzmacniacz sygnału w odpowiednim punkcie domu, albo instalując tzw. Wifi Mesh. U teściów zainstalowałem dwa małe wzmacniacze wifi za 70 zł, teraz mają sieć na 3 poziomach w domu + kawał podwórza.

Tak, o to mi chodziło. Ok, w takim razie rzeczywiście tutaj nie ma co się zasięgiem przejmować, jeśli śmiga.

Dnia 15.04.2020 o 08:09, S4Home napisał:

Zadzwoń do nas to Ci powiemy co i jak. Robimy takie instalacje. Możemy też doradzić niezobowiązująco przez telefon. Czy kupisz u nas czy nie to zalezy od Ciebie. Mimo że robimy dobre ceny.

Ale porady o soundbar to u nas nie oświadczysz. Szkoda kasy.

Więc jeśli jesteś zainteresowany to zapraszam

https://s4home.pl/kontakt/

Chętnie, jutro się odezwę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...