Skocz do zawartości

Zmiana zewnętrznej karty dźwiękowej na DAC pod stereo podłączonego do laptopa


Enz0

Recommended Posts

Witam Was bardzo serdecznie. Od pewnego czasu chciałbym poprawić jakość dźwięku w swoim zestawie stereo. Źródłem dźwięku jest laptop, z podłączoną poprzez USB zewnętrzną, leciwą kartą Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 (nie jest to wersja PRO tylko jej poprzednik). Przewodami RCA karta podłączona jest do wzmacniacza Denon PMA 720 AE, który zasila kolumny Pylon Pearl 25. 

Obstawiam, że wąskim gardłem u mnie jest karta dźwiękowa choć co prawda gra lepiej od zintegrowanej karty z laptopa, która szumi tak, że z powodzeniem mogła by usypiać dzieci zamiast suszarki ;) Sprzęt służy do odtwarzania wszystkiego co puszczam na komputerze czyli muzyka, filmy i gry.

Moją uwagę przykuło kilka urządzeń:

  • Audiolab M-DAC Mini 
  • Focusrite Scarlett 6i61
  • Audiotrak DR DAC Prime
  • Aune X1S
  • Nuforce Icon HDP
  • NuForce DAC-80
  • Pro-Ject Pre Box S2 Digital

I tu moje pytania, czy zakup któregokolwiek z DAC faktycznie poprawi jakość dźwięku czy moje założenia dotyczące karty dźwiękowej są blednę (najsłabsze ogniwo w zestawie). Jaki DAC byście polecili do mojego zestawu? Czy nie owe DAC nie będą miały problemu z odtwarzaniem dźwięku np. z gier? Która z konstrukcji wpłynie na lepiej kontrolowany i bardziej mięsisty bas?

W grę wchodzi sprzęt nowy i używany.

Proszę o Wasze opinie na ten temat. 

Edytowano przez Enz0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Oczywiscie wymiana DACa wpłynie na jakość dźwięku i jeśli zależy Ci na poprawienie basu i jego kontrolę to Arcam rDAC nawet z zasilaczem Tomanka nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Bas będzie obszerniejszy ale kontroli mieć nie będzie. Miałem ten przetwornik prywatnie i nie jest zły ale można znacznie lepiej. Tutaj warto wziąć pod uwage Nuforce DAC-80 lub Topping D50s, który Doda dynamiki i kontroli dołu. Dodatkowo zyskasz na szczegółowości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czy nie owe DAC nie będą miały problemu z odtwarzaniem dźwięku z laptopa innych niż muzyka np. z gier i filmów?

DAC nie będzie dla inwestycją, dźwięk się liczy najbardziej oraz możliwość likwidacji najsłabszego ogniwa w postaci karty dźwiękowej. Naturalnie dobrze by było jak by stał się najmocniejszym elementem zestawu co dało by podwaliny do dalszych zmian w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Edytowano przez Enz0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Tomasz S. napisał:

Nic nie jest pewne. Może minie a może i nie minie :) póki co firma dobrym produktem zbudowała sobie na tyle zaufania,że wypuszcza sprzęt za ponad 3 tys złotych i dodatkowo się  nieźle sprzedaje. Na Huaweia czy Xiaomi też nikt nie stawiał bo przecież Nokia jest i będzie. 

Może. Obyś miał rację. Ale wczoraj z ciekawości wszedłem na sąsiednie forum i już widzę że realnie ludzie zaczynają do niego podchodzić..

No ozbaczymy

21 godzin temu, Enz0 napisał:

 Czy nie owe DAC nie będą miały problemu z odtwarzaniem dźwięku z laptopa innych niż muzyka np. z gier i filmów?

DAC nie będzie dla inwestycją, dźwięk się liczy najbardziej oraz możliwość likwidacji najsłabszego ogniwa w postaci karty dźwiękowej. Naturalnie dobrze by było jak by stał się najmocniejszym elementem zestawu co dało by podwaliny do dalszych zmian w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Z filmów i muzyki będziesz miał pewnie Bit perfect z innych źródeł nie. le nie ma problemu i wszystko będzie działać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.04.2020 o 11:05, Janusz Duryn napisał:

Nie potrafi czasami przejść z bit perfect do DS i w druga stronę. Ja nie miałem szczęścia i u mnie występuje ten problem. Jest poprawiony sterownik przez mojego znajomego do xmosa i w zasadzie eliminuje on ten problem. Rozwiązaniem które obecnie stosuje i  sprawdza się u mnie, jest podłączenie 80-tki z kompem (blaszak) jednocześnie  po USB i coaxialu. Bit perfect idzie po USB, reszta systemu po coaxialu, przełączam tryby pilotem od DAC. Zachowuje to się to dość stabilnie i nie jest specjalnie uciążliwe. Nie jest zasadą, że występują te objawy w każdym systemie. Mimo tych problemów uważam, że Nuforce to bardzo dobry DAC i warto go sprawdzić u siebie, tym bardziej, że można go trafić w cenie około 1500 zł. 

Mam na testach DAC-80. Szkoda ze wcześniej nie przeczytałem tego postu. By mi podpowiedział nieco o sterownikach. Tak czy inaczej to co usłyszałem z zestawu przeszło moje oczekiwania. Zewnętrzna karta dźwiękowa słabym ogniwem? Ile lat ja tego dziadostwa słuchałem :D

Scena, bas, średnica, góra szczegóły i ich separacja jest na nieporównywalnym poziomie. Chcę by ze mną został. 

Ale teraz łyżka dziegciu. Po około godzinie osłuchu nastąpiło samoistne przełączenie na wbudowaną kartę w laptopa, później zawieszenie systemu. Sytuacja powtarzała się wielokrotnie, sterowniki poprawione odnalazłem (link dla potomnych http://chomikuj.pl/jd1210/R*c3*b3*c5*bcne/DAC-80 ). Niestety sterowniki Nuforce_192k_USB_DAC_Software.exe  nie chciały się instalować pokazując informację że mój system nie jest wspierany przez sterowniki (Windows 7 HE 64bit). Zastosowałem te ze strony producenta ( https://www.optoma.com/sg-nuforce/download/?pid=DAC-80 ) i się udało zainstalować te poprawione Xmosowe jednak sytuacja niewiele się poprawiła. 

Przespałem się z tematem i wymyślałem, że to musi być kwestia utrzymania połączenia z USB skoro DAC po rozłaczeniu z laptopem nadal jest włączony w pozycji "U". Pogrzebałem w ustawieniach USB. I udało się. Trzeba było zmienić ustawienia koncentratora USB we właściwościach urządzenia z poziomu managera urządzeń. Oszczędzanie energii musi być wyłączone. (screen w załączniku). Wydaje się to remedium na bolączkę rozpinania się z laptopem. 

Pobrałem Kernel Streaming i WASAPI do Foobara2000 i póki co muzyka gra bez problemów od 6 godzin :). Do jutra testuję. Jak się nie rozłączy to zostaje.

Mam nadzieję ze przyda się komuś opis rozwiązania problemu z USB. 

P.S.

Macie jakieś sprawdzone pomysły na konfigurację urządzenia by w pełni wykorzystać jego potencjał? (np. dodatkowe oprogramowanie, zmiany w ustawienia sterowników )?

 

 

image.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janusz Duryn 

Nie chciały się zainstalować sterowniki z pliku Nuforce_192k_USB_DAC_Software.exe komunikat typu system nie jest wspierany przez sterowniki (mam Windows 7 HE 64bit). Tu posiłkowałem się fabrycznymi. Natomiast XMOS_USB_Driver_2.23.zip zainstalowały się bez problemu. 

Świetna robota! 

Na fabrycznych sterownikach wykrywał DACA jako urządzenie SPDIF po zainstalowaniu Xmosowych wykrywa go jako "Głośniki". Gra zacnie nie zawiesza się. Tetowałem z kilkoma źródłami dźwięku z komputera (np. Foobar + youtube) i oba usłyszałem. Nie rozłączył się. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...