Skocz do zawartości

prośba o pomoc w ustawieniu kolumn w pokoju audio


gladiusz

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Proszę o poradę, w którym miejscu ustawić kolumny. Na tą chwilę mam podłogówki. Docelowo będą zapewne również podłogówki - Audio Academy Phoebe III. Wzmacniacz Hegel H80.

Pokój miał być sypialnią. Plany jednak się zmieniły. Pomieszczenie ma około 13m2 powierzchni. Naszkicowałem na szybko jego plan. 

Gdzie postawić kanapę a gdzie najlepiej ustawić kolumny.

Na ścianie z oknem planuję zawiesić firany/zasłony. Na ściany kilka paneli akustycznych. Z sufitem dam chyba sobie spokój. Wysokość pomieszczenia to 260cm. Nie jest to poddasze. Ściany otynkowany beton komórkowy (suporex).

Zaznaczę jeszcze, że nie będzie w tym pokoju TV.

Dzięki serdeczne za ewentualną podpowiedź.

Pozdrawiam,

Adam

 

2015538276_pokjaudio.thumb.jpg.c27ac1f04f792b0901f98696f1d2535a.jpg

 

Edytowano przez gladiusz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

masz ustawny, nieumeblowany pokój i możesz posprawdzać gdzie będzie najlepiej je postawić.  Wstaw kanapę, żeby nie dudniło i poprzesuwaj je z jednej ściany na drugą, pobaw się ich rozstawieniem. To świetna okazja żeby nabyć nowe doświadczenia, które przydadzą się w audiopasji. Zobacz jak grają przy ścianie i odsunięte. Zdaj relację - co słyszysz, będziemy korygować.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Pboczek za komentarz. 

Miałem nadzieję, że będzie odpowiedź typu "tu masz postawić i już" . Na ten moment to moja ostatnia szansa na doprowadzenie kabla sieciowego w dane miejsce do streamera i kabla antenowego do tunera radiowego. Miała to być sypialnia, więc są tylko gniazdka elektryczne. Dużo słucham PR3 a wolę jednak tuner analogowy a nie dźwięk radia ze streamera. Ściany otynkowane. Nie będę na każdej ze ścian robił puszek.

Muszę na tym etapie wybrać konkretną ścianę lub ustawienie kolumn na ścianie z oknem i zasłonami. Czy taka opcja wchodzi w grę?

Na ten moment mam jakieś budżetowe kolumny podłogowe bass refleksem z tyłu. Kolumny Phoebe III mają otwór z przodu kolumny. 

Zamierzam dokupić kilka dyfuzorów i absorberów. Nie będzie w tym pokoju żadnych mebli poza kanapą.

Pozdrawiam,

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej dla odsłuchu ustaw kolumny na ścianie okiennej przed zasłonami, kanapę na przeciw kolumn w odległości trójkąta równoramiennego kolumny / obrócone pod kątem ramion boków /po obu stronach i na przeciwległym rogu miejsce do słuchania /tuż przed rogiem trójkąta ok 50cm ustawienie głowy/  Powinno zadziałać prawidłowo bez jeżdżenia kanapą. Za kanapą po rogach postaw duże rośliny liściaste /1,2m min. mogą być np. Beniaminki/.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol64208

Dziękuję za dołączenie do tematu. 

Napiszę jak już pokoj będzie gotowy i zrobię pierwsze odsłuchy. 

Wciąż boję się jednak, że te 13m2 to mała przestrzeń. Do dyspozycji mam jeszcze pokój na poddaszu 27m2. To tutaj miałem wstawić sprzęt grający. Żona chce przeznaczyć go jednak na sypialnię 😫 i tak pewnie zostanie. 

Pozdrawiam 😀

A może jeszcze przekonać "drugą połówkę" do zamiany pomieszczeń... 😁

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, gladiusz napisał:

Chodziło o Audio Academy Phoebe III. Będą za duże do 13m2?

na ogół dobiera się kolumny dla mocy słuchania ok 1W-2W/m2 pokoju jak dla CIEBIE wystarczą kolumny o mocy do 60W RMS x 2 kolumny max 100W RMS przy założeniu że mają skuteczność 89dB i wyżej ,a wzm. powinien być słabszy od kolumn o 20 -40 % to zależy czy tranzystor, czy lampa.

Ważna jest tutaj dynamika kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Karol64208 napisał:

na ogół dobiera się kolumny dla mocy słuchania ok 1W-2W/m2 pokoju jak dla CIEBIE wystarczą kolumny o mocy do 60W RMS x 2 kolumny max 100W RMS przy założeniu że mają skuteczność 89dB i wyżej ,a wzm. powinien być słabszy od kolumn o 20 -40 % to zależy czy tranzystor, czy lampa.

Ważna jest tutaj dynamika kolumn.

Aż tak dokladne parametry wzm. Nie muszą byc. Czasem wystarczy kilkuwatowa lampa a czasem mozna zastosować potworka powyzej 100W. Do tych samych kolumn i tez gra. Według mnie to sprawa indywidualna i raczej to brzmienie determinuje wybór wzmacniacza a nie moc...

Mialem na mysli "brzmienie wzmacniacza" nie kolumn.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Aż tak dokladne parametry wzm. Nie muszą byc.

podaję orientacyjne wg jakich parametrów kompletować sprzęt, wielu nie wie jak zacząć dobór sprzętu do swoich warunków mieszkaniowych, przy założenie że pewne parametry zostaną uwzględnione jak skuteczność kolumn, pasmo. Wiadomo że lampa 2x18W rozrusza kolumny 100W bez problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...