Skocz do zawartości

Brak dzwieku 5.1 onkyo TX SR444 i laptop hp pavilion


dawidt

Recommended Posts

Czesc,

Walcze od 2 dni z ustawieniem dzwieku 5.1 na nastepujacym zestawie:

Amplituner onkyo tx sr 444 (ok 2 letni model)

telewizor le40b530p7wxxh samsung - (ok 10 letni - dziadek w tym zestawieniu) najnowsze dostepne oprogramowanie (zrobilem aktualizacje)

laptop hp pavilion - dokladnie ten model(k.graficzna GTX 1050Ti): kod producenta: 15-bc408nw (5MK42EA)-240 SSD M.2 https://www.x-kom.pl/p/470380-notebook-laptop-156-hp-pavilion-power-i5-8300h-8gb-2401tb-gtx1050ti.html

Zainstalowane kodeki: k-lite codec pack z ustawieniami jak w zalaczniku (znalazlem gdzies na forum taka konfiguracje, lecz nie daje ona zadnej roznicy-bez kodekow dzwiek jest identyczny) tj.:

Audio decoder output: same as input

Audio bitstreaming to external device: Enabled(= receiver decodes audio); Hdmi connection

Bitstreaming formats: zaznaczone wszystkie mozliwe tj. AC3, DTS, E-AC3, DTS-HD,TrueHD

Zestaw podpiety jest w nastepujacy sposob:

hdmi i optyczny do telefizora (amplituner: hdmi out z sekcji to TV i ponizej optycznym z sekcji TV) + hdmi do laptopa od telewizora (wyjscie nr 2 z tylu telewizora- nie to z opisem dvi)

na amplitunerze wyswietla sie napis digital i moge wybrac sposrod efektow np dts neo6(screen pozyczony z innego forum -ja moge zaznaczyc wszystkie opcje)

w laptopie natomiast w panelu "sound control panel" nie moge ustawic niczego innego poza stereo i taki wlasnie dzwiek udaje mi sie uzyskac

W zalacznikach dla ulatwienia rowniez instrukcje obslugi do tv i amplitunera.

Czy ktos moglby podpowiedziec jak to podlaczyc prawidlowo?

Pytanie poboczne: czy to normalne ze laczac sie po bluetooth z amplitunerem rowniez nie mozna ustawic niczego innego procz stereo w panelu sterowania dziekiem?

Testowalem chwile ten bluetooth wraz z laptopem i w ciagu filmu zaczal sie spozniac, a nastepnie kompletnie zacinac w stylu 0.5 sek dzwieku 0.5 sek brak dzwieku. Nie wiem czy to wida laptopa czy amplitunera ale nie ukrywam ze to spore rozczarowanie bazujac na tym ile oba sprzety kosztuja...

Screenshot_2020-04-14 PC+TV+HDMI a do tego 5 1 - Forum PCLab pl.png

BN68-02362C-02L10-1013.pdf tx-sr444_bas_adv_manual_en.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w telewizorze jest opcja przesyłu niezmienionego dźwięku do amplitunera przez światłowód? Może być tak, że telewizor przesyła przez światłowód tylko dźwięk stereo, bo producent wyszedł z założenia, że źródła wytwarzane przez telewizor (np. telewizja naziemna/satelitarna/kablowa), czy odtwarzane multimedia (pliki dźwiękowe/wideo) nie dostarczają innego dźwięku, niż tylko stereo?

Czy ten telewizor ma wyjście/wejście oznaczone jako HDMI ARC?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, yahoo111 napisał:

A czy w telewizorze jest opcja przesyłu niezmienionego dźwięku do amplitunera przez światłowód?

Zalaczylem model i instrukcje takze bylbym wdzieczny jakby ktos to mogl sprawdzic poniewaz pojecie to nic mi nie mowi i niezbyt wiem jak to okreslic.

9 godzin temu, yahoo111 napisał:

Czy ten telewizor ma wyjście/wejście oznaczone jako HDMI ARC?

Nie widze takiego wyjscia - jest wyjscie "1 DVI", "2" i "HDMI in 3"

1 godzinę temu, S4Home napisał:

2. To co ustawiasz w tym programie to co innego, musisz jeszcze wybrać w programie odtwarzającym ściezke 5.1. Polecam program POT Player.

Dzisiaj przeczytam tez sekcje komentarzy - przeczytalem wczesniej tylko podpiety post od Ciebie/Was.

Czy w zakladce speaker setup/ustawienia glosnikow nie powinienem miec mozliwosci wyboru 5.1 zamiast stereo - screen

Widze ze jeszcze nikt tego nie zoptymalizowal i trzeba sporo sie naczytac (instrukcje od tv/amplitunera) nie wystarczaja aby uzyskac oczekiwany efekt...

 

speaker setup.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciało mi się sprawdzać, ale sprawdziłem. Co byś nie zrobił, tak nie zadziała. Strona 24:

Powyższe połączenie zapewni jedynie dźwięk 2-kanałowy. Używane będą wyłącznie głośniki przedni lewy i przedni prawy 
oraz głośnik niskotonowy zestawu kina domowego. Aby uzyskać dźwięk wielokanałowy (5.1), należy połączyć gniazdo 
DIGITAL AUDIO OUT (OPTICAL) odtwarzacza DVD lub odbiornika telewizji kablowej / dekodera telewizji satelitarnej (np. 
urządzenia Anynet 1 lub 2) bezpośrednio ze wzmacniaczem lub zestawem kina domowego zamiast z telewizorem.

Możesz dodać takie coś:

https://allegro.pl/oferta/ekstraktor-hdmi-arc-dts-konwerter-hdmi-5-1-toslink-8991607396

https://allegro.pl/oferta/ekstraktor-audio-z-hdmi-do-toslink-spdif-cinch-8991598075

https://allegro.pl/oferta/speaka-audio-extractor-hdmi-z-toslink-i-6-kanalowy-9137503090

https://allegro.pl/oferta/b11a-konwerter-audio-hdmi-na-toslink-spdif-analog-8319193884

Edytowano przez yahoo111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@yahoo111 dziekuje bardzo za zaangazowanie, mam nadzieje ze temat przyda sie takze dla przyszlych potencjalnych uzytkownikow.

Z racji tego ze mam w laptopie tylko hdmi(brak vga) i musze w ten sposob laczyc sie z tv znalazlem rowniez takie rozwiazanie jak optyk do jacka(kazdy laptop posiada to gniazdo)

https://allegro.pl/oferta/kabel-optyczny-jack-3-5-lub-toslink-t-j-5m-1243-7800226207

Cena 5-10 razy nizsza (5m 18 zl a 1m za ok 5zl) zamiast od 100 zl do 400 zl z rozwiazan powyzej. Nie bedzie dla mnie roznicy jesli bede mial dodatkowy kabel poniewaz laptop i tak stoi z boku na polce niczym stacjonarny pc. Polaczylbym go bezposrednio do amplitunera i pc.

Jest tez rozwiazanie z rozdzielaczem/ rozgaleznikiem hdmi za ok 20 zl jak np tutaj:

https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-rozgaleznik-hdmi-2-porty-hd-gold-7389961186

Jak uzyskac mozliwosc ustawienia 5.1 w tym "speaker setup" o ktorym pisalem powyzej? Czy po podlaczeniu dowolnego z w/w rozwiazan bedzie to mozliwe?

Co powinien miec telewizor ktory w przyszlosci kupie aby bezproblemowo polaczyc go za pomoca 2 kabli hdmi z tv i amplitunerem?

Edytowano przez dawidt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkk czy w taki sposob uzyskam zarowno dzwiek 5.1 jak i obraz z laptopa na tv?

Dzisiaj przetestuje to ustawienie. W ktore dokladnie porty to powpinac na tv i amplitunerze? (zalaczylem screen z portami na ampitunerze). Czy dodatkowo musze cos w nim ustawic?

W tv jak wyzej pisalem jest wyjscie "1 DVI", "2" i "HDMI in 3".

image.thumb.png.79ad959bede2ae642a2e0857f62b2bc7.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek polecam zapoznać się z instrukcją ampli, którą tak łądnie załączyłeś . Strona 5-6 połączenie, strona 10 - ustawienia. 

W skrócie , dokładnie tak jak napisałem , z lapka do BD/DVD czy tam CBL/SAT , obojętnie. Potem z to TV do TV , obojętnie jakie wejście hdmi. Nie zapomnij głośników podłączyć :) . Potem kalibracja i powinieneś cieszyć się dźwiękiem i obrazem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkk wlasnie wyprobowalem to ustawienie ktore zaproponowales i...dziala!

Ustawilem w windowsie na 5.1 i sciagnalem filmiki testowe z efektami dts jak i odpalilem netflixa i hbogo.

Netflix i filmy w playerze (bestplayer, MPC-HC) jak najbardziej dzialaja(na amplitunerzy wyswietla sie ikonka dsp (player) i D+ w przypadku netflixa i brzmi to nieporownywalnie lepiej.

Nie wiem jak z youtube i generalnie rzeczami wyswietlanymi w przegladarce (posiadam firefoxa) - filmiki na youtube/hbogo dzialaja tylko w stereo (na ms edge rowniez). Nie wiem czy to kwestia kodekow/pluginow czy ustawien przegladarki - na szybko przeszukalem tematy na kilku forach i widze ze to powszechny problem.

Uwaga dla potomnych: TV podlaczony mam przez hdmi i optykiem (bez optyka nie bylo dzwieku) (spowodowane brakiem HDMI ARC?)

Jesli duplikuje obraz z laptopa to na netflixie nie mam obrazu (sam dzwiek). Rozwiazalem to tymczasowo poprzez to ze wyswietlam obraz tylko na tv (second scree only- tlum na polski to chyba "tylko drugi ekran") - czy mozliwe ze to wina za slabego kabla (jakis najtanszy hdmi 5 metrowy z allegro)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten telewizor nie ma hdmi arc i dlatego wymaga podłączenia kabla hdmi i optycznego.

Nie jest to wina kabla. W Windows możesz skonfigurować, które urządzenie ma być wyjściem audio.

Ja miałem dokładnie odwrotny problem. Jak komputer był podpięty do telewizora przez amplituner, wtedy musiałem włączyć telewizor (automatycznie włączał się amplituner), przełączyć telewizor na wejście hdmi z amplitunera, przełączyć amplituner na hdmi i wtedy włączyć komputer. Inaczej nie działało.

A ten kabelek jack-toslink nie zadziała że zwykłym jackiem. Wymaga gniazda z optycznym wyjściem. Bardzo niewiele laptopów go miało i od dawna się nie stosuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...