Skocz do zawartości

Audio Pro Avanto 5.0 - amplituner za około 2k PLN


cross099

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Wracam tutaj ponieważ ostatnio pytałem czy warto kupować jeszcze Audio Pro Avanto 5.0 czy to już przestarzały sprzęt, przemogłem się i zakupiłem je. Już będąc w sklepie pytałem o amplituner jaki do nich wybrać. Sprzedawca polecił Marantz SR5014, lub Onkyo TX-NR686.

Mam TV 4k OLED do tego Cyfrowy Polsat i Amazon Fire Stick 4K, w przyszłości planuje kupić do tego konsolę oczywiści laptop też będzie podłaczany. 

Jaki amplituner warto do tego zestawu wybrać, żeby grało to przyjemnie. Podział to około 50/50 muzyka i filmy. Muzyka Spotify + Youtube oraz koncerty w wersji cyfrowej. Filmy Kodi, Netflix, w przyszłości się jeszcze może skuszę na inne serwisy streamingowe. 

Chciałbym wydać około 2k PLN, jednak jak warto będzie dodać 100 czy 200 PLN to przemyślę to. Wiem, że kilka miesięcy temu NR686 był na amazonie za około 1300PLN, teraz niestety cena około 1800 PLN. Zainteresował mnie model NR696, ma upscaling do 4K co przy obecnych zródłach może mieć znaczenie. Czy jest to warte dopłacenia? A może warto wybrać co innego. Myślałem jeszcze o Denonie avr-x 2500/2600H, Pionerze VSX934 lub też Yamaha V685. Ale wstępnie ustaliłem, że Onkyo jest najbardziej uniwersalne. 

Marantz poza moim budżetem i to daleko..

Ktoś się wypowie na co warto zwrocić uwagę? Avanto ma podobno impedancje na poziomie 4ohm więc to dość istotne przy wyborze.

Wie ktoś może czy Onkyo wyda coś nowego niedługo? Może warto czekać i wtedy cena 696 spadnie? Bo z tego co zauważyłem to zazwyczaj około kwietnia pojawiało się coś nowego..

Dzięki za sugestie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są wyraźne różnicy pomiędzy Onkyo 686 a 696? Czytałem pierwsze wrażenia po premierze 696 i wszyscy dziwili się że wiele się tam nie zmieniło. Jednak w recenzjach 696 jest bardzo chwalony. Warto dopłacić w tym momencie różnice 400zł? 

Czy wiadomo już coś o następcy modelu 696? Czy seria ta nadal będzie kontynuwana?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplitunery od modelu 605 do 696 nie mieniały się za wiele. Dostajesz coraz to nowe funkcję kosztem wykonania. Ale raczej brzmią podobnie. no dobra może od 608

686 ma więcej złącz głośnikowych. 696 zyskał na PRE OUT na fronty i tyle. 696 w końcu uzyskał chłodzenie aktywne przez co nie będzie "pykał" :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jeszcze kwestia obrazu. Czy upscaling w 696 coś faktycznie daje? Mam oleda lg55b9 i zastanawiam się czy upscaling w tym przypadku może wnieść coś pozytywnego do obrazu.

 

I pytanie bo zawsze mnie to zastanawiało. Amplituner ma sporo wejść na urządzenia zewnętrzne. Czy jak podłącze urządzenia do amplitunera a następnie amplituner kablem HDMI do portu ARC to rozumiem, że dźwięk z urządzeń podłączonych w ten sposób będzie mógł być odtwarzany tylko przez amplituner? Nie będzie można uzyskać dźwięku np. z dekodera Cyfrowego Polsatu podłączonego do amplitunera, na głośnikach TV? Lepiej jest urządzenia zewnętrzne podłączać do TV a TV do amplitunera czy jednak TV podłączyć do amplitunera jednym przewodem, a resztę urządzeń bezpośrednio do Amplitunera podłączać? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, cross099 napisał:

Nie będzie można uzyskać dźwięku np. z dekodera Cyfrowego Polsatu podłączonego do amplitunera, na głośnikach TV? Lepiej jest urządzenia zewnętrzne podłączać do TV a TV do amplitunera czy jednak TV podłączyć do amplitunera jednym przewodem, a resztę urządzeń bezpośrednio do Amplitunera podłączać? 

Możesz włączyć passthrough, wtedy amplituner w stanie czuwania będzie przepuszczał do telewizora i obraz i dźwięk z urządzeń podłączonych do siebie. Problem może tkwić tylko w HDMI CEC i kolejności odpalania/wyłączania urządzeń, by to zatrybiło ładnie - kwestia popróbowania i dojścia, gdzie CEC musi być włączone, a gdzie wyłączone ;).


Przy podłączeniu źródeł do TV a TV do amplitunera tracisz (potencjalnie) jedną ważną rzecz - jakość audio. Polegasz tylko na HDMI ARC/optyku/coaxialu i formatach/ścieżkach audio, które TV jest w stanie wypuścić do amplitunera. Stąd zalecane jest jednak podłączanie źródła > AVR > TV.

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Skalery obrazu w amplitunerach to mit. To skończyło się lat temu 10 kiedy faktycznie zrezygnowano z prawdziwych procesorów wizyjnych. Teraz ten skaler robi dokladnie to samo co skalere tv. Nie mówię i najprostrzysz telewizorach 4k 65 cały za 1500zl.

Możesz. To o czym piszesz to funkcja pass thru. Czyli jak amplituner jest włączony to idzie dźwięk przez niego. Kiedy nie to idzie dźwięk z tv

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, i teraz takie ostateczne pytanie bo zastanawiam się jeszcze nad Yamaha V685. Czy w przypadku podłączenia do tv LG 55B9 który z tego co wyczytałem posiada eARC, amplitunera kablem HDMI mogę uzyskać dźwięku 5.1 np. na netflixie lub na KODI gdy film oferuje taki dźwięk? Gdzieś wyczytałem że zwykły ARC tego nie przeciśnie, i będzie tylko 2.0, a aby uzyskać lepszy dźwięk muszę podłączać optykiem lub rozglądać się za czymś z eARC?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalnie jest podłączać źródła do amplitunera, a amplituner do TV, ale jak sądzę chodzi Ci o aplikację Netflixa odpalaną na telewizorze? Bo Kodi na TV chyba nie zainstalujesz, przynajmniej ja się z tym nie spotkałem.

Wracając do meritum - tak, po zwykłym ARC telewizor prześle do amplitunera jedynie sygnał stereo. Po optyku/coaxialu możliwy jest przesył 5.1, o ile TV to umożliwia - część telewizorów zawsze downmixuje do stereo. Musisz poszperać w ustawieniach telewizora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, gdzie Wy takie głupoty wyczytaliście? I do tego jeszcze je powielacie... przecież optyk jest bardziej "ograniczonym" narzędziem do przesyłu danych, niż HDMI. A ARC nie będzie miał problemu z przesłaniem 5.1. Przewaga eARC jest taka, że daje możliwość przesyłu dźwięku wysokiej rozdzielczości (HD)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Markcox

Faktycznie, zasugerowałem się jednym źródłem, jak widać niezbyt dokładnym ;). Mój błąd.

ALE. Żeby być zupełnie precyzyjnym: specyfikacja ARC (określona w ramach HDMI 1.4) de facto nie wyznacza, jaki sygnał będzie/może być przesłany. To zależy od telewizora i nie każdy sprzęt z ARC przerzuci dźwięk 5.1.

eARC (w ramach HDMI 2.1) już bardziej precyzyjnie określa, że przesyła formaty obiektowe, jak Dolby Atmos i DTS:X.

Tutaj jest lista urządzeń testowanych pod kątem ARC/wyjścia optycznego i sygnału, jaki przepuszcza TV po danym złączu:

https://www.rtings.com/tv/tests/inputs/5-1-surround-audio-passthrough

LG 55B9 wg niej wspiera wszystkie formaty - DD/DTS 5.1 po ARC i optyku, DA/DTS:X po eARC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem zdecydowany w sumie na te Onkyo NR 696 ale chyba poczekam na jakieś premiery pozbieram kasę i kupię coś na długość dłuższy czas. Żeby grało dobrze zarówno w KD jak i muzyka żeby dobrze brzmiała, a ten eArc też się może przydać, bo raczej przywiązuje się do sprzętu i go nie zmieniam za szybko to szkoda by było za 2 miesiące się rozczarować. Zastanawiam się tylko czy faktycznie coś się nowego pojawi może nawet od Onkyo. Jakoś tak nastawiłem się na tę firmę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...