Skocz do zawartości

Kino domowe 5.0 (kiedyś 5.1) do specyficznego pokoju - wybór do 3000zł


Kamil Rygiel

Recommended Posts

Witam serdecznie, 

 

Chciałbym prosić was o poradę odnośnie zabudowania głośnikami salonu z aneksem kuchennym. Kwota jaką chciałbym przeznaczyć to okolice 3000zł. Pokój jest o tyle nietypowy, że mimo wielkości 25m^2 to odległość do TV to 2m. 

Rozważam kino domowe z racji tego, że stosunek kino/muzyka to będzie ok. 70/30. Poza tym lubię być obudowany dźwiękiem w wymiarze 360° dlatego też bardziej skłaniam się ku 5.0 niż 2.0/2.1. 

Muzyka jakiej słucham to tylko i wyłącznie dance, pop oraz szeroko rozumiana muzyka elektroniczna. 

Poniżej znajdziecie zdjęcia przedstawiające aneks z salonem oraz umiejscowienie głośników jakie planuję (głośnik zawieszony na suficie od strony kuchni będzie bliżej kanapy jednak nie wiedziałem jak na wizualizacji to wykonać). 

d9bb5a0a87e18.jpg

 

W mieszkaniu będę instalował sterowanie głosowe google home więc miło byłoby gdyby amplituner obsługiwał komunikaty głosowe (w przeciwnym razie dokupię chromecast). 

Prosiłbym was o poradę gdyż jest to budowa mojego pierwszego audio w życiu, nie miałem jeszcze możliwości odsłuchu (napewno chciałbym zrobić przed kupnem). Wiem, że budżet nie jest duży jednak może uda się złożyć względnie coś dobrego biorąc pod uwagę odległość od TV.

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma odległość do ceny 😐? Jeżeli dorzucisz 500 - 1000 zł to wtedy wystarczy na najbardziej budżetowe kd bez suba. Kolejna rzecz to umiejscowienie tych kolumn efektowych. Mówiąc delikatnie - jest trochę niefortunne. Co prawda kalibracja pewnie coś tam poprawi ale mimo wszystko wieszanie kolumn surround w takich miejscach jak zaproponowałeś jest raczej dalekie od ideału. Może zamiast iść w średniej jakości 5.1 czy też 5.0 lepiej przemyśleć kupno przyzwoitego stereo? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie ma kina 5.0 to po pierwsze

Bo drugie na schemacie są sonus fabery nie za 3000 zł 

Minimum to: Yamaha 385 / 485 + Taga a606 V3 i Magnat Sub 302A

I koniec. Albo dozbieraj albo raty albo co. Ale nie idz w minimalizm. Bo będziesz żałował za pol roku. 

Chyba mnie przekonałeś. Jestem w stanie dołożyć i mieć budżet te ok 3500zł. Celowałbym w Yamaha 485 + Taga (sub jak wystarczy oszczędności lub ewentualnie w poźniejszym etapie).

Jednak przed zakupem chciałbym sprawdzić jak to gra. 

Swoją drogą jak rozłożylibyście głośniki tylne w moim mieszkaniu? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic jeszcze nie jest zrobione bo mieszkanie jest w stanie deweloperskim. Roboty wystartują pod koniec tego miesiąca i dlatego zacząłem planowanie. 

Przy Twojej sugestii niestety obawiam się, że nie będzie miejsca do swobodnego poruszania się jeżeli ustawię za kanapą standy. Chyba, że z boku kanapy jednak trzeba będzie uważać przechodząc aby nie strącić ich (szczególnie wracając wieczorem z baru :)

W kuchni będzie podwieszany sufit więc planowałem umiejscowić głośnik jak poniżej. 

 

990914ec9b036.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega szukał kina do 3000 PLN, potem podniósł się do 3500 a Wy proponujecie mu same kolumny za 4000? Idąc tym tropem każdy szukający czegoś w zadanym przez siebie budżecie mógłby dorzucić drugie tyle i mieć lepiej i fajniej. Oczywiście, że melodika to fajne kolumny ale te tagi w swoim przedziale cenowym też w kinie zagrają przyzwoicie a i muzyki także się da posłuchać. Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach nieustannego czytania i doedukowania się w sprawach audio zdecydowałem, że podniosę budżet do 4000zł. Nie byłem jeszcze na przesłuchaniach (za tydzień lub dwa będę miał takową okazję) i dlatego chciałbym skompletować opcje, które mogę przetestować. 

Amplitunery: Rozważam Yamaha  485 lub Onkyo TX-NR686 (tylko 130zł droższy a ma dolby atmos i możliwość ewentualnej rozbudowy)

Kolumny: Taga a606 V3 

Sub: Magnat Sub 302A

 

Tak jak wspominałem, zestaw będzie głównie do kina, natomiast od czasu do czasu do odsłuchania muzyki dance, pop, elektronicznej.

Myślicie, że Tagi sprawdzą się przy takim zastosowaniu? Może inne propozycje do limitu budżetowego? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwila był problem z montaże surround. Jeśli one beda wisiec pod sufotem to nie może tam wisiec atmos.

Wiec zostaw na razie 5.1

Jak jestes na etapie remontu to po prostu zostaw w suficie kable, ale nie  wierc dziur. Bozbaczysz z czasem. Chyba ze od razu ustawisz tyły gdzies dalej.

21 godzin temu, Kamil Rygiel napisał:

 Onkyo TX-NR686 (tylko 130zł droższy a ma dolby atmos i możliwość ewentualnej rozbudowy)

Kolumny: Taga a606 V3 

Sub: Magnat Sub 302A

Bardzo optymalny system. Zapraszam po wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mogę zrobić tak, że głośniki surround umieszczę na wysokości głowy - na ścianie nie ma problemu, a po drugiej stronie zamontowałbym wieszak od sufitu podwieszanego w dół i tam wisiałaby kolumna. 

a3ba1b1460a80.jpg

 

Wtedy na suficie podwieszanym od strony tv byłbym w stanie zamontować głośniki sufitowe. Tylko tutaj mam pytanie. Cały pokój (aneks kuchenny + salon) ma 25m^2 jednak odległość między sofą a TV to 2-2,3m. Czy będę w stanie odczuć atmosa na takiej powierzchni? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.04.2020 o 10:16, Kamil Rygiel napisał:

Nic jeszcze nie jest zrobione bo mieszkanie jest w stanie deweloperskim. Roboty wystartują pod koniec tego miesiąca i dlatego zacząłem planowanie. 

Przy Twojej sugestii niestety obawiam się, że nie będzie miejsca do swobodnego poruszania się jeżeli ustawię za kanapą standy. Chyba, że z boku kanapy jednak trzeba będzie uważać przechodząc aby nie strącić ich (szczególnie wracając wieczorem z baru :)

W kuchni będzie podwieszany sufit więc planowałem umiejscowić głośnik jak poniżej. 

 

990914ec9b036.jpg

Surroundy w suficie to tez jest coś, co się spotyka i robi. I lepiej byłoby w tym kierunku niż boczne na ścianach a w suficie głośniki dolby atmos. Bo ani atmosa nie będzie ani surround nie zadziała. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rms.pl napisał:

Surroundy w suficie to tez jest coś, co się spotyka i robi. I lepiej byłoby w tym kierunku niż boczne na ścianach a w suficie głośniki dolby atmos. Bo ani atmosa nie będzie ani surround nie zadziała. 

Zgadzam się tylne są zawsze lepszym surooundem od bocznych dlatego bipolarnych bym szukał ale to koszt większy, też nie wiem czy te bipolarne dadzą Tobie zamierzony efekt na tych małych ściankach

Edytowano przez Edward Gałka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ta sofa zmieści się na lewej lub prawej ścianie? Ok pomijając pytanie myślę że surroundy przy suficie dadzą lepszy efekt od bocznych

Niestety po jednej stronie mam drzwi balkonowe a po drugiej wejście więc rozkład jedyny możliwy jest taki jak na projekcji. 

Co do reszty to rozumiem, że polecacie zostawić surroundy zamontowane pod sufitem i zrezygnować z atmosa? Nie ukrywam, że jestem ciekawy efektu przestrzennego i skoro będę miał amplituner wspierający ta technologię to jak już teraz bd wiercił to chciałbym zrobić wszystko "na raz" 

U mnie ustawienie boczne nie wchodzi w grę. Jedyną opcją są głośniki lekko za mną jak na rekomendacjach Dolby: 

fa2db6a86e91a.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Edward Gałka napisał:

Ok pomijając pytanie myślę że surroundy przy suficie dadzą lepszy efekt od bocznych

surround w 5.1 z założenia są boczne, nie tylne, co z resztą autor tematu elegancko zaprezentował Ci na załączonym screenie. Osobiście przerabiałem "wyższe" - i wcale nie w/na suficie - surroundy w układize 5.1. Efekt w porównaniu do referencji katastrofalny. 

Więc jak ktoś pisze, że surroundy w suficie dadzą dobry efekt, a do tego nawet lepszy od referencyjnego ustawienia, tzn. że:

1. w ogóle nie słyszał tak g*wnianego tworu

2. ma problem ze słuchem i jest mu to obojętne

3. w dobie koronawirusa odkaził się zbyt mocno i zaczyna majaczyć

 

Kolego Edwardzie, to już nie pierwszy raz, kiedy próbując doradzać innym, piszesz takie pierdoły, że ciężko to w ogóle czytać. Ale najniebezpieczniejsze w tym wszystkim jest to, że ktoś przyjdzie, przeczyta te wypociny i jeszcze wdroży je w życie.

Inną kwestią jest to, że pomieszczenie nie jest najszczęśliwsze do ustawienia KD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...