Skocz do zawartości

Jak ustawić kolumny ?


Lukas01

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.

Zamierzam kupić kolumny do swojego pokoju( upatrzyłem sobie używane Altusy 110). Mój pokój jest mały: jakieś 3,5x2,5 m . Dwie ściany są w zabudowie a na 2 pozostałym stoi łóżko więc miejsce mam tylko na środku i w rogu pod biurkiem. Myślałem czy by właśnie pod biurkiem nie postawić tych 2 kolumn koło siebie jednak zastanawiam się czy dźwięk będzie dobry. Jest to mały pokój, a do tego kolumny pod biurkiem.... mam wątpliwości czy dobrze będą grały i dlatego proszę o radę.

Myślałem też aby jedną postawić pod biurkiem a drugą po przeciwnej stronie przy łóżku ( między łóżkiem a wejściem). Czy to może jest lepsze rozwiązanie ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej kupić jakieś podstawkowe kolumienki uzyskując większą swobodę ustawienia, jeśli by Cię stereo zainteresowało icon_smile.gif
Kolumny (jeśli stereo miałoby mieć szansę) nieźle jakby stały 2- 3 metry od siebie ustawione równolegle względem siebie lub odrobinę skierowane do środka. Do małego pokoiku nie kupuj kolumn wielkich i z bassreflexem z tyłu (jeśli w ogóle to tylko z przodu) - te z otworem z tyłu muszą stać dalej od ścian.
Powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpusc sobie te altusy, sa kiepskie i za duze do takiego pomieszczenia. Tylko i wylacznie podstawkowe. Najlepiej z bass reflexem z przodu , daja wieksza swobode w ustawieniu. Jednak bs z tylu tez nie jest straszny. wystarczy pol metra od tylniej sciany.

co do ustawienia
najlepiej ustawic je tak abys ty i twoje kolumny tworzyly trojkat rownoboczny. albo przynamniej rownoramienny. kolumny minimum 2 metry od siebie, i po pol metra od kazdej sciany. nie stawiaj na szafkach czy polkach. najlepiej na standach. mozna kupic lub zrobic samemu. jezeli "zyjesz" w tym pokoju tzn lozko .. komp biorko i szafy to troche ciezko ci bedzie je dobrze ustawic bo kolumny potrzebuja miejsca, choc troszke. o i jescze wazne .. najlepiej zeby staly na takiej wysokosci aby glosnik wysokotonowy byl na rowni z glowa.

ps. nie kupuj altusow ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo ogarniam tematy audio czyli nie wszystko co tu napisaliście ale spróbuję się sprecyzować raz jeszcze.

Na oku mam Altusy 110 lub 140( 2 kolumny) takie jak np. te:
http://allegro.pl/item516689063_kultowe_ko...10_nie_140.html lub te:

http://allegro.pl/item518636593_kolumny_po...110_czarne.html

I taki właśnie sprzęt chciałbym postawić u siebie w pokoju. jak już wspominałem praktycznie jedyne miejsce dla nich jest pod biurkiem, stałyby jedna przy drugiej przy samej ścianie.
Interesuje mnie tylko czy gdy postawie je w takim miejscu dzwięk będzie wyraźny, czy nie będzie za dużo basu itp.?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie bardzo ogarniam tematy audio czyli nie wszystko co tu napisaliście ale spróbuję się sprecyzować raz jeszcze.
Interesuje mnie tylko czy gdy postawie je w takim miejscu dzwięk będzie wyraźny, czy nie będzie za dużo basu itp.?


No to prościej -> tak wielkie kolumny do tak małego pokoju i to ustawione pod biurkiem obok siebie nie mają większego sensu. Nie będzie różnicy czy masz jedną czy dwie kolumny, no chyba tylko, że miejsca na nogi pod biurkiem będzie mniej icon_wink.gif
Jeśli zależy Ci na kolumnach dużych i głośnych, a nie na słuchaniu muzyki to kup co chcesz.
Czy nie będzie dudniło nikt Ci tu na 100% nie powie - usłyszysz jak podłączysz, choć w tak małym pokoju na 90% będzie dudniło.
Jeśli natomiast czasem chcesz muzyki posłuchać, a nie tylko sąsiadów do bólu głowy doprowadzać basami, to kup podstawkowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie i wyraźnie, bo już parę osób pisało i chyba nadal masz wątpliwości:

Zakup Altusów i ustawienie ich koło siebie, pod biurkiem i w małym pokoju wywoła następujące efekty:

1. Dźwięk będzie w praktyce monofoniczny, a nie stereo.
2. Basu będzie prawdopodobnie zdecydowanie za dużo.
3. Nie wiem, co rozumiesz przez "wyraźny dźwięk". W każdym razie to, co będzie się wydobywało z tak ustawionych kolumn nie będzie neutralne, detaliczne i z audiofilskim dźwiękiem będzie miało baaardzo mało wspólnego icon_sad.gif
4. Prawdopodobnie za chwilę będziesz szukał innych kolumn - lub inngo pokoju.
5. Prawdopodobnie nikt z Forum nie zaproponuje Ci takiego rozwiązania z Altusami.

Jak dla mnie za małe pieniądze najlepszym i tanim wyjściem, dającym namiastkę stereofonicznego dźwięku będą prawidłowo rozstawione średniej wielkości kolumny podstawkowe. I wystarczy na nie 200złotych.
Jeżeli nie masz możliwości ustawić ich gdzie indziej - to niech to nawet będzie biurko - byle odległość między kolumnami była możliwie jak największa, a nie parę centymetrów (jak przy Altusach pod biurkiem).
Oczywiście lepsze będą do nich standy, ale w małym pokoju nie zawsze da się wszystko ustawić zgodnie z tym, jak być powinno.

Nie będzie to rewelacja - ale za małe pieniądze i przy ograniczeniach w rozstawieniu sprzętu ... na bezrybiu i rak ryba, czyli zapewne dać się tego słuchać icon_cool.gif

Pozdrawiam
PS. Nie napisałeś jeszcze, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na kolumny i jaki masz pozostały sprzęt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociażby jakieś kolumny Magnata - używane zaczynają się od około 150zł, nowe - od 250zł (Magnat Monitor 110), lub trochę więsze Magnat Monitor 220 (mają większy, 17cm głośnik niskośredniotonowy i w związku z tym niżej schodzą z basem)
http://allegro.pl/item516524029_kolumny_gl...onobull_21.html
http://allegro.pl/item520927342_kolumny_ma...onobull_20.html
http://allegro.pl/item518352523_magnat_sup...kurier_0zl.html

Co będzie źródłem dźwięku? Przed chwilą napisałeś, że masz 600zł na kolumny + wzmacniacz?
Pozdrawiam
PS. Warto w informacjach o sobie podać miejsce zamieszkania - najpewniejsze zakupy są zazwyczaj przy odbiorze osobistym icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - oprócz kolumn z basrefleksem są jeszcze kolumny z obudową zamkniętą icon_cool.gif
więc można je też ustawić trochę bliżej muru.
Natomiast mimo wszystko powinien być zachowany pewien odstęp od ściany...

Chcesz wzmacniacz czy amplituner, może być bez pilota?

Kazalski
Dobór kolumn zależy także od ilości miejsca - stąd propozycja Magnatów Monitor 110 (szer. 14,5cm) obok MM 220 (szer. 21 cm). icon_wink.gif
Bo oczywiście masz rację, że "220" będą dużo lepsze od "110".
Poniżej parametry i wymiary (oczywiście jak zwykle u Magnata dolne pasmo przenoszenia należy potraktować z przymrużeniem oka)
http://www.ceneo.pl/106856
http://www.ceneo.pl/106855

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się czepiacie tych Altusów? Przecież bas-refleks mają z przodu, więc ściana z tyłu im nie zaszkodzi. Oczywiście ustawienie przy podłodze może dać nieco więcej basu, ale co w tym złego. W tak małym pokoiku normalnie bas ma za mało przestrzeni żeby dobrze (głośno) zabrzmieć w sposób naturalny, więc trzeba go pomopować na wszelkie sposoby, a takie ustawienie kolumn go wzmocni bez dodatkowego obciążania wzmacniacza. Te Altusy to mają mocne "gwizdki", czyli głośniki wysokotonowe, jeśli dźwięk będzie niezbyt wyraźny, to można góry dodać na wzmacniaczu i będzie super. Przecież nie z takimi kolumnami ustawia się wzmacniacz na "pure direkt". A na podstawkowych monitorkach w tej cenie można sobie posłuchać skrzypeczek i flecików, ale nie rocka ani techno. Fajowo będzie się słuchało tych Altuców leżąc na podłodze (zwłaszcza nie samemu).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takim rozwiązaniu. 2 małe satelity i jeden głośnik centralny. Wtedy satelity albo obie poszłyby pod biurko lub jedna gdzieś na biurko druga pod biurko, a centralna na górę na regał.
Co o tym myślicie:
http://allegro.pl/item516289939_kolumny_su...820_czarny.html lub
http://allegro.pl/item513944106_vk_6200_wy..._centralny.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Brak podstaw z wiedzy o stereofonii...
Pobierz zatem ten plik pdf i przeczytaj
(w trybie "nagłym" wystarczy spojrzeć na rysunki,
a będzie wiadomo o czym tutaj rozmawiamy):

http://www.av.com.pl/index.php?s=3&file=27

Po takim "liźnięciu" tematu zrozumiesz,
co mieli na myśli przedmówcy, sugerujący rozwiązanie
z mniejszymi kolumnami na podstawach + w miarę
prawidłowe ich rozmieszczenie...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gatto
-Co się czepiacie tych Altusów?

czego sie czepiamy ? bo sa beznadizejne ! altusy to laikow(czytaj nastolatkow) ktorzy wielkosc i glosnosc przewyzszaja nad jakosc ! moga one napedzac male domowe imrezy a nie kolumny do odsluchu audio .. ehhhh


-A na podstawkowych monitorkach w tej cenie można sobie posłuchać skrzypeczek i flecików, ale nie rocka ani techno

chyba zadnych nie slyszales skoro smiesz tak twierdzic O_o


lukas
odpusc sobie te wynalazki typu voice kraft. uwage skieruj na to co Ci zaproponowalismy ! nie bedzeisz zalowal !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

czyli oszukali mnie piszac ze od 30 hz zaczyna sie dolne pasmo w moich magnatach quantum 603 ? a to klamczuszki :]

Kazalski
Chodzi mi o to, że podając samo pasmo przenoszenia można "lekko manipulować faktami", tzn. nie podając przy jakim spadku skuteczności jest to pasmo. Jedni podadzą dla -3dB, a inni przy np. -12dB. No i w tym drugim przypadku nagle się okazuje, że małe monitorki (mała pojemność skrzynki, mały głośnik niskośredniotonowy) grają lepiej od dużych pudeł z podwójną ośmiocalówką na basie icon_rolleyes.gif
Zazwyczaj przy droższych i większych konstrukcjach jest już lepiej i dlatego Twoje "603" mogą się zbliżać do 30Hz na dole...
Warto popatrzeć np. na testy kolumn w miesięczniku AUDIO i wykresy częstotliwości...

Vmaestro
Fajny "łopatologiczny" artykuł znalazłeś w AV, mam nadzieję że jego lektura wszystkim się przyda: jednym coś wreszcie rozjaśni, a innym przypomni. icon_cool.gif

gatto
Traktuję Twoją wypowiedź z godziny 17.08 jako żart (po wypowiedzi z godziny 2.02). Ale chyba trochę pomieszałeś w głowie Koledze Lukas01 icon_sad.gif

Tench88
Świetnie podsumowałeś nasze wypowiedzi! icon_razz.gif Gratulacje i dzięki, bo już wymiękałem...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

gatto
Traktuję Twoją wypowiedź z godziny 17.08 jako żart (po wypowiedzi z godziny 2.02). Ale chyba trochę pomieszałeś w głowie Koledze


Jakie tam żarty! Altusy pod biurkiem nie są większą dewiacją od tego co wyczyniają niekturzy producenci kolumn. Za parę tysięcy $ można nabyć kolumny z głośnikiem wysokotonowym zamontowanym w tylnej ściance, kolumny otwarte czyli dipole, nieuleczalne zboczone wynalazki marki BOSE i inne dziwadła. A tu kolega chce wydać 200 zł zamiast 2x2000$. Jestem przekonany że ma rację.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gatto! Drogi przyjacielu!
A nie za wiele "kotów"  icon_mrgreen.gif  włożyłeś do jednego dewiacyjnego worka???
Miałeś kiedykolwiek okazję słuchać kolumn z otwartą obudową - oppen baffle??? A innego rodzaju dipole - magnetostaty, czy elektrostaty - gościły w Twoim pokoju odsłuchowym?
Zalecam umiar w sądach i pozdrawiam! icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...