Skocz do zawartości

Kabelki


Piotrek1987

Recommended Posts

Wieszaj głośniki. W tej chwili jest bardzo dużo dobrych naściennych. Sam mam i sobie chwalę.

To wyjście nad telewizorem trochę wysoko. Osobiście bym dał pół metra niżej i telewizor nisko nad ziemią (ja mam dolną krawędź 55-calowego telewizora 55 cm nad ziemią i to jest idealna wysokość do oglądania na siedząco. Póki co centralny u mnie stoi na szafce, ale docelowo będę przeprowadzał się i nie będę już raczej wymieniał centralnego (ale sam bym dał nad telewizorem).

Wbrew modzie, centralny lepiej dać nad telewizorem (jeśli jest dość nisko) niż pod, zwłaszcza że niektórzy kładą te głośniki na podłodze. 

Na szczęście ten centralny możesz obniżyć. Skuwaj w dół po linii i wyciągaj peszel tak nisko, jak potrzeba. 

Co do naściennych głośników, sprawa jest świetna, ale nie ma ich nigdzie do odsłuchu.

Sam się z tym zmagałem. Później opiszę, jak to wyglądało. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, STELVIO napisał:

My jedno, a życie dyktuje drugie. Myślę, że branża czy koledzy dobraliby jakieś dobre co można powiesić. Ja nie mam tak dużego doświadczenia więc nie będę wymyślać. Daj im czas. Ale centralny będzie wisieć nisko lub na komodzie lub szafce RTV powinien stać.

Ok i tak za granica jestem to poczekam, bocznych scian nie maluje wiec poczekam co bedzie lub co podpowiedza wiem ze doradzaja profesjonalnie ja chce zeby gralo fajnie ale ja mam male dzieci wiec tez codziennie nie bd napierdzielal basem tym bardziej ze mnie nie ma narazie i moze bd musial wyjezdzac ,niechce miec chlamu chce ekscytowac sie dzwiekiem jak bd przyjezdzac na jakims dobrym poziomie to sluchac ,z doswiadcsenia jesli chodzi o  budowe domu moge wywnioskowac jedno ze wole zaplacic komus pare stow za to zeby przyjechal i doradzil niz brac cos na ryzyko w ciemno i pozniej zalowac

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem i nie pamiętam gdzie ale się przyjęło iż dolna krawędź TV 65" to taki teraz standard to powinna być na wysokości 90cm od ziemi. Zazwyczaj kupuje się szafkę RTV która jest 50-60cm od ziemi na niej stawiamy centralną kolumnę która idealnie wpasuje się pod TV.
Zasady montażu kolumn "in wall" nie znam ale pewnie każdy producent daje w instrukcji sugestie gdzie montować na jakiej wysokości jak patrzę na foty to one zazwyczaj są takie wysokie jak tv.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yahoo111 napisał:

Wieszaj głośniki. W tej chwili jest bardzo dużo dobrych naściennych. Sam mam i sobie chwalę.

To wyjście nad telewizorem trochę wysoko. Osobiście bym dał pół metra niżej i telewizor nisko nad ziemią (ja mam dolną krawędź 55-calowego telewizora 55 cm nad ziemią i to jest idealna wysokość do oglądania na siedząco. Póki co centralny u mnie stoi na szafce, ale docelowo będę przeprowadzał się i nie będę już raczej wymieniał centralnego (ale sam bym dał nad telewizorem).

Wbrew modzie, centralny lepiej dać nad telewizorem (jeśli jest dość nisko) niż pod, zwłaszcza że niektórzy kładą te głośniki na podłodze. 

Na szczęście ten centralny możesz obniżyć. Skuwaj w dół po linii i wyciągaj peszel tak nisko, jak potrzeba. 

Co do naściennych głośników, sprawa jest świetna, ale nie ma ich nigdzie do odsłuchu.

Sam się z tym zmagałem. Później opiszę, jak to wyglądało. 

Ok mam sciany z porothermu 25 wiec jezeli to bedzie miec sens to jak najbardziej  jezeli nie pujde na ustepstwo i zechce podlogowe dam kraty dookola tak jak wokol kominka🙄

1 minutę temu, Piotrek1987 napisał:

Czy te glosniki cantona na sciane 417.2 idzie dopasowac pod wzmacniacz yamahy musiccast?

 

Edytowano przez Piotrek1987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Piotrek1987 napisał:

A moze zastosowac kolumny male ktore bd pod skosem w dol 

Na Twoim miejscu skontaktowałbym się z Best Audio , byłem swego czasu u nich na prezentacji głośników naściennych oraz wbudowanych w ścianę , powiem szczerze wcześniej nie byłem fanem takich rozwiązań, ale to co usłyszałem zrobiło na mnie wrażenie. Z tego co wiem specjalizują się głownie w takich konstrukcjach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem jeszcze raz. Spód telewizora mam na wysokości 62 cm (55 cm było wcześniej, podniosłem ze względu na głośnik centralny).

Te 80-90 od podłogi wzięło się z czasów, gdy pod 20-22-calowe telewizory kineskopowe Unitry były robione na wymiar komody. W półce pod telewizorem mieściła się wieża, nawet z gramofonem, a po obu stronach komody dało się postawić Altusy (swoją drogą, kiepski pomysł, żeby je stawiać na podłodze).

Środek telewizora powinien być na wysokości wzroku oglądających. Jeśli będzie za wysoko, to oglądający będą zadzierać głowy do góry, co wiąże się z napięciem (zamiast rozluźnieniem) mięśni. Ewentualnie w sypialni można telewizor powiesić wyżej, żeby wygodnie się go oglądało z pozycji leżącej (by nie zginać głowy za nisko).

Położenie głośnika centralnego (dlaczego nad telewizorem):

Szafka pod telewizorem jest niezbyt dobrym miejscem na głośnik. Dźwięk z niego nie będzie docierał bezpośrednio do widza, ale będzie się odbijał od blatu, a także od podłogi. Umieszczenie głośnika centralnego nad telewizorem (kiedyś stawiało się na telewizorze) powoduje dużo mniej odbić.

Głośniki naścienne vs. kolumny wolnostojące (i podstawkowe na podstawkach):

Głośniki ścienne i naścienne mają jedną gigantyczną zaletę względem wolnostojących: brak odbić fal promieniujących za głośnik, które powodują powstawanie w okolicy głośnika fali stojącej i zniekształcają niektóre częstotliwości (szczególnie niskie i względnie niskie). Wadą głośników ściennych jest dość niewielka objętość, która nie pozwala na swobodną pracę wooferów przez co dolna granica częstotliwości jest wyżej od głośników podłogowych (a nawet od wielu podstawkowych).
W przypadku kina kwestię rozwiązuje subwoofer. W przypadku muzyki... Według purystów nie, subwoofer nie wystarczy. Wielu praktyków jest jednak zdania, że dobrze ustawiony subwoofer w zamkniętych pomieszczeniach jest lepszy od pełnozakresowych kolumn.

--

Nie mogę się zgodzić, żeby w temacie głośników naściennych liczyć na branżę. Niestety, ale nie są w stanie poradzić. Uczciwi sprzedawcy szczerze stwierdzają, że nie słuchali i nie mogą się wypowiedzieć. Nieuczciwi próbują udawać, że mają doskonałe rozeznanie i szafują zaletami i wadami każdego modelu oraz swoimi wrażeniami z odsłuchu.

Może jeszcze w temacie głośników instalacyjnych można pomówić ze specjalistami, ale takimi, u których godzina pracy to 1000 zł, a godzina konsultacji to 500.

Droga, którą przeszedłem w poszukiwaniu idealnych głośników naściennych była długa, ale zakończyła się pomyślnie. Kolumny, które rozważałem:
Monitor Audio Soundframe
Klipsch RP-x40
Taga Platinum LCR-60
Taga Azure OW-80 LCRS
Dali Oberon
Dali Opticon
Dali Rubicon
Canton GLE 417.2
Canton Atelier
Sonus Faber Sonetto On-Wall (i niemal jednakowe Venere On-Wall, czyli wcześniejsza generacja)
DLS Flat Box
KEF Tx01

Dziś bym do tej listy dodał głośniki z serii Heco Ambient.

Zgadnij, których można było odsłuchać od ręki? Żadnych. Nic. Głośniki za grube pieniądze nie są dostępne w sklepach. Do tego stopnia, że gdy Dali swojego Rubicona LCR promował (i dostał nagrodę EISA za najlepszy system naścienny), to recenzenci w Polsce dostali je bezpośrednio z centrali w Danii.

Garść komentarzy dotyczących tych rozwiązań, Monitor Audio zostawiam na koniec:

Klipsch RP-x40 - Dystrybutor nie miał ich na stanie i nie odpowiadał na pytania
Taga Platinum LCR-60 -- Taga ich nie ma od ręki
Taga Azure OW-80 LCRS -- Taga ich nie ma od ręki -- do odsłuchu obydwu modeli odesłali mnie do salonu audio, który nie był zainteresowany ich prezentacją, spuścili mnie po brzytwie. Kontaktowałem się jeszcze z Polpakiem w tej kwestii, prosząc o wskazanie może innego sprzedawcy, ale nie otrzymałem odpowiedzi.
Dali Rubicon -- Na pewno jedne z najlepszych głośników naściennych. Nawet dostały nagrodę EISA. Sieć Denon Store nie raczyła mi odpowiedzieć, Horn nic nie odpisał. Żaden sprzedawca ich nie miał u siebie.
Dali Opticon -- Prawie to, co Rubicon. Różnica: okleina winylowa zamiast forniru, inne tweetery (kopułka i wstęga ta sama, co w reszcie serii Opticon, wstęga nieco mniejsza od tej z Rubicona, woofer ten sam, a przynajmniej bardzo podobny)
Dali Oberon -- Mniejszy woofer (5,25 zamiast 6,5 cala), ale za to kopułka ta sama, co w serii Rubicon
Canton GLE 417.2 -- Tożsama z resztą serii GLE, dopasowana do ściany. Seria GLE jest przyzwoita, ale bez fajerwerków.
Canton Atelier -- Głośniki te same, co w serii Chrono, a więc bardzo dobrze. Niestety, znów, żadnego głośnika naściennego od Cantona nie było w sklepach. Dystrybutor? Znowu Horn.
Sonus Faber Sonetto On-Wall (i niemal jednakowe Venere On-Wall, czyli wcześniejsza generacja) -- Była fajna promocja na nie (chyba, że to błąd cenowy). Nie było ich w sklepach, nikt nie chciał powiedzieć, czy da się sprowadzić. Dystrybutor? Oczywiście Horn.
DLS Flat Box -- Nikt nic o nich nie wie. Recenzje zbierają świetne. Nikt ich nie ma w sklepach. Cena wyższych modeli zwala z nóg, ale nie tak, jak:
PMC wafer -- Oczywiście chwalone jako rewelacyjne, ale mało kto chyba to sprawdził, bo cena jest chora.
KEF Tx01 -- Tych też nikt nie ma, ale odrzuciłem je bardzo szybko. Przede wszystkim trzeba ustawić zwrotnicę w amplitunerze na 100 albo 120 herców, co wyklucza ich użycie w pomieszczeniu większym niż 9 m².
Heco Ambient -- kopułka Fluktus ta sama, co w serii Aurora, woofery też w tej samej technologii, co Aurora.

Monitor Audio Soundframe -- jedyne, które udało mi się odsłuchać, bo dystrybutor ściągnął dwa egzemplarze. Modele 1 i 2 są technologicznym tour de force Monitor Audio, bo są trójdrożne ze współosiowym średniotonowym i tweeterem. Jedyne, czego im może brakować, to wstęgowy tweeter, ale to by niekorzystnie wpłynęło na cenę, która i tak jest niemała -- 2500 zł za sztukę, natomiast mi się udało kupić dwie sztuki za 1300 zł (egzemplarze z historią, sprzedane dwa lata wcześniej, pojawiały się na Allegro kilka razy, znikały, aż w końcu pojawiły się wtedy, gdy już byłem na nie zdecydowany -- stan idealny, nigdy nie używane). Wprawdzie chciałem modele naścienne, a dostępne były tylko do zabudowy, ale potwierdziłem u producenta, że niczym się nie różnią poza kształtem ramek i sposobem mocowania (on-wall mają haczyki do powieszenia, in-wall mają metalowe uchwyty). Do moich kolumn dodałem ramę z płyty wiórowej i powiesiłem na ścianie. Kiedyś trafią jako kolumny dwufunkcyjne do jadalni -- jako strefa 2 oraz jako tylne surroundy.

Od czasu tego zakupu jestem fanem Monitor Audio i z czystym sumieniem polecam je każdemu. Ale i tak radzę sprawdzić, czy przez rok coś się zmieniło na rynku i czy da się w jakikolwiek sensowny sposób porównać te nietanie głośniki.

Edytowano przez yahoo111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miales przygode ja ci powiem ze nie bd miec raczej tez latwiej w czasach korony do odsluchu czegokolwiek bo mnie nie ma, z tv planuje nie dawac nizej kupie jakis lepszy dammgo najnizej jak sie da bo tak jak widziales na zdjeciu kontakty sa troszke wyzej niz siedzisko docelowo bedzie a wiec ustawie gon pod skosem w dol,przy scianach Z porothermu boje sie wieszac gigantow na scianie  bardziej moze jakies satelity tak jak wspomiales in wall ale to pewnie drogi interes,caly czas czegos szukam ,uparlem sie na te wiszace pod amplituner musiccasta,zastanawiam.sie tez nad soob100 

 

Juz zaczalem sie rozgladac za tymi soundframe ,ale drogie sa tak jak mowisz bardziej bym je wolal w in wall ale cena to dla mnie kosmos przy budowie domu bo inne wydatki ,fajnie posluchac kogos z doswiadczeniem mysle ze jakbym znalazl w takiej cenie jak ty to  bym na bank  je wzial

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Markcox napisał:

zdecydowanie, póki wszystko jest jeszcze w pół surowe, zaorać to i zrobić od nowa, jak należy, a nie brnąć w ten błąd jeszcze bardziej. 

Kolumny zdecydowanie porozstrzelałeś za wysoko. Obawiam się, że TV też. Ale da się to jeszcze uratować 

Tv uratuje jak dam uchwyt nascienny i pod skosem skieruje w dol, szafki pod spodem niebd miec stojacej tylko nascienna ,moze dac soob 100 on potrzebuje chyba tylko zasilanie co moge zrobic obok  ,tam gdzie beczka stoji bedzie soob 😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ciekawe jakby na tyl zastosowac Polk Audio OWM3 ,tam bym zostawil te kabelki co mam dal te glosniczki a na przod cos lepszego kupil,i co jest lepsze te polkaudio na tyl czy moze musiccast 50 ,te polk mam za 1000 dwie a musicast 50 widzialem promocje tu na sklepie z soob 100 za 3999,juz czytalem ze  niby bezprzewodowe  sa gorsze niz na kabelek ,ale to zalezy kto ma jaki plan bo ja np z lewej strony jak jest pokoj mam drzwi rozsuwane na ogrodek wtedy jak spia dzieci zona zabiera ze soba glosniki i idzie plewic np😀

Edytowano przez RoRo
Nie cytuj bez potrzeby innych wpisów !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.04.2020 o 19:13, yahoo111 napisał:

Wieszaj głośniki. W tej chwili jest bardzo dużo dobrych naściennych. Sam mam i sobie chwalę.

To wyjście nad telewizorem trochę wysoko. Osobiście bym dał pół metra niżej i telewizor nisko nad ziemią (ja mam dolną krawędź 55-calowego telewizora 55 cm nad ziemią i to jest idealna wysokość do oglądania na siedząco. Póki co centralny u mnie stoi na szafce, ale docelowo będę przeprowadzał się i nie będę już raczej wymieniał centralnego (ale sam bym dał nad telewizorem).

Wbrew modzie, centralny lepiej dać nad telewizorem (jeśli jest dość nisko) niż pod, zwłaszcza że niektórzy kładą te głośniki na podłodze. 

Na szczęście ten centralny możesz obniżyć. Skuwaj w dół po linii i wyciągaj peszel tak nisko, jak potrzeba. 

Co do naściennych głośników, sprawa jest świetna, ale nie ma ich nigdzie do odsłuchu.

Sam się z tym zmagałem. Później opiszę, jak to wyglądało. 

A slyszales kiedys canton 417,2?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ale powiem szczerze, że to nie jest konieczne.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak głośnik naścienny będzie brzmieć, to możesz odsłuchać cokolwiek innego w danej serii. Da to przyzwoite wrażenie, bo głośniki naścienne mają wprawdzie mniejsze objętości od półkowych, ale z bliskości do ściany wynika +3 dB.

Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Np. Dali Opticon i Rubicon LCR są trójdrożne, a podstawkowe w tych seriach są dwudrożne. Natomiast centralny Opticon jest z bas refleksem z przodu, a Rubicon jest w układzie z dwoma wooferami. Za to Oberon on wall jest bardzo podobny do Oberona 1. 

W przypadku Cantona seria GLE nie ma takich różnic, więc możesz odsłuchać jeśli gdzieś mają podstawkowe.

Heco Ambient to nowość i może Konsbud (dystrybutor w Polsce) byłby skłonny sprowadzić dwie sztuki 44F.

Powinieneś też mieć możliwość odsłuchać czegoś z serii Taga Azure, ale OW-80 jest jednak dość odmienną konstrukcją (BR z przodu, trójdrożna).

I jeszcze jedno na koniec. Nie sugeruj się maksymalnym możliwym zejściem w dolny zakres częstotliwości. Najlepsza lokalizacja dla głośników stereo (czyli dającą najlepszy obraz stereo, nie za wąski, ale i nie za szeroki, niemal nigdy nie jest najlepszą lokalizacją że względu na odzwierciedlenie basów. Dobre kolumny podstawkowe w odpowiednim miejscu dla kanałów lewego i prawego oraz dobrze dobrany i umiejscowiony  subwoofer (albo więcej, niż jeden) niemal zawsze dadzą lepszy efekt od kolumn podłogowych. Wyjątki są dwa: otwarte przestrzenie oraz sale koncertowe i hale, gdzie najkrótszy wymiar ma dobrze ponad 17 metrów (długość fali dźwięku o częstotliwości 20 Hz), bo wtedy całość dźwięku rozchodzi się w postaci fal dźwiękowych, a nie rozkładu ciśnienia.

W proponowanym budżecie mógłbyś chyba zmieścić te Cantony, ale też Dali Oberon On Wall i Heco Ambient. Taga Azure OW-80 chyba za drogo. Taga ma jeszcze model TAV OW-60, konstrukcyjnie niemal jednakowy, ale z innymi głośnikami.

Zapytaj jutro branży, jakie głośniki naścienne mają do odsłuchu, może coś się zmieniło od roku. A jeśli nie, to co podobnego można odsłuchać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie  no jestes mistrz... watpie ze odslucham tego bo jedynie gdzie kiedys slyszalem fajny dzwiek to w salonach muzycznych np denona nie mam takiego pojecia o dzwieku jak ty, nie mam gdzie odsluchac niczego,powiem tak ze podobaja mi sie te 417 wizualnie bo sa wieksze, nie mam zamiaru wykraczac poza budzet tez bo zona mnie zabije,a i tak sie wscieknie na to co wezme,dali rubicon sa ekstra widzialem.na yt ale.drogie w cholere,w robocie jestem.w dani niekiedy cos fajnego jest na wystawce ale ich dali jest nie widzialem wcale wiec tego raczej niebd miec,poczytam i sprawdze ceny o tych co wypisales ,fajnie ze nie namawiasz mnie do podlogowych, a wyslalem.ci zapytanie o te polk audio owm.3 bo mam wyzej tez kabelki na surround'ach a je moge dac pod katem w dol sa z plastiku ale firma.moze dobra i warto kupic dwie sztuki takie za tysiaka ,na przod cantony i do tego yamahe z dolby atmos i musiccast,branza jaknda so odsluchu to dopiero za pare miesiecy tez bo ja narazie na kwarantannie w danii i zaczynam robote za poltora tygodnia 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, STELVIO napisał:

Ja jednak wolę żeby ktoś pisał wolniej albo odpisał później. Ale po polsku. A nie jak młodzież na komórce. Pach pach, a ty się domyślaj. Z całym szacunkiem. Sorry.

Spoko ,grunt to szczerosc ,rozumiem postaram sie bardziej docenic to ze mi pomagacie i pisac wolniej,i pisze na komorce jak o to ci chodzi a tu jest troche mniejsza klawiatura i zawsze ci sie moga wcisnac dwa klawisze jak masz grubszy paluszek,tez sie nie czepiaj,a ty jak bys mi doradzil w sprawie polk audio owm.3

Edytowano przez Piotrek1987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.04.2020 o 06:16, Piotrek1987 napisał:

To miales przygode ja ci powiem ze nie bd miec raczej tez latwiej w czasach korony do odsluchu czegokolwiek bo mnie nie ma, z tv planuje nie dawac nizej kupie jakis lepszy dammgo najnizej jak sie da bo tak jak widziales na zdjeciu kontakty sa troszke wyzej niz siedzisko docelowo bedzie a wiec ustawie gon pod skosem w dol,przy scianach Z porothermu boje sie wieszac gigantow na scianie  bardziej moze jakies satelity tak jak wspomiales in wall ale to pewnie drogi interes,caly czas czegos szukam ,uparlem sie na te wiszace pod amplituner musiccasta,zastanawiam.sie tez nad soob100 

Juz zaczalem sie rozgladac za tymi soundframe ,ale drogie sa tak jak mowisz bardziej bym je wolal w in wall ale cena to dla mnie kosmos przy budowie domu bo inne wydatki ,fajnie posluchac kogos z doswiadczeniem mysle ze jakbym znalazl w takiej cenie jak ty to  bym na bank  je wzial

Znalazlem tez takie tutaj w danii

Screenshot_20200420-095659_Chrome.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...