Skocz do zawartości

Co drapie nasze płyty czyli igły, wkładki i headshelle


Recommended Posts

Szanowni Koledzy Drapakowcy!

Trochę zobligowany przez Moderatora, choć w dalszym ciągu uważam, że początkujący w temacie powinien ,,cicho siedzieś i słuchać,, postanowiłem poprosić Was abyście zaprezentowali lub opisali Wasze igły, wkładki oraz headshelle, których używacie na codzień w gramofonach. Zarówno MM jak i MC (będzie okazja więcej się dowiedzieć o różnicach w odtwarzaniu). Ja nie mam się czym chwalić bo co prawda młody to byłem przed wielu laty, ale w temacie drapaków jestem od niedawna. Nie licząc krótkiej przygody i dwudziestu kilku płyt w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia😋. Bardzo proszę o zdjęcia i opisy. Aby rozpocząć temat zaczynam od kilku zdjęc moich, bardzo skromnych wkładek i headshelli używanych w gramofonie RP3. Mam też jedną ,,perełkę,, ale niestety nie mogę jej używać z powodu braku igły. Przedostatnie zdjęcie. Posiadam też nieużywaną igłe, którą oddam za darmo potrzebującemu (ostatnie zdjęcie).

20200416_162031.jpg

20200416_162051.jpg

20200416_162208.jpg

20200416_162230.jpg

20200416_162246.jpg

20200416_162354.jpg

20200416_162417.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rega napisał:

Bardzo proszę o zdjęcia i opisy.

Ten wątek skłonił mnie do refleksji , mam trzy wkładki / jeszcze do niedawna miałem cztery, przewinęła się córka i Goldring 2400 ubył , ale czego nie robi się dla dzieci :)/ i dochodzę do wniosku , że jest to optymalna ilość by nie zwariować i nie wymieniać wkładek przy odsłuchu jednej płyty, bo może na kolejnej zabrzmi lepiej. Sygnaturę tych trzech jestem w stanie zapamiętać , czterech w moim wieku już byłoby ciężko ogarnąć :) Co oczywiście nie zmienia faktu , że nowe korci i zaglądam na portale aukcyjne.  

A teraz w skrócie i zaznaczam , że opis dotyczy brzmienia w moim systemie  :

- Goldring 2100 - brzmienie precyzyjne , szczegółowe , z dobrą dynamiką , średnie i wysokie świetne , bas gdzieś w tle średnia prezentacja. 

- ADC XLM - przeciwieństwo Goldringa , świetny bas , szybka , fajnie ogarnia całość ale gubi pojedyncze smaczki.

- Shure M 91 ED - moja ulubiona , bardzo muzyczna , każdy gatunek brzmi dobrze / no może metal się trochę zlewa :)  / , można słuchać godzinami bez zmęczenia , ot. taka stara szkoła.

IMG_0939.JPG

IMG_0941.JPG

IMG_0940.JPG

@Rega co to za miarka na headshellu z Panasoniciem ? Fajnie wygląda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy Czy kąt ustawienia tej wkładki jest regulowany czy pod właśnie takim kątem jest przykręcona do headshella? To jest MC? Jeśli możesz to wytłumacz laikowi (czyli mnie) jaka jest różnica w odtwarzanym dźwięku pomiędzy MM i MC. Bo różnice w budowie już obejrzałem. Na zdjeciach oczywiście.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam dwa  cartridge MM i MC, już wiekowe. Zakup ich w tamtym czasie był wielkim wyzwaniem.

1. Shure gold- MM, /  L / R balans do 1 Ohma/ używam szeroko pojętej muzyki.

2. MA QDC-1- MC,  też jest legendą wkładek MC, używam w szczególności do muzyki elektronicznej i klasycznej ale bardzo oszczędnie przede wszystkim późnych godzinach nocnych kiedy powietrze jest spokojne bez zakłóceń.

Oba są podłączone do preamp. lampowych i do wzm lampowego, czasami  grają na końcówce mocy tranzystorowej /pop/.

Różnica- MA dźwięk jest bardziej szczegółowy i miękki, natomiast Shure jest dynamiczny, gra równo w całym paśmie;  bas / miękki, głęboki, czuć skórę na bębnach a zarazem dynamiczny super oddaje brzmienie organ i bardzo niskich oktaw /, średnie /wokal czysty/ i wysokie / zagrają jak metal, kryształ, lub szelest, super dla fletów, szczotek itd./ w zależności od aranżacji nagrania. 

Tak na szybko opis.

DSCF0066.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Rega napisał:

@Audio Autonomy Czy kąt ustawienia tej wkładki jest regulowany czy pod właśnie takim kątem jest przykręcona do headshella? To jest MC? Jeśli możesz to wytłumacz laikowi (czyli mnie) jaka jest różnica w odtwarzanym dźwięku pomiędzy MM i MC. Bo różnice w budowie już obejrzałem. Na zdjeciach oczywiście.

Kątowy jest oczywiście do regulacji. Wystarczy poluzować imbusem jedną śrubkę i można regulować kąt prowadzenia i przesięg :)

Na wędce wisi Sony XL-MC2, czyli wkładeczka MC. Niby nic specjalnego, ale wykurzyła u mnie MM na dobre. A jeżeli chodzi o różnice pomiędzy MM i MC są dosyć spore i wynikają w budowy. To między innymi słabszy sygnał generowany przez wkładki MC. Dlatego też potrzebny jest specjalny preamp, który wzmocni ten słabiutki sygnał. Kolejna różnica to dużo niższa impedancja cewek we wkładkach MC. Choć i w przypadku samych wkładek MC bywa z tym bardzo różnie. Są wkładki, które mają po kilka ohm, a są i takie mające po kilkadziesiąt ohm. A im mniej, tym lepiej dla dźwięku :) 

IMG_20200324_141545.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Na wędce wisi Sony XL-MC2, czyli wkładeczka MC. Niby nic specjalnego, ale wykurzyła u mnie MM na dobre. A jeżeli chodzi o różnice pomiędzy MM i MC są dosyć spore i wynikają w budowy. To między innymi słabszy sygnał generowany przez wkładki MC. Dlatego też potrzebny jest specjalny preamp, który wzmocni ten słabiutki sygnał. Kolejna różnica to dużo niższa impedancja cewek we wkładkach MC. Choć i w przypadku samych wkładek MC bywa z tym bardzo różnie. Są wkładki, które mają po kilka ohm, a są i takie mające po kilkadziesiąt ohm. A im mniej, tym lepiej dla dźwięku :)

Bo jak wiadomo są zwykłe wkładki MC (wymagające pre z MC) oraz wysokonapięciowe MC - które podpinamy do pre jak dla MM.

Pozdrawiam
PS. Rega - cieszę się, że wreszcie mi się udało :-) Nie powiem, kiedy zacząłem (no dobra - powiem: przed świętami. Ale nie zdradzę przed którymi...).
Jest już wątek o gramofonach, o preampach - najwyższa kolej na "wkładko-igło-headshellowy" temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 myślę, ze chyba nie tak bezwiednie. Skoro początek wyrazu to ,,naga,,🤣 to już wiemy dlaczego Ci sie wpisało w wyszukiwarkę. Ale hola, hola Panowie - u mnie też kawałek złota wisi. Co prawda nie tak dużo i niższej próby, ale jednak błyszczy. Przynajmniej w porównaniu z zielenią AT95😉.

20200418_155153.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega nie wiem o co chodzi z tą nakładką. Pierwszy raz coś takiego widzę. Może to taka miarka do ustawianie przesięgu? 

Ja pochwalę się ciekawym zabytkiem - podwójna, holenderska wkładka Ronette. Obracając wkładkę mamy do dyspozycji dwie igły (do płyt 78 i 33/45). Ot, taka ciekawostka :)

 

IMG_20200418_172632.jpg 

IMG_20200418_172501.jpg

IMG_20200418_172419.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Czym czyścimy nasze drapaki?

Od początku moje kąpię w spirytusie 98%, nie są pijane:D ale skutecznie wyczyszczone. 

A jak sobie radzą inni?

Nie lepiej zrobić jakąś nalewkę, czy przepalankę i wypić przy słuchaniu? 🤔 :)

Ja używam AT 607a, opakowanie wystarczy chyba do końca życia, tylko to nie ten temat.

Karol dawaj swoje wkładki.

Przechwytywanie.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...