Skocz do zawartości

Co drapie nasze płyty czyli igły, wkładki i headshelle


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Mam taki dylemat, chcę dokupić igłę i na rynku dostępny jest sferyk, jednak widzę, że można z USA kupić taką igłę w szlifie eliptycznym, cena co prawda x2 ale chyba warto, jednak zastanawia mnie rzetelność czy to rzeczywiście ten szlif co podają i bądź tu człowieku mądry 😶

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chili napisał:

Mam taki dylemat, chcę dokupić igłę i na rynku dostępny jest sferyk,

to nie dylemat, tylko ED szanuje płytę, ma lepszą dynamikę i bardziej szczegółowa, mniejszy nacisk.

 

Dnia 25.04.2020 o 16:54, Audio Autonomy napisał:

Ja od dziś  swoje płyty drapię Denonem 103.

czy ona wymaga aż takiego nacisku jaki masz ustawiony na foto?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Karol64208 napisał:

to nie dylemat, tylko ED szanuje płytę, ma lepszą dynamikę i bardziej szczegółowa, mniejszy nacisk.

To wiem i tu dylematu nie mam ;) tylko, że jak znalazłem tą igłę to w opisach na aukcjach brak info o szlifie lub sferyczny a w USA podają, że eliptyczny i to mnie trochę dziwi, czy nie jest to szukanie jelenia, czyli mnie w tym wypadku :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chili a do jakiej wkładki szukasz igły?

Jak sprzedawca nie podaje rodzaju szlifu, to trzeba ostrożnie podchodzić do takiego zakupu. Zwykle okazuje się, że jest tam po prostu sferyk :/

13 godzin temu, Karol64208 napisał:

czy ona wymaga aż takiego nacisku jaki masz ustawiony na foto?

Tak, ta wkładka wymaga dużego nacisku. Producent zaleca zakres 2,3-2,7 g. Jednak nacisk, to nie wszystko. Jest to wkładka o twardym zawieszeniu i wymaga bardzo ciężkiego ramienia. Ja właśnie planuję wykonać nowy, cięższy headshell żeby dodatkowo zwiększyć masę efektywną ramienia. Do tego będę dokładał wytłumienie w rurce, co też podniesie masę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takimi egzotycznymi wkładkami zwykle jest problem niestety... :/

@Chili  szukałeś gdzieś informacji czy pasują do niej igły z wyższych modeli (315, 320)? Może do nich byłoby łatwiej o porządną igłę? Jeżeli sugerować się tym co sprzedaje Thakker, to igły powinny być zamienne. 

Znalazłem tutaj coś:

https://www.lpgear.com/product/ATX312III.html

Nie wiem czy na 100% będzie pasować. Może po zdjęciu uda Ci się to ocenić ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

Producent zaleca zakres 2,3-2,7 g.

podają nacisk dla sferycznej, czy eliptycznej.

 

4 godziny temu, Chili napisał:

tu nie wiem jaki szlif jest

jak nie ma oznaczeń innych to są sferyczne / ich nie oznaczają, lub żadko/

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

podają nacisk dla sferycznej, czy eliptycznej.

Dla sferycznej, bo taka jest montowana w DL-103. Choć występują oczywiście wersje "sto-trójek", które miały fabrycznie montowany szlif eliptyczny (np. DL-103S, DL-103D).

Dokładny dobór siły nacisku zależy oczywiście od naszych osobistych preferencji, ale moim zdaniem Denonek lepiej gra przy mocniejszym dociążeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Denonek lepiej gra przy mocniejszym dociążeniu.

może coś z wkładką jest nie tak, na ogół eliptyczne wymagają 1/3 do 1/2 mniejszy nacisk,  przez mniejszy nacisk szanujemy nasze czarne krążki, po kilkunastu odtwarzaniach może pojawić się szelest.

Na moich mam MM 1.3g.  MC 1.4g.

Skoro uważasz że lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , przepraszam , że tutaj, ale sprawa poniekąd też dotyczy "drapania". Znajomy sprowadził z Hameryki album Buddy Guy-a za niebagatelną kwotę 25 baksów i to nie od osoby prywatnej tylko ze sklepu. Opakowanie płyty było nie uszkodzone czego nie można już powiedzieć o okładce/ zgnieciony róg , poprzecierane krawędzie / a wydanie nowe. Ale to jak się okazało jest teraz najmniejszym problemem kolegi, bo tej płyty nie da rady odtworzyć. Spotykam się z czymś takim po raz pierwszy igła po niej po prostu skacze , a płyta jest idealnie prosta. Ma jakiś dziwnie gruby rant . Kolega ma Technicsa SL Q33 , myślałem , że coś z siłą nacisku nie tak , ale dzisiaj próbowałem odtworzyć płytę u siebie i jest dokładnie to samo , igła zaraz po zetknięciu z płytą zaczyna " skakać " przód , tył. I tak się dzieje na obydwu płytach albumu. Spotkaliście się z czymś takim ?  

IMG_1032.JPG

IMG_1031.JPG

IMG_1033.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy jak nowa, opcja błąd w tłoczeni, czasami zdarza się taki egzemplarz.

Co do nowości to morze być używana,  na zasadzie ktoś kupił oddał przez feler i tak mogło być kilka razy a folii nie brakuje:/

Ten mankament jest tylko na początku, czy cała jest z takim defektem?

Też oddaje płyty z felerem, ale co robią z taką płytą to trudno powiedzieć:o

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 7.05.2020 o 21:30, tomek4446 napisał:

Faktycznie folijki nie było

Nie wiem co twój kolega postanowił. Podam przykład zamówiłem album w sklepie FISHA z Merillion

podczas przesłuchania okazało się że 2 Lp jest pofalowany lekko ok. 3mm w poziomie, napisałem do sklepu i następny nowy egzemplarz otrzymałem  a stary mam zostawić nie odsyłać. Tak to powinno wyglądać.

Chodzę po salonach płytowych wiele płyt ma folię ale bez dodatkowych nalepek, choć oryginalne mają to świadczy że ponownie są pakowane i sprzedawane, a może trafi się jakiś laik:/ 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.05.2020 o 22:16, Pboczek napisał:

Renoma od ponad pół wieku 😀. Jak byś porównał jej granie z Soniakiem?

Ciężko przejść obok wkładki, która obrosła taką legendą ;) Tak też zresztą gra ta wkładka - gęsto, wciągająco i "analogowo" (w najlepszym tego słowa znaczeniu). Soniak grał zdecydowanie jaśniej i z mniejszą finezją. XL mc2 to nie jest zła wkładka, ale nie ma jej co porównywać do DL103 z eliptykiem 😉

Teraz będę walczył ze swoim ramieniem i będę je dociążać pod preferencje Denona. Będzie nowy headshell i wytłumienie rurki. Trzeba będzie też zrobić cięższą przeciwwagę... Zobaczymy jak to finalnie zagra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • RoRo pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...