Skocz do zawartości

F-5T v3 - monoblok ze stajni Nelsona Passa


Recommended Posts

UPDATE

W końcu wszystkie pozostałe części, a w zasadzie nawet dodatkowe skompletowałem i posuwam się dalej w realizacji. W zasadzie miałem odpuścić wskaźniki wysterowania, ze względu na to że mniejsze zainstalowałem już w przedwzmacniaczu, ale wydaje mi się że projekt zyska mocno wizualnie na ich montażu i ostatecznie zdecydowałem się je jeszcze dołożyć ;) No i oczywiście w projekt też trzeba było dołożyć ^^.

 

Jeżeli chodzi o boki radiatorów to gwinty umieściłem nieco niżej tak aby tranzystory były usytuowane na środku, aby temperatura rozchodziła się bardziej równomiernie na całym radiatorze.

 

 

 

 

 

f5t-side-int.jpg

f5t-4sides-ext.jpg

f5t-front.jpg

f5t-vu.jpg

f5t-rear.jpg

f5t-power-section-1.jpg

f5t-power-section-2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie coś ruszyło ;) . Czekam ze zniecierpliwieniem, jakbym to ja miał te końcówki uruchamiać :) Przyznam, że po tym co widzę zaczynam zazdrościć wykonania pod kątem wysokiego WAF. Logo na frontach, to jakaś firma zajmująca się obudowami na zamówienie?

W każdym razie trzymam kciuki i mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli porozmawiać o aspektach brzmienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, logo jest przeze mnie zrobione. To taka moja własna marka. Aspekt wizualny jest dla mnie dosyć istotnym elementem, który nadaje wyraz całości. Projektom DIY często brakuje tego wykończenia, przez co całość nie wygląda tak dobrze jak komercyjne produkty. Projektuje wszystko sam, natomiast realizacja w postaci obróbki aluminium czy laserowych grawerów zostawiam profesjonalistom z modushop.

Teraz jak już mam wszystko i więcej czasu to będę sukcesywnie realizował kolejne elementy. 

Ogólnie cały proces bardzo wciąga i ma się wrażenie że buduje się prawdziwego typowego amerykańskiego muscle car'a a nie jakąś honde 1.6 na 5ciu sprężarkach :) Bez obrazy dla wlaścicieli tej marki :)

Edytowano przez 5k7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, 5k7 napisał:

logo jest przeze mnie zrobione. To taka moja własna marka. Aspekt wizualny jest dla mnie dosyć istotnym elementem, który nadaje wyraz całości. Projektom DIY często brakuje tego wykończenia, przez co całość nie wygląda tak dobrze jak komercyjne produkty. Projektuje wszystko sam, natomiast realizacja w postaci obróbki aluminium czy laserowych grawerów zostawiam profesjonalistom z modushop.

Gratuluje pomysłu 👍trzymam kciuki za powodzenie projektu

Może niebawem bedzie to logo tak znane jak sam Pan Nellson 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

UPDATE

Nie miałem zbyt dużo czasu w ostatnim miesiącu, ale udało mi się projekt przesunąć do przodu. Ponieważ są to dwa monobloki to z instalacją tranzystorów i diod było trochę zabawy. W końcu to 32 elementy, a każdy z nich do wyczyszczenia, nałożenia pasty, przykręcenia, połączenia, wykonania przewodów łączących itd. Ogólnie zastanawiałem się nad przekrojem przewodów - jaki by tu odpowiednio wybrać do tego projektu. Do PCB można wsadzić AWG18, ale wydawało mi się to dosyć skromne. Tak więc jak przystało na audiofilski mindset  postanowiłem wykorzystać przewód AWG14 z miedzi UP-OCC, część zewnętrzną linki okroić do rozmiaru AWG18, a potem zlutować w ten sposób, by zewnętrzna część przewodu została połączona z zewnętrznym pierścieniem złącza. Zrobiłem również wstępną przymiarkę, aby rozplanować wiązki elektryczne połączenia transformatora oraz wskaźników wysterowania, czy włącznika. Poniżej kilka zdjęć.     

 

20210122_175131.jpg

20210122_180013.jpg

20210126_183541.jpg

20210126_183530.jpg

20210126_194848.jpg

 

 

20210131_141452.jpg

20210131_141826.jpg

Edytowano przez 5k7
poprawka zdjęcia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałem, że to ja jestem pedantyczny ;) Jak wyżej, konstrukcja zaczyna przybierać właściwe kształty 👍

@5k7, a czy jesteś pewny, że choćby nie wiem co, będzie to wersja ostateczna? :)  Wprowadzam taką nutkę niepewności, bo początkowo także starałem się aby w moim F5 wszystko było schludne i estetyczne. Umyłem nawet płytki z resztek topnika po lutowaniu! Niestety, kolejne pomysły na ulepszanie, a co za tym idzie eksperymenty sprawiły, że... No cóż, już tak ładnie nie jest :) Ale za to lepiej gra!

W każdym razie z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy. Może w kolejnej odsłonie popłynie wreszcie jakiś prąd ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Jak widać po datach trochę mi zeszło. Brak czasu uniemożliwiał dokończenie dzieła i temat nieco się przeleżał. Tak więc od jakiś myślę dobrych dwóch tygodni mocno pracowałem nad konstrukcją no i w końcu zagrała. Pracy wydawało mi się zawsze mniej niż w rzeczywistości. Poza tym to dwa bloki - nie jeden i wszystko trzeba było robić x2. W międzyczasie zmieniłem nieco rozmieszczenie dodatkowych elementów. Zmieniłem płytkę soft start na bardziej odpowiednią, z wyjściami na sondy temperatury, które w momencie przekroczenia temperatury 75C na radiatorach wyłączą cały układ zasilania. 

Tak więc po lekkim zamieszaniu z odpowiednimi ustawieniami prądu spoczynkowego udało się prefekcyjnie wyregulować jedną i drugą sztukę. Inni konstruktorzy nie zawsze byli w stanie ustawić DC offset na bardzo niskim poziomie. W moim przypadku - 0,0000V bez problemu osiągnięte na jednym i drugim bloku. Być może dlatego że wszystkie mosfety zostały dopasowane do siebie, a niektórzy montują takie jakie kupią / posiadają. Być może z tego wynikają różnice, choć na pewno znajdą się bardziej doświadczeni konstruktorzy, którzy wskażą ewentualnie na elementy, które mógł mieć na to wpływ. Generalnie uważa się że DC offset może wynosić do 50mV i do takich wartości się dąży. Idąc dalej napięcie pomiedzy mosfetem a rezystorem wyniosło (po ostatnich poprawkach) 355mV oraz całkowity prąd spoczynkowy 3A. Temperatura na radiatorach 47-48C, temp na mosfetach 51-52C.

Jeżeli chodzi o dźwięk to na razie jest jeszcze zbyt wcześnie by jakoś bardziej i dokładniej się rozpisać. Muszę bardziej się z zestawem osłuchać. Różnica jest ogromna i fenomenalna. Lekkość, szybkość, scena, wyseparowanie, dźwięk krystalicznie czysty, mega wykop. Jak trzeba mocno uderzyć to jest uderzenie - bas głębszy, niższy. Nic się nie zlewa a współtworzy powiedziałbym opowieść. W sumie mogę słuchać każdego utworu, nawet takiego za którym niespecjalnie przepadam i dzwięk jest tak wciągający i hipnotyzujący że poprostu zabiera w podróż 😉

Poniżej kilka zdjęć. W tym również do kilku filmików z grającym zestawem (Do wyboru Dire Straits, Dżem i Bednarek - dla każdego coś miłego ;P). Szkoda tylko że niestety nagrywanie z telefonu nie daje poczuć magii grania.

 

F5-T bias.jpg

f5-t-v3-top1.jpg

f5-t-v3-top2.jpg

f5-t-v3-top3.jpg

f5-t-v3-rear1.jpg

f5-t-v3-f1.jpg

f5-t-v3-f2.jpg

f5-t-v3-f3.jpg

Edytowano przez 5k7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Szacunek , stworzyłeś konkurencję dla kolegi @nowy78 , konkurencja jest zjawiskiem zdrowym , czekam na odpowiedź Piotra :) 

Konkurencja? Tomek, ależ ja w żadnym razie nie traktuję poczynań kolegi 5k7 jako działań konkurencyjnych, wrogich, podkopujących moje kompetencje, czy też ściągających na siebie należną mi uwagę. Wcale, a wcale się tym nie przejmuję. Wzmacniacz jak wzmacniacz - wzmacnia i już, nie ma się co rozwodzić. A w ogóle to poproszę moje grabki. I łopatkę też  😜 🤣

 

A tak już całkiem poważnie, my Pass-jonaci trzymamy się razem :)  @5k7, świetna robota! 👍 Miło popatrzeć na tak wspaniale dopracowane w najdrobniejszym szczególe urządzenia. Gratuluję pomysłu i wykonania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za słowa uznania. Jak się troche osłucham to może wyskrobie kilka zdań na temat grania. W przyszłości pewnie zajmę się tematem regulacji symetrii układu w celu uzyskania najniższego poziomu zniekształceń. Choć z pewnością najpierw zajmę się przedzmacniaczem, który również czeka w kolejce na wykończenie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...