Skocz do zawartości

Kino domowe do mieszkania - prośba o pomoc


Hidden

Recommended Posts

Cześć wszystkim!

Myślę o zestawie audio (kino domowe - jakiś amplituner i głośniki) do wykańczanego mieszkania. Nie jestem audiofilem - zwykle zadowalają mnie głośniki wbudowane w TV, ale sądzę, że można pokusić się o zdeka lepszą jakość.

Chciałbym podłączyć je pod TV i pozwolić działać z przynajmniej kilkoma konsolami, laptopem i możliwe, że dekoderem. Głównie filmy, ale i też muzyka, choć jak rozumiem nie da się tego połączyć.

Myślałem o budżetowym 5.1, ale nie wiem czy w takiej konfiguracji jak moje mieszkanie (załączony rysunek) jest sens iść w tylne głośniki, nie jestem pewien jak taką konfigurację w swoim przypadku rozwiązać. Bardzo byłbym wdzięczny za sugestie! 

Jeżeli chodzi o amplituner to z racji na dużo sprzętu potrzeba min. 5 wejść HDMI i jeden HDMI out.

Mieszkanie ma ogrzewanie podłogowe więc nie wiem czy można tam chować kable. Myślałem, że jakby co to puszczać wzdłuż ścian pod listwą. Panele, które tam będą, nie są jeszcze ułożone, ściany wyrównane ale niepomalowane, więc jeżeli coś kupić i zrobić to ostatni dzwonek.

Będę wdzięczny za sugestie jakbyście rozplanowali głośniki, czy może faktycznie 5.1 czy lepiej nie zdziwiać i tutaj zastosować 2.1 itp (wtedy przynajmniej bez kucia!).

Budżet - sprawa najważniejsza - dokładnie nie wiem. Kilka tysięcy? Z czego wolałbym wydać 2-3 tysiące niż 5 tyś. Są i gotowe zestawy 5.1 Yamahy (YHT-1840 za raptem 1700 zł), czy tego typu rzeczy są okej? No i czy łatwo w takim zestawie po prostu dołożyć kabla do głośników, bo zakładam że domyślnie nie dają pewnie zapasu x metrów. 

Jeszcze takie pytanie - jeżeli chciałbym puszczać płyty CD, do tego zawsze jest osobny odtwarzacz? 

 

rzut.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że 5.1 (5.2.4 nawet pseudo Atmos z nadtawnymi kolumnami możesz zrobić, zobacz na forach jak kolumny za kanapą stoja.)

Problem jest inny, 2-3tys to mały budżet tyle to dobrej jakości subwofery kosztują a gdzie amplituner i kolumny. Taki budżetowy zestaw aby mieć już banana na twarzy i nie wymieniać co chwilę to 7-10tys w zależności na czym bardziej zależy. Niestety zabawa w kd nie jest tania. Tu na forach to ponad 10tys zestaw ale generalnie to byś mógł zrobić wszytko na maluch kolumnach plus dwa subwofery. Tyły na standach za kanapą.b154ecd73993a8c34ede98a893e88300.jpg&key=925ffe0c82cdc6647b0c80734adc79e56684796d0a2b0416f81732d4a512ce88

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BaliGdynia, takie kwoty (i takie zestawy, szczególnie gabarytowo) nie wchodzą w grę. Myślałem o czymś zdecydowanie lżejszym i mniejszym. Może większe głośniki przednie, a tylne już małe. 

seba3002, a możesz podlinkować co masz na myśli mówiąc o przyzwoitym kinie za 3500zł?

I jak najlepiej takie 5.1 w takim mieszkaniu rozlokować? Mam tu na myśli głównie głośniki tylnie.

Edytowano przez Hidden
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich gotowych setów nie ma nigdzie, to wychodzi podczas rozmowy z branżą, w sklepach (marketach) nie dostaniesz nic ciekawego.
Onkyo tx-nr969 lub Denon avr-2600h tiu masz już ciekawe budżetowe Amp AV. Z kolumn Melodika, Monitor Audio, Heco, Klipsch. Ty chcesz mieć coś bardziej funkcjonalnego czuje. Lepszym wyborem by był Amp stereo np Onkyo 8290 lub Denon800h do tego Heco Aurora700 i masz gotowy set 2.0
Muzyka z CD to na konsoli możesz odtwarzać lub odtwarzacz do kompletu Denon dcd800ne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, BaliGdynia napisał:

Takich gotowych setów nie ma nigdzie, to wychodzi podczas rozmowy z branżą, w sklepach (marketach) nie dostaniesz nic ciekawego.

No tutaj akurat się nie zgodzę. Wchodzisz sobie na stronę np. Q21 i masz tam gotowe zestawy. Możesz oczywiście budować zestaw "od podstaw", biorąc pod uwagę swoje gusta. Jeśli nie masz miejsca na sub, centralny i głośniki efektowe to rzeczywiście lepszym rozwiązaniem jest amp stereo, do którego podlaczysz bez problemu wszystkie urządzenia, które posiadasz. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich preferencji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tutaj akurat się nie zgodzę. Wchodzisz sobie na stronę np. Q21 i masz tam gotowe zestawy. Możesz oczywiście budować zestaw "od podstaw", biorąc pod uwagę swoje gusta. Jeśli nie masz miejsca na sub, centralny i głośniki efektowe to rzeczywiście lepszym rozwiązaniem jest amp stereo, do którego podlaczysz bez problemu wszystkie urządzenia, które posiadasz. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich preferencji. 
Ok sorry zestawy z Marketu vs zestawy z salonów różnią się, ale dobrze wiemy że rozmowa z branżą daje nam bonusy, czyli może być taniej lub lepiej ale na pewno nie gorzej niż w marketach. Tak S4Home, Q21, jak i inni mają gotowe zestawy na stronach...to.autor zamiast pytania jakie KD kupić powinien poprosić o linki do stron i sobie wybrać to co mu się podoba bo poco pytać się jaki Mo jakie kolumny czy 2.0 czy 5.1. wystarczy wejść do sklepu kliknij koszyk i dziękuję.
Moim zadaniem bezsensu pchać się w 5.1 jeśli chcemy coś na siłę upchać, lepsze 2.0 niż byle jak 5.1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frontowa ściana ma 400cm a boczne 200cm, nie sądzę aby miał kanapę w od tv w odległości 200cm. Jeśli boczne na ścianę to ewentualnie dipolowe kolumny ale tu też może to nie zagrać. Dźwięk z frontów będzie się odbijać od ścian i nakładać na boczny dźwięk. Efektowe powinny być za kanapą na standach jak już.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na jego schemat to tak właśnie ma lub będzie miał ustawioną. A to powinno zagrać. Przestawi w amplitunerze, że surroundy są z boku i procesor powinien to dobrze ustawić. Ja mam to nieszczęście, że brakuje mi jednej ściany bocznej a mimo to efekty są. Pewnie może to zagrać dużo lepiej ale jak nie ma fizycznych możliwości to trzeba iść na ustępstwa. Zresztą autor nie ma dużych wymagań, chce mieć lepiej niż z głośników TV, które i tak akceptuje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z PS4 nie odtworzy. Ktoś w Sony poskąpił na funkcji CD Audio. Xbox One już odtworzy, choć raczej nie będzie to wybitny transport, no i wciąż trzeba odpalić TV, żeby puścić muzykę.
No już jak cytujesz to mogłeś do końca napisałem lub Denon do kompletu. Ja tam nie wiem jakie to konsole są, wróżka nie jestem a w temacie nie było opisane
Patrząc na jego schemat to tak właśnie ma lub będzie miał ustawioną. A to powinno zagrać. Przestawi w amplitunerze, że surroundy są z boku i procesor powinien to dobrze ustawić. Ja mam to nieszczęście, że brakuje mi jednej ściany bocznej a mimo to efekty są. Pewnie może to zagrać dużo lepiej ale jak nie ma fizycznych możliwości to trzeba iść na ustępstwa. Zresztą autor nie ma dużych wymagań, chce mieć lepiej niż z głośników TV, które i tak akceptuje.
 
Nadal twierdzę iż bezsensu jeśli odległość od tv ma zaledwie 2m. A ścianą 4m, typowa szafka RTV ma około 180cm czyli kolumny frontowe rozstawi na szerokość 3m aby jeszcze jakiś zapas po bokach był no i trzeba by od ściany odstawić (30-50cm) aby te kolumny mogły oddychać. Teraz dasz boczne gdzie, jaka różnica będzie między bocznymi a frontami??? Moim zdanie nie ma sensu pchać się w 5.1 lepszy będzie Amp AV plus kolumny podłogowe. Chyba że bezprzewodowy kolumny na tył dać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odzew!

To może ja dodam, że nie mam ps4. Przespałem te generację i celuję w PS5. :) Nie napisałem dokładnie, ale na stanie jest PS2 (odtwarza płyty CD) i PS3 (wg neta też - nigdy sam nie próbowałem) oraz Wii. :P 

Wizja, że mógłbym ustawić głośniki na równi z kanapą mi się podoba - własnie tego się bałem, że tak nie można. Jak już sugerował BaliGdynia, myślałem też o stawianiu głośników za głową na stojakach, ale nie bardzo chciałbym mieć za kanapą dodatkowe obiekty. Dopiero jak będziemy meblować to okaże się co ile zajmuje i nie chciałbym zabierać miejsca. Poza tym jak sobie wtedy poradzić z kablami? Będą walać się pod nogami? :P

Momo, mówisz o głośnikach "małych z powyższego zestawu". Który zestaw masz na myśli? :)

Dodatkowo, jeżeli poszedłbym w kierunku głośników surround, czy muszę na coś specjalnie zwrócić uwagę w przypadku amplitunera? Czy każdy pozwoli mi na te opcje, jak powiedział Momo, "przestawić, że surroundy są z boku"?

Możecie doradzić jakiej grubości kabel powinienem wpuścić dla głośników "surround"? Marki takiej jak Cordial, bo widzę, że polecana i niedroga. 

  EDIT:

1 godzinę temu, BaliGdynia napisał:

Moim zdanie nie ma sensu pchać się w 5.1 lepszy będzie Amp AV plus kolumny podłogowe. Chyba że bezprzewodowy kolumny na tył dać.

Co oznacza Amp AV bo wprost mi nie idzie zrozumieć z Google'a? :) To jakiś specyficzny rodzaj amplitunera? 

 

Edytowano przez Hidden
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Hidden napisał:

Momo, mówisz o głośnikach "małych z powyższego zestawu". Który zestaw masz na myśli? :)

Dodatkowo, jeżeli poszedłbym w kierunku głośników surround, czy muszę na coś specjalnie zwrócić uwagę w przypadku amplitunera? Czy każdy pozwoli mi na te opcje, jak powiedział Momo, "przestawić, że surroundy są z boku"?

Możecie doradzić jakiej grubości kabel powinienem wpuścić dla głośników "surround"? Marki takiej jak Cordial, bo widzę, że polecana i niedroga. 

Przewody miedziane 2-2,5 mm2 będą wystarczające.

Zestaw: miałem na myśli Yamahę, którą podałeś. Ona jest z zestawem głośników NS-PY40 - zobacz na YouTub są jakieś testy i pokazy tego. Pewnie to nie jest jakiś cud ale może będą dla Ciebie wystarczające. Nie wiem jak się zapatrujesz na używany sprzęt ale w kwocie jaką chcesz wydać, da się znaleźć zdecydowanie lepszy zestaw kolumn i amplituner. Może bez bajerów jak współczesne za to lepsze jakościowo niż ta Yamaha.

Posiadam amplituner z ok 1998 roku :) i on pozwala na ustawienie, czy surroundy są z boku, za plecami z boku czy typowo za plecami. Wydaje mi się, że te współczesne również na to pozwalają a jeśli nie to byłby regres.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BaliGdynia napisał:

No już jak cytujesz to mogłeś do końca emoji6.png napisałem lub Denon do kompletu. Ja tam nie wiem jakie to konsole są, wróżka nie jestem a w temacie nie było opisane

Luz, to było info raczej do autora tematu, a nie żeby wytknąć Tobie jakiś błąd w rozumowaniu czy coś :).

Skoro na stanie jest PS3, to ona odtwarza płyty audio bez problemu, a łatwiej ją podpiąć do amplitunera, niż PS2.*

Choć wciąż - jeśli miałoby to być regularne słuchanie, to lepszy dedykowany player.

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luz, to było info raczej do autora tematu, a nie żeby wytknąć Tobie jakiś błąd w rozumowaniu czy coś :).
Skoro na stanie jest PS3, to ona odtwarza płyty audio bez problemu, choć znów - jeśli miałoby to być regularne słuchanie, to lepszy oddzielny player.
Spokojnie nie gniewam się
Sony w kolano sobie strzeliło bo PS3 okazało się być bardziej funkcjonalne niż PS4.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, BaliGdynia napisał:

Spokojnie nie gniewam sięemoji6.png
Sony w kolano sobie strzeliło bo PS3 okazało się być bardziej funkcjonalne niż PS4.

Pamiętam, że nie mogłem uwierzyć, że nie chce mi CD odtworzyć... Ale szybko uznałem, że i tak mi to specjalnie nie potrzebne.

A ze strzałem w kolano czy stopę bym nie przesadzał - jakoś nie przeszkodziło to PS4 sprzedawać się zdecydowanie najlepiej w tej generacji konsol :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Konrad Kulwicki napisał:

Skoro na stanie jest PS3, to ona odtwarza płyty audio bez problemu, a łatwiej ją podpiąć do amplitunera, niż PS2.*

 

  Do Wii i PS2 mam przejściówki HDMI, więc wierzę, że wszystko uda się podpiąć do amplitunera? :) 

 

15 minut temu, BaliGdynia napisał:

Przepraszam wprowadziłem w błąd. Oczywiście amplituner stereo mi chodziło i kolumny podłogowe np: Heco Aurora 700, Monitor Audio Bronzy czy Melodika BL40 MK3, Dali Zensor7.
Amp AV to amplituner audio video ale nie o to mi chodziło.

Super, dzięki! Mówiąc o stereo, mówimy o zestawie 2.0 czy 2.1? 

Czytałem, że amplitunery stereo są do odsłuchu, ale rozumiem, że jak najbardziej działają z TV? Denon DRA-800H widzę ma wejścia/wyjścia HDMI wiec na to wygląda. 
Mówimy podłogowe, więc w takim zestawie nie ma sensu kolumn stawiać na szafce RTV? Jeżeli okazałaby się bardzo szeroka. :P 

Widze, że zarówno 5.1 jak i stereo musze dokładnie przemyśleć. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki! Mówiąc o stereo, mówimy o zestawie 2.0 czy 2.1? 
Czytałem, że amplitunery stereo są do odsłuchu, ale rozumiem, że jak najbardziej działają z TV? Denon DRA-800H widzę ma wejścia/wyjścia HDMI wiec na to wygląda. 
Mówimy podłogowe, więc w takim zestawie nie ma sensu kolumn stawiać na szafce RTV? Jeżeli okazałaby się bardzo szeroka.  
Widze, że zarówno 5.1 jak i stereo musze dokładnie przemyśleć.  
Dokładnie kupując amplituner stereo to dostajesz taki kombajn , masz wifi, HDMI, serwery muzyczne, radio internetowe, USB itp. to taki amplituner AV ale tylko dwukanałowy z możliwością podpięcia subwofera.
Denon 800h, Onkyo 8390 to amp stereo. Jeśli mowa o kolumnach podłogowych to mniej więcej 1m plus minus paręnaście centymetrów i jak sama nazwa wskazuje na podłodze ich miejsce. Zaletą ich to że do większości zestawu 2.0 nie musisz już extra suba kupować czyli generować niepotrzebnych kosztów.
Zestaw 2.0 czy 2.1 różni się tym iż w pierwszym to same kolumny a w drugim jest dodany subwofer.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, BaliGdynia napisał:

Dokładnie kupując amplituner stereo to dostajesz taki kombajn , masz wifi, HDMI, serwery muzyczne, radio internetowe, USB itp. to taki amplituner AV ale tylko dwukanałowy z możliwością podpięcia subwofera.
Denon 800h, Onkyo 8390 to amp stereo. Jeśli mowa o kolumnach podłogowych to mniej więcej 1m plus minus paręnaście centymetrów i jak sama nazwa wskazuje na podłodze ich miejsce. Zaletą ich to że do większości zestawu 2.0 nie musisz już extra suba kupować czyli generować niepotrzebnych kosztów.
Zestaw 2.0 czy 2.1 różni się tym iż w pierwszym to same kolumny a w drugim jest dodany subwofer.

No tak, oczywiście rozumiem różnice między 2.0 i 2.1 w samych oznaczeniach. Czy to co mówisz oznacza, że te kolumny które polecasz grają na tyle dobrze, że spełniają rolę subufera i nie ma w ogóle potrzeby go kupować? Dobrze rozumiem? Mając amplituner stereo, choćby ten rzeczony Denon 800h, i Heco Aurora 700, mam gotowy zestaw bez potrzeby żadnego suba by w takiej konfiguracji było to "kompletne"? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że nie mogłem uwierzyć, że nie chce mi CD odtworzyć... Ale szybko uznałem, że i tak mi to specjalnie nie potrzebne.
A ze strzałem w kolano czy stopę bym nie przesadzał - jakoś nie przeszkodziło to PS4 sprzedawać się zdecydowanie najlepiej w tej generacji konsol
 
Wiesz co było strzałem w kolano. Niby PS4 Pro 4K HDR i co nie ma możliwości odtwarzania filmów 4K UHD, to jest nieporozumienie, płyty orginalne CD, ciekawe co w PS4 będzie haha.
No tak, oczywiście rozumiem różnice między 2.0 i 2.1 w samych oznaczeniach. Czy to co mówisz oznacza, że te kolumny które polecasz grają na tyle dobrze, że spełniają rolę subufera i nie ma w ogóle potrzeby go kupować? Dobrze rozumiem? Mając amplituner stereo, choćby ten rzeczony Denon 800h, i Heco Aurora 700, mam gotowy zestaw bez potrzeby żadnego suba by w takiej konfiguracji było to "kompletne"? 
Jeśli nie jesteś "BASOLUBEM" to śmiem twierdzić iż Denon 800h +Heco Aurora700 lub Monitor Audio Bronze6 jak Melodika BL40 MK3 czy Dali Zensor7 powinny Ciebie zadowolić bez konieczności dokupywania subwofera, każda kolumna inaczej gra, ja używam Monitor Audio Silver10 tam jest 20cm membrana i uwierz mi basu jest pod dostatkiem .
Widzisz, ludzkie ucho inaczej słyszy a my tu na forum podajemy przykłady a Ty co wybierzesz to już musi być Twoja decyzja najlepiej udać się do salonu audio i posłuchać a jeszcze lepiej zwrócić sie z zapytaniem tu branży do S4Home czy Q21 o wypożyczenie do domu, taki test najlepszy jest.
Ja jedynie zasugerowałem iż według mnie najlepsza opcja to będzie Amplituner stereo w secie 2.0, mogę się mylić, Ty też może zrobisz przemeblowanie i znajdziesz miejsce aby zrobić 5.2 czy 7.2.4.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...