Skocz do zawartości

Monitory do Rotela RA-920ax


Kaziot

Recommended Posts

Witam serdecznie.
Koledzy, pomóżcie, wesprzyjcie doświadczeniem. Pomału zastanawiam się nad wymianą kolumn w moim znacznie budżetowym zestawie stereo. Obecnie wyglada to tak: rotel RA-920ax, Tannoy M2, cd Pioneer z serii PD-S ale przyznam że w tej chwili nie jestem w stanie podać który to model dokładnie (płyta „do góry nogami”) Czytając i główkując myśle, że słusznie uznałem, że to właśnie wymiana kolumn zrobi tutaj w miarę znaczny postęp jakościowy w odbiorze muzyki. Zestaw gra w salonie o metrażu ok 25m2. Kształt prostokąta. Stoi na krótkiej ścianie jakieś 2,5 - 3 metry od kanapy. Kolumny mają blisko 50cm miejsca z boku a z tyłu około 1,5 metra odstępu od ściany . Dodatkowo ta cała ściana za kolumnami to okno ogromne przed którym wiszą „misiowate” zasłony (wiadomo, raz zasłonięte, raz nie). Co do brzmienia, myśle że zdążyłem się przyzwyczaić do tego co mam, myśle że nie brzmi to źle, ale chyba potrzebuje zmiany. Przydałoby się troszkę wyrazistsze góry i bardziej selektywnego dołu. Generalnie jestem miłośnikiem raczej ciepłego brzmienia ale chciałbym też więcej szczegółowości, może spróbować czegoś jaśniej brzmiącego. Muzyka której słucham to raczej małe składy jazzowe, trochę rocka, składy big-bankowe, trochę klimatów frankowych, soulowych, popowych. Teraz pytanie co do następców M2jek? Czy mój rotel poradzi sobie z Dynaudio Audience 52 lub Emit m20? Czy może jest sens spróbować z Dali Zensor 3? A może B&W DM602? S2? S3? O Dynaudio znalazłem sporo pozytywnych wpisów ale ponoć są wymagające. B&W ponoć dość ostre i suche? Czy mam rację? Przyznam się że trochę się miotam między moimi typami. Budżet to ok 1400-1800 zł. Dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ten wzmacniacz nie jest zbyt mocny i ciezko bedzie wysterowac kolumny Dynaudio czy B&W. Z tych kolumn ktore wymieniles moim zdaniem Dali Zensor 3, ale trzeba sie zastanowic czy nie lepiej wymienic wzmacniacz na mocniejszy a kolumny zostawic. Tutaj mozesz poczytac troche o kolumnach B&W, ale o nowszych modelach.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lysyrafal   Rotele słyną z tego, że potrafią napędzić średnio wymagające kolumny bez problemu. Nawet te 20 W jest wystarczające do pomieszczeń do około 20 m2. Ale przy 25 m2??? Może być odrobinę za mało. Może, ale nie musi. 

BTW. Jak koledze podoba się brzmienie Rotela to może pomyśleć o mocniejszym z tej stajni. Jaśniej grający np. Ra 970, Ra971  tu mocy byłoby aż nadto, ale na dłuższą metę dla mnie był męczący. Ten akurat model gra bardziej skrajami pasma, wysokich duuużo, aż za dużo dla mnie było. Świetnie kontrolowany dół. Bardzo szybki klocek. Ogólnie bardzo dobry do kolumn grających środkiem pasma i ciemnych lub bardzo ciemnych, a nawet zmulonych. Z małą ilością wysokich i niskich tonów. Wzmacniacz gra nawet dość szczegółowo. 

Gdyby kolega, chciał zmienić wzmacniacz o klasę wyżej to można zastanowić się nad Audiolabem 8000 A. 

Co do kolumn nie mam pomysłu. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Wymiana wzmacniacza na wyższą serię Rotela jest jak najbardziej możliwa, wręcz pożądana ale raczej za kilka miesięcy.  Generalnie podoba mi się jego brzmienie choć przyznam że nie mam bezpośredniego porównania z innymi markami. Zastanawia mnie czy zmieniając M2 na Audience 52 przy obecnym wzmacniaczu, nie będzie efektu odwrotnego od zamierzonego czyli że ogólnie zagra to gorzej niż dotychczas? Przyznam że jednak oczekuje dość znacznego skoku jakościowego względem M2. Jeśli miałoby to ręce i nogi nawet przy tym Rotelu, wówczas na początku przyszłego roku pomyślałbym o wymianie wzmacniacza na mocniejszy. Tak sobie czytam różne wątki i zauważyłem posiadacze zensorow z regały szukają ich następców. Inaczej jest z Dynaudio , które to zazwyczaj są tymi które stają na miejscu dotychczasowych  kolumn jako docelowe.  Wydaje mi się że tak to z reguły  wygląda.. Z opinii wnioskuje że Audience 52 to monitory o dość ciepłym brzmieniu dlatego rozważam je do tego Rotela. A może Dynaudio DM 2/7?

Edytowano przez Kaziot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem nie ma absolutnie zadnego sensu akować si ew  nowe kolumny za 1400-1800 zł b bedzie to po prostu Tannoy w odswierzeniu. Skok w bok a nie do przodu.

Uzywane Dynaudio 2/7 sa ok ale to poprzednik EMIT 20. Wiec ten sam problem. Napędzenie słabszym Rotelem 25metrów.

Czyli uważasz że w moim przypadku korzystniejsza będzie zmiana na mocniejszy wzmacniacz? Np: RA-940bx, RA-935bx RA-972?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, 1Ender napisał:

@lysyrafal   Rotele słyną z tego, że potrafią napędzić średnio wymagające kolumny bez problemu. Nawet te 20 W jest wystarczające do pomieszczeń do około 20 m2. Ale przy 25 m2??? Może być odrobinę za mało. Może, ale nie musi. 

 

Okey, ale mimo wszystko uwazam iz mocy jest troche malo jak sam podkresliles na koncu tego posta. Trudna decyzja co przyniesie lepszy efekt wymiana kolumn czy wzmacniacza (obstawiam ta druga opcje), a za kilka miesiecy mozna wymienic kolumny?

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Wychodzi na to że kolejności w zasadzie raczej nie będzie miała wielkiego znaczenia i zależy co się trafi pierwsze. Mogę jeszcze Rotela zamienić na pioneera A-403R  lub Cambridge audio 540a ale chyba nie tędy droga? Poprawcie mnie Jeśli się mylę.

Edytowano przez Kaziot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Ra971 w zasadzie to bardzo zbliżone brzmienie do Ra972 tylko z pilotem. Jasne, konturowe, wysokie krew z uszu, denerwujący, męczący przy dłuższych odsłuchach. Świetny dół, mocny, dobrze kontrolowany. Ja po przesiadce na inny wzmacniacz, poczułem ulgę. 

Chwalony, polecany Rotel ze starszych Ra 980. Koszt około 1200 zł. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kaziot napisał:

Czyli uważasz że w moim przypadku korzystniejsza będzie zmiana na mocniejszy wzmacniacz? Np: RA-940bx, RA-935bx RA-972?

Nie wiem. Proponuję abyś nie kupował w ciemno. W przypadku kolumn to mogę Ci je pożyczyć.

Weź sprawdź u siebie.

Rozwiej wszelkie wątpliwości.

https://s4home.pl/wypozyczamy/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...