Skocz do zawartości

Wymiana kondensatorów 10000 na 15000


Recommended Posts

 

Cześć, mam ok 20 letnią końcówkę Arcam Alpha 9p i zastanawiam się nad wymianą kondensatorów. Gra wg mnie fajnie i jakoś nie mam ciśnienia na zmiany ale czytałem artykuł, że oryginalne kondensatory są takiej sobie jakości i za małe (to odnosiło się do integry Alpha 9 ale to chyba w zasadzie to samo).
https://liquidaudio.com.au/arcam-alpha-9-integrated-and-power-amplifier-service/
Co mnie skłoniło do rozważania tej opcji? Miałem też kiedyś przez jeden dzień u siebie Arcama Delta 290 i zagrał on na prawdę bardzo fajnie jak dla mnie. Czysto, przestrzeń, dźwięk otwarty. Ale go jednak nie kupiłem bo pokrętła trzeszczały. Później kupiłem Arcam Alpha 9 + końcówka 9p. Wg mnie Delta grała sporo lepiej, może trochę za "chudo" od samej integry Alphy 9 (sprzedałem bo sama końcówka z DAC z pre grała lepiej), chociaż wszędzie piszą, że to to samo, tylko Alpha 9 to Delta w nowej budzie ale... W tej Delcie były wymienione kondensatory na Elna for audio 8200. Czy ta wymiana mogła dać taką zmianę? 

Mam zamiar wymienić na Mundorf M-Lytic AG MLGO 15000 uF 63V. Czy ktoś może coś o nich powiedzieć? Są bardzo chwalone. Ogólnie w kilku miejscach czytałem, że po wymianie ludzie nie poznawali swoich wzmaków. Czy może jednak jakieś inne tańsze, Elna for audio tylko większe czy coś takiego? Ale jeżeli ten Mundorfy są na prawdę dobre/lepsze od innych, a tak się pisze o nich, to cenę przełknę. Chciałbym się też upewnić czy parametry będą odpowiednie, napięcie, temperatura itp. I najważniejsze chyba - pojemność, czy lepiej będzie dać 15000 i czego można się po zmianie tego parametru spodziewać? Nie sprawdzałem ale zakładam, że się zmieszczą i rozstaw nóżek tęż będzie ok :) 

Dzięki z góry za pomoc i pozdrawiam :) 

Edytowano przez Kacperek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest manual. Może się przyda ;) Jeżeli dobrze myślę to schemat samej końcówki jest analogiczny jak w integrze? Wymieniać kondensatory w zasilaczu warto gdy mamy pewność, że stare są wyeksploatowane. Wymiana sprawne na sprawne o takich samych parametrach (pojemność, ESR) nie zawsze przyniesie oczekiwane rezultaty soniczne, a na pewno nie odzwierciedlą wydanej kasy. Kolega Piotr @nowy78 ma bogate doświadczenie z tego typu upgradem w jego Usher`ze to może podpowie co i jak ;) Pozdrawiam.

Arcam 9_9P.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kacperek napisał:

Czy z Twojego albo mojego można wyczytać parametry tych kondów? 

Jeżeli to ten model to zalinkowałem manuala. Tam są wszystkie wartości kondensatorów w tabeli. Patrz na schemat. Czytaj indeks przy interesującym Cię elemencie i "idź" do manuala. Dla przykładu C201 i C202 przy diodach prostowniczych mają po 10mF/50V czyli 10000uF/50V. Jak będziesz wymieniał elektrolity to przyjrzyj się tym w "ścieżce" sygnały na przykład przy mosfetach IPRF. Tam wpływ ich wyeksploatowania może być większy na własciwości soniczne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kacperek napisał:

Czy użycie 2xMundorf 15000/63V nieczego nie wysadzi w powietrze?

Nie wysadzi. Zwróć uwagę na średnicę montazową tych kondensatorów = 32mm. Większa pojemność i napięcie spowodują, że kondensatory będą większe i mogą się nie zmieścić w miejsce starych. 

Poza tym jak nie za bardzo kumasz układy elektroniczne to może zleć ten upgrade komuś kto się zna lepiej. Nic nie podpowiadam więcej żeby nie było na mnie hehe ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to taki mam zamiar, żeby komuś dać do zrobienia (może wymienię te, o których wspomniałeś w "ścieżce" sygnałowej) w  ale chcę najpierw wiedzieć co i jak kupić, żeby się nie pierniczyć z tym 2 miesiące bo nagle jakieś niespodzianki będą).
Normalnie chyba nie wejdą. 
Teraz siedzą chyba takie 25x50mm 
https://archiwum.allegro.pl/oferta/10000uf-50v-105-rubycon-25x50-x1-i6913591593.html 
Tu do porównania https://liquidaudio.com.au/arcam-alpha-9-integrated-and-power-amplifier-service/
a Mundorfy, z tabeli to 35x60 :/ 
https://www.poweraudio.pl/kondensator-elektrolityczny-mundorf-m-lytic-ag-mlgo-15000-uf-63v-p-2709.html 

Da się to jakoś, np na płasko przylutować, żeby leżały czy na jakich podstawkach, czy cuś? :) 

A jak te Elna for audio albo Nichicony KS/KG wypadają, bo też podobno niezłe? Z tego co widzę, to nie latwo jes dostać i piszą ludzie o podróbach. 

Edytowano przez Kacperek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kacperek napisał:

Da się to jakoś, np na płasko przylutować, żeby leżały czy na jakich podstawkach, czy cuś? :) 

A jak te Elna for audio albo Nichicony KS/KG wypadają, bo też podobno niezłe? Z tego co widzę, to nie latwo jes dostać i piszą ludzie o podróbach. 

Generalnie możesz tylko to troche partyzantka. Problematyczna jest srednica. 25mm to nie za dużo jak na 10k+ i 50v. Wejdz na mouser czy digi i szukaj kondów tej srednicy. Pewnie coś sie znajdzie. Patenty o ktorych wspominasz tylko jak jesteś zdesperowany.

Edit: sprawdz jeszcze fizycznie płytkę ile tam jest miejsca pewnie jakis zapas jest i jak kolega wspominał 30mm tez wejdzie. Mundorf 10k 63V ma 30 mm

Edytowano przez 5k7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

11 godzin temu, 5k7 napisał:

Problematyczna jest srednica

Ja wiem, ze jest problem ze średnicą ale ja bym jednak wolał coś lepszego i większego, jak ten Munrdof. Może być nawet partyzantka ważne, żeby grało. Podpowiecie jak to zrobić? Jakby wiedział jak to może taki znajomy z bloku obok by to machnął ale on z audio nie miał do czynienia, z lutownicą i inną elektroniką tak. Poza tym Mundorfem co jeszcze jest godne uwagi? Czytałem, że Elna for audio/LAO, Nichicon KS/KG ale nie wiem gdzie to kupić i ponoć większość to podróby...  :/ 

A upieram się przy czymś lepszym dlatego, bo słuchałem jeszcze starszego Arcama Delta 290 z wymienionymi na Elna for audio, to były nawet tylko 8200 i grało bardzo dobrze, dużo lepiej niż oryginał Alpha 9 czy końcówka 9p więc musi być coś na rzeczy z tymi kondensatorami, że albo fabryczne są słabe albo albo wyschły po 20 latach,

Edytowano przez Kacperek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kacperek napisał:

.

Ja wiem, ze jest problem ze średnicą ale ja bym jednak wolał coś lepszego i większego, jak ten Munrdof. Może być nawet partyzantka ważne, żeby grało. Podpowiecie jak to zrobić? Jakby wiedział jak to może taki znajomy z bloku obok by to machnął ale on z audio nie miał do czynienia, z lutownicą i inną elektroniką tak. Poza tym Mundorfem co jeszcze jest godne uwagi? Czytałem, że Elna for audio/LAO, Nichicon KS/KG ale nie wiem gdzie to kupić i ponoć większość to podróby...  :/ 

A upieram się przy czymś lepszym dlatego, bo słuchałem jeszcze starszego Arcama Delta 290 z wymienionymi na Elna for audio, to były nawet tylko 8200 i grało bardzo dobrze, dużo lepiej niż oryginał Alpha 9 czy końcówka 9p więc musi być coś na rzeczy z tymi kondensatorami, że albo fabryczne są słabe albo albo wyschły po 20 latach,

No ale Mundorf to jeden z topowych kondensatorów. Co chcialbyś jeszcze zmienić. Te konkretne o ktorych wspominasz to kondensatory do sekcji zasilania. Zobacz sobie parametry tych kondensatorow bo Mundorf to duzo wiecej jak np. Nichicon w tym aspekcie.

Edit: Pamiętaj ze to, że gdzieś slyszałeś dobry wzmak a tam był Elna nie znaczy ze Twoj zagra tak samo bo to nie kwestia tylko kondów. Ale jak bardzo Cie to interesuje to szukaj w necie. Jest tego sporo i raczej Mundorf jest znacznie lepiej oceniany jak Elna.

Edytowano przez 5k7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Arcam Delta (z wsadzoną Elna audio) to to samo co Alpha 9 i grał bardzo dobrze, więc zakładam, ze i u mnie się polepszy. Wszędzie, gdzie czytałem o Mundrofach (tych Mystlic AG do zasilania) pisali, że po wymianie różnica była duża w jakości całego pasma (w różnych wzmakach, np w Audiolabie ktoś wymienił na nie stare fabryczne Elny i podobno wzmak ożył) i to chcę zmienić. Zaryzykuje 2 i pół stówki na te kondy, tylko proszę o pomoc jak je tam wsadzić, bo w te same miejsca nie wejdą; najbardziej chciałbym te Mundorfy 2x15000. Gdyby były z pewnego źródła te tańsze Elna mógłbym postawić na nie ale nie mogę ich znaleźć a ciągle też czytam, że je podrabiają na potęgę w Chinach.
Ten Arcam Delta zagrał bardzo podobnie do Exposure 2010 a z moimi kolumnami nawet lepiej, bardzo blisko tego co chce słyszeć. Dlatego proszę tylko o pomoc w tym, jak te Mundorfy wsadzić :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.04.2020 o 09:33, Kacperek napisał:

Mam zamiar wymienić na Mundorf M-Lytic AG MLGO 15000 uF 63V. Czy ktoś może coś o nich powiedzieć?

nie powiem jaką firmę wybrać, ale za miast jednego potężnego zamień na 2-3 mniejszych np. 4.700uF do 6.800uF , na pewno uzyskasz lepszy efekt niż przy jednym dużym.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Karol64208 napisał:

nie powiem jaką firmę wybrać, ale za miast jednego potężnego zamień na 2-3 mniejszych np. 4.700uF do 6.800uF , na pewno uzyskasz lepszy efekt niż przy jednym dużym.

Też właśnie czytałem, że tak lepiej ale więcej pierniczenia, bo teraz co, miałbym wsadzić tam np 4x 4700, tylko jak? 

Chyba jednak włożę 2 x 10000, bo wg człowieka z tematu poniżej powinien się zmieścić i najmniej zabawy, w zasadzie chyba tylko wy i wlutowanie. 
https://audiokarma.org/forums/index.php?threads/arcam-alpha-9-recap-op-amp.607578/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kacperek napisał:

Też właśnie czytałem, że tak lepiej ale więcej pierniczenia,

rozumiem, ale robisz to aby uzyskać lepszy efekt, przy założeniu że go uzyskasz.

Zrób prowizorkę nie puszą być wlutowane w płytkę może znajdziesz inne w pobliżu miejsce i sprawdź, czy będzie pożądany efekt, który zadowoli Ciebie.

Raczej zacznij od 4700uF x3 szt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Karol64208 napisał:

rozumiem, ale robisz to aby uzyskać lepszy efekt, przy założeniu że go uzyskasz.

Zrób prowizorkę nie puszą być wlutowane w płytkę może znajdziesz inne w pobliżu miejsce i sprawdź, czy będzie pożądany efekt, który zadowoli Ciebie.

Raczej zacznij od 4700uF x3 szt.

Nie wiedziałbym nawet jak podłączyć te trzy sztuki, w miejsce dwóch :) 

Ja i tak pewnie sam tego nie zrobię, bo nie robiłem takich rzeczy. Może znajdzie się ktoś, kto pomoże "za flache"? :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz lutownice to nic trudnego, ale może ktoś zrobi za małpkę:D

Podłączasz je równolegle plus z plusem i do PCB plus a minus z minusem mocowanie razem gdzie znajdziesz miejsce w środku dla próby może być na zewnątrz

Tylko nie pomyl biegunów "+" i "-" na pewno jest zaznaczony na kondensatorach i PCB

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

jak masz lutownice to nic trudnego, ale może ktoś zrobi za małpkę:D

Podłączasz je równolegle plus z plusem i do PCB plus a minus z minusem mocowanie razem gdzie znajdziesz miejsce w środku dla próby może być na zewnątrz

Tylko nie pomyl biegunów "+" i "-" na pewno jest zaznaczony na kondensatorach i PCB

Zaraz, czyli tych małych miałoby być sześć, tak? Po 3 w miejsce każdego dużego? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Karol64208 napisał:

rozumiem że wymieniasz je na końcówce mocy to musisz zrobić to samo dla obu kanałów, i możesz dać np 3szt x 4700uF połączone równolegle jak pisałem wcześnie, zamiast jednego dużego.

Wymieniam te dwa największe w takim dokładnie wzmaku. To znaczy ja mam końcówkę 9p ale to to samo bez pre. 

https://liquidaudio.com.au/arcam-alpha-9-integrated-and-power-amplifier-service/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie - czy między kondami musi być zachowana jakaś przestrzeń? W sensie, że np muszą być od siebie odsunięte ze względu na temperaturę czy coś w tym stylu? Jeszcze nie rozkręcałem wzmaka ale zakładam, że te Mundorfy wejdą na styk, będą jeden przy drugim. Czy tak może być? 

Tu np widzę, ze raczej nie jest to problem :)
dz03MTUmaD01OTA=_src_55762-wzmacniacz-as

Edytowano przez Kacperek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Kacperek napisał:

Jeszcze takie pytanie - czy między kondami musi być zachowana jakaś przestrzeń? W sensie, że np muszą być od siebie odsunięte ze względu na temperaturę czy coś w tym stylu? Jeszcze nie rozkręcałem wzmaka ale zakładam, że te Mundorfy wejdą na styk, będą jeden przy drugim. Czy tak może być? 

Tu np widzę, ze raczej nie jest to problem :)
dz03MTUmaD01OTA=_src_55762-wzmacniacz-as

Moze być🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.04.2020 o 12:05, MariuszZ napisał:

Kolega Piotr @nowy78 ma bogate doświadczenie z tego typu upgradem w jego Usher`ze to może podpowie co i jak ;)

No przesadziłeś Mariusz z tym bogatym doświadczeniem :) Wymieniłem kondensatory w zasilaniu raptem w dwóch wzmacniaczach, nie sprawdzając nawet przy tym, czy kondensatory różnych marek faktycznie "różnie brzmią". Po prostu w jednym przypadku wymieniłem zużyte, w drugim podmieniłem na większe. A więc po pierwsze, jak już zostało zauważone - wymiary. Wg mnie nie ma co cudować z jakimiś "winogronami" na przewodach, bo różnicy w dźwięku pomiędzy 3 x 4700u a jednym 15000u raczej nie usłyszysz a zrobisz sobie tylko kłopot z umiejscowieniem i mocowaniem. Z mojego doświadczenia korzystniej jest raczej dołożyć równolegle kilka-kilkanaście uF w postaci kondensatorów stałych (jeżeli już koniecznie muszą być winogrona ;) ). Nawet gdzieś później przeczytałem, że to dobra praktyka poprawiająca odtwarzanie transientów ;) .
Teraz czy warto wstawiać wychwalane Mundorfy za ponad stówkę za szt.? Skusiłem się w przypadku CA Azur 840Av2 i przyznam, że byłem nawet zaskoczony poprawą. Tyle, że wymontowane były już lekko spuchnięte, a więc prawdopodobnie utraciły parametry. Do wspomnianego przez Mariusza Ushera wstawiłem natomiast Nippony, czyli takie same jak były, ale zamiast 6 x 10000 uF/80V - 6 x 15000 uF/80V i... no cóż, zmiana w dźwięku wydała mi się podobna (a przynajmniej jakościowo, bo ilościowo nie bardzo byłem w stanie ocenić) jak przy wcześniejszej wymianie w Cambreidge'u :) Muszę jednak zaznaczyć, że pomiędzy serwisami obu wzmacniaczy był spory odstęp czasu, więc jakość porównania raczej taka sobie ;) Mimo wszystko nasunęła mi się refleksja, że w obu przypadkach podmianka na nowe zadziałała korzystnie, jednak nadal nie potrafię powiedzieć, czy warto inwestować w te droższe.  Rodzi się jeszcze pytanie, ilu z forumowych recenzentów może to ocenić, bo np porównywało kilka marek, żonglując w testach tylko i wyłącznie świeżakami o tych samych parametrach katalogowych? Ilu w ogóle takie testy przeprowadziło? W każdym razie, w świetle powyższych doświadczeń, ocena jakości kondensatora, tylko na podstawie zmian w dźwięku, wnoszonych po wymianie starych na nowe, jest wg mnie niezbyt poprawna. Myślę, że wiele z opisów dostępnych w sieci powstało właśnie po takim serwisie/upgradzie a nie rzetelnych testach obejmujących wiele marek. Trzeba więc zachować dystans do tego co się czyta.

Tego też ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, nowy78 napisał:

Wg mnie nie ma co cudować z jakimiś "winogronami" na przewodach, bo różnicy w dźwięku pomiędzy 3 x 4700u a jednym 15000u raczej nie usłyszysz a zrobisz sobie tylko kłopot z umiejscowieniem i mocowaniem.

jest różnica w konduktancji w układzie ma na to wpływ też opór bierny pojemności, mówiąc inaczej lepiej pracują w kilka niż jeden, ale czy tak to odczujemy to nie wiem, zapewni lepszą wydajność prądową, tak też twierdzą niektórzy zajmujący się tym problemem. Układ taki jest pewniejszy dla zabezpieczenia stabilizacji i filtracji napięcia, niż jeden który może stracić swoje parametry/pojemność/

Decyzja należy zawsze do projektanta i użytkownika.

Czy ktoś miał przyjemność widzieć eksplozję kondensatora 2200uF a 15000uF:o

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...