Skocz do zawartości

Wymiana kondensatorów 10000 na 15000


Recommended Posts

37 minut temu, Karol64208 napisał:

Decyzja należy zawsze do projektanta i użytkownika.

Na przykład taki Creek A100. Zastosował w filtracji zasilania równolegle połączone kondensatory mniejszej pojemności ale celowo bo w ten sposób zmniejszył wypadkową ESR co jest korzystne. Poza tym szybciej się chyba taka bateria ładuje. Inną sprawą są właściwości soniczne bo wiele zależy od całej reszty ;) 

 

creek a100.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, MariuszZ napisał:

Na przykład taki Creek A100. Zastosował w filtracji zasilania równolegle połączone kondensatory mniejszej pojemności ale celowo bo w ten sposób zmniejszył wypadkową ESR co jest korzystne. Poza tym szybciej się chyba taka bateria ładuje. Inną sprawą są właściwości soniczne bo wiele zależy od całej reszty ;) 

 

creek a100.jpg

Fajnie wygląda :)
Ja szczerze mówiąc nie wiem czy moje są spuchnięte czy wyschnięte ale mają 20 lat więc raczej coś powinno się polepszyć. Ten jeszcze starszy Delta 290, z Elnami for audio grał bardzo fajnie. I raczej nie będę chyba kombinował i dam dwa po 10000 Mundorfy i tyle, bo raczej nietoperzem nie jestem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kacperek napisał:

dam dwa po 10000 Mundorfy i tyle, bo raczej nietoperzem nie jestem

Jak nie jesteś nietoperzem to wymień na Elna o których pisałeś. Zaoszczędzisz, a jakość będzie OK. Zapewniam ;) 

Najlepiej daj do przeglądu wzmacniacz, bo pewnikiem po latach część elektrolitów straciła "parametry" i dobrze by było je wymienić. Nie tylko zasilanie się liczy. Tor audio to wiele gałęzi (ścieżek) i tam warto mieć parametry jakie przewidział konstruktor. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MariuszZ napisał:

Jak nie jesteś nietoperzem to wymień na Elna o których pisałeś. Zaoszczędzisz, a jakość będzie OK. Zapewniam ;) 

Najlepiej daj do przeglądu wzmacniacz, bo pewnikiem po latach część elektrolitów straciła "parametry" i dobrze by było je wymienić. Nie tylko zasilanie się liczy. Tor audio to wiele gałęzi (ścieżek) i tam warto mieć parametry jakie przewidział konstruktor. 

W końcówce bez pre też jest tyle elementów/elektrolitów? 
Nie ma tych Elna w większym rozmiarze

Edytowano przez Kacperek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, MariuszZ napisał:

Najlepiej daj do przeglądu wzmacniacz, bo pewnikiem po latach część elektrolitów straciła "parametry" i dobrze by było je wymienić. Nie tylko zasilanie się liczy. Tor audio to wiele gałęzi (ścieżek) i tam warto mieć parametry jakie przewidział konstruktor. 

A które elementy/kondy, poza tymi dużymi są kluczowe w torze audio wg Ciebie? Kolega Mariusz pisał wcześniej:
"Jeżeli to ten model to zalinkowałem manuala. Tam są wszystkie wartości kondensatorów w tabeli. Patrz na schemat. Czytaj indeks przy interesującym Cię elemencie i "idź" do manuala. Dla przykładu C201 i C202 przy diodach prostowniczych mają po 10mF/50V czyli 10000uF/50V. Jak będziesz wymieniał elektrolity to przyjrzyj się tym w "ścieżce" sygnały na przykład przy mosfetach IPRF. Tam wpływ ich wyeksploatowania może być większy na własciwości soniczne."

ale nie mam pojęcia które to są te "przy mosfetach IPRF"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kacperek napisał:

Nie ma tych Elna w większym rozmiarze

Po co Ci większy rozmiar? Znaczy w audio się tak nie liczy jak w innych kwestiach hehe Wymień na taki sam rozmiar. Pomoże, a na pewno nie zaszkodzi. Czytanie o mierzalnym wpływie na soniczne właściwości wzmacniacza po wymianie na większe kondensatory to plucie na pracę inżynierów tejże marki. Myślisz, że pożałowaliby paru uF żeby domorośli elektronicy udowodnili, że się mylili w swoich obliczeniach i projektach? ;) 

3 minuty temu, Kacperek napisał:

nie mam pojęcia które to są te "przy mosfetach IPRF"

Jak nie masz pojęcia to z całym szacunkiem do Twoich zdolności i chęci nie bierz się za to. Znajdź serwis i poproś o "rekaping" wzmacniacza, zasugeruj elne lub mundorfa i poproś o kosztorys. Przelicz i podejmij decyzję. Sam się nie bierz za to bo to zabawa, która nie ma końca. Zapłacisz i będziesz "kontent" ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te podobno są dobre ale raczej nie wejdą, nawet te 10000/50v, jakie siedziały w oryginale chyba, że jakoś na skos, czy jak... :/ 
https://www.hificollective.co.uk/components/nichicon_kg.html
https://hfc-fs.s3-eu-west-1.amazonaws.com/s3fs-public/nichicon_kg_0.pdf

Chyba jutro rozkręcę i pomierzę tego Arcam. Dzięki za dotychczasową pomoc :) Dam znać jak będą nowe "okoliczności" ;>

 

27 minut temu, MariuszZ napisał:
1 godzinę temu, Kacperek napisał:

Nie ma tych Elna w większym rozmiarze

Po co Ci większy rozmiar?

W sensie, że znalazłem tylko Elna LAO 6800 w normalnych sklepach bo na na chińskich ibejach to same podróby ponoć. Chyba, zeby po dwie Elny dać. Nie wiem już sam kuź... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kacperek napisał:

W sensie, że znalazłem tylko Elna LAO 6800 w normalnych sklepach bo na na chińskich ibejach to same podróby ponoć. Chyba, zeby po dwie Elny dać. Nie wiem już sam kuź... 

te chińskie podróby- Elna , Mundorfy to ten sam producent kondensatorów czy innych elementów tylko oznaczenie firmowe są inne no i cena:15_yum:.

 

9 godzin temu, Kacperek napisał:

Ja szczerze mówiąc nie wiem czy moje są spuchnięte czy wyschnięte ale mają 20 lat więc raczej coś powinno się polepszyć.

pod 20 latach mogły już stracić soje walory, to jest częsta przypadłość elektrolitów.

Jak będziesz zmieniał zastosuj 105°.

9 godzin temu, MariuszZ napisał:

Inną sprawą są właściwości soniczne bo wiele zależy od całej reszty

może nie soniczną a prądową.:15_yum:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie chyba za dużo wolnego czasu xD. Tak jak kolega pisał - chce wymienić na nowe. Zasada jest prosta - kupujesz takie na jakie Cie stać. Jeżeli kolegę stać na mundorfa to kupuje mundorfa jak nie to Elna itd. Nie wiem nad czym tu debatować. Kondy w zasilaniu to zasilanie. Nie dają zmian wyraznych bezpośrednio same w sobie. Wieksza wydajność prądowa to wieksza wydajność całego układu. Stąd zmiany. Mozna przeciez sprawdzić parametry na kartach Elny i Mundorfa i porównać. W mojej ocenie są drogie i to zbyt drogie. Ale są rownież fenomenalne i lepsze od innych dlatego dalej są na rynku, nie ze względu na firmę.

Jeżeli kolega chce i może wydać to niech wydaje. Potem bedzie kupować drugi raz bo myśl ze mundorfy mogłyby zagrać lepiej nie pozwoli mu spać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, 5k7 napisał:

Kondy w zasilaniu to zasilanie. Nie dają zmian wyraznych bezpośrednio same w sobie. Wieksza wydajność prądowa to wieksza wydajność całego układu. Stąd zmiany.

Ok. Czy ew takim większe/lepsze kondy spowodują większą wydajność prądowa? Bardzo często spotykam się z wpisami, na różnych forach jak ważne jest zasilanie, czy to DAC-ach, czy CD-kach i innych urządzeniach. To nie sa jednostkowe opinie, ze zasilanie czyli element znajdujący się całkowicie poza torem audio (np. zasilacze zewnętrzne), może drastycznie poprawić dźwięk. Stąd moje pytania - czy Mundorf będzie lepszy od innych (Elny nie mogę nigdzie znaleźć takiej, jak potrzebna) i czy większa pojemność będzie lepsza (10000 vs. 15000). Jeżeli tak to jestem w stanie zapłacić załóżmy te 200 zł zamiast 100 zł. Chciałbym tylko się dowiedzieć czy warto. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kacperek napisał:

Ok. Czy ew takim większe/lepsze kondy spowodują większą wydajność prądowa? Bardzo często spotykam się z wpisami, na różnych forach jak ważne jest zasilanie, czy to DAC-ach, czy CD-kach i innych urządzeniach. To nie sa jednostkowe opinie, ze zasilanie czyli element znajdujący się całkowicie poza torem audio (np. zasilacze zewnętrzne), może drastycznie poprawić dźwięk. Stąd moje pytania - czy Mundorf będzie lepszy od innych (Elny nie mogę nigdzie znaleźć takiej, jak potrzebna) i czy większa pojemność będzie lepsza (10000 vs. 15000). Jeżeli tak to jestem w stanie zapłacić załóżmy te 200 zł zamiast 100 zł. Chciałbym tylko się dowiedzieć czy warto. 

To jest znacznie trudniejsze pytanie. Bo to ze wsadzisz i 50000uf moze i napewno nie bedzie miało znaczenia. Cały układ jest ważny i czy on sam jest w stanie skorzystać z tej nadwyżki. Skoro jest tam w standardzie 10k należałoby założyć że jest to optymalna wartość, która wystarcza w zupełności do jego działania. Mundory potrafią znacznie wiecej ładunku oddać i szybciej się ładują. To już daje dużo wiecej od tych standardowych. Jeżeli możesz wsadzić w płytķę 10k Mundorfa to bym go tam wsadził. Jeżeli nie to faktycznie pochylił bym sie nad dwoma mniejszymi zamiast jeszcze wiekszymi typu 15k bo bedzie to bardziej optymalne. Skoro musiałbyś coś dosztukować to juz lepiej w tą stronę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kacperek napisał:

Chciałbym tylko się dowiedzieć czy warto. 

Musisz sprawdzić. Nikt Ci nie odpowie rzeczowo, bo nie sprawdzał tego w Twoich warunkach, a zmiennych mających wpływ na dźwięk jest wiele. Nie spodziewaj się jak to napisałeś drastycznych zmian po wymianie, chyba że te które masz są wyeksploatowane to zagra po wymianie na sprawne lepiej. Nie ważne czy Mundorf czy Elna. Pamiętaj, że grzebanie we wzmacniaczu i przypalanie ścieżek lutownicą może bezpowrotnie je uszkodzić więc jest to raczej zabawa na raz. Tym bardziej, że te kondensatory są dość solidnie obsadzone, a czasami nawet podklejone ;) Przemyśl dokładnie jak się do tego zabrać od początku do końca. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacperek,

być może poniższe Ci pomoże😉

Oglądam co jakiś czas "pojedynki" człowieka z powierzonym sprzętem:

https://www.youtube.com/channel/UCrgTX3zDQCbj0YB1ieR0p-g/videos

Wejdź w zakładkę video i w 2 linijce z filmami masz temat kondensatorów.

Myślę iż nie zaszkodziłoby napisać do gościa w sprawie Twych rozterek; podejrzewam, że uzyskasz od niego satysfakcjonujące info😊

Edytowano przez Pędrak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Pędrak napisał:

Kacperek,

być może poniższe Ci pomoże😉

Oglądam co jakiś czas "pojedynki" człowieka z powierzonym sprzętem:

https://www.youtube.com/channel/UCrgTX3zDQCbj0YB1ieR0p-g/videos

Wejdź w zakładkę video i w 2 linijce z filmami masz temat kondensatorów.

Myślę iż nie zaszkodziłoby napisać do gościa w sprawie Twych rozterek; podejrzewam, że uzyskasz od niego satysfakcjonujące info😊

:D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...