Skocz do zawartości

Kasety magnetofonowe - słaba jakość


Recommended Posts

Witam,

posiadam w domu spory zbiór kaset magnetofonowych. Niestety, ich problemem jest kiepski dźwięk - pewnie wiecie, jak na słabszych mikrofonach powie się coś za głośno, to dźwięk się brzydko przesterowuje, i to tak mniej więcej brzmi. Trochę jakby wysokie tony były znacznie przesadzone. Coś w tym rodzaju:

https://www.youtube.com/watch?v=-WMWEJcwE8A

Mam 2 magnetofony, jeden jest w wieży, drugi taki mały radiomagnetofon. Wydaje mi się, że na tym małym jest minimalnie lepsza jakość, ale trudno to porównać z powodu zupełnie innych gabarytów głośników. Podłączałem też słuchawki do obu sprzętów, ale w tym przypadku problemem jest to, że radiomagnetofon jest mono, więc dźwięk słyszę tylko w jednej słuchawce, a w wieży stereo, więc też ciężko porównać jakość. Jednak na tym małym też są te przestery. Tak naprawdę w całym swoim zbiorze (mam chyba z 50 kaset) znalazłem jedną, dosłownie jedną kasetę, która brzmi naprawdę fantastycznie. Dzięki temu wiem, że nie jest to wina sprzętów, tylko kaset. Co ciekawe, jakiś czas temu kupiłem też parę kaset przez internet i one niestety też mają ten sam problem. W niektórych kasetach słychać to bardziej, w innych mniej, ale prawie w każdej się to pojawia. I pytanie, czy można cokolwiek z tym zrobić? Oczywiście w wieży regulowałem to różnymi suwakami, poprawiając nieco dźwięk, ale gdy dźwięk jest przesterowany to żadne suwaki za wiele nie pomogą.

Edytowano przez kamiledi15
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten sprzęt ma jakieś 35 lat (Unitra). Niedawno był w naprawie, więc zapewne go tam wyczyścili. Ale jeśli głowica jest zabrudzona, to czemu ta jedna kaseta brzmi dużo lepiej niż inne?

Nie jest to też problem głośników, bo inne segmenty wieży - radio i gramofon - brzmią bardzo dobrze.

Niektóre są piratami, inne nie. 

Mam też parę kaset z programu dla dzieci Mama i Ja (zestaw 4 kaset) i tam z kolei jest inny dziwny problem - przez parę sekund po puszczeniu Play dźwięk jest ładny, ale z każdą sekundą robi się coraz bardziej przytłumiony. Wciśnięcie Stop i znowu Play naprawia problem, ale tylko na parę sekund. I to się dzieje tylko na tych czterech kasetach.

Ewentualnie może macie namiary na jakiś dobry sklep z kasetami magnetofonowymi, w którym ma się pewność, że kasety są dobrej jakości? Te moje długo leżały nieużywane, może się od czegoś namagnetyzowały albo coś w tym rodzaju. Chętnie bym kupił jakąś kasetę ze sprawdzonego źródła i sprawdził w ten sposób.

Edytowano przez kamiledi15
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 To typowy objaw brudnej głowicy, ale widzę, ze Karol wie lepiej i usiłuje szukać problemu tam gdzie go nie ma. Po kilkudziesięciu latach używania lub nawet nieużywania magnetofonu to normalne. A jeśli chodzi o pirackie kasety - to czasem jakość nagran na nich zawartych była lepszej jakości niz na nagrywanych fabrycznie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie spróbuję ją wyczyścić, . Lepiej kupić alkohol izopropylowy, czy kasetę czyszczącą? Tak jak piszę, z pół roku temu był w naprawie (z powodu zbyt spowolnionego dźwięku), ale od tamtego czasu bardzo mało go używałem i dopiero teraz się bardziej za to wziąłem. Od tamtego czasu mógł się już trochę przykurzyć.

Nawiasem mówiąc ten model ma dość niefortunnie rozwiązane wejście na kasetę - nie jest niczym zasłonięte i cały mechanizm jest na wierzchu. Macie jakiś pomysł, jak to zabezpieczyć na przyszłość? Kurz może łatwo wpadać do środka: 8_422.jpg 

To akurat nie moje zdjęcie, tylko z internetu, ale wygląda tak samo.

 

Natomiast pytanie o sklep z kasetami nadal aktualne.

 

Edytowano przez kamiledi15
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kółko napędowe jest czarne /te gumowe/ i ośka nad nim jest srebrna to sprawdź fizycznie na oko czy głowica jest nie przetarta, jest jeszcze inna możliwość ale związana z elektroniką i podłączeniem głowicy.

Ochrona to może coś z pleksi  zrobić albo pozostawić  kasetę. Nie używaj kaset czyszczących. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj niczego specjalnego do czyszczenia. Wystarczy zwykły tzw patyczek do czyszczenia uszu i trochę jakiegoś płynu zawierającego alkohol. Np używane ostatnio bardzo często płyny do odkażania z zawartościa spirytusu. Zupełnie wystarczy. Na Twoim zdjęciu to element środkowy. Po lewej stronie jest głowica kasująca. Też możesz przetrzeć.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Przy okazji zauważyłem, że zepsuła się jeszcze jedna rzecz - z prawej strony mam takie światełka, które migają w rytm melodii. Lewy jest ok, a prawy świeci nieruchomo. Jeszcze parę dni temu działał normalnie. Mimo to oba głośniki grają dobrze. Wrzucę zaraz filmik, jak to wygląda i brzmi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perfumy, płyn po goleniu lub podobne. Przy tej klasie sprzętu to bez znaczenia. 

@Karol64208 gdyby zerwany był kabel od głowicy odtwarzająco nagrywającej to dany kanał byłby niesłyszalny zupełnie. Miałem kilkanaście magnetofonów i w żadnym nie miało miejśca zerwanie kabla od głowicy. Nie jest to więc czeste, jak powiedziałeś.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Rega napisał:

gdyby zerwany był kabel od głowicy odtwarzająco nagrywającej to dany kanał

możliwe,  to zależy jak masa jest podłączona wspólna dla obu kanałów lub pojedynczo i w którym miejscu głowica /płytka i tam może zwierać z innym elementem . Niech zrobi ten eksperyment to się dowiemy.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetarłem perfumami - kurczę, jakość dźwięku skoczyła 10-krotnie. Światełka w prawym kanale też się naprawiły. Dzięki wielkie za pomoc :)

Ale z tą osłoną z pleksi to dobry pomysł. Głowica to jedna rzecz, ale tam są dziury, przez które kurz wpada sobie do środka mechanizmu. Będę musiał coś z tym pokombinować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kombinuj. To nie kurz jest przyczyną, ale ścierający się nośnik z taśmy. Wystarczy przeczyścic co jakiś czas samą głowicę i nie będzie problemu. Nośnik z taśmy zatyka szczelinę w głowicy odtwarzająco nagrywajacej. Ot i cały problem. Mówiłem o tym od początku. Pozdrawiam.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rega napisał:

Mówiłem o tym od początku

to tutaj mi nie pasuje, nie wiem czy to na pewno było to.

24 minuty temu, kamiledi15 napisał:

z prawej strony mam takie światełka, które migają w rytm melodii. Lewy jest ok, a prawy świeci nieruchomo

Pozdr.

1 minutę temu, kamiledi15 napisał:

I spytam jeszcze - czy płyn po goleniu też się nadaje do czyszczenia?

śmiało można użyć, tylko nie wlewaj go do środka:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...