Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w wytypowaniu kolumn do odsłuchu


Arturro

Recommended Posts

Witam wszystkich :)

Za około 3 miesiące będę się przeprowadzał się ze sprzętem do pokoju 30m2. Dlatego już teraz chciałbym prosić doświadczonych kolegów (opinie koleżanek również mile widziane) o pomoc w wytypowaniu kolumn, które warto posłuchać w budżecie powiedzmy do 10tys, ale im taniej tym lepiej. 

Obecnie słucham muzyki na nastepującym zestawie: Kef r300, Haiku audio bright mk4, nostromo wolf 2 wersja limitowana, transport to malina z allo diogione.

Słucham różnej muzyki, jazz, blues, elektronika, pop, chillout, moje dzieci lubią czasami metalu posłuchać ;) 

Lubie gęsty dźwięk, głęboki ale konturowy bas (nie lubie dudnienia) i otwartą góre, obecnie brakuje mi  trochę selektywności / powietrza pomiędzy instrumentami. 

Czasami muzyka u mnie gra po kilkanaście godzin dziennie, więc nie może być męcząca. Zestaw powinien sprawdzać się podczas wieczornych cichych odsłuchów jak i grać w tle w ciągu dnia. Zależy mi na dobrym stosunku ceny do jakości, chciałbym zrobić wyraźny krok do przodu jeżeli chodzi o jakość grania. Może być sprzęt używany ale z odsłuchem u siebie w pokoju będzie ciężko.

moje typy to:

1. Audio Academy Hyperion plus

2. Audiovektor qr3

3. Elac Carina (to propozycja s4home)

4. YB Audio?

5. Myślałem o Gato audio fm30, ale ceny wzrosły i kryzys sugeruje szukać oszczędności więc raczej poza zasięgiem obecnie.

6. Kef r700

7. BMN ?

8. Tannoy XT8F

Kolumny beda stały około 2m od siebie i 2m ode mnie, będą mogły być odsunięte myśle że około 80 cm od tylnej ściany licząc od frontu kolumn. po bokach też będą miały sporo miejsca ponad  1metr napewno.

Chciałbym was prosić o pomoc w wytypowaniu kilku zestawów do odsłuchu i jak już będzie możliwość to mam zamiar posłuchać kolumn w salonie i ze dwa zestawy odsłuchać w domu jeżeli będę miał taką możliwość.

 

Edytowano przez Arturro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do opisu Twoich wymagań prawie idealnie pasują mi Dali Opticon 6 (8?). Nie jestem pewien, czy ich bas będzie dla Ciebie wystarczająco konturowy, ale reszta cech pasuje. Carin słuchałem krótko, ale starsze BS244 grały, jak mi się zdaje, tak jak sobie życzysz, więc może warto tych nowych ELAC-ów posłuchać. Moim zdaniem BS to były świetne kolumny do grania w tle. Możesz jeszcze sprawdzić B&W 603? Szukasz selektywności i powietrza, i one to mają (jest ryzyko, że będzie nawet zbyt selektywnie, ale jak nie sprawdzisz, to nie będziesz wiedział. Może dla Ciebie będzie akurat). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lysyrafal napisał:

Czegos tu nie rozumiem w rozstawie w tak duzym pomieszczeniu mozesz zrobic zdjecie nie mozna tego inaczej ustawic?

Chcesz duze podlogowki i sluchac z takiej odleglosci, a wczesniej jak to wygladalo z KEF R300?

Załączam plan salonu, dwa małe kwadraty to kolumny, duży prostokąt to kanapa, reszta mebli to tylko przykładowy układ dewelopera. Z prawej strony będzie stał spory stół 180cm na chyba 70cm. Z lewej jest ta wnęka, która bardzo przeszkadza.  Może uda się się rozsunąć na 2,5m i kanapa od lini kolumn tez może się uda 2,5m osiągnąć. (ściana z kolumnami ma 5,65m dlugości) Ze względu na aneks kuchenny i ta wnękę pomieszczenie nie jest takie duże, jak się wprowadzę będę kombinował, narazie mam tylko plan mieszkania.

Z Kef r300 słucham w salonie 17m2, są rozsunięte na około 180cm i słucham z odległości dwóch metrów. 

salon.png

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Do opisu Twoich wymagań prawie idealnie pasują mi Dali Opticon 6 (8?). Nie jestem pewien, czy ich bas będzie dla Ciebie wystarczająco konturowy, ale reszta cech pasuje. Carin słuchałem krótko, ale starsze BS244 grały, jak mi się zdaje, tak jak sobie życzysz, więc może warto tych nowych ELAC-ów posłuchać. Moim zdaniem BS to były świetne kolumny do grania w tle. Możesz jeszcze sprawdzić B&W 603? Szukasz selektywności i powietrza, i one to mają (jest ryzyko, że będzie nawet zbyt selektywnie, ale jak nie sprawdzisz, to nie będziesz wiedział. Może dla Ciebie będzie akurat). 

Dali w takim razie postaram się odsłuchać i B&W też wydaja się bardzo interesujące, dziękuję za propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie masz dosyć duże, ale siedzisz dosyć blisko kolumn. Moim zdaniem najciekawszą opcją będzie na pewno Audio Acadamy Hyperion IV Plus, również Audiovector QR3 powinny się dobrze sprawdzić, chociaż lepsze byłyby QR5. Dali Opticon także może być, chociaż jest to bardziej jasny, analityczny dźwięk. Spójrz na Adam VOX SBA
Pewnie za chwilę będziemy mogli spokojnie zaprosić na odsłuchy, na miejscu mamy dziesiątki modeli kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Q21 napisał:

Pomieszczenie masz dosyć duże, ale siedzisz dosyć blisko kolumn. Moim zdaniem najciekawszą opcją będzie na pewno Audio Acadamy Hyperion IV Plus, również Audiovector QR3 powinny się dobrze sprawdzić, chociaż lepsze byłyby QR5. Dali Opticon także może być, chociaż jest to bardziej jasny, analityczny dźwięk. Spójrz na Adam VOX SBA
Pewnie za chwilę będziemy mogli spokojnie zaprosić na odsłuchy, na miejscu mamy dziesiątki modeli kolumn.

napewno skorzystam z zaproszenia :) Kilka z typowanych kolumn napewno można by było u was posłucham  Kolumny Adam na jakich przetwornikach są zbudowane? nie widze na waszej stronie tej informacji. Nie wiem jak brzmią ale zastanawiałem się czy tego typu kolumny dwudrożne dadzą radę w 30m2..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment napewno będę chciał posłuchać

1. Audio Academy Hyperion plus

2. B&W 603 - bardzo mnie zainteresowały te kolumny tylko zastanawiam się czy do wieczornych relaksujących odsłuchów będą odpowiednie ale musze po prostu wypróbować, może z moim wzmacniaczem dadzą rade.

3. Audiovector qr3/qr5 - qr5 chyba były by właściwsze do mojego pomieszczenia ale wtedy znacznie przekraczają budżet, więc może będzie trzeba odpuścić.

4. Dali Opticon 6/8 - ósemki przekraczają budżet, ale szóstki może by dały rade w moich warunkach. Podobna sytuacja jak z Audiovector.

5. Elac Carina

Edytowano przez Arturro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie którzy twierdzą, że jak jest większy przetwornik to przy niskim poziomie głośności jest pełniejszy dźwięk, ale ja nie mam zdania na tem temat ze względu na małe doświadczenie. :) Intuicyjnie wydawało mi się, że w większym pomieszczeniu duży przetwornik lepiej sobie poradzi z wypełnieniem dźwiękiem, nie skompresowanym - swobodnym. Ale to tylko intuicja ;)

Chciałbym żeby głośniki potrafiły również zagrać głośno, choć rzadko się to będzie zdarzać.

Jeżeli chodzi o qr3 to fakt, średnice przetworników mają porównywalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma norm na podawanie średnicy nominalnej głośnika. Bywa ze głośniki o tej samej średnicy membrany u jednego producenta mają 13 cm a u drugiego 15 lub 16 i 18 cm. Np. : 13 cm głośnik z Tonsilu ma membranę taka jak Dynaudio 15 cm, 16 cm głośnik z Tonsilu mam membranę tej średnicy co 18 cm głośnik Seasa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem kolumny wytypowe na odsłuch już były w pierwszym poście. W tym wątku dojdą tylko kolejne :P

Po prostu się zbierz i przyjedz do nas albo zacznij odwiedzać salony. Słuchać.

Jak odsłuchasz 3 propozycję to będzie nam łatwiej dalej dyskutować.

Pozdrawiam

Dziękuję za opinie :) Myśle, że mimo wszystko moja lista została uzupełniona o ciekawe kolumny, które mogły by mi umknąć. 

Zgadzam, się że teraz czas na odsłuchy ale np. w q21 jeszcze nie ma takiej możliwości, top hifi muszę sprawdzić czy umawiają się na odsłuchy.

Do was mam najdalej, ale zapytam - jest możliwość umówienia się u was na odsłuch? I które kolumny z mojej listy mógłbym ewentualnie odsłuchać?

15 godzin temu, MobyDick napisał:

Nie ma norm na podawanie średnicy nominalnej głośnika. Bywa ze głośniki o tej samej średnicy membrany u jednego producenta mają 13 cm a u drugiego 15 lub 16 i 18 cm. Np. : 13 cm głośnik z Tonsilu ma membranę taka jak Dynaudio 15 cm, 16 cm głośnik z Tonsilu mam membranę tej średnicy co 18 cm głośnik Seasa.

to bardzo ciekawe jest co napisałeś, nie wiedziałem że podawanie średnicy przetworników jest tak samo "płynne" jak podawanie mocy czy innych parametrów ;) Moim zdaniem przydało by się ustalenie norm pomiarów w sprzęcie audio, ułatwiło by to nieco porównywanie sprzętów pod kątem parametrów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedni producenci podają średnice zewnętrzna kosza głośnika i tu pierścień może mieć inna szerokość, inni podają średnicę na której są śruby mocujące. Zdarzało się ze niektórzy producenci podawali średnice membrany z zawieszeniem. Dlatego tyle rozbieżności. Dla przykładu Scan-Speak 18W/8545 to typowy głośnik 18 cm i jego średnica zewnętrzna to 178 mm. Wiele głośników które można by uznać za nominalnie 16 cm ma na tyle szerokie pierścienie zewnętrzne kosza że ich średnica jest większa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Arturro napisał:

Do was mam najdalej, ale zapytam - jest możliwość umówienia się u was na odsłuch? I które kolumny z mojej listy mógłbym ewentualnie odsłuchać?

Mozna. Cześć z nich mamy cześć możemy ściągnąć. A pokażemy znowu kolejne typy :P

O średnicach głośnika to też wolna amerykanka. Tu powinno się podawać wielkość membrany która drga. A ta jest w 99% mniejsza od tego co podają katalogowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze wielkość głośnika mówi nam o jego walorach brzmieniowych i basie. Ja mam Klipsch Heresy III, które pomimo dużej membrany niskotonowego 30cm nie schodzą nisko, basu nie mają za dużo ale za to nadrabiają jego kontrolą, zróżnicowaniem i precyzją. Nawiasem mówiąc Heresy z Bright MK4 brzmią na prawdę bardzo dobrze ale tych kolumn po prostu nie polecę w ciemno, trzeba posłuchać. 
Audio Physic Classic 8 także mamy na stanie więc warto byłoby posłuchać ich i ocenić samemu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q21 napisał:

Ja mam Klipsch Heresy III, które pomimo dużej membrany niskotonowego 30cm nie schodzą nisko, basu nie mają za dużo ale za to nadrabiają jego kontrolą, zróżnicowaniem i precyzją.

Q21 a podpytam jak już wspomnieliście o Heresy III. Czy charakter ich grania jest w jakimś stopniu podobny do ATC scm 7v3? Czy to jednak zupełnie przeciwny biegun? I czy Heresy III i Cyrus 8.2DAC +psxr2 (z wykorzystaniem Cyrusowego DACa) się lubią czy może będzie za technicznie, sterylnie, sucho? 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heresy III to w mojej ocenie dokładniejsze brzmienie względem ATC SCM7v3. Bas jest szybszy i lepiej kontrolowany, a po wygrzaniu ( niestety ~400h) stają się nasycone i bardzo napowietrzone. Dużym plusem jest to, że zagrają zarówno pod wzmacniaczem lampowym jak i tranzystorowym ale w niektórych przypadkach mogą zagrać "pudłem". Z Cyrus 8.2 DAC jest rewelacyjna synergia i uzyskujemy cieplejsze brzmienie. 
Heresy III mogą stać zarówno na podłodze jak i na małych standach. Sam planowałem zamówić standy u stolarza ale najprawdopodobniej będę zmieniał na coś jeszcze innego. Standy max 35cm wysokości i wtedy demontujemy podstawę dolną. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Q21 napisał:

Nie zawsze wielkość głośnika mówi nam o jego walorach brzmieniowych i basie. Ja mam Klipsch Heresy III, które pomimo dużej membrany niskotonowego 30cm nie schodzą nisko, basu nie mają za dużo ale za to nadrabiają jego kontrolą, zróżnicowaniem i precyzją. Nawiasem mówiąc Heresy z Bright MK4 brzmią na prawdę bardzo dobrze ale tych kolumn po prostu nie polecę w ciemno, trzeba posłuchać. 
Audio Physic Classic 8 także mamy na stanie więc warto byłoby posłuchać ich i ocenić samemu. 

jestem ciekawy tych Heresy III, podobno bardzo ładnie grają ale boję się, że za mało basu mają wiec tak jak piszesz, musze posłuchać sam.. Wiadomo kiedy można się u was spodziewać przywrócenia możliwości odsłuchów?

PIsałem do TopHifi niestety nadal nie można u nich posłuchać.

W tym momencie zostaje s4Home ale tam jadąc szybko to 3h w jedną stronę :) więc jeszcze się bronie..

Edytowano przez Arturro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...