Skocz do zawartości

Porada (sprzęt / konfiguracja)


cnn71

Recommended Posts

Hej,

Będę mega zobowiązany, jeżeli nakierujecie mnie poprawnie na to jakim sprzętem powinienem się zainteresować. Starałem się szukać podobnych tematów na forum, Google i Reddicie, ale w sumie nigdzie nie potrafiłem znaleźć konkretnej odpowiedzi. 

Obecnie posiadam monitory studyjne Yamaha HS8 podłączone do interfejsu Focusrite'a 2i2, który jest podpięty do laptopa (spiętego HDMI z TV).
Do tego zestawu ostatnio doszła konsola (PS4) i dekoder (Cyfrowy Polsat). W celu wykorzystania swoich monitorów również do konsoli i dekodera zaopatrzyłem się budżetowy konwerter DAC, żeby za pomocą kabli połączonych z interfejsem i Toslink mieć opcję wpinania się albo w konsolę albo w dekoder (zależnie co jest używane). 

Cały powyższy zestaw służy mi jako "centrum dowodzenia" (YouTube, Spotify, Netflix, itd. itp.) Na poniższym schemacie widać co i jak jest z czym połączone. 

Schemat.png

 

Co jest dla mnie problemem w obecnej konfiguracji?

  • Focusrite 2i2 działa tylko i wyłącznie, gdy laptop jest włączony i ma załadowane sterowniki (nie wystarczy zasilany HUB USB) - żeby wykorzystywać swoje Yamahy zarówno do odsłuchu kompa, PS4 czy dekodera Polsatu potrzebuję zawsze mieć włączony laptop
  • Konieczność przełączania się kablem optycznym miedzy konsolą, a dekoderem
  • Teoretycznie mógłbym podłączyć się kablem optycznym bezpośrednio z DAC pod telewizor i monitory powinny działać zarówno z laptopem, PS4 czy dekoderem, ponieważ każde z tych urządzeń jest połączone kablem HDMI z TV? Chyba, że się mylę i to tak nie działa albo będzie działać jedynie pod wejściem HDMI ARC, którę w Sony jest jedno. Jak w takim wypadku z jakością dźwięku, jeżeli pomijamy Focusrite'a w tej konfiguracji? DAC jest połaczony kablami niezbalansowanymi RCA, więc i tak chyba tutaj coś tracę ze swoich monitorów?


O ile się nie mylę lekiem na moje bolączki jest pozbycie się Focusrite'a i kupno amplitunera, który posiada minimum 2 wejścia optyczne (PS4, dekoder) i kilka wejść HDMI (PS4, laptop, dekoder) oraz wyjscie HDMI ARC (telewizor). Jeżeli mam rację to czy taki amplituner posiada zbalansowane wejścia (XLR/TRS) na monitory?
Mam sentyment do moich Jamaszek, ale jeżeli uważacie, że warto coś z tego zestawu sprzedać i zainwestować w inny sprzęt to dawajcie znać.

Dzięki za cierpliwość i wyrozumiałość. Możliwe, że niektóre z moich problemów/pytań są głupawe, ale chciałbym mieć jasność gdzie obecnie jestem i pewność, że zostanę przez Was zrozumiany :)

Pozdrawiam,
Paweł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, mkk napisał:

To co wymaga do działania TV, to po hdmi do tv a potem optykiem do DACa

Przepiąłem optyk z dekodera/PS4 do TV i usunąłem interfejs Focusrite Scarlett z połączenia (podłączyłem DAC bezpośrednio do monitorów kablem RCA/TRS). Tak jak się spodziewałem i tak jak napisałeś - wszystkie sprzęty podłączone po HDMI (laptop, dekoder i PS4) przekazują dzwięk do monitorów. 

Kilka problemów, które napotkałem i pytań:

  • Dopóki nie odłączę kabla USB łączącego Scarletta i laptopa słyszę stały, cichy szum/pisk w głośnikach.
  • Ze względu na powyższe na ten moment wywaliłem interfejs z konfiguracji, ale tu nasuwają mi się kolejne pytania - co z kwestią jakości muzyki?
    Wcześniej głośniki były połączone kablem zbalansowanym XLR/TRS z interfejsem, a ten połączony był z laptopem, obecnie wszystko idzie z DAC'a do Yamah kablami niezbalansowanym RCA/TRS - czy nie ma tutaj gigantycznej straty na jakości vs poprzednie rozwiązanie? Wiem, że to dotyczy tylko muzyki puszczanej z laptopa (PS4 i dekoder teraz i uprzednio szły przez DAC), ale mam spore biblioteki muzyki lossless - bardzo zależy mi na wysokiej jakości odsłuchu - o ile dobrze rozumiem temat to w Twojej propozycji tracę tą jakość.
  • Czy to nie jest marnotrawienie potencjału HS8'mek? Czy w tej sytuacji nie powinienem przypadkiem zainwestować w lepszy, zbalansowany DAC z wejśćiami XLR? Ten, który mam teraz to jakaś noname kostka za 20 zł.
  • Widzę, że zbalansowane DAC 2x XLR kosztują niemałą kasę - czy dobrze rozumiem, że do moich potrzeb spełniałby on swoją rolę głównie w odsłuchu z laptopa, ale dużej różnicy przy dekoderze i PS4 by nie było, bo zawsze liczy się skąd i w jakiej jakości wychodzi sygnał?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.04.2020 o 18:25, cnn71 napisał:

O ile się nie mylę lekiem na moje bolączki jest pozbycie się Focusrite'a i kupno amplitunera, który posiada minimum 2 wejścia optyczne (PS4, dekoder) i kilka wejść HDMI (PS4, laptop, dekoder) oraz wyjscie HDMI ARC (telewizor). Jeżeli mam rację to czy taki amplituner posiada zbalansowane wejścia (XLR/TRS) na monitory?
Mam sentyment do moich Jamaszek, ale jeżeli uważacie, że warto coś z tego zestawu sprzedać i zainwestować w inny sprzęt to dawajcie znać.

Niby av byłby ok, ale jak nie potrzeba Ci tego Focusrite'a i nie używasz 5.1, 6.1 i 7.1 :)to, Ja osobiście, bym go sprzedał, sprzedałbym też te kolumienki. Za tą kasę bym kupił jakiś wzmacniacz stereo (szukałbym z odpowiednią ilością wejść) i jakieś monitorki. Wzmacniacz bym wybrał z dac więc wszystkie audio wpiąłbym do wzmacniacza, a hdmi do tv.

Wadą może być delikatny rozjazd wizji z audio, ale to nie będzie dużo i zależy już od urządzeń. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, J W napisał:

...

Trochę sie naczytałem ostatnio, że ludzie którzy przeszli z zestawów pasywnych na aktywne (tak jak moje monitory) nie chca wracac do poprzednich.

Mam sentyment do tych Yamah, graja naprawde swietnie - czy w takim wypadku nie byloby sensowne rozgladniecie sie za samym DAC'em zbalansowanym z USB/Optical? Po przepieciu ich po TRS/RCA do DAC'a za 30 zl spadek jakosci muzyki z laptopa jest znaczny i chciałbym to jakos naprawic. 

Wiele razy ten wpadl mi w oko przegladajac rozne fora i reddity
https://sklep.rms.pl/cambridge-audio-dacmagic-plus-przetwornik-cyfrowo-analogowy-dac

Kolejna opcja to Scarlett 18i8 albo Clarett 4Pre USB - jeden i drugi ma optical i moze dzialac w wersji Standalone (bez wlaczonego laptopa i zaladowanych sterownikow) - niestety moj obecny 2i2 nie ma takiej mozliwosci.

Edytowano przez cnn71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam świadomość że to co pisze to SPAM, ale widzę że w temacie jest naprawdę cieżko. Dzisiaj rano założyłem topic - jak ogarnąć audio pod kolumny aktywne (akurat ja patrzyłem na KRK, chociaż słyszałem że te Twoje Yamach-y wymiatają ale muszą być sporo oddalone od ścian bo bass reflect jest z tyłu).

Jeśli chodzi o źródła audio w moim przypadku to: multiefekt gitarowy (2xjack 1/4), TV (optyczne), chciałbym do tego tuner (więc RCA) i mozliwość Przesłuchiwania FLAC-ów z zewnętrzej pamięci bez potrzeby wsadzania w ten układ kompa. No i jest padaka. DAC mają tylko wejścia cyfrowe i nie ogarną mi RCA, preampy z kolei zazwyczaj mają tylko RCA a gdzie w tym wszyskim tuner i FLAC-ki...

 

Jak już znajdziesz sposób jak to wszystko spiąć bez użycia kompa podziel sie na forum

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.04.2020 o 17:25, cnn71 napisał:

 

O ile się nie mylę lekiem na moje bolączki jest pozbycie się Focusrite'a i kupno amplitunera, który posiada minimum 2 wejścia optyczne (PS4, dekoder) i kilka wejść HDMI (PS4, laptop, dekoder) oraz wyjscie HDMI ARC (telewizor). Jeżeli mam rację to czy taki amplituner posiada zbalansowane wejścia (XLR/TRS) na monitory?
 

Do sterowania aktywnymi moze Ci przypasowac dac od audiolab. Znajomy miał z monitorami aktywnymi...

Screenshot_20200429-175031_Chrome.jpg

I powiem Ci ze chwalił sobie. Ale najlepiej samemu sprawdzic. Zabierz Yamaszki do salonu podepnij do dac-a jakiegos z regulacją wyjścia i sam sprawdz jak to sie sprawuje. Ja bym tak zrobił. Pozdr

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

...

Cenowo trochę poza zasięgiem (~3500 zl), mialbym wtedy DAC znacznie drozszy od monitorow :D (co pewnie wcale nie jest niczym dziwnym w niektorych konfiguracjach)

Obecnie mam Scarletta 2i2, ktory uzywany chodzi po 350-400, ten Audiolab M-DAC to jest praktycznie 1000% tej ceny - myslisz, ze roznica w tego co dobiegaloby z moich Yamah po takiej zmianie byłaby naprawdę tego warta? Zastanawiam sie czy sa gdzies jakies porownania takich sprzetow vs sprzety ze stajni Focusrite - czy jedno i drugie to jest w ogole inna liga? Focusrite tez robi standalone interfejsy z wejsciem optycznym i cena jednak 2-2,5x mniejsza.

 

Edytowano przez cnn71
Dodanie info
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, cnn71 napisał:

Cenowo trochę poza zasięgiem (~3500 zl), mialbym wtedy DAC znacznie drozszy od monitorow :D (co pewnie wcale nie jest niczym dziwnym w niektorych konfiguracjach)

Obecnie mam Scarletta 2i2, ktory uzywany chodzi po 350-400, ten Audiolab M-DAC to jest praktycznie 1000% tej ceny - myslisz, ze roznica w tego co dobiegaloby z moich Yamah po takiej zmianie byłaby naprawdę tego warta? Zastanawiam sie czy sa gdzies jakies porownania takich sprzetow vs sprzety ze stajni Focusrite - czy jedno i drugie to jest w ogole inna liga? Focusrite tez robi standalone interfejsy z wejsciem optycznym i cena jednak 2-2,5x mniejsza.

 

Raczej inna liga. Sorki nie wiedzialem ze szukasz taniej.

Wez te monitorki do salonu i sam sie przekonaj czy warto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, mkk napisał:

Topping DX7s , jakiś smsl , audio gd. To tak cenowo najrozsądniej wyjdzie.

Dzieki, te opcje wygladaja sensowniej cenowo.
Poszukam jakiegos sklepu we Wroclawiu (polecacie cos oprocz muzyczny.pl?) gdzie bede mogl ich posluchac i porownac do Audiolab M-DAC - jezeli roznica bedzie znaczna to moze sie skusze na Audiolaba. 

W moich bibliotekach raczej kroluje elektronika napedzana bassem i szybka stopa (rozne odmiany techno przez acidy do minimali i dubow) - czy powinienem z tego wzgledu zainteresowac sie konkretnie ktoryms DACem?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...