Skocz do zawartości

Akustyka salonu 20m2 - prośba o pomoc


Wojciech Ciągała

Recommended Posts

Cześć wszystkim! Od kilku miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem mojego pierwszego w życiu porządnego sprzętu audio :) Wszystko gra pięknie ale pojawia się teraz kwestia akustyki w salonie.

Niestety jest spory pogłos i ewidentnie słychać jak dźwięk się odbija w rogu przy oknie nad kolumną. Nie mówię tu nawet o muzyce ale jak się coś głośniej powie albo jak dzieci krzyczą :) 

Aktualnie nie ma zasłon przy oknie, ale za kilka dni się to zmieni. Na ścianie za narożnikiem pojawi się długa półka na książki zamiast obrazu w antyramie. Myśle, że to na pewno coś poprawi.

Wygląda on tak:

 IMG_20200425_183451.thumb.png.83b651e44b0d804c8a2f9d1beb4531a5.png

IMG_20200425_182822.thumb.jpg.6144f31ca56aa9a1704dfa8361e7aaaf.jpg

IMG_20200425_183219.thumb.png.85e5ff7ba9ce3b68c6c648624385960d.png

Pytania do Was:

1. Co zrobić z rogiem pokoju za kolumną? Nie mam możliwości bardziej jej wysunąć, a niestety nie trzeba być specjalistą aby usłyszeć różnice gdy kolumna jest wysunięta dalej (bas jest zdecydowanie przyjemniejszy i nie dudni). Co mógłbym z tym zrobić? Uprzedzam, że nie wchodzi w grę reorganizacja pokoju. 

2. Mam w planach zrobić dekoracje na ścianie za sprzętem. Myślę o ścianie ze starego drewna, podobnej do tego: 

2018-01-04-10-50-093.jpg.ebf8f9d8f50520bc973c6915e92e8c95.jpg

Czy drewno na ścianie to dobry pomysł? Czy na wysokości kolumn zamontować jakieś panele akustyczne wkomponowane w to drewno? Proszę o poradę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, może na ścianie tylnej zamiast antyramy dasz obraz akustyczny (grafikę możesz wybrać dowolną) albo ułożysz wzorek z absorberów. Na pewno lepiej się sprawią niż półka. Powinny zredukować pogłos.

fs-cc-1500x844.thumb.jpg.185ddb47d81be84b6856513f0ba743e4.jpg

panel-akustyczny-honeyfoampro-wizualizacja-pokoj-1500x844.thumb.jpg.fe8faa34db63a9a573e99920e9878f67.jpg

Deski za kolumnami raczej nic ciekawego nie wniosą. Coś mogły by zdziałać absorbery ustawione za kolumnami, ale nie wiem, czy za prawą ci się taki zmieści. Trochę nieszczęśliwe to ustawienie kolumn. Ile masz centymetrów za prawą kolumną, od szafki do okna?

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może za kolumny dasz coś takiego. Jedną za prawą kolumnę, a dwie za lewą. Ewentualnie można je ustawić w trójkąt, to wtedy nawet za prawą kolumnę wejdą dwie. Cudów nie zdziałają, ale poprawa może być słyszalna (a cena stosunkowo niewysoka).

https://www.mega-acoustic.pl/sklep/pulapka-basowa-mp-1/

pianki-akustyczne-pulapki-basowe-mp-1-120-cm-grafit-mega-acoustic.jpg

Możesz jeszcze spróbować ustawić lewą kolumnę według zasady opisanej w poniższym wątku. Kto wie, może parę centymetrów przesunięcia w jedną lub w drugą stronę zredukuje dudnienie basu.

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokombinuje w takim razie jeszcze z ustawieniem. Ale trochę czasu już spędziłem nad tym ułożeniem i wydaję mi się najkorzystniejsze dla brzmienia. Drażni tylko ten bass (nie jest to jakieś wielkie dudnienie ale momentami bas tak jakby nie do opanowania) i myślałem, że wystarczy tylko wygłuszyć ten lewy narożnik. Ale jak widać nie jest to takie proste. A czy jest szansa, że takie deski pogorszą sprawę? Nie ukrywam, że wymaga to trochę pracy i szkoda by było zrywać wszystko, bo wpłynie to na przyjemność z odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale dudnienia basu nie daje się łatwo pozbyć. Zależy jeszcze o jakie dokładnie częstotliwości chodzi. Na te wyższe basy mogą jeszcze pomóc absorbery (ale raczej nie jeden, a np. cztery lub więcej). Na te najniższe, to już tylko pułapki specjalnie strojone (i to też w większej ilości) lub cyfrowa korekcja DSP. Trudny temat.

Możesz jeszcze sprawdzić opcję zatkania otworów bas-refleksu. 

55 minut temu, Wojciech Ciągała napisał:

A czy jest szansa, że takie deski pogorszą sprawę? 

Raczej powinny być bez wpływu. No chyba, że będą elastyczne lub elastycznie zamontowane, to może z tego wyjść jeszcze jakiś rezonator, który może wpłynąć pozytywnie lub negatywnie. Ale to już strzelam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft dobrze radzi z tą pułapką basową w róg, mam taką i robi robotę. Dywan, dywan i jeszcze raz dywan. Nawet nie pytaj się o akustykę jeśli nie położysz dywanu. Jeśli podłoga jest z paneli nie przytwierdzonych do podłoża to dodatkowo izolacja kolumn od podłogi.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Wypróbuje z tą pułapką basową i może uda się jakiś dywan wrzucić. Zastanawiałem się właśnie nad jakimiś płytami granitowymi pod kolumny, bo panele u mnie to jakaś tragedia i przy poruszeniu kolumnami czuć jak uginają cię i pływają na boki w miejscu gdzie mam kolce. Czyli mam co zmieniać w najbliższym czasie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wojciech Ciągała napisał:

Czyli mam co zmieniać w najbliższym czasie :)

Dodam jeszcze że problem na który nikt nie zwrócił uwagi to rozmieszczenie kolumn, jedna ta po lewej ma dwie ściany tylą i boczną,  a prawa tylko tylną, to ma bardzo duży w pływ na akustykę. Możesz ją ustawić  w drugim  rug? 

Też szafkę ze sprzętem odsuń bardziej / w prawo/ od kolumny lewej żeby stworzyć równą przestrzeń wokół kolumny.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Stolarz napisał:

Ma mieć prawą kolumnę w innym rugu i ma strzelać przez oparcie narożnika?

Dokładnie, nie mam możliwości innej aranżacji pomieszczenia.  Gdy wysunę kolumny dość znacząco do przodu, to odbiór jest zdecydowanie lepszy. Bas się uspokaja i nie dudni. Wydaję mi się również, że stereo brzmi nawet lepiej. Ale nie ma możliwości aby były wysunięte z racji dwóch małych rozrabiaków :) Nie mam możliwości również w żaden sposób przesunąć w prawo, bo wtedy prawa kolumna miałaby za sobą okno. 

Dodatkowy problem, który mam do taki, że w lewym rogu mam rury od ogrzewania i nie wiem jak mógłbym tam umiejscowić basstrap. I jak zamocować taką pułapkę basową z prawej strony?

Lepiej to widać tutaj:

 IMG_20200425_182838.thumb.jpg.dfcb3b9d3fa82f8286e9177bc0968db9.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie możesz kolumny prawej postawić w prawym rogu to faktycznie jest problem.

Pomysł drewnianej ściany jest dobrym pomysłem, ale pomiędzy ścianą a tą boazerią pozostaw wolne miejsce przynajmniej 1-2cm. 

Jak koledzy pisali koniecznie dywan pomiędzy kolumnami a kanapą, koniecznie no i zasłony / grube/ mogą być powieszone nawet za kolumnami to by najbardziej pomogło i nie musiałbyś odstawiać kolumn tak bardzo od ściany, to powinno wyrównać akustykę, ale zbyt głośne granie to raczej nie wchodzi w rachubę.

Dnia 25.04.2020 o 18:24, Wojciech Ciągała napisał:

Na ścianie za narożnikiem pojawi się długa półka na książki zamiast obrazu w antyramie. Myśle, że to na pewno coś poprawi.

Półki  zrób kilka poziomów nie symetryczne - bo pojedyncza długa  pogorszy akustykę. Możesz też w narożnikach za kanapą powiesić, lub postawić kwiaty liściaste

Zrób eksperyment zasłonami  /lub koce prowizorycznie zawieś/ za kolumnami  i też bocznej ścianie przy lewej kolumnie. 

Sprawdź.

Napisz jak daleko siedzisz od kolumn to też ważne jest.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Karol64208 napisał:

Pomysł drewnianej ściany jest dobrym pomysłem, ale pomiędzy ścianą a tą boazerią pozostaw wolne miejsce przynajmniej 1-2cm. 

I co da ta pustka powietrzna? Na jakie częstotliwości zadziała? 

8 minut temu, Karol64208 napisał:

zasłony / grube/ mogą być powieszone nawet za kolumnami to by najbardziej pomogło i nie musiałbyś odstawiać kolumn tak bardzo od ściany, to powinno wyrównać akustykę

I znowu. Na jakie częstotliwości zadziała taka zasłona? Czy poprawi kwestię dudnienia?

9 minut temu, Karol64208 napisał:

bo pojedyncza długa  pogorszy akustykę.

???

Trochę dziwne te rady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Kraft napisał:

Hm... Nie chcę, żeby kolega zainwestował w niesprawdzone rozwiązania, a Twoje rady trochę mi takimi pachną. Jak jesteś pewien tego, co napisałeś, to odpowiedz na moje powyższe pytania.

Próbujesz znowu zaśmiecić temat,nic go nie kosztuje do testów potrzeba dwa koce które na pewno ma i kwiaty,żonie na pewno się to spodoba:). To cały koszt, na pewno nijak się ma jak kupowanie marmurów, jak piszesz może pomoże  a może nie.

Dnia 25.04.2020 o 20:55, Kraft napisał:

No chyba, że będą elastyczne lub elastycznie zamontowane, to może z tego wyjść jeszcze jakiś rezonator, który może wpłynąć pozytywnie lub negatywnie.

Tutaj próbujesz klienta wpuścić w koszty, więc proszę o cierpliwość i niech kolega Wojciech Ciągała sprawdzi co pomaga a co nie, bez kosztów.

Poczekajmy jak sprawdzi i poda jak daleko siedzi od kolumn, bo jako znawcy to pierwsze powinno paść pytanie a nie gdybanie.

Spokojnie zaczekajmy i nie śmiećmy.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Karol64208 napisał:

nic go nie kosztuje

Zrealizowanie Twojego pomysłu z pustką powietrzną za deskami nie wygląda na "nic nie kosztujące", a tym bardziej odwracalne. Skoro nic więcej nie chcesz na ten temat napisać i odpowiedzieć na pytania, wygląda mi, że masz blade pojęcie, jakie zmiany to może wnieść. Rozumiem, że kolega ma robić za królika doświadczalnego.

10 minut temu, Karol64208 napisał:

Próbujesz znowu zaśmiecić temat

Ręce opadają:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, możesz sprawdzić jaki efekt przyniesie zasłonięcia ścian, mozesz to zrobić na na razie kocem ale zachowaj odległość ich od ściany jak by były zasłony.

Kolejna pytanie czy możesz narożnik przesunąć do przodu czy jest taka opcja? Chodzi o zachowanie trójkąta równoramiennego kolumny i słuchacz? Jeżeli nie bardzo to o ile możesz odsunąć narożnik od ściany. To ważne aby uniknąć nie korzystnych efektów akustycznych. 

Istotne dla stereo.

45 minut temu, Kraft napisał:

Zrealizowanie Twojego pomysłu z pustką powietrzną za deskami nie wygląda na "nic nie kosztujące", a tym bardziej odwracalne. Skoro nic więcej nie chcesz na ten temat napisać i odpowiedzieć na pytania, wygląda mi, że masz blade pojęcie, jakie zmiany to może wnieść. Rozumiem, że kolega ma robić za królika doświadczalnego.

własnie to widzą, jak zwykle, Wojciech chce zrobić taką ozdobę w pokoju więc dlaczego nie a przecież nie jest to studio nagrań. 

Kraft

Doradź  coś mądrego a nie szukaj dyskusji pustej.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karol64208 napisał:

umiesz się skupić na temacie:15_yum:, bo nich Ciebie nie wzywał do odpowiedzi i nie o tym jest dyskusja.

Masz coś mądrego do powiedzenia na ten temat?

Jak sądzę  to nic.

Naucz się najpierw pisać poprawnie. Standardowo unikasz odpowiedzi. Naprawdę myślisz, że takimi bzdurami zapędzisz kogoś w rug? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Stolarz napisał:

Naucz się najpierw pisać poprawnie. Standardowo unikasz odpowiedzi. Naprawdę myślisz, że takimi bzdurami zapędzisz kogoś w rug?

:15_yum: znam ludzi z kompleksami, tak ze niczym od nich nie odbiegasz. Ale dlaczego psujesz temat?

Zamiast zajmować się mną proponuję uzupełnić wiedzę  może wtedy porozmawiamy,  jak przypuszczam masz dużo czasu  więc go wykorzystaj z pożytkiem.

Niczego nie unikam, ale jak coś proponuję to się rzucasz jak ryba bez wody, a wiedza kosztuje, albo ją szanujesz albo ignorujesz, ty raczej należysz do tych drugich-przemyśl.

Powieś sobie półkę nad głową i siedź pod ścianą posłuchaj muzyki, to się przekonasz.

Druga błędna opcja kolumna w rogu i na środku ściany, podstawa akustyki kolumny muszą mieć identyczne otoczenia żeby akustyka i dźwięk był poprawny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...