Skocz do zawartości

Projektor a głośniki oraz okablowanie


noname

Recommended Posts

Witam,

Na początku powiem że jestem zielony w tym temacie ale chciałbym na razie podprowadzić same okablowanie pod projektor do użytku w domu. Na razie mam doprowadzone zasilanie do miejsca (sufit pokoju) gdzie będzie znajdował się projektor. Od niego poprowadzę również 1? kabel HDMI do miejsca odtwarzania filmów np telewizor/laptop. Wiem że wiele projektorów na rynku ma wbudowane głośniki ale czy wystarczą? Pokój w którym planuje mieć ten projektor jest dość spory ma ok 8x4m. Projektor będzie ok 4-5m od ściany na której chce wyświetlać filmy. Czy doprowadzić jeszcze jakieś okablowanie? Czy doprowadzić sobie np na rogi tej ściany na której będę wyświetlał kable pod głośniki? 

Bardzo proszę o rady;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobić po prostu kino domowe, czyli głośniki przynajmniej 5.1.

Do projektora doprowadź HDMI, które podłączysz do amplitunera. Amplituner najlepiej ustawić przy ścianie, na której będziesz wyświetlał obraz. Od amplitunera będziesz miał rozprowadzone kable do głośników - więc jeśli masz możliwość puszczenia w ścianach/suficie/podłodze (ew. listwach przyściennych) to poprowadź kable do głośników efektowych (surround) - najlepiej w kanałach, nie peszlu, by móc kable łatwo wymienić w razie potrzeby. Do głośników frontowych (lewy, prawy, centralny) i subwoofera nie ma sensu chować kabli w ścianie.

Poczytaj sobie o rozstawieniu głośników kina domowego.

Źródło sygnału (np. komputer, konsolę, dekoder, Chromecasta, odtwarzacz Blu-ray, itp) podłączysz do amplitunera po HDMI.

Alternatywnie, jeśli chcesz zwykłe stereo, możesz ogarnąć tak, jak pisałeś - HDMI od źródła do projektora, a z projektora albo bezpośrednio ze źródła wyprowadzisz dźwięk analogowym kablem audio (przeważnie złącza jack 3.5mm i/lub 2xRCA) do wieży, wzmacniacza itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, yahoo111 napisał:

Pytanie jak długi kabel pójdzie do projektora. Warto od razu pociągnąć dwa kable hdmi, żeby uniknąć powtórek jeśli kabel się uszkodzi albo przestanie działać (zdarza się), a czasem dobrze moc podłączyć źródło bezpośrednio do projektora. 

 

To prawda. Najlepiej oczywiście to HDMI też mieć puszczone jakimś kanałem kablowym relatywnie łatwo dostępnym. Można też pomyśleć o konwerterach HDMI - RJ45 cat.5/6 - przy sporych długościach skrętka wyjdzie taniej ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Kabel pójdzie w sumie ok 10-12m więc spora odległość. Na tym etapie jeszcze nie mam problemu z wpuszczeniem nawet 2-3 kabli. Więc mogę w sumie jedną skrętke i np 2x hdmi jak wspominacie. Tylko najgorsze jest to że niestety już nie mam możliwości podprowadzenia tych kabli w miejsce pod wyświetlany obraz tylko tak jak by z tyłu po lewej stronie od miejsca oglądania. Troszkę tego nie przemyślałem na wcześniejszym etapie. Ale podłącze to w to miejsce a poźniej tak jak mówicie mogę w każdej chwili kablami po ziemi czy w listwach podłogowych pociągnąć kable pod głośniki z przodu wyświetlanego obrazu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nie mal pewien że ten HDMI nie prześle sygnału na 10m. Ale ale.

8 godzin temu, noname napisał:

a jaka cena konwertera z Cat 6A na hdmi?

od 50 do 250 zł. Wpisujesz w google i jest

Ewentualnie jak nie chcesz się w to bawić to aktywny kabel HDMI

Do projektora amplituner + komplet kolumn.

Tak zapytam z ciekawości ile masz $$ na zabawę w to kino domowe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HDMI jest niemal na 100% pewne, że zostanie. Żaden inny standard raczej go nie zastąpi w użytku audio-video. Jeśli będzie problem z jakością sygnału przy dużych częstotliwościach, w zanadrzu pozostaje 2-liniowe HDMI, które zostało zaprojektowane i zaaprobowane, ale nigdy nie trafiło na rynek. Jeśli wejdzie, to zapewne będą przejściówki, które pozwolą użyć dwóch kabli HDMI jako jednego 2-liniowego.

Kable pasywne są bodaj nawet do 20 metrów. Tylko upewnij się, że kupujesz kabel z Ethernetem i po zakupie sprawdź, czy działa zanim go puścisz w kanale – podłącz do jakiegoś wymagającego źródła.

Jako że sam końcówek HDMI nie zarobisz, musisz przepuścić kabel cały przez kanał lub peszel, więc peszel lepiej dać na tyle szeroki, żeby się dało kabel puścić bez zaginania go przy wtyczce, bo złamiesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Dnia 26.04.2020 o 20:43, Konrad Kulwicki napisał:

Najlepiej zrobić po prostu kino domowe, czyli głośniki przynajmniej 5.1.

Do projektora doprowadź HDMI, które podłączysz do amplitunera. Amplituner najlepiej ustawić przy ścianie, na której będziesz wyświetlał obraz. Od amplitunera będziesz miał rozprowadzone kable do głośników - więc jeśli masz możliwość puszczenia w ścianach/suficie/podłodze (ew. listwach przyściennych) to poprowadź kable do głośników efektowych (surround) - najlepiej w kanałach, nie peszlu, by móc kable łatwo wymienić w razie potrzeby. Do głośników frontowych (lewy, prawy, centralny) i subwoofera nie ma sensu chować kabli w ścianie.

Poczytaj sobie o rozstawieniu głośników kina domowego.

Źródło sygnału (np. komputer, konsolę, dekoder, Chromecasta, odtwarzacz Blu-ray, itp) podłączysz do amplitunera po HDMI.

Alternatywnie, jeśli chcesz zwykłe stereo, możesz ogarnąć tak, jak pisałeś - HDMI od źródła do projektora, a z projektora albo bezpośrednio ze źródła wyprowadzisz dźwięk analogowym kablem audio (przeważnie złącza jack 3.5mm i/lub 2xRCA) do wieży, wzmacniacza itp.

Dzień dobry 

Z góry zaznaczę, że jestem bardzo słaby w te klocki. Mam pytanie. W jaki sposób mogę połączyć ze sobą laptopa (jako źródło dźwięku i obrazu), wzmacniacz stereo (bez wejścia hdmi) oraz rzutnik. Zamierzam kupić następujące sprzęty

https://www.denon.com/pl-pl/shop/amplifier/pma900hne

https://projektorhd.pl/projektor-laserowy-uhd-4k-optoma-uhz45-do-biura-i-rozrywki-domowej

Pozdrawiam 

Tomasz 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, stopczyk80 napisał:

Dzień dobry 

Z góry zaznaczę, że jestem bardzo słaby w te klocki. Mam pytanie. W jaki sposób mogę połączyć ze sobą laptopa (jako źródło dźwięku i obrazu), wzmacniacz stereo (bez wejścia hdmi) oraz rzutnik. Zamierzam kupić następujące sprzęty

https://www.denon.com/pl-pl/shop/amplifier/pma900hne

https://projektorhd.pl/projektor-laserowy-uhd-4k-optoma-uhz45-do-biura-i-rozrywki-domowej

Pozdrawiam 

Tomasz 

Laptop osobno do projektora przez HDMI -  obraz

osobno audio  laptopa do Denona przez optyka na przykład albo zewnętrzny DAC

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Laptop osobno do projektora przez HDMI -  obraz

osobno audio  laptopa do Denona przez optyka na przykład albo zewnętrzny DAC

 

Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym uniknąć podłączania dwóch kabli za każdym razem jak chce obejrzeć coś na rzutniku. Po małym śledztwie wiem że powinienem poszukać wzmacniacza stereo z wejściem HDMI x2 lub zdecydować się na amplituner kina domowego. Zaczynam poszukiwania wzmacniacza :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mogę się podłączyć z pytaniem?bede urządzał salon. Problem jest taki że telewizor będę miał na jednej mniejszej ścianie (z lewej od głównej ściany) , ale chce też zamontować projektor żeby rzucał obraz na największą ścianę, salon 20m2. Mam amplituner  AV Denon | AVR-S 660H, potrzebuje do tego jakoś podłączyć kino domowe może 5.1? Nie ustawie głośników tak żeby grały i dla tv i dla projektora odpowiednio. I w sumie nie wiem jak to zrobić totalnie się audio nie znam, może po prostu kino domowe dla projektora, a jakąś soundbar pod tv czy same głośniki od tv wystarczą? To wszystko przez amplituner? 

Edytowano przez Homer691
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, stopczyk80 napisał:

Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym uniknąć podłączania dwóch kabli za każdym razem jak chce obejrzeć coś na rzutniku. Po małym śledztwie wiem że powinienem poszukać wzmacniacza stereo z wejściem HDMI x2 lub zdecydować się na amplituner kina domowego. Zaczynam poszukiwania wzmacniacza :) 

 

nie ma wzmacniacza z dwoma wejsciami.

Aplituner kinowy do stereo to zły pomysł.

No chyba że będzie to jakiś drogi model Arcama, Anthema, NADa, Rotela

8 godzin temu, Homer691 napisał:

Cześć mogę się podłączyć z pytaniem?bede urządzał salon. Problem jest taki że telewizor będę miał na jednej mniejszej ścianie (z lewej od głównej ściany) , ale chce też zamontować projektor żeby rzucał obraz na największą ścianę, salon 20m2. Mam amplituner  AV Denon | AVR-S 660H, potrzebuje do tego jakoś podłączyć kino domowe może 5.1? Nie ustawie głośników tak żeby grały i dla tv i dla projektora odpowiednio. I w sumie nie wiem jak to zrobić totalnie się audio nie znam, może po prostu kino domowe dla projektora, a jakąś soundbar pod tv czy same głośniki od tv wystarczą? To wszystko przez amplituner? 

No nie da się tego zrobić. Audio możesz ustawić dla jednego obrazu. Wybierz dla którego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...