Skocz do zawartości

Null test - program Audio DiffMaker


Gość

Recommended Posts

Witam. 

Zaciekawiło mnie porównanie próbek audio w innym wątku -  Klub Google Chromecast Audio #275.   Nie chciałem tam śmiecić więc zakładam nowy temat. 

Otóż, zachęcony porównaniem próbek z dwóch różnych transportów sieciowych (Chromecast oraz Node), postanowiłem zapisać stream Tidal utworu - "Crystal Ball"-Carolin No  -  programem Audacity.   Zapis cyfrowy przez USB z DAC do laptopa.

 Moim celem było przeprowadzenie null testu na trzech próbkach które posiadam:

1. CrystalBall>Chromecast>Toslink>DAC

2. CrystalBall>Node>Toslink>DAC

3. CrystalBall>Node>Coax>DAC

No i tutaj mam mały problem ponieważ nie jestem pewny jak poprawnie wyrównać próbki czasowo w Audacity. Wbrew pozorom to nie takie łatwe bo wymaga mega precyzji, w przeciwnym razie null test zawsze wykaże różnice. Próbki muszą być wyrównane idealnie. Ponieważ moja wiedza w zakresie obsługi Audacity jest dość słaba, zacząłem szukać w necie jak wyrównać poprawnie takie próbki do null testu. Na jakimś zagranicznym forum natknąłem się wreszcie na ciekawe oprogramowanie o nazwie Audio DiffMaker - do ściągnięcia tutaj: http://www.libinst.com/Audio DiffMaker.htm#DiffMaker Download

Podobno ten program sam  automatycznie wyrównuje czasowo próbki i przeprowadza null test.

"Audio DiffMaker is a freeware tool set intended to help determine the absolute difference between two audio recordings, while neglecting differences due to level difference, time synchronization, or simple linear frequency responses".

When to use Audio DiffMaker?
-Testing for audible effects of:

*Changing interconnect cables (compensation for cable capacitance may be required)

*Different types of basic components (resistors, capacitors, inductors)

*Special power cords

*Changing loudspeaker cables (cable inductance may need to be matched or compensated)

*Treatments to audio CDs (pens, demagnetizers, lathes, dampers, coatings...)

*Vibration control devices

*EMI control devices

*Paints and lacquers used on cables, etc.

*Premium audio connectors

*Devices said to modify electrons or their travel, such as certain treated "clocks"

*Different kinds of operational amplifiers, transistors, or vacuum tubes

*Different kinds of CD players

*Changing between power amplifiers

*General audio "tweaks" said to affect audio signals (rather than to affect the listener directly)

*Anything else where the ability to change an audio signal is questioned

 

Ponieważ nigdy nie spotkałem tego programu Audio DiffMaker - mam do Was pytanie czy Wy mieliście z nim do czynienia i czy w ogóle warto się tym zajmować? A może ten program to zwykła ściema?  Chciałbym zrobić ten null test dla siebie samego z czystej ciekawości, nie żeby cokolwiek komuś udowadniać i sprzeczać się. 

Dziś w wolnym czasie będę próbował zrozumieć ten program, nauczyć się jego obsługi i może uda się przeprowadzić poprawnie null test. 

Dodam, że na stronie producenta oprogramowania są do pobrania jakieś próbki porównawcze (Dyf Files)

Screeny i linki:

http://www.libinst.com/Detecting Differences (slides).pdf

http://www.libinst.com/AES Audio Differencing Paper.pdf

 

1301667732_Screenshot(72).png.21d23bfa7ba7a6f9c0e019abda671b78.png

240812904_Screenshot(76).png.1cc4c8495ce18a52cfaa195b21d6f3a0.png

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewny czy ten programik może posłużyć do wyjaśnienia ewentualnych różnic, lub w ogóle poprawnej ekstrakcji różnicy i wskazania jej.  Nie wiem na ile można zaufać wynikom testów. Trzeba by ich przeprowadzić więcej? Ja traktuję to raczej jak ciekawostkę. 

Na obecną chwilę wiem jak załadować (load) próbki audio wav do programu i przeprowadzić ekstrakcję (porównanie). 

Załadowałem więc do programu wspomniane pliki z utworem Crystal Ball. Jeden ze streamu Chromecast (reference track), drugi z Node (compared track).   

 

   574694727_Screenshot(77).png.487574dbc1c326078ea2bd1eb7240432.png

1147794459_Screenshot(78).png.121ddd0e7f115b701eea067be69222f8.png

Porównanie trwa około 2-3 minuty po czym program zapisuje plik różnicowy (difference track) który można potem odsłuchać. U mnie wyszła kompletna cisza, czyli program nie wskazał różnicy między Chromecast a Node. Przypomnę, że w temacie Klub Chromecast pisałem, że u mnie nie występują takie zniekształcenia jakie uchwycił czujnym uchem @MariuszZ u siebie. (Mariusz, na Twoich plikach z Chromecast słyszałem te dziwne dźwięki).  

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jako ciekawostkę dodam, że na stronie producenta programu są ciekawe pliki (Dyf) porównawcze z wyników badań. 

Te pliki „dyf” można pobrać i odtwarzać w Audio DiffMaker (lub jakimkolwiek odtwarzaczu) . Każdy „dyf” zawiera zestaw powiązanych plików WAV audio, które można odtwarzać obok siebie i jednocześnie porównywać ze słuchu, a następnie słuchać tylko wyodrębnionego sygnału różnicowego.  

Każdy "download" jest wynikiem eksperymentu, w którym testowane są słyszalne różnice w przypadku zastosowania różnych procesów lub zmian w systemach audio. Dla wszystkich z wyjątkiem plików „wyzwanie słuchacza”, wyrównanie i wyodrębnienie (i EQ w razie potrzeby) zostały już wykonane - wystarczy pobrać i nasłuchiwać.   http://www.libinst.com/diffmaker_example_files.htm

Na końcu, na samym dole strony z tego linku jest "Listener Challenge" (wyzwanie dla słuchaczy):

388186644_Screenshot(79).thumb.png.29a07982877026ca0bf443f16b8a540e.png

 

    "Czy twoje uszy są bardziej wrażliwe niż Audio DiffMaker w odróżnianiu dźwięków? Jesteś pewny?  

Oto Twoja szansa, aby to pokazać! - 7 zestawów muzycznych „dyf”. 

W każdym zestawie oba utwory (A i B) zawierają tę samą muzykę chóralną („Lullaby” Brahm'a). Ale jeden z utworów w każdym z nich ma coś pomieszanego. Pobierz pliki i poproś DiffMaker o wykonanie ekstrakcji Difference w każdym z nich, aby przekonać się, że w jednym z utworów z każdej pary jest wyraźnie odmienna muzyka . (aby dokonać wypakowania, musisz przejść do trybu „Wszystkie funkcje” w DiffMaker).

Następnie użyj wrażliwych uszu, aby stwierdzić, która z każdej pary utworów zawiera orkiestrę marszową grającą w tle! Siedem zestawów, szansa 1 na 128 na odgadnięcie wszystkich poprawnie. W przeciwnym razie będziesz musiał mieć uszy, które potrafią odróżnić chór od orkiestry marszowej".

 - W tych siedmiu parach plików  jest zapisana muzyka chóralna ze sprytnie zmiksowaną ścieżką z orkiestry marszowej. Zagadka polega na wytypowaniu (na słuch) pliku w którym jest wpleciona orkiestra marszowa. Są chętni do testu słuchu? ;)

 

 

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit do ostatniego wpisu. 

4 godziny temu, JohnDoe napisał:

U mnie wyszła kompletna cisza, czyli program nie wskazał różnicy między Chromecast a Node.

Wygląda na to, że popełniłem błąd oceniając końcowy wynik testu. Doczytałem, że można wzmocnić sygnał pliku różnicowego przy odsłuchu.             Wzmocniłem więc i od +40dB zaczyna być słyszalny szum ze szczątkowym rytmem i fortepianem. Czyli teraz rozumiem, że jednak Chromecast gra nieco inaczej od Node. Według testu. Bo moje ucho póki co tego  nie wychwytuje w codziennym słuchaniu. 

 

106903186_Screenshot(80)_LI.jpg.26e6c53276cad7b1ff4b86e01e39b6a5.jpg

Swoją drogą, fajny programik do null test. Ciągle nie wiem na ile wiarygodny i czy poprawnie go używam ;)

Potem jeszcze sprawdzę czy wykryje różnicę w różnych podłączeniach Node (Toslink vs Coax).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, JohnDoe napisał:

Wzmocniłem więc i od +40dB zaczyna być słyszalny szum ze szczątkowym rytmem i fortepianem. 

A czy da się ocenić, ile dB poniżej użytecznego sygnału znajduje się ten szczątkowy rytm? Czy program daje jakąś możliwość zmierzenia tego?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... program chyba nie wskazuje tej wartości "do przeczytania". Też mnie to ciekawi. Nie znam jeszcze wszystkich funkcji tego programu.

Próbowałem to robić na laptopowych głośniczkach odtwarzając plik różnicowy w tym programie ze screenu. Na słuchawkach pewnie szybciej coś można usłyszeć przy mniejszym wzmocnieniu.

Problem w tym, że nie umiem wyodrębnić takiego pliku różnicowego żeby go sobie potem wrzucić normalnie z transportu na kolumny. Ten program po dokonaniu ekstrakcji tworzy coś jak plik, o rozszerzeniu własnym (.dyf)

Nie wiem Kraft, może Ty byś szybciej ogarnął działanie tego programu.  Ja traktuję to tylko jako ciekawostkę. 

Edit:

Znalazłem pliki wav po ekstrakcji w programie. Plik różnicowy chyba wśród nich. 

 CrystalBall.Node.Toslink@CrystalBall.Chromecast.Toslink.wav - zmiksowane dwa pliki wejściowe Node + Chromecast

CrystalBall.Node.Toslink-CrystalBall.Chromecast.Toslink.wav - plik różnicowy (uwaga nie brać bardzo głośno bo przy końcu jest kawałek muzyki) - bardzo dziwne!!???

 

 

CrystalBall.Node.Toslink-CrystalBall.Chromecast.Toslink.txt

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...