Skocz do zawartości

Jakie używane kolumny do 4-5 tysięcy pod lampę


Hajduk Szymon

Recommended Posts

Cześć wszystkim forumowiczom :),

Mój aktualny zestaw składa się z Audiolaba M-DAC podłączonego po USB do komputera i wzmacniacza/preampa lampowego Melody SP3 (Onix SP3 w USA) o mocy 38W/kanał. Aktualnie grają one z diorami yellow line D3, ale chyba najwyższa pora na jakiś upgrade.

Wydaje mi się że ten wzmacniacz, mimo śmiesznie niskiej mocy będzie w stanie napędzić całkiem sporą część kolumn, jako że moje kolumny mają zaledwie 89dB sprawności a nigdy nie dałem rady odkręcić wzmacniacza na więcej niż 1/4 kurka. A muzyki lubię słuchać głośno.

Mam do dyspozycji jakieś 4-5 tysięcy na używany sprzęt, chwilę mogę popolować na jakichś allegro czy OLX-ach.

Zastanawiałem się nad Martin Logan SP3, ale elektrostaty potrzebują chyba umiejscowienia przy ścianie żeby grały dobrze, bo grają w dwie strony - nie ma u mnie takiej możliwości. Może Infinity Reneissance 80? Słyszałem że świetnie zgrywają się z lampami. W załączniku wysyłam szybki szkic mojego pokoju i umiejscowienia kolumn.

Słucham głównie jazzu i indie, w stylu albumu In Rainbows od Radiohead czy też na przykład Gravepine Fires od Death Cab for Cutie, czy też zespół Her. Słucham też trochę "ciepłej" elektroniki w stylu Air czy Zero 7 lub Yosi Horikawa.

Bardzo cenię szeroką scenę i soczysty wokal, lubię jak czuć że sprzęt "lubi" grać, a nie że służy tylko do suchych, analitycznych odsłuchów, męczących człowieka po godzinie.

W aktualnym sprzęcie czuję jakby było trochę za jasno? Trąbki i smyczki potrafią dać po uszach małą górką, szczególnie po kupieniu M-DAC-a. Po kupieniu go musiałem zmienić lampki preampa z PSVANE 12AX7 na stockowe, wtedy nie jest tak źle :) na PSVANE dawało po uszach aż miło, górka gdzieś w 1-2kHz.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

 

 

plan.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie co do tych Infinity - czy ktoś z obecnych tutaj ich używał? Z jednej strony słyszałem że świetnie zgrywają się z lampami, z drugiej czytam że zalecany do nich jest wzmacniacz od 70 do 300 watów - mój SP3 nawet nie zbliża się do takich wartości, ale widziałem jak napędzał u poprzedniego właściciela kolumny wielkości szafy z wooferem wielkości dużej pizzy, i to bez żadnego zająknięcia. Moje diory demonami sprawności również nie są (89dB) a myślę że na maksymalnej głośności pękały by szyby.

Jak to w końcu jest z tymi watami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

38W mocy w przypadku wzmacniacza lampowego to na prawdę sporo choć wiele zależy także od budowy. Jesli byłbyś w stanie zaakceptować design to polecam Open Baffle z projektu lampizatora.  Wpisz na Olx: Kolumny Open Baffle Greencone

Widziałem te Open Baffle, ale to chyba jednak za dużo jak na mój pokój, pasują wyglądem jak pięść do nosa :(
Czyli ta moc dla lamp wygląda jakoś inaczej? Czy po prostu zawsze są inherentnie słabsze i dać sobie spokój z kolumnami wymagającymi 70W? Pojechałbym z tym wzmacniaczem na odsłuch, ale to jednak drugi koniec polski. :)

Co do klipschów RF 83 - jak te cuda brzmią?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...