Skocz do zawartości

Soundbar czy zestaw stereo


Wojtek Mundt

Recommended Posts

Dzień dobry,

proszę o poradę, gdyż od stycznia siedzę, czytam, analizuję i coraz mnie wiem :). Kupiłem telewizor LG OLED55C9.

Teraz do niego coś żeby był lepszy dźwięk, może jakaś namiastka kina domowego. Niestety typowe kino domowe nie wchodzi w rachubę, gdyż nie miałbym jak pociągnąć przewodów do wszystkich głośników. Dlatego zastanawiałem się nad soundbarem. A że czasem chcieliśmy posłuchać muzyki, w tym również i radia to chciałem do niego dokupić jakiś odtwarzacz sieciowy, może nawet coś takie Yamahy: CD-NT670D. Nie wiem czy to ma sens. Przeglądając różne fora i materiały zauważyłem, że wiele osób twierdzi, że zdecydowanie lepiej kupić jakiś zestaw stereo niż soundbara. Pytanie tylko czy taki zestaw będzie np. uwypuklał dialogi, czy da jakiś dobry odsłuch w czasie filmów.

Kolejnym problemem jest to, że w szafce rtv na sprzęt jest otwór o wysokości tylko 16 cm, więc za dużo tam nie wejdzie. A telewizor stoi na szafce, nie jest podwieszony.

Oczywiście budżet nie jest za duży gdyż wynosi ok. 3 tys. Tu chciałbym zaznaczyć, że nie jesteśmy megalomanami, więc wymogów odsłuchowych aż za dużych nie mamy. Chcemy uzyskać lepszy efekty podczas oglądania filmów i od czasu do czasu posłuchać muzyki. Procentowo to 70% filmy a 30% muzyka. 

Bardzo proszę aby ktoś kto się zna pochylił się chwilę nad moim problemem i mi pomógł.

Z poważaniem

Wojciech Mundt

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 192
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

No ok, ale radia ani płyt nie posłucham :)

No i niestety budżet. Faktem jest, że kolumny ok, bo nie ogromne stojące, których bym nie miał gdzie postawić chyba, że w przejściu :)

Małe to mogę umieścić jedną na witrynie a druga na ziemi obok szafki rtv. Chociaż znawcy powiedzą, że powinny być na jednej wysokości :)

Stąd wszystkie moje problemy, bo zawsze coś. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wojtek Mundt napisał:

Raczej poszedł bym w kierunku proponowanym przez MobyDicka , choćby ze względu na Kefy Q-350. Jeden element z tego zestawu Yamahy miałem w domu tj  CD-N T670D . Funkcje sieciowe czyli Spotify , radia internetowe ok. wszystko śmiga bez problemu ,ale CD jest gorsze , niż CD- S 300 , choć pewnie trudno to sobie wyobrazić :) I choć nie jestem fanem nowych NAD-ów to jednak poszedłbym w tym kierunku. Z systemu stereo można czerpać też przyjemność z dźwięku podczas oglądania filmów , jest jeden warunek , precyzyjne rozmieszczenie kolumn. Bardzo dobrze sprawdza się , zasada trójkąta równobocznego , przy mniejszym kącie dogięcia kolumn , niż przeważnie ma to miejsce gdy chodzi wyłącznie o muzykę.. Powstaje szersza scena , a wokal i tak jest centralnie / dialogi /. Taka imitacja frontów + centralny. Idealnie by było byś wypożyczył jeden / Nada/ i drugi / Yamahę/ system do domu i porównał. 

9 minut temu, Wojtek Mundt napisał:

Małe to mogę umieścić jedną na witrynie a druga na ziemi obok szafki rtv.

Powiedz , że to taki żart .

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek4446 napisał:

Raczej poszedł bym w kierunku proponowanym przez MobyDicka , choćby ze względu na Kefy Q-350. Jeden element z tego zestawu Yamahy miałem w domu tj  CD-N T670D . Funkcje sieciowe czyli Spotify , radia internetowe ok. wszystko śmiga bez problemu ,ale CD jest gorsze , niż CD- S 300 , choć pewnie trudno to sobie wyobrazić :) I choć nie jestem fanem nowych NAD-ów to jednak poszedłbym w tym kierunku. Z systemu stereo można czerpać też przyjemność z dźwięku podczas oglądania filmów , jest jeden warunek , precyzyjne rozmieszczenie kolumn. Bardzo dobrze sprawdza się , zasada trójkąta równobocznego , przy mniejszym kącie dogięcia kolumn , niż przeważnie ma to miejsce gdy chodzi wyłącznie o muzykę.. Powstaje szersza scena , a wokal i tak jest centralnie / dialogi /. Taka imitacja frontów + centralny. Idealnie by było byś wypożyczył jeden / Nada/ i drugi / Yamahę/ system do domu i porównał. 

Powiedz , że to taki żart .

Jeśli mam szafkę rtv a patrząc na nią po prawej mam witrynę i dalej jest ściana. Natomiast po lewej mam 40 cm wolnej przestrzeni do wejścia do salonu. 

To jakie jest rozwiązanie? Dlatego zainteresowałem się soundbarem. 

Poza tym wierzę, że ten sprzęt oferowany przez MobyDicka jest lepszy. Niestety problem to cena. Musze się zmieścić max w 3300.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wojtek Mundt napisał:

Jeśli mam szafkę rtv a patrząc na nią po prawej mam witrynę i dalej jest ściana. Natomiast po lewej mam 40 cm wolnej przestrzeni do wejścia do salonu. 

Jeżeli nie masz możliwości przemeblowania pokoju / czytaj rozmieszczenia prawidłowego kolumn/ to zapomnij o tym co pisałem :) Kup faktycznie soundbar . Nie będzie dobrze ,ale przynajmniej prawidłowo. Każdy inny system tj. stereo czy KD. wymaga prawidłowego rozmieszczenia kolumn inaczej to nie ma sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20m2. Właśnie jeszcze zmierzyłem przed chwilą ile jest przestrzeni obok telewizora i wychodzi po 13,5 cm. Czyli też lipa jakbym chciał postawić kolumny obok tv. 

W ogóle na początku myślałem, żeby kupić taki  soundbar z subwooferem, do którego z czasem mogę dokupić głośniki bezprzewodowe i ustawić je jako tylne. 

Ale większość opinii jest taka, że lepiej zestaw stereo i będzie lepiej grał nawet przy filmach. 

11 minut temu, MobyDick napisał:

Możesz użyć kolumny takie jak np. BOSE ACOUSTIMASS 5 V  i do nich wzmacniacz taki jak SMSL Q5 pro + Chromecast Audio załatwi kwestie sieciowe.

Fajne rozwiązanie, ale żeby posłuchać radia to muszę robić to z komórki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Chromecast to kółeczko o średnicy kilku cm i trudno go traktować jako coś co wygląda na osobne urządzenie. Bardziej na rodzaj antenki wi-fi. A wzmacniacz który podałem do tego gra lepiej niż wiele dużo droższych wzmacniaczy o dużych gabarytach. Głośniki Bose Acustimass z subwooferem są znane z tego że ich prawie nie widać a graja dużym dźwiękiem i do tego z szeroką baza stereo dzięki odbiciom od otaczających je powierzchni. Są do tego zbudowane. Osobiście wolałbym dobre kolumny w podobnej cenie, ale w takich warunkach się nie sprawdzą, a te powinny zagrać lepiej niż sounbary przekraczające budżet.

A soundbary to głośniki aktywne do TV. Niektóre mają wbudowane radio FM. Podłączanie do nich amplitunerów lub wzmacniaczy trąci nonsensem, podobnym jak używanie holowanego samochodu jako przyczepy. To nie do tego służy, choć jak ktoś się uprze ....

Obsługa funkcji sieciowych większości sprzętów audio opiera się o zewnętrzny tablet lub smarphona. To już standard. Obsługa pilotem nawet po menu ekranowym jest znacznie bardziej kłopotliwa. Za dużo funkcji, ustawień i możliwości. Za to same programy ułatwiają codzienną prostą obsługę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ten mój pokój to lipa do czegokolwiek związanego z nagłośnieniem. Czyli albo kompletnie przemeblować pokój na co nie ma szans i szczerze nie ma jak go nawet przemeblować. Chciałem znaleźć jakiś złoty środek, ale jak to zwykle bywa nie ma takich. Jakby coś pomyśleć o kinie domowym, ale tylne kolumny bezprzewodowe, które z czasem bym dokupił? Przepraszam, że tak marudzę MobyDick, ale jakoś nie trafia do mnie rozwiązanie z komórką albo tabletem do radia. Chociaż pewnie za stary jestem do takich rozwiązań :)

Idę spać, muszę się chyba właśnie z tym przespać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...