Skocz do zawartości

Soundbar czy zestaw stereo


Wojtek Mundt

Recommended Posts

2 minuty temu, MobyDick napisał:

Co do jakości dźwięku to większość ludzi docenia ją gdy ma porównanie. Ostatnio czytałem tu na forum wpis człowieka który nie wierzył w to że jeden wzmacniacz gra gorzej a inny lepiej. Miał dość przyzwoity amplituner KD Onkyo serii 600. Trochę pod moim wpływem trochę zaszalał jak pisze i kupił do pracy mały wzmacniacz SMSL A8 i pisze że szczęka opadła mu na podłogę, bo kolumny które miał i uważał że nie są zbyt dobre zaczęły grać dużo lepiej, nawet te które już dawno nie używał bo były tak kiepskie.

Oczywiście to tak jak z samochodami, dopóki się nie przejedziesz to nie zobaczysz różnicy. Tylko czy ja to wykorzystam? Po co mi ferrari jeśli drogi nie są przystosowane? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 192
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

No i Q5 pro nie nazwał bym Ferrari :) .  Uważam ze może zapewnić dźwięk na poziomie kilkakrotnie droższych konwencjonalnych wzmacniaczy stereo. Ostatnio jeden człowiek tu na forum pożyczał trochę sprzętu i stwierdził że gra porównywalnie jakościowo z Yamahą R-N803D. On ma jednak mniejsza moc i dobrze sprawdza się z niezbyt dużymi kolumnami. Wskazane są jednak możliwie jak najbardziej wyrafinowane.

BOSE ACOUSTIMASS 5 V to raczej kwestia problematycznego ustawienia kolumn. Co nie znaczy że to kiepskie głośniki. Do tego zwykle ich produkty na żywo robią znacznie lepsze wrażenie organoleptycznie niż na zdjęciach. Bo nawet w ich katalogu wygląda to mocno plastikowo. Co do wyboru wzmacniacza, to myślę ze trzeba by dość sporo więcej dołożyć aby uzyskać lepszy dźwięk. Aby uzyskać zbliżony poziom i mieć większa funkcjonalność również. Streamery również trzeba by brać dużo droższe i wynik może być różny. Chromecasty są znane z swojej ergonomii w użyciu. Jednak mają pewne ograniczenia w możliwościach wyjściowych sygnału. Tu już bardziej raczej chodziło będzie o niuanse.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MobyDick napisał:

No i Q5 pro nie nazwał bym Ferrari :) .  Uważam ze może zapewnić dźwięk na poziomie kilkakrotnie droższych konwencjonalnych wzmacniaczy stereo. Ostatnio jeden człowiek tu na forum pożyczał trochę sprzętu i stwierdził że gra porównywalnie jakościowo z Yamahą R-N803D. On ma jednak mniejsza moc i dobrze sprawdza się z niezbyt dużymi kolumnami. Wskazane są jednak możliwie jak najbardziej wyrafinowane.

BOSE ACOUSTIMASS 5 V to raczej kwestia problematycznego ustawienia kolumn. Co nie znaczy że to kiepskie głośniki. Do tego zwykle ich produkty na żywo robią znacznie lepsze wrażenie organoleptycznie niż na zdjęciach. Bo nawet w ich katalogu wygląda to mocno plastikowo. Co do wyboru wzmacniacza, to myślę ze trzeba by dość sporo więcej dołożyć aby uzyskać lepszy dźwięk. Aby uzyskać zbliżony poziom i mieć większa funkcjonalność również. Streamery również trzeba by brać dużo droższe i wynik może być różny. Chromecasty są znane z swojej ergonomii w użyciu. Jednak mają pewne ograniczenia w możliwościach wyjściowych sygnału. Tu już bardziej raczej chodziło będzie o niuanse.

Na początku proponowałeś NAD C338, a jak on się ma do tego SMSL Q5 pro?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Wojtek Mundt napisał:

Panie kochany :) ale tam w tej dziurze nie ma pleców. 

Więc cyrkulacja jest nieco lepsza, niż w większości (całkowicie zabudowanych) klasycznych szafkach RTV, które i tak wszystkie są projektowane na pewno nie dla "dźwiękolubów". Ale jeżeli miałoby to być chwilowe ustawienie, bez przesadnego katowania, to te "kilka" chwil przeżyje na pewno. Ważne, żeby docelowo stał, jak nalezy. 

A samo zdjęcie udowadnia, że aż prosi się o wyperswadowanie tej witryny - to tak na "lepszy" sen ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to produkt bardziej strawny jeśli chodzi o wygląd , bo jest większy i jest firmowany przez znanego producenta wzmacniaczy. Ma więcej wejść i jak pokazał test w Audio ma większą moc wyjściową. Ma więcej wejść i ma już na pokładzie takiego Chromecasta co sprawia ze będzie się go podobnie obsługiwało sieciowo i nie wymaga to podłączania dodatkowego kabelka zasilania. Tam istota sprawą również była cena całego zestawu z dobrymi kolumnami. Osobiście wolał bym SMSL A8, tyle że w sklepach naszym kraju jest on droższy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem zdjęcie i masz potencjał , zamurowujesz tą dziurę po lewej od szafki RTV .......... :) 

No , dobra jest ciężko . Bo faktycznie, albo wchodzimy w ciąg komunikacyjny, albo nie mamy co zrobić z TV. Gdyby nie TV to by się coś dało wykombinować / na pewno jest Ci potrzebny ? :) /

A więc tak , trochę wracamy do punktu wyjścia , pytasz o ten zestaw Onkyo , to ja bym jednak wybrał Yamahę CD -NT 670 D z Bose. Yamaha ma kiepskie CD ,ale reszta czyli stream i obsługa  jest ok. Nadrobisz kolumnami. Rozumiem Twoje obawy co do obsługi sprzętu przez aplikacje / żona/, dlatego ja nadal używam tradycyjnego tunera włączanego przyciskiem / tylko by uzyskać dźwięk, żona musi odpalić przedwzmacniacz , przełączyć na tuner , odpalić dwa monobloki , przełączyć switch kolumnowy na stereo i już słucha radyjka :)/. No i znowu mamy dylemat , pod względem dźwięku SMSL Q5 + Chromecast proponowany przez MobyDicka będzie lepszym rozwiązaniem , natomiast wszystko w jednym i prostota obsługi to Yamaha / choć tutaj też mamy opcje sterowania przez aplikacje/ .  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

Widziałem zdjęcie i masz potencjał , zamurowujesz tą dziurę po lewej od szafki RTV .......... :) 

No , dobra jest ciężko . Bo faktycznie, albo wchodzimy w ciąg komunikacyjny, albo nie mamy co zrobić z TV. Gdyby nie TV to by się coś dało wykombinować / na pewno jest Ci potrzebny ? :) /

A więc tak , trochę wracamy do punktu wyjścia , pytasz o ten zestaw Onkyo , to ja bym jednak wybrał Yamahę CD -NT 670 D z Bose. Yamaha ma kiepskie CD ,ale reszta czyli stream i obsługa  jest ok. Nadrobisz kolumnami. Rozumiem Twoje obawy co do obsługi sprzętu przez aplikacje / żona/, dlatego ja nadal używam tradycyjnego tunera włączanego przyciskiem / tylko by uzyskać dźwięk, żona musi odpalić przedwzmacniacz , przełączyć na tuner , odpalić dwa monobloki , przełączyć switch kolumnowy na stereo i już słucha radyjka :)/. No i znowu mamy dylemat , pod względem dźwięku SMSL Q5 + Chromecast proponowany przez MobyDicka będzie lepszym rozwiązaniem , natomiast wszystko w jednym i prostota obsługi to Yamaha / choć tutaj też mamy opcje sterowania przez aplikacje/ .  

Wymyśliłem coś takiego, poprawcie mnie jak źle kombinuję:

Podwieszam telewizor, ale przesuwam go bardziej w prawo czyli bliżej witryny. Witryna natomiast wędruje na lewą stronę, czyli bliżej wejścia. Oczywiście nie na równi z wejściem ale trochę przesunięta do telewizora. Wyliczyłem, że 13 cm od wejścia :). I teraz tak, mamy witrynę po lewej potem 20 cm wolnej przestrzeni, szafka rtv, a nad nią telewizor, następnie znowu 20 cm wolnej przestrzeni do ściany. Teraz pytanie czy te 2x20 cm da mi szansę postawić jakieś sensowne kolumny? Wtedy sprzęt typu wzmacniacz, tuner, cd czy co tam będzie potrzebne na szafce rtv i nie ma problemu z wentylacją. No i pozostaje kwestia uchwytu, aby był w miarę dobry a nie kosztował fortuny. Te pieniądze wolałbym dołożyć do sprzętu szczerze powiedziawszy. 

No to kurna namieszałem. Sry chłopaki, że tak was obarczam moimi problemami i że cały czas znosicie moje wypociny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie sprawdza się lepiej niż w poprzednim chyba tylko te Acustimassy Bose. Możesz użyć innych kolumn , ale musiał byś je ustawić na standach lub podłogowych stawiając je przed witrynką jedna i druga symetrycznie po drugiej stronie. Obawiam się ze ten wariant z kolumnami dość mocno odsuniętymi od ściany nie wchodzi w grę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MobyDick napisał:

Generalnie kolumny podłogowe i standowe ustawia się zwykle w pewnej odległości od ścian aby dobrze grały:

MC4yNTU0NTQwMCAxNDc5MzExOTQz.jpg

No i ok, szafka ma głębokość 40 cm, a przecież one nie muszą przylegać do ściany. Idealnie pewnie nigdy nie będzie, bo bym musiał zbudować specjalny pokój :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MobyDick napisał:

To skoro wchodzą w grę kolumny na podstawki, to można brać pod uwagę Kef Q350 za 2 tyś para

One dość dobrze znoszą bliskość ściany za nimi. Do tego dobrze współpracują z Q5 pro.

Czyli cały czas Q5 pro 😀

Ale do tego jakieś podstawki. A czy one potrzebują subwoofer?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolumny nie wymagają subwoofera. Schodzą dość nisko z basem ( trochę wbrew temu co by wynikało z danych producenta :) , bo ten co rzadkie pisze prawdę ) , Wiele kolumn podłogowych wypada tu gorzej pod tym względem. Potrzebują standy jeśli mają na nich stać. Można je postawić na stołkach, ale te lepiej nadają się do siedzenia na nich :) . Możesz je kupić w sensownym komplecie z NAD-em C338. Tyle ze będzie drożej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem i chodziło mi jeszcze o cenę podstawek. Ale to i tak nieważne skoro nie będzie grało lepiej niż BOSE. Po prostu  myślałem że ta powstala przestrzeń da jakieś możliwości. Widocznie daje tylko to że mogę postawić sprzęt na szafce. Na dodatek mówisz że lepiej nie będzie z Nadem niż SMSL Q5

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wojtek Mundt napisał:

To zły układ? myśalłem, że w ten sposób można ustawić jakieś kolumny podłogowe.

Ustawić można wszędzie , tylko że przy takim ustawieniu, czyli wciśnięciu kolumn we wnęki możemy kupić cokolwiek , bo nie usłyszymy prawdziwej charakterystyki kolumn. Generalnie Wojtek idea jest taka / i po to daje się kolumnom przestrzeń , by jak najwięcej dźwięku bezpośrednio z nich docierało do naszych uszu, a jak najmniej wszelakich odbić , choć one i tak w warunkach domowych są nieuniknione . Po wciśnięciu kolumn we wnęki powstaje masa odbić i to głównie je będziesz słyszał a nie kolumnę,Tutaj taki fajny kalkulator ze strony Mega Acoustic / nie uwzględnia niestety mebli, ale obrazuje co tak naprawdę dociera do naszych uszu gdy włączamy sprzęt ;) /

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

Choć kusi mnie by Ci doradzić zakup kolumn podstawkowych , bo wtedy w łatwy sposób zauważyłbyś różnicę w dźwięku między wciśniętymi we wnęki, a wysuniętymi przed szafkę.

Moja zasada jest taka , że jak już na coś wydaje pieniądze to chciałbym uzyskać maksimum możliwości tego produktu i nasze rady idą w tym kierunku. Często piszesz , że nie usłyszysz różnicy , to nie prawda , wierz mi , o ile nie masz wady słuchu, to bez problemu wyłapiesz różnicę spowodowane różnym ustawieniem kolumn. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale chyba nikt mnie nie zrozumiał. Wiem, że jestem laikiem, ale doskonale wiem, że dźwięk odbija się od przeszkód. Ani słowem nie wspomniałem, że będą we wnęce, czyli schowane. Lewą chciałem ustawić na równi z witryną i drugą  na równi z lewą. Przed nimi nie byłoby ograniczeń. Owszem byłyby po bokach bo z jednej witryna a przy drugiej z jednej strony ściana. Cóż jakbym chciał mieć ideał to pewnie zacząłbym budowę pod nagłośnienie. Ale to mieszkanie kupiłem gotowe. Teraz próbuję znaleźć rozwiązanie, dla zwykłego normalnego człowieka. I tak jak kolega wcześniej napisał. Chciałem polepszyć dźwięk z tv i czasem posłuchać muzyki. Nikt nie mówił o odsłuchach dla audiofili :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle mnie zrozumiałeś. Na to że NAD C338 zagra lepiej niż SMSL Q5pro bym nie liczył. Zapewne nie będą grały identycznie. Jednak sądzę ze to podobny poziom jakości dźwięku. Nad deklaruje  niewielką moc dla tego wzmacniacza, jednak test w audio.com.pl pokazał ze można z niego wyciągnąć ponad 100W, czyli 2 razy więcej niż z SMSL-a ( nowe powinny mieć 2x50W ). KEF Q350 powinny być lepszymi kolumnami od Bose Acustimass 5 V.  Acustimassy są dość specyficzne i powinny być dość fajne na swój sposób. Zaletą są bardzo małe rozmiary i szeroka scena z niezbyt szeroko rozstawionych kolumn. Do tego zachowują stereo poza przebywaniem w środku bazy. Moze niezbyt analityczne lecz przyjemne w odbiorze i praktyczne. KEF-y potrafią za to pokazać bardzo dużo detali i smaczków bez nadmiaru wysokich tonów. Do tego potrafią zaskoczyć niskim basem i możliwościami głośnego grania przy swoich rozmiarach. Bose może jeszcze bardziej zaskakują. Może nie tym że schodzą niżej, lecz tym ze to na prawdę maleństwa z niewielkim subwooferem pasywnym, lecz grają dużym dźwiękiem z rozmachem. Może nie przesadzonym lecz wystarczającym i ze smakiem.

No i funkcjonalność. Nad ma chromecasta wbudowanego , do tego również jest w nim bluetooth i ma więcej wejść. Przy Q5 pro jest tylko po jednym wejściu jednego rodzaju. To sprawia ze trzeba często do niego kupić multiplikator wejść zewnętrzny. Często potrzeba więcej niż jedno wejście optyczne. Nowe TV mają wyjścia w tym standardzie i Chromecast warto do niego podłączyć. Ręczne przepinanie na dłuższą metę może być kłopotliwe.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory na standach to dobry pomysł , standy to mobilność / ale dodatkowe koszty/ , monitory to mały rozmiar. Możesz na razie wstawić je w w opisane miejsca po przestawieniu witryny. A'propos jeszcze witryny , jest monolitem czy składa się z dwóch części ? Nie słyszałem tych Kefów , ale ufam wiedzy MobyDicka. Kefy mają 21 cm szerokości więc jest w miarę ok. Ja ,jak już muszą być podstawkowe mogę polecić Ushery S 520 II / 18 cm. :) / u mnie robią jako satelity do kina, ale grały też w systemie stereo z NAD-em 3100 , Sony V 5 , Marantzem 2226 B , grają bardziej średnicą , jak dla mnie bas jest do przyjęcia , tynk ze ściany nie odpada, ale tragedii też nie ma. Dobrze by był znaleźć używane. Ogólnie jak na takie maleństwa nawet w 20 m2 nie było źle. Sprawdziły się w takiej kubaturze pod względem basu dużo lepiej niż dużo droższe ProAci Response One S , które grają w sypialni / 14 m2/. Wojtek , fajnie , że walczysz , jakiś obraz już się powoli wyłania.

A to Ushery S 520 II

 

IMG_1002.JPG

IMG_1001.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...