Skocz do zawartości

Głośnii sufitowe do ATMOS


wojoo

Recommended Posts

Mam mały dylemat, w pomieszczeniu będzie robiony remont i przyszedł pomysł, żeby trochę zmodernizować obecne KD i dorzucić dodatkowe głośniki do uruchomienia ATMOS

dołączam zdjęcia które idealnie zobrazują o co chodzi.

Niestety układ sufitu trochę utrudnia aby dorzucić dodatkowe głośniki

Zaznaczyłem kolorami jak ja to widzę ale nie wiem jaka opcja byłaby najlepsza. Być może znacie jakieś inne rozwiązania które w tym wypadku by się sprawdziły?

Przy okazji jakie niewielkie budżetowe głośniki byście tu polecili?

Czy w przypadku ATMOSA ma znaczenie jakie są pozostałe kolumny?

Bedę wdzięczny za wszelkie sugestie

 

(sufit nie będzie ruszany ;) )

 

da59b6ae4bf3a.jpg

 

d293f65a889a9.jpg

b45062d1635c0.jpg

 

85379adb432c2.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wojoo napisał:

Czy w przypadku ATMOSA ma znaczenie jakie są pozostałe kolumny?

Powinny niby być zbliżone barwowo do reszty zestawu, więc optymalnie ten sam producent a najlepiej linia produktowa, ale w sumie Atmosy to na tyle specyficzne zastosowanie, że istotnej różnicy raczej nie usłyszysz, o ile nie będą zupełnie z innej bajki.

15 godzin temu, wojoo napisał:

(sufit nie będzie ruszany ;) )

Czyli jednak nie będą to głośniki sufitowe 😜

Trochę ograniczasz sobie pole manewru, bo w grę wchodzą tak naprawdę nie głośniki sufitowe, a ścienne mogące służyć jako atmosy (albo odwrotnie, bo często reklamuje się je raczej jako nadstawki na kolumny stojące). Przykładem mogą być Dali Alteco C-1 albo nowe Monitor Audio Bronze AMS. Ważne, by instrukcja obsługi pisała o możliwości zastosowania podwieszonych pod sufitem jako 'height speakers'.

Ja uważam, że masz właśnie spoko warunki do zrobienia przyzwoitych sufitowych. Podwieszasz sufit z głośnikiem pomiędzy belkami stropu i jest pięknie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
 10 minut temu, Konrad Kulwicki napisał:

Czyli jednak nie będą to głośniki sufitowe 😜

 

 

Sufit nie będzie ruszany bardziej miałem na myśli, że nie ma w planach żeby cokolwiek zmieniać, co nie znaczy, że nie mogę coś przerobić pod głośniki :)

 

Możliwości są spore bo nad tym wszystkim jest strych ale bardziej mnie zastanawia jak je dobrze rozłożyć?

Zwróć proszę uwagę na lewą stronę sufitu a na koniec kanapy... ta cześć niższa wcześniej się kończy niż kanapa. Chyba że to nie ma znaczenia?

Edytowano przez wojoo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wojoo napisał:

Zwróć proszę uwagę na lewą stronę sufitu a na koniec kanapy... ta cześć niższa wcześniej się kończy niż kanapa. Chyba że to nie ma znaczenia?

To jest trochę problematyczne, ale zależy od układu pozostałych kolumn - atmosy powinny być na tej samej szerokości, co fronty. Jeśli prawa przednia kolumna jest już pod tą wyższą częścią sufitu, to tak, nie jest to optymalne i najlepiej byłoby wówczas 'dołożyć' tego obniżenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Konrad Kulwicki napisał:

Jeśli prawa przednia kolumna jest już pod tą wyższą częścią sufitu, to tak, nie jest to optymalne i najlepiej byłoby wówczas 'dołożyć' tego obniżenia.

 

Czy przy takim montażu ampli ogarnie  żeby to dobrze działało? czy musi być na tej samej wysokości i ten lewy trzeba opuścić?

 

37759258e54a2.jpg

Edytowano przez wojoo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Konrad Kulwicki napisał:

Pytanie ile tych atmosów chcesz dać, jak tylko dwa, to raczej zalecane są przednie atmosy (umieszczone na linii kolan słuchacza mniej więcej).

 

Chce dać 2 bo na razie nie widze potrzeby więcej

 

Na linii kolan? przednie?

Możesz wytłumaczyć?

 

50 minut temu, Iron napisał:

Myślę, że kalibracja spokojnie da sobie z tym radę. Nawet gdyś go obniżył, to i tak nie będzie w jednakowej odległości od słuchacza

Byłoby rewelacyjnie bo troche kombinacji tu by było...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to już rozumiem :)

5 minut temu, Konrad Kulwicki napisał:

głośniki na ścianie tuż od sufitem, na bocznych ścianach albo tylnej.

Też ciekawa alternatywa tylko miałbym problem żeby ukryć kable...

 

Jeszcze jedna kwestia - głośniki! jakie teraz znajdę najmniejsze? coś w stylu heco 200f
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Konrad Kulwicki napisał:

Powinny niby być zbliżone barwowo do reszty zestawu, więc optymalnie ten sam producent a najlepiej linia produktowa, ale w sumie Atmosy to na tyle specyficzne zastosowanie, że istotnej różnicy raczej nie usłyszysz, o ile nie będą zupełnie z innej bajki.

Czyli jednak nie będą to głośniki sufitowe 😜

Trochę ograniczasz sobie pole manewru, bo w grę wchodzą tak naprawdę nie głośniki sufitowe, a ścienne mogące służyć jako atmosy (albo odwrotnie, bo często reklamuje się je raczej jako nadstawki na kolumny stojące). Przykładem mogą być Dali Alteco C-1 albo nowe Monitor Audio Bronze AMS. Ważne, by instrukcja obsługi pisała o możliwości zastosowania podwieszonych pod sufitem jako 'height speakers'.

Ja uważam, że masz właśnie spoko warunki do zrobienia przyzwoitych sufitowych. Podwieszasz sufit z głośnikiem pomiędzy belkami stropu i jest pięknie.

Moim zdaniem, brzemienie barwowe dla atmosow mozna smialo olac, maja grac przyzwoicie i tyle.

Glosniki moga byc jakiekolwiek monopolowe, najwzyklejsze. Nastawki olej, instrukcja nie ma nic do dogadnia - sprawdz tylko, jak dany glosnik sie montuje i tyle. Pomysl o focal dome, kef e301. Wez sobie te heco jesli Ci pasuja. 

Powinny byc tak jak na tym schemacie z Dolby - inaczej beda sie mieszac z surrondami, ktorych zreszta nie widac na Twoim zdjeciu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byle jakich surroundów bym nie kupował, dużo się tam dzieje w niektórych filmach

z tego względu też wystrzagał bym się skrajnie innej barwy dźwięku, nie muszą być identyczne. Może się kiedyś zlitują i dodadzą jakieś ładne głośniki sufitowe, bezprzewodowe.

Edytowano przez Edward Gałka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tenfilip napisał:

Moim zdaniem, brzemienie barwowe dla atmosow mozna smialo olac, maja grac przyzwoicie i tyle.

Będzie się to nadawać?

https://audio.com.pl/aktualnosci/sprzet/27191-glosniki-wilson-raptor-x

Nie chce wydawać wiekszej sumy bo za kilka miesięcy będzie całkowicie nowe pomieszczenie

8 godzin temu, Tenfilip napisał:

Powinny byc tak jak na tym schemacie z Dolby - inaczej beda sie mieszac z surrondami, ktorych zreszta nie widac na Twoim zdjeciu.

Akurat były schowane przed najmłodszymi słuchaczami ;)

 

8 godzin temu, Tenfilip napisał:

Wez sobie te heco jesli Ci pasuja. 

Chętnie tylko gdzie je dostane?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wilsony i podobne bym olal - to sie stawaia NA kolumnie, a nie wiesza. I ma odbijac sygnal od sufitu. Po co Ci jakis krzywy glosnik, atmos ma byc rownolegle do podlogi. 
Kable kup OFC 4mm^2 (ostatecznie 2,5 jak beda krotkie odcinki) i tyle, pewnie za jakies 7 zl za metr cos znajdziesz. Nie ma sensu kupowac markowych. 

 

Edytowano przez Tenfilip
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wojoo napisał:

Chciałbym kupić HEKO 200f ale ich nigdzie nie ma...

Zastanawiam się czy nie zrobić samemu zabudowy do podwieszenia i wrzucić tam jakieś głosniki typu:

MAGNAT INTERIOR IC62 i zamontować je tak

341a03e15df9b.jpg

 

Niestety ale dużo zabawy jest z tym skosem po lewej stronie

Po pierwsze sa za blisko, po drugie nie wiem czy jest sens robic dziury w suficie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
4 minuty temu, Tenfilip napisał:

Po pierwsze sa za blisko, po drugie nie wiem czy jest sens robic dziury w suficie.

Za blisko? wg "instrukcji" pod ATMOSA powinny być na tej samej linii co przednie więc tak mniej wiecej zaznaczyłem

 

Tutaj montowane byłyby nie na suficie tylko do belki:

29eb35b14dda5.jpg

Edytowano przez wojoo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...