Skocz do zawartości

Zaproszenie do testu fantomowego centralnego


Tenfilip

Recommended Posts

No to ja dorzucę swoje trzy grosze po moich wcześniejszych (2.1) i obecnych (5.1) doświadczeniach. Plus szybki test na systemie 5.1 bez centralnego.

Nie wyobrażam sobie oglądania filmów bez centralnego. Wystarczy nie tak duże odchylenie od centralnego miejsca odsłuchowego i już się sypie umiejscowienie audio względem tego co na obrazie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tenfilip napisał:

Co wiecej, przy ekranie 120" fak

no no, to jaki duży pokój masz?

 

2 godziny temu, Tenfilip napisał:

Ba, ogladalismy razem lezac na podlodze przed sweetspot i tez bylo calkiem spoko (rozkladamy sobie materac dmuchany i lezymy:))

super miejsce do oglądanie:o a wszystkie głośniki masz pół metra nad sobą:/ albo i wyżej.

Ciekawy jestem jak to się zakończy test, nie mam KD i stąd moje zainteresowanie.

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

Ja ostatnio w remixie " i'dont wanna " Pet Shop Boys / system stereo/ usłyszałem dźwięk efektu

dużo jest nagrań /aranżacji/, które stwarzają wrażenia słuchowe jak system , kwadrofonii czy nawet 5.1, przykład jeden z wielu; R.Waters „Radio K.A.O.S.” „Amused to Death”, tez trzeźwy:D Dużo takich efektów /aranżacji/ utworów powstało w latach 80.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Karol64208 napisał:

no no, to jaki duży pokój masz?

super miejsce do oglądanie:o a wszystkie głośniki masz pół metra nad sobą:/ albo i wyżej.

Nie wiem ile ma ten pokoj, 4,5x5,5? Tam w ogole jest dziwnie, bo nie ma katow prostych etc. ale cos takiego.

Jak tak leze, to Atmosy mam wtedy jakies 3 metry nad soba :D Ale do subwoofera blizej! :D Akustycznie to jest gorsze miejsce pod katem pozycjonowania, ale oglada sie przyjmnie, a jest sie gdzie rozlozyc (jescze nie mam pozadnej kanapy, bedzie za pare tygodni).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Potrafił bym używać kina bez frontów, ale nie bez centralnego.

Zdania nie mienie :)

Stereo oto inna kwestia.

Piotr

Jestem przekonany, ze nie ma i nie bedzie takiej potrzeby :D Skad takie silne przekonanie ? Uzywasz takich samych LCR, czy godzisz sie na mniejszy C (w domysle slabyszy)? 

Pozdrowki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówki są duże, ale mają mieć możliwość odtwarzania dźwięków tercję, sekstę, czy nawet oktawę niższych od kolumn podstawkowych, czy centralnych, a jednocześnie utrzymać przyzwoitą efektywność i równe pasmo.

Od głośników centralnych oczekuje się dobrego odtwarzania najniższych rejestrów głosu plus może oktawę w dół.

W dobrze zestrojonym systemie, czy to będzie 3.x, 5.x, czy 7.x, wszystkie głośniki powinny być małe (tzn. filtr dolno-/górnoprzepustowy w amplitunerze ustawiony w okolicach częstotliwości Schroedera) i wtedy nie będzie miało znaczenia, czy fronty to Focal Grande Utopia EM, czy Focal Diablo Utopia EM, zagrają w zasadzie jednakowo — z zastrzeżeniem, że mówimy o pokoju o powierzchni rzędu 20 m², bo oczywiście ktoś, kogo stać na kolumny w cenie domu zbuduje dom odpowiednio duży i częstotliwość Schroedera w głównym pomieszczeniu będzie na tyle niska (ze względu na wymiary), że kolumny podstawkowe jednak nie wystarczą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tenfilip napisał:

Jestem przekonany, ze nie ma i nie bedzie takiej potrzeby :D Skad takie silne przekonanie ? Uzywasz takich samych LCR, czy godzisz sie na mniejszy C (w domysle slabyszy)? 

Pozdrowki!

Stad ze mam to sprawdzone.

Testują sprzęt przepinałem kable raz to na kino raz na stereo. Nie bede ukrywał że kilka krotnie zdarzyło mi się obejżęc film bez wpietych frontów bo zostaly na wzmacniaczu. Z zapomnienia.

I o ile nie jest to film akcji (Gwiezdne Wojny i takie tam) to ogląda się to nadal bardzo dobrze. Więc jest system 3.1/3.2

Dużo zależy od centralnego. Mały nie da rady, ale większy już całkiem tak.

Oczywiscie takie podłączenie nie wchodzi w gre w przypadku oglądania koncertów. Tam jest słabo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Stad ze mam to sprawdzone.

Testują sprzęt przepinałem kable raz to na kino raz na stereo. Nie bede ukrywał że kilka krotnie zdarzyło mi się obejżęc film bez wpietych frontów bo zostaly na wzmacniaczu. Z zapomnienia.

I o ile nie jest to film akcji (Gwiezdne Wojny i takie tam) to ogląda się to nadal bardzo dobrze. Więc jest system 3.1/3.2

Dużo zależy od centralnego. Mały nie da rady, ale większy już całkiem tak.

Oczywiscie takie podłączenie nie wchodzi w gre w przypadku oglądania koncertów. Tam jest słabo.

 

No wlasnie, bardzo duzo dzwieku idzie przez centralny i moim zdaniem, majac nieduzy centralny - teorytycznie - mozemy duzo stracic z wrazenien odsluchowych. Czesto po prostu C jest duzo mniejszy niz L i R, i gorszy. Rozumiem, ze do koncertow wolalbys miec "pelnoprawny" centralny, ale juz przy filmach az tak Ci to nie przeszkadza?


@yahoo111 (czemu tu wszyscy maja liczby w nickach :D) nie potrafie Ci wytlumaczyc fenomenu, ale z moich odsluchow wynika, ze centralny z tej samej serii (stare sony, obecne tannoye) brzmi gorzej niz podlogowe L i R. I nie bardzo rozumiem, co czestotliwosc Schredera ma do rzeczy:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tenfilip napisał:

z moich odsluchow wynika, ze centralny z tej samej serii (stare sony, obecne tannoye) brzmi gorzej niz podlogowe L i R. I nie bardzo rozumiem, co czestotliwosc Schredera ma do rzeczy:(

A jak miałyby brzmieć? Lepiej niż podłogowe? Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to co napisali powyżej.
Ja dalej nie rozumiem sensu Twojego testu. Kto miałby mieć nieduży centralny? Chyba ktoś kto nie zna tematu i poskładał sobie kino z losowych kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda stara, jak świat, że w kinie central i sub, to dwa najważniejsze kanały, więc jak ktoś postanowił przycebulić na centralnym i potraktować go po macoszemu, to już jego wybór. 

W końcu byle Kowalski wychodzi z założenia, że tam są przecież "tylko dialogi", więc jakakolwiek kolumna, byle pierdziawka wystarczy. Patrząc również na zestawy kolumn różnych producentów, nie można oprzeć się wrażeniu, że część z nich podeszło do sprawy, jak wspomniany wcześniej Kowalski. 

Osobiście do oglądania filmów, mając do wyboru dobre stereo i przeciętne 5.1 z marnym centralnym i subem, wolałbym to pierwsze.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Stolarz napisał:

A jak miałyby brzmieć? Lepiej niż podłogowe? Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to co napisali powyżej.
Ja dalej nie rozumiem sensu Twojego testu. Kto miałby mieć nieduży centralny? Chyba ktoś kto nie zna tematu i poskładał sobie kino z losowych kolumn.

Niestety, byc moze jestem juz u kresu swych sil w tym zakresie:) Nie uwazam,zeby uzycie - dam swoj przyklad - dedykowanego glosnika centralnego z tej samej serii bylo wyrazem ignorancji (dla przypomnienia - Tannoy 6f xt + Tannoy xt c). Zaufalem duzej firmie, ze to najlepsze rozwiazanie, a teraz widze, ze to jednak kompromis. Moze nie zgnily, ale jednak. 

A jednak daje to - czesto - gorsze efekty. Wiec moze warto sprobowac zastapic gorsze C lepszym L i R, nawet kosztem wspomnianych minusow? 

 

1 godzinę temu, Markcox napisał:

Prawda stara, jak świat, że w kinie central i sub, to dwa najważniejsze kanały, więc jak ktoś postanowił przycebulić na centralnym i potraktować go po macoszemu, to już jego wybór. 

W końcu byle Kowalski wychodzi z założenia, że tam są przecież "tylko dialogi", więc jakakolwiek kolumna, byle pierdziawka wystarczy. Patrząc również na zestawy kolumn różnych producentów, nie można oprzeć się wrażeniu, że część z nich podeszło do sprawy, jak wspomniany wcześniej Kowalski. 

Osobiście do oglądania filmów, mając do wyboru dobre stereo i przeciętne 5.1 z marnym centralnym i subem, wolałbym to pierwsze.  

Wlasnie o tym pisalem - moim zdaniem, dedykowany centralny czesto jest gorszy, a trafia tam bardzo duzo tresci w kinie. Dlatego nie wiem, od 5.1 z chocby nieco gorszym centralnym nie jest lepsze 4.1 bez tego. 

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

Przede wszystkim aby wyciągnąć poprawne wnioski z testów musisz mieć je odpowiedni ustawione względem słuchacza, a to co napisałeś to raczej nie uzyskasz poprawnych wniosków.

Jest prawda testow i prawda zycia codziennego. Do testow "powaznych" staram sie siedziec w miejscu odsluchowym vel sweet spot. Ale poza testami ja czasem tez uzywam tego zestawu dla przyjmnosci ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z branży @S4Home @Q21 (i nie tylko) ma jakieś doświadczenia z takim centralnym -Tannoy xt c? Faktycznie jest taki słaby czy to kwestia ustawienia, akustyki, miejsca odsłuchu etc.?
Z tego co widzę to kosztuje około 1700 zł. To już nie tak mało jak na centralny (wiem, że są droższe).

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Stolarz napisał:

Ktoś z branży (i nie tylko) ma jakieś doświadczenia z takim centralnym -Tannoy xt c? Faktycznie jest taki słaby czy to kwestia ustawienia, akustyki, miejsca odsłuchu etc.?
Z tego co widzę to kosztuje około 1700 zł. To już nie tak mało jak na centralny (wiem, że są droższe).

Podlaczam sie do pytania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem centralnego jest w głównej mierze jego lokalizacja ponieważ powinien on być na tej samej wysokości co fronty a tymczasem jak jest? W 99% jest pół metra pod ekranem. Niektórzy eksperymentują z umieszczeniem centralnego nad tv pod kątem w kierunku głowy taki testy zdziwił by wielu lecz ciężko go przeprowadzić z powodu ciężkiego montażu.

 

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...