Skocz do zawartości

Akustyka trudnego salonu 30m2


Ludwik Magryś

Recommended Posts

Cześć

 

Witam wszystkich forumowiczów i zwracam się z prośbą o poradę czy w moim nowym salonie można by poprawić akustykę montując jakieś panele absorbery pułapki basowe itp. Za niedługo przeprowadzam się do nowego domu zabieram swój sprzęt miedzy innymi głośniki Heco aurora 1000 jestem z nich zadowolony nie chce nic w tym temacie zmieniać. Sprzęt jeszcze nie był tam nawet obecnie przebywam za granica i po powrocie będę miał 14 dni na to aby działać w tej sprawie ale z powodu kwarantanny jestem zmuszony zamówić wszystko co potrzebne wcześniej.

Dlatego zwracam się z wielką prośbą o pomoc gdyż nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie a pokój wydaje mi się wybitnie niekorzystny pod tym względem. Z rzeczy które dokupię to na pewno grube zasłony i dywan. Pokój jest wąski długi 3,5 x 8,5 do tego schody na poddasze i brak drzwi oraz okno za miejscem odsłuchu ale cześć odsłuchowa stosunkowo nieduża. Kolumny będą rozstawione na szerokość jakieś 2 do 2,3 i odległość do słuchacza również podobna będzie. Co mogę na początek spróbować czy jakiekolwiek działania w tym temacie maja sens w takim pomieszczeniu. Czy ewentualna zmiana miejsca głośników na ścianę krotka ta z oknem była by lepsza wolałbym tego uniknąć. Dodam ze jeśli chodzi o sufit to jest ocieplony stop betonowy na to płyty gipsowe na stelażu i belki drewniane na wierzchu. Ściany gruby mur +tynk.

 

dodatkowo ściany zastawione w drugiej części pomieszczenia regały biurko itp. ściana na której są schody obłożona kamieniem naturalnym jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie. 

 

Bardzo proszę o pomoc i porady co można zrobić mam swobodę w umieszczaniu ustrojów chciałbym wydać jak najmniej ale jeśli miała by być znaczna słyszalna różnica i inwestycja większej gotówki ma sens to biorę to pod uwagę

salon.jpg.f31d1321c5177ba41cd3e7a2cc9b165a.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ludwik, pokój, jak pokój. Taki, jakich wiele. Ani łatwy, ani trudny. Piszesz, że chcesz wydać jak najmniej, więc zgaduję, że estetyka ustrojów jest sprawą drugorzędną. Mam rację? Niestety, im ustrój ładniejszy, tym droższy. Potencjalne problemy ustawienia, które narysowałeś. Niesymetryczne rozstawienie kolumn - jedna będzie miała w pobliżu ścianę boczną. To problem, ale nie tragedia. Drugi problem to ściana wprost za miejscem gdzie będziesz siedział. Dźwięk będzie się od niej odbijał zakłócając Ci odbiór. Rozwiązaniem obu problemów jest obrócenie miejsca odsłuchu o 90 stopni. Kolumny na wąskiej ścianie, a za miejscem odsłuchu pusta przestrzeń pokoju. Jak się jednak tak nie da, to można kombinować z aktualnym układem. Przede wszystkim dwa absorbery za kolumny w miejsca pierwszych odbić (napisz, jaką szerokość ma szafka między kolumnami i czy będzie na niej TV?). Mogą być np. takie:

https://www.mega-acoustic.pl/sklep/fiberstandard-120x60/

20190429_220623.jpg.f511f36cf2a073d2cfe10380fcfdbed5.thumb.jpg.8560dd2ba3b6283bc7f22ce0c5c3f224.jpg

Na ścianie za kanapą pewnie nie zaszkodzi, jak będziesz miał grubą zasłonę, najlepiej mocno pofałdowaną. Możesz ją zasuwać na czas odsłuchów, by przykryć ścianę i okno za kanapą. Możesz też kupić sobie np. taką piankę:

https://www.mega-acoustic.pl/sklep/absorber-pm-8d-60x60/

i na czas odsłuchów stawiać ją sobie za głową na parapecie okna. Powinna coś poprawić.

Możesz też kupić dodatkowy absorber na boczną ścianę z oknem. Możesz go mieć normalnie schowany za zasłoną, a na czas odsłuchów wysuwać go trochę na okno, by znalazł się w miejscy pierwszego odbicia na bocznej ścianie/oknie.

Do tego, jak się da, jakiś dywanik na podłogę między kolumny i kanapę.

To tak na początek. Po taniości, ale już powinno przynieść poprawę. Gdyby była potrzeba i pieniądze, to można pomyśleć o pułapkach basowych w dwóch rogach na krótszej ścianie, od góry do dołu (2x2 szt.). Np. takie:

https://www.mega-acoustic.pl/sklep/pulapka-basowa-pb-premium/

lub takie:

https://www.asound.pl/akustyka-pomieszczen/pulapki-basowe-bass-trap/pulapka-basowa-trojkatna-1m-premium

Ale to już większy wydatek, a inwestycja niepewna, bo nie wiadomo dokładnie z jakimi problemami akustycznymi będziesz się borykał. Może będą potrzebne, a może niekoniecznie. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ludwik Magryś napisał:

szafka ma 190cm szerokości

To trochę problem, bo nie możesz ustawić absorberów w miejscu pierwszych odbić za kolumnami. Kolega ze zdjęcia zamieszczonego wyżej też miał taki problem, więc wstawił absorbery częściowo za szafkę. Jakieś rozwiązanie jest, ale nieoptymalne. 

Pobaw się tym kalkulatorem, to zobaczysz, gdzie masz miejsca pierwszych odbić. Jak wszytko powpisujesz i obliczysz, to możesz wyeksportować obrazek z wynikami i zamieścić na forum. Będzie łatwiej rozmawiać, co dalej.

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pisze Kraft ma mnóstwo sensu, jak najbardziej, ale ja jednak wyprostuje odnośnie tego czy pokój łatwy czy trudny. Jest raczej fatalny :P głównie ze względu na ogromną dysproporcję pomiędzy wymiarami. Należy się spodziewać dużej dziury na basie, której się za cholerę nie odzyska - przy odrobinie szczęście po prostu tego nie będzie w całym paśmie słyszalnym, ale basu należy się spodziewać dopiero od ok 40 Hz. Z tego powodu ja również nie polecałbym jakiś skrajnych wariacji z adaptacją - zrób to co radzi Kraft, tak żeby poprawić to co się da niewielkim kosztem, bo bez skracania pomieszczenia moim zdaniem nie ma sensu inwestować w duże adaptacje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Ludwik Magryś napisał:

Ok dziękuję. Przeprowadzę się i zobaczmy zastosuje się do rad. A czy jeśli chodzi o ustawienie głośników przy krótkiej ścianie ondsluch na środku pokoju to też z racji wymiarów pomieszczenia nie osiągnę lepszych wyników? 

w sumie to chyba najgroszy pomysł jaki możesz mieć ;) z racji małej szerokości będziesz musiał postawić kolumny w samych rogach, co już jest złe bo bas Cię zabije - pobudzi się absolutnie każdy rezonans. Więc jak już to kolumny będą stać z 1.5m od siebie, nici z poprawnej bazy stereo. Druga sprawa - odsłuch na środku pokoju też jest słabym pomysłem z dokładnie tego samego, rezonansowego powodu - wszystko co ma być wzmocnione będzie wzmocnione, a co osłabione - wycięte do zera. Więc lepiej zostaw jak jest

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ludwik Magryś napisał:

A gdybym chciał w przyszłości zmienić głośniki to może są jakieś konstrukcje które są w jakimś stopniu mniej wrażliwe na akustykę mógłby stać bliżej ściany i które mógłbym u siebie sprawdzić ? 

nie sądzę, zmianą głośników akustyki nie naprawisz... co najwyżej mógłbyś kupić małe kolumny z mniejszym zakresem przenoszonych częstotliwości, żeby bas nie był tak dudniący... ale to raczej nie jest dobra droga

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

w sumie to chyba najgroszy pomysł jaki możesz mieć ;) z racji małej szerokości będziesz musiał postawić kolumny w samych rogach, co już jest złe bo bas Cię zabije - pobudzi się absolutnie każdy rezonans. Więc jak już to kolumny będą stać z 1.5m od siebie, nici z poprawnej bazy stereo. Druga sprawa - odsłuch na środku pokoju też jest słabym pomysłem z dokładnie tego samego, rezonansowego powodu - wszystko co ma być wzmocnione będzie wzmocnione, a co osłabione - wycięte do zera. 

3,5 metra to dość typowa szerokość pokojów, np. w blokach. Wielu z nas w takich warunkach słucha, mając kolumny odstawione od bocznych ścian po ok. 0,5 m. Ludwik nie musi też przecież słuchać siedząc dokładnie na środku pokoju. Może znaleźć korzystniejsze miejsce. Pobawiłem się Waszym kalkulatorem. Dla większości częstotliwości da się znaleźć niezłe miejsce odsłuchu przy takim ustawieniu. Ja bym spróbował. Nic to przecież Ludwika nie będzie kosztowało. Najwyżej godzinkę czasu. Posłucha wzdłuż, posłucha wszerz i sam wybierze.

asr.jpg.4046b012bdbb73e6fec3040fe5b8b768.jpg

827881498_newplot(12).png.516b714c5bba8a9aa61d762ff4aa13ea.png1312104488_newplot(11).png.cce56f18967ba66b6aad84a6456dc0c3.png787300625_newplot(10).png.987123d6869a80d741d099467c5e30c8.png146158565_newplot(9).png.3d32d0bf67e2cff4167a9b36dafd7329.png2096497897_newplot(8).png.5e3519d955c2ed1b6ba626d8018cee0e.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Ludwik Magryś napisał:

Wspominałem już o monitorach bliskiego pola i odsłuchu z odległości 1.5 metra i tylko na tej sofie czy takie konstrukcje mogly by się sprawdzić czy mimo wszystko dac sobie spokój z tym tematem?  

Odsłuch z bliska poprawia stosunek fal bezpośrednio dochodzących z kolumn do tych odbitych od ścian, co jest korzystne, szczególnie dla odczuwania wrażeń przestrzennych. Jednak wszystkich problemów z akustyką to nie załatwi. Z małych kolumn w tak dużym pomieszczeniu będziesz też miał najprawdopodobniej za mało basu, co może Ci popsuć radość słuchania. Nie zaczynałbym od tego wariantu, szczególnie, że kolumny już masz. Kup wysyłkowo, co proponowaliśmy i posłuchaj. Jak stwierdzisz, że niewiele te ustroje pomogły, to będziesz miał opcję odesłania i wtedy będzie się można zastanawiać nad innymi pomysłami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...