Skocz do zawartości

5.1 i tylne głośniki w suficie?


sidi666

Recommended Posts

Dzień dobry.

Małymi krokami kompletuję kino domowe.

Od strony video już wszystko jest (projektor, ekran), natomiast co do audio to kompletnie się na tym nie znam i jak na razie czytam.

Salon kwadratowy (6.3x6.3m ok 40m.kw.) otwarty na kuchnię i przedpokój.

 

Problem w tym, że nie mam kompletnie miejsca na głośniki efektowe. Jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w podwieszanym suficie.

Kanapa w odległości 3.5m od ekranu, lewym bokiem blisko ściany. Głośniki będą około 30-40cm za kanapą, na wysokości około 2.6m. Naczytałem się, różnych opinii - od takich, że to się nie sprawdzi, bo będę słyszeć przejeżdżające samochody nad głową lub kroki na suficie zamiast z tyłu, do takich, że jak odpowiednio skieruje głośniki to będzie ok.

Sporo producentów głośników oferuje odpowiednie sufitowe konstrukcje, więc chyba to ma sens?

Niedługo remont salonu i chcę mieć już poprowadzone przewody i przygotowane miejsce, a najlepiej już zamontowane głośniki.

1 - czy to będzie mieć sens?

2 - jakie głośniki wybrać (do 600-800pln za parę)? 

3 - brać konstrukcje skierowane w dół? Czy pod kątem? I jeśli pod kątem, to czy kierować głośniki w kierunku kanapy czy np. w tył żeby rozproszyć dźwięk i zniwelować efekt kroków na suficie?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

ja jestem z tej frakcji, która twierdzi, że

1 godzinę temu, sidi666 napisał:

to się nie sprawdzi, bo będę słyszeć przejeżdżające samochody nad głową lub kroki na suficie zamiast z tyłu

sam przerabiałem surround'y podwieszone wyżej, niż referencja i wcale nie w suficie, a efekt był marny. I nawet jak będą skierowane w miejsce odsłuchu (co i tak w każdym ustawieniu ma miejsce), to w dalszym ciągu źródło dźwięku będzie w suficie i stamtąd będzie docierał dźwięk.  

Serio nic nie da się zrobić, żeby było inaczej? Wrzuć może jakiś szkic, albo jakieś foty pomieszczenia. Może da się wywalić jakąś "witrynę" żeby to miało ręce i nogi?! ;)  Oczywiście, że pewnie znajdą się ludzie, którzy tak mają i wmawiają sobie (i o zgrozo innym), że jest dobrze. Ale śmiem twierdzić, że oni nigdy nie słyszeli prawidłowo ustawionego 5.1 i na siłę próbują przekonać innych (a może przede wszystkim samych siebie) do swoich racji 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem coś podobnego, klasyczny system 3.1 i do tego surroundy zrobione w suficie podwieszanym. Głośniki instalacyjne były MA seria 265FX (2 kopułki pod katem w układzie bipolarnym) skierowane do typu i dźwięk pochodził głownie z odbicia. Denon kalibracja odpowiednio dobrała opóźnienia (dystans od przodów był ok 2,5m a tyły raportował na prawie 5,5m).  Jedynie trzeba bylo podbic tyly po kalibracji o +2db (subiektywne odczucie aby zrównać poziom głośności z przodem) i funkcjonowało to naprawdę niezłe. Efekt ogólny był nie wiele gorszy od głośników na podstawkach za kanapa (testowane).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę jutro w domu to zrobię zdjęcie.

Na razie przedstawię rzut salonu (szczyt moich umiejętności rysowania w Paint'cie).

Jak widać za kanapą nie ma miejsca na stojaczki z głośniczkami. Tam jest ciąg komunikacyjny do regału z alkoholem i biegają dzieci. Poza tym kanapa przesuwana jest przy każdym odkurzaniu, czy podczas skoków dzieciaków na nią.

Ściana 3m za kanapą to okno i zasłony - nie da się tam upchnąć głośników. Poza tym byłyby chyba za daleko od widza.

 

Salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz dokładnie taki układ jak ja miałem poprzednio i o którym pisałem wcześniej. Również za kanapa miałem cześć jadalniana ze stołem i później okno i wyjście na balkon.
Ja miałem dokładnie nad i troche za kanapa linie podwieszanego sufitu, który miał dzielić funkcyjnie przestrzeń i w nim zamontowałem właśnie te głośniki i skierowałem jego kopułki lekko do góry tak aby uzyskać po odbiciu główna wiązkę na wysokości uszu. To musisz metoda prób i błędów ustawić. Ja to robiłem na ustawionym test tone dla  tego kanału siedząc na kanapie a kumpel kręcił głośnikiem i kopułką az uzyskałem najfajniejszy/najlepszy dźwięk i głośność od typu z danej strony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sidi666 napisał:

Tam jest ciąg komunikacyjny do regału z alkoholem

Urzekło mnie podkreślenie zawartości regału - fakt, to istotne w kontekście potencjalnej stabilności stojaków z głośnikami :D.
I rzeczywiście, ustawienie ich tuż za kanapą to w tej sytuacji mocno problematyczna sprawa.

Ale może ustawić te surroundy 'klasycznie' dla układu 5.1, czyli... po bokach słuchacza? To rozwiązuje nam problem lewego surrounda - wisi na ścianie nad stolikiem. Prawy - no cóż, musi być na standzie, ale jest mniej w przejściu, niż stojąc za kanapą. Dobrze dociążony stojak i powinno być nieźle.

 

1 godzinę temu, sidi666 napisał:

Ściana 3m za kanapą to okno i zasłony - nie da się tam upchnąć głośników. Poza tym byłyby chyba za daleko od widza.

Mnie się wydaje, że absolutnie nie za daleko, przeciwnie - jesteś jako słuchacz/widz niemal dokładnie w centrum. Wszystkie zalecenia co do systemów kina domowego zakładają optymalnie równą odległość kolumn od słuchacza.
Pewnym problemem są te zasłony, owszem, a dla lewego - również okno i alkoregał, ale myślę, że nie jest to przeszkoda nie do przeskoczenia przy użyciu uchwytów na głośniki, by nie wisiały wprost na ścianie, tylko wychodziły 'przed' zasłony.
Akustycznie - masz po drodze do słuchacza trochę przeszkód, ale nic powyżej linii uszu raczej, poza alkoregałem. Jak dla mnie - do zrobienia, przy odrobinie gimnastyki z mocowaniem.

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad dobrze mowi, ale ja bym jeszcze sie zastanowil, czy nie mozesz miec po prostu dwoch "slupow" z sufitu pionowo w dol (a wlasciwie to jeden, bo przy alkoregale i tak jest miejsce na glosnik) i tam zamontowaneg glosnika? Mozesz tez pomyslec o troche nietypowym rozwiazaiu -stawiasz glosniki na ziemi przy bokach kanapy skierowane w gore, albo na zewnatrz (przeciwnie do sluchacza). Albo nad kominikiem. Naprawde tam jest troche opcji:) 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małżonka nie zgodzi się na żaden słupek na środku salonu - ani od sufitu do podłogi, ani na stojak z kolumną przy prawym boku kanapy (doszłyby jeszcze problemy z przewodami, o które dzieciaki by zahaczały albo roomba wciągała). Ale wpadł mi jeszcze jeden pomysł. O ile są dostępne dość płaskie głośniki tylne (powiedzmy głębokości max 15-18cm.) to może zamontowałbym je na tylnej ścianie (te 3m za słuchaczem, skoro z tej odległości będzie to zdawać egzamin), po obu stronach okna i zasłonił zasłonami. A na czas seansu zasłony  na okno i mamy odsłonięte gotowe do pracy głośniki :D (ew. zasłony z dźwiękoprzepuszczalnego materiału ?)
Plusy:

- żony nie wnerwiają żadne stojaki i głośniki na widoku,

- mógłbym wtedy jednak dorobić te 2 dodatkowe głośniki w suficie do Atmosa (?) - 5.1.2 - jest w tym jakiś sens? Mógłbym je dać maksymalnie do przodu i wtedy byłyby prawie nad głowami widzów. (w sumie nad ekranem też mam miejsce - byłoby 5.1.4 ???)

Minusy:

- kucie ściany pod przewody na te głośniki.

- przesuwanie dwumetrowego benjaminka, który jest w obok okna w rogu salonu, a którego zapomniałem wrysować.

- czy istnieją niegłębokie satelity, które dadzą się powiesić na ścianie i wyrobią mocą z tych 3m?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I widzisz, znalazłeś znakomite rozwiązanie :).

Takie naścienne, płaskie głośniki oczywiście istnieją, z mocą też nie powinno być źle. Ale co do konkretów to bardziej doświadczeni koledzy Ci podpowiedzą, zresztą to zależy, jaką masz/ dobierzesz resztę systemu.

Kucie ścian pod kable zostawiłbym na okoliczność remontu, skoro i tak głośniki będą za zasłonami. Co najwyżej jakieś dyskretne maskownice, by nie zahaczyć i zerwać kabla przypadkowo ze ściany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

mozna dawać kolumny surround z tyłu.

W systemie 5.1 taki uklad jest dozwolony.

W systemie 7.1 one wtedy stają  się dodatkowymi tyłami.

Ale układ 5.1 a 7.1 jest inny

Tu masz przykład.

9fdb84bb8728d76db4fdd9c9b40a0b21.jpg

I nie ma problemu,ze cos co mialo byc z boku jest teraz  z tylu? Byc moze musze zrewidowac swoja wiedze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane zdjęcia.

Na kominku jak widać nic nie da się zamontować. Z przodu nieco przed i nad ekranem (schowany na zdjęciach w za opuszczonym sufitem) jest tez ew. miejsce na głośniczki - ale z tego co widzę w konfiguracji 5.1.4 raczej te atmosowe powinny być bliżej kanapy, a nie nad ekranem. Nad kanapa za to będę mieć miejsce na 2 głośniki (obok windy na projektor) i jeszcze z tyłu też jest miejsce na suficie ale to też chyba za daleko na atmosowe tyły. A surround'y tylne dałbym po bokach okna z tyłu i schowal za te zasłony. Minus to ich odsłanianie i przesuwanie kwiata na środek okna. no ale coś za coś. 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego beniaminka możesz na stałe w inne miejsce przestawić? Bo faktycznie dość niefortunnie ulokowany i przesuwanie go do każdego seansu upierdliwe.

Jeśli atmosy chcesz montować wyłącznie w tym obniżonym suficie, to niestety, ale będzie ciężko o poprawne ich rozmieszczenie. Przednie za blisko ekranu zdecydowanie. Obok windy projektora mogłyby ewentualnie być tylne, tak jak piszesz, ale będzie za wąsko - powinny być rozsunięte na tę samą szerokość, co fronty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Będą rozsunięte. bo od strony kominka planuję zrobić taka samą "wyspę" na suficie, bo tam będę musiał ukryć klimatyzację i wymyśliłem, że zrobię to tak samo jak jest schowana ta winda. Ten benjaminek będzie negocjowany z lepszą połówką - być może da się zamienić na coś mniejszego i węższego. Czyli podsumowując -z przodu dam 2 fronty + centralny, z tyłu po obu stronach okna dwa tylne i jeszcze gdzieś upchnę suba i mam 5.1. Nad głowami dam 2 do Atmosa i mam 5.1.2. Ew. dam podstawkowe do Atmosa na Frontach co mi odbija dźwięk od sufitu i mam w miarę poprawne 5.1.4? Czy zostać przy 5.1 lub 5.1.2?

Edytowano przez sidi666
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sidi666 napisał:

Będą rozsunięte. bo od strony kominka planuję zrobić taka samą "wyspę" na suficie, bo tam będę musiał ukryć klimatyzację i wymyśliłem, że zrobię to tak samo jak jest schowana ta winda. Ten benjaminek będzie negocjowany z lepszą połówką - być może da się zamienić na coś mniejszego i węższego. Czyli podsumowując -z przodu dam 2 fronty + centralny, z tyłu po obu stronach okna dwa tylne i jeszcze gdzieś upchnę suba i mam 5.1. Nad głowami dam 2 do Atmosa i mam 5.1.2. Ew. dam podstawkowe do Atmosa na Frontach co mi odbija dźwięk od sufitu i mam w miarę poprawne 5.1.4? Czy zostać przy 5.1 lub 5.1.2?

Po pierwsze, sub'a sie nie upycha, tylko okresla sie gdzie jego miejsce. Jak upchniesz byle gdzie to mozesz miec kiepski efekt.

Po drugie, pseudoatmosy (nadstawki na kolumny) przy takim suficie moga dzialac gorzej niz zwykle, bo sufit nie jest plaski. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...