Skocz do zawartości

Połączenie wejść optical lub audio SPDIF z coaxial digital In.


Piotr2020

Recommended Posts

Witam !!!

Mam problem i mam nadzieję, ze zostania on rozwiązany dzięki waszym sugestiom. Polega on na tym, że w miarę możliwości chciałbym uzyskać dźwięk cyfrowy z telewizora lub dekodera na stare KD. Jestem laikiem w tych sprawach. Posiadam:

  • dekoder Cyfry + z wejściami: HDMI, audio SPDIF, SCART,
  • nowy telewizor Sony KD-55XG8096 z wejściami: HDMI w tym jedno ARC, (optical) digital audio out,
  • stare KD  Philips HTS 6600/12 z 2008 r. z wejściami w jednostce głównej: HDMi OUT, SCART OUT, komponent video out (Y Pb Pr) TV Audio In oraz w subwooferze: Audio in-aux oraz coaxial digital in. Nawet jeszcze dobrze daje radę.

Dekoder i KD podłączyłem do telewizora za pomocą kabli HDMI. Dekoder z KD połączyłem za pomocą kabla SCART (daje najlepszą jakość dźwięku). Niestety nie mogę uzyskać dźwięku cyfrowego zarówno z telewizora jak i dekodera, ponieważ mają one wejścia optical i audio SPDIF, a stare KD tylko coaxial digital in. Czy jest szansa na połączenie tych urządzeń za pomocą jakiegoś konwertera i uzyskanie dźwięku cyfrowego, czy też przygotowywać się do zakupu nowego KD. W Internecie znalazłem takie konwertery:           

https://allegro.pl/oferta/optyczny-konwerter-coaxial-spdif-na-toslink-dc-5v-7949622852

https://sklepwideo.pl/konwerter-audio-optical-coaxial-p-7541.html

Proszę o pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi konwerter rzeczywiście zamieni sygnał optyczny na elektryczny. Potrzebujesz dwóch kabli (światłowodu i specjalnego kabla współosiowego, zwykły chinch nie).

Tylko upewnij się w instrukcji (amplitunera i telewizora), że amplituner przyjmie i zdekoduje sygnał z telewizora, bo może być tak, że amplituner dekoduje np. tylko 2.0 PCM, 5.1 Dolby Digital, ale np. nie zrobi nic z 5.1 Dolby Digital Plus ani z DTS+, nie mówiąc o AAC. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Dzięki za odpowiedź. Jest dla mnie bardzo ważna. Nie jestem specjalistą w tych sprawach, więc tego konwertera szukałem zgodnie z sugestią Philipsa dotyczącą mojego KD. W częstych pytaniach klientów do tego sprzętu znalazłem taka odpowiedź:

„Jak podłączyć konsolę PS3 do zestawu HTS”. Odpowiedź – „Konsole Sony PS3 wyposażono wyłącznie w złącza wyjścia optycznego, natomiast zestaw HTS posiada również  koncentryczne cyfrowe złącza wejściowe. Aby zatem podłączyć zestaw HTS do konsoli PS3 w celu wzmocnienia dźwięku za pośrednictwem zestawu HTS, niezbędny jest konwerter”. Wskazano ten drugi.

W instrukcji amlitunera i telewizora znalazłem następujące informacje:

KD HTS 6600: dźwięk – Ambisound, Dolby Digital, DTS, Dolby Prologic II, Stereo. Wzmacniacz – Digital In 500 mV. Subwoofer – pasmo przenoszenia 30 Hz – 180 Hz. W nim jest zamontowane gniazdo Coaxial Digital In. Według instrukcji „Ten typ połączenia zapewnia lepsze parametry dźwięku”. Nic nie znalazłem o przyjmowaniu i zdekodowaniu sygnału.

Telewizor Sony KD-55XG8096 – Cyfrowe gniazdo optyczne – (dwukanałowe liniowe PCM:48 kHz 16 bity, Dolby Digital, DTS).

Powiem szczerze, że po raz pierwszy od ciebie usłyszałem o „specjalnym kablu współosiowym”. Zamierzałem kupić takie:

https://allegro.pl/oferta/kabel-rca-rca-cinch-coaxial-hq-vitalco-1m-7030795423

https://allegro.pl/oferta/hifi-5-1-spdif-toslink-optical-kabel-audio-1m-9118523854

Czy na podstawie tych informacji możesz stwierdzić, że warto kupić ten konwerter z tymi kablami i w ten sposób „uratuję” jeszcze to KD i mam szansę za jego pośrednictwem uzyskać dźwięk cyfrowy z telewizora. Może jakaś inna sugestia użycia tego sprzętu? Bardzo zależy mi na tym dźwięku cyfrowym, podczas oglądania przede wszystkim sportu, a w szczególności meczów piłkarskich na żywo!!!

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable prawidłowe. W przypadku kabla współosiowego chodzi nie tylko o końcówki, ale przede wszystkim o konstrukcję przewodu:
Przewód: współosiowy, impedancja 75Ω, średnica 6mm

Zwykły przewód audio np. do subwoofera to dwa przewody wielożyłowe. Chodzi właśnie o to, żeby był współosiowy z impedancją falową 75 Ω.

Widzę, że kino przyjmuje zarówno Dolby Digital, jak i DTS, telewizor również przekazuje ten sygnał. Jako minimum na S/PDIF musi przyjmować stereo PCM.

Nie mam pewności co do tego, czy telewizor jest w stanie wysłać dźwięk wielokanałowy, czy tylko stereo. Chodzi o ten kawałek:

• dwukanałowe liniowe PCM:48 kHz 16 bity, Dolby Digital, DTS

Można to rozumieć na dwa sposoby.
W pierwszym dwukanałowe dotyczy tylko liniowego PCM, czyli mamy trzy standardy: dwukanałowe liniowe PCM:48 kHz 16 bity, Dolby Digital, DTS
W drugim dwukanałowe odnosi się do każdego kodowania, czyli mamy: dwukanałowe liniowe PCM:48 kHz 16 bity, dwukanałowe Dolby Digital, dwukanałowe DTS

Jest to o tyle istotne, że jeśli chcesz uzyskać dźwięk surround, to może się okazać, że telewizor dźwięk wielokanałowy wysyła wyłącznie przez ARC na złączu HDMI. I nie byłoby to wcale nic dziwnego, bo niedawno był podobny wątek z telewizorem Samsung. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Konwerter z kablami już kupiłem na Allegro. Czekam na przesyłkę. Zgodnie z Twoimi sugestiami poszperałem w Internecie i znalazłem dwie wykluczające się informacje. Pierwsza to oficjalne stanowisko Sony z ich strony:

W jaki sposób rozwiązywać problemy z telewizorem, który nie odtwarza dźwięku audio, mimo korzystania z cyfrowego wyjścia audio (optycznego)?

WAŻNE: Gniazdo optyczne jest przeznaczone do reprodukcji dźwięku, gdy oglądany materiał zawiera dźwięk w postaci cyfrowej (PCM lub Dolby Digital). Funkcja ta jest dostępna w wybranych programach cyfrowych i strumieniowych transmisjach wideo. Nie zapewniają jej standardowe stacje telewizji kablowej i stacje analogowe.

Jeśli materiał nie zawiera cyfrowego sygnału audio, nie można słuchać dźwięku przez to łącze. W takiej sytuacji do przesłania sygnału audio można wykorzystać pomocnicze połączenie analogowe. Dodatkowo, przez gniazdo optyczne nie można reprodukować dźwięku przesyłanego do telewizora łączem HDMI lub przez inne wejście. W takim przypadku, aby uzyskać dźwięk, należy połączyć gniazdo optyczne urządzenia źródłowego (odtwarzacza Blu-ray Disc lub DVD, tunera telewizji kablowej lub satelitarnej) bezpośrednio z zestawem kina domowego lub zestawem muzycznym.

Drugie znalazłem też na ich stronie od użytkownika telewizora Sony KD-55XE8096 (i inne Sony) – napisana w marcu 2018 r.

https://community.sony.pl/t5/android-tv/kd-55xe8096-i-inne-sony-czy-jest-mozliwy-dzwiek-5-1-na-optical/td-p/2442175

Czy jest możliwy dźwięk 5.1 na optical out z włączonymi głośnikami TV?

Mój pierwszy post na forum, dlatego witam wszystkich!

Ostatnio nabyłem drogą kupna TV KD-55XE8096, generalnie wszystko jest ok, ale mam pytanie jak w temacie. Chodzi o to, że pod wyjście cyfrowe dźwięku (optical) mam podpięte głośniki 5.1.Teraz, aby usłyszeć (wysłać) dźwięk DD 5.1 na głośnikach muszę wyłączyć głośniki TV (przełączyć w ustawieniach Głośnik na System audio) co powoduje że menu Cyfrowe wyjście audio zmienia się na Automat. 1W przypadku, gdy wybrane mam w opcjach Głośnik -> Głośniki TV to menu Cyfrowe wyjście audio pokazuje PCM bez możliwości zmiany (jest wyszarzone).  Czyli mogę słuchać albo na TV i głośnikach, (ale tylko sygnał 2.0) albo tylko na głośnikach zewnętrznych (5.1) - wtedy w TV jest cisza.

W poprzednich telewizorach miałem tak, że normalnie oglądałem TV (słuchałem dźwięku w głośnikach TV) i w każdej chwili, po włączeniu amplitunera miałem od razu dźwięk 5.1 w głośnikach zewnętrznych. Teraz za każdym razem muszę dodatkowo wziąć pilota TV do ręki i przegrzebać się przez opcje, aby wyłączyć głośniki TV (przełączyć na system audio), aby na ampli pojawiło się 5.1. Strasznie upierdliwe. Dodatkowo, przy włączonych głośnikach TV Netflix pokazuje wszystkie materiały z dźwiękiem 2.0 (5.1 nawet się nie pojawia...).

Teraz jestem zdezorientowany. Z oficjalnego stanowiska Sony wynika, że nie będę miał dźwięku cyfrowego, a w/w wypowiedź wskazuje, co innego. Wydaje mi się, że telewizor Sony KD-55XG8096, który posiadam jest następcą Sony KD-55XE8096, który przesyła taki dźwięk.  Chyba, że bardziej go „unowocześniono”. Jeśli jednak będzie ten sygnał, czy moje stare KD będzie w stanie go przerobić na Dolby Digital. W ostateczności podłączę KD do dekodera Cyfry+. Mam nadzieję, że od niego będę miał dźwięk cyfrowy. Co o tym wszystkim sądzisz?

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma już telewizji analogowej, więc nie ma z tym problemu. 

Jeśli wybierzesz wyjście optyczne, to telewizor powinien to pamiętać, bo jest ono jednokierunkowe, więc telewizor nie może wiedzieć, czy po drugiej stronie jest odbiornik, czy nie ma i czy jest włączony. Co innego HDMI, które jest dwukierunkowe.

Nie wiem, co z Sony. Mam telewizor LG, który nie ma problemu z przetworzeniem dźwięku dowolnego źródła i przekodowaniem go na DD+, DTS albo PCM, dlatego zaskoczyłoby mnie, gdyby inny telewizor nie potrafił. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dzięki za szybką odpowiedź i „pokrzepienie” serca. Nie ma to jak dobre słowo. Widzę światełko w tunelu. Jak tylko wszystko przyjdzie natychmiast biorę się za podłączanie. Nie wiem tylko, czy będę musiał zmieniać jakieś ustawienia dźwięku w telewizorze i dekoderze. Czy telewizor „automatycznie” zauważy to połączenie. Z tym może być problem ale myślę, że sobie jakoś poradzę. Jeszcze raz dzięki za porady. Dam znać o efektach tych czynności. Zdrowia i pomyślności w dzisiejszych czasach.

Edytowano przez Piotr2020
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...