Skocz do zawartości

"stare" jako nowe


mad_A

Recommended Posts

To mój pierwszy post tutaj, więc witam Użytkowników i proszę o wyrozumiałość
Od kilku dni (i nocy icon_wink.gif ) przeglądam sieć w poszukiwaniu czegoś dla siebie.
Zdążyłem się już nawrócić się z 'modnego' KD na Stereo oraz z nowej masówki na starsze, ale wyższej klasy, urządzenia.

Problem polega na tym, że takiemu laikowi jak ja (który nie posiada kilkunastu ostatnich roczników pism audio icon_wink.gif ), trudno znaleść wiarygodne opinie na temat sprzętu sprzed kilku - kilkunastu lat.

Teraz konkrety:
-wywalam 12 letnią miniwieżę Sony z jej kolumienkami
-szukam czegoś poważniejszego, niekoniecznie cały zestaw od razu: najpierw amplituner, później odpowiednie kolumny
-pokój prostokątny ok. 18 m2, h=3,5m
-przybliżony sposób użytkowania: 80% muzyka (CD, radio) + 20% filmy lub koncerty na dvd (jestem "trójkofilem" icon_wink.gif więc zależy mi na dobrym radio)
-budżet.. na używany amplituner chciałbym wydać 300-500zł, za jakiś czas na kolumny pewnie drugie tyle
-posiadam nagrywarkę LG RH188
pytanie - czy powinienem dokupić jakiś odtwarzacz CD ? Bo mam wątpliwości co do używania tego kombajnu na codzień (służy raczej jako nagrywarka programów tv)

- po lekturze kilku wątków, m.in tego i tego
zacząłem się rozglądać i oto, co znalazłem:

- Onkyo TX-SV373
- Kenwood KR-A4060
- Pioneer SX-205RDS
- marantz SR-50 L
- Denon DRA-585RD
- Onkyo TX 7600
- Sony STR GX315

uff..
może trochę to przypadkowe, wybaczcie. . nie brałem pod uwagę mocy, skuteczności i innych paramterów składających się na jakość (nie znam sie na tym, zdaję się na Was) - kierowałem się głównie ceną i trochę obecnością.. RDS (jako swego rodzaju cenzury czasowej). Z uwagi na DVD podoba mi się ten pierwszy, Onkyo TX-SV373, ale nie wiem czy to najważniejsze w tym wszystkim.

Wiem, padnie pytanie o muzykę, której słucham, ale odpowiedź jest chyba zbyt skomplikowana icon_biggrin.gif
No dobra, spróbuję.. przykładowo-hasłowo: Zappa (to już oznacza sporą różnorodność), Sting, Steve Vai, Pat Metheny, Pink Floyd, Metallica, Dżem.. i ogólniej - gitarowa muzyka akustyczna, unplugged - o, to chyba będzie dobre określenie.

Gdyby ktoś z Was dał radę się przez to przejrzeć i coś zasugerować - będę bardzo, bardzo wdzięczny..

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A budżet?
Na mój gust od amplitunera zdecydowanie lepszy będzie wzmacniacz stereo + osobne radyjko. Radyjko - znaczy tuner można dostać za grosze... Do amplifiera sdpokojnie podepniesz dvd i coś jeszcze (mają zazwyczaj po kilka wejść).
Oczywiście starocie! Jakieś rozsądne Cd też przydałoby się. Pokój średni, ale wysoki. Większe monitory i podłogówki - jak najbardziej (biorąc pod uwagę "rozpietość" muzki, którą słuchasz). Ale najpierw budget!
Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Polecisz coś??? icon_biggrin.gif


No wyczuwam tu 'lekki" sarkazm icon_biggrin.gif

Dobra, powiem tak:
1. pisałem tego pierwszego posta chyba przez godzinę i nie widziałem, że w międzyczasie powstał podobny, ale teraz już trudno..
2. przez cały czas czytam to i inne fora, i trochę mi się w głowie przeklarowało:
jeśli dobrze rozumiem, to sensowniej byłoby zacząć od kolumn, budżetowo mniej więcej pół na pół z wzmacniaczem (czyli w stronę tego, co piszesz, zukzukzuk..)
+ tuner + później CD
3. co z tym LG ? sprzedać ? i wykorzystać kasę na coś innego, używanego ?

Wiem, że za tą kasę to szału nie ma, ale może coś byście zasugerowali ? Podłogówki czy monitory? No i jaki wzmacniacz? Coś w rodzaju Denon pma 880R ? dla mnie trochę za drogo, więc może coś "niższego"?

dzięki za odzew, pzdr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam zdanie Zukzukzuka, że zdałby się oddzielny wzmacniacz i tuner. Najlepszym rozwiązaniem byłoby szukanie na allegro czy jak kto woli na alledrogo. Ryzyko jednak duże. Najlepiej aby sprzęt pochodził z rąk audiofila a nie handlarza. Po pierwsze cena nie będzie zbyt wygórowana, po drugie jest pewność, że nie będzie to jakiś złom ze szrotu w Niemczech.
mad_A
Przejrzyj ogłoszenia na naszym forum, na Audiostereo i ew. na hifi.pl. Czasami można trafić na okazje. Wielu z nas czasami zmienia sprzęt i można coś ciekawego wychwycić. Najważniejsze abyś się nie spieszył i podszedł do tematu na spokojnie.
Do pomieszczenia o takich wymiarach przydałyby się jakieś podłogówki. Słuchasz jak widzę głównie rocka, trochę jazzu. Taka muzyka potrzebuje już w miarę przyzwoitego wzmacniacza.
W tej cenie trudno będzie coś sensownego znaleźć. Przydałby się trochę większy fundusz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, belfer54
Przeglądam te ogłoszenia i będę przeglądał nadal.
Nie spieszę się, bo z finansową płynnością u mnie płynnie.. i tak nie kupię wszystkiego od razu.
Czy np. zestaw, który Kolega Kazalski (Kenwood+tannoy) zaproponował na sąsiednim wątku, mieści się w Twoim określeniu "coś sensownego" ?





Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mad_A
Moim zdaniem te glosniki to okazja, gdyz chodza od 400 w gore. De fakto maja delikatne wgniecenia na membranie w jednym z glosnikow ale nie powinny wplywac tak znaczaco na dzwiek. Moga tworzyc jednie delikatne zniekszatlcenia. Jedynie co moze Ci sie trafic lepszego to klony totem mite. Basu troche malo ale graja naprawde ladnie. Sam ostanio sprzedawalem za 400zl. Moim zdaniem w ten cenie bez konkurencji.
Co do wzmacniacza nie koniecznie ten kenwood. Widac ma wgniecona gorna pokrywe i troszke "przypieczona" co moze swiadczyc o roznym pochodzeniu tego sprzetu. Dlatego wzgledem wzmacniacza bybym deliaktnie ostrozny. Za reszte kwoty poszukalbym cos z np. luxmana. stare to ale jak w dobym stanie potrafia piekne zagrac. Preferowalbym to zamiast wynalazkow typu techniks czy sony.

ps. tez jestem najbardziej za polaczeniem wzmak + tuner !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie Kolega Kazalski mnie uprzedził i odpowiedział na zadane pytanie. Również propozycję dotyczącą Luxmana jak najbardziej popieram.
Od lat jestem fanem tej firmy i już "męczę kolejnego" Luxmana. Jedyna uwaga to jak zwykle przy sprzęcie, który liczy sobie kilka lat. Z czasem trzeba pomyśleć o wymianie kondensatorów.
Propozycja dotycząca kolumn też niezła. Gdybyś natomiast trafił na klony Totem Mite to również polecam. Byłem właścicielem oryginalnych Totemów Mite, zresztą teraz jestem w posiadaniu Totem Staff i szczerze mówiąc jestem w pełni usatysfakcjonowany. U mnie Totemy grały z powodzeniem w pokoju o powierzchni ok. 19m2. Te małe kolumienki potrafią zaczarować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, dojrzałem, chyba.. (proszę mnie 'naprostować' jeśli się mylę )
i chodzi mi po głowie taki zestaw:
- luxman L 405 - tu już raczej nie mam wątpliwości
- kolumny - polegam na Waszych opiniach; tannoy M1 lub koln totem mite, czekam na okazję..
- tuner yamaha TX-480
- cd yamaha CDX-480

- zależy mi na CD i tunerze, z jednej 'parafii', w miarę możliwości z jednym pilotem (ukłon w stronę żony, która jednak ma mieszkać w tym domu oprocz mnie i sprzętu), no i żeby to wizualnie pasowało do wzmaka (to drugi ukłon)
ale.. ALE -
bardzo proszę o Wasze opinie - czy to się trzyma kupy? czy może znów brnę w jakąś ślepą uliczkę..
czy te źródła nie zepsują efektu wzmacniacza i kolumn?

aha.. 'trochę' przeszacowałem pokój: ma 3,5 x 5,1m (niecałe 18m2) , h=2,9 m

pozdrawiam..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mad_A
Co do wzmacniacza to dokonałeś dobrego wyboru. L-405 to porządny klocek i będziesz z niego zadowolony. Trudno mi powiedzieć jak spiszą się z nim przedstawione kolumny. Przy dobrej akustyce w Twoim pomieszczeniu Totem Mite powinny nieźle się spisywać.
Mam jedynie wątpliwości jak wypadnie w tej konfiguracji cedek Yamahy. Ja osobiście stawiałbym np. na Onkyo DX-7511. Trzeba się jednak liczyć z tym, że cena będzie trochę wyższa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mad_A
W takim pokoju bedzie troche malo basu z totemami. Jednak srednica i wysoke tony to miodzio.
Osobiscie nie skusilbym sie na yamahe.
belfer54 dobrze radzi z tym 7511 jednak jest troszke drogi. Natomiast jezeli ten model ma faktycznie w takim dobrym stanie laser jak pisze wlasciciel to mozna sie bic o to http://www.allegro.pl/item527131127_audiof...edyny_taki.html. Tuner dobierz sobie sam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Panowie
Sprawy układają się tak:
- licytuję na allegro Luxmana L 405
- w sprawie odtwarzacza - prawdopodobnie stanie na Onkyo DX 7222 (7511 poza moim zasięgiem, niestety..)
- z kolumnami mam dylemat: czy sądzicie, że KEF Q-35 byłby w stanie w moich warunkach sensownie zastąpić Tannoy M1 ?
Chodzi o funkcjonalność - po przemyśleniu sprawy (obecność w domu rozbieganego, 3 letnigo dziecka) i rozmowie z żoncią (z lektury innych tematów, np. 'technika lampowa' wiem, że i Wy czasami musicie je przeprowadzać..) wydaje mi się, że lepiej sprawdzą się podłogówki, zamiast kolumny na podstawkach. Rozstawiać Tannoy po komodach.. chyba trochę szkoda ? Czy moze jednak, na pocątek. A za rok - dwa - dokupić podstawki ?

Klony podłogowych Totemów są ostatnio raczej nie do zdobycia. Zresztą.. kiedy czytam jak "różnie" są robione te klony, trochę się boję. A sam z odsłuchu nie byłbym w stanie nic 'wyciągnąc'. Stąd - wynalazłem te Q-35.
Cenowo - nie powinno przekroczyć kosztów Tannoy M1 + standy a recenzja na hifi.pl - w miarę przychylna..

Co myślicie o tym rozwiązaniu ? A może polecacie jakieś inne ?

Będę wdzięczny za sugestie

pozdrawiam





Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mad_A
Mógłbym powtórzyć to co już niejednokrotnie w różnych miejscach pisałem - słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać.

Wiem, że w sytuacji, gdy kupujemy sprzęt z drugiej ręki lub nie mamy możliwości udać się do salonu audio komplikuje się wszystko. Wówczas niestety musimy kierować się opiniami kolegów audiofili lub recenzjami.

Luxmana L-405 brałbym w ciemno o ile kondensatory są jeszcze w przyzwoitym stanie. Ale przy sprzęcie z lat 80' trzeba liczyć się z czymś takim.
Onkyo DX 7222 to całkiem przyzwoity cedek, ale ja osobiście jeśli już polowałbym na model 7211.
Musisz brać pod uwagę, że Luxman zagra Ci, o ile jak wcześniej wspomniałem kondy będą w stanie przyzwoitym dźwiękiem lekko ocieplonym, ale i dynamicznym.
Zresztą o Luxmanie można wiele pisać i to w samych superlatywach. Mnie udało się o kolegi audiofila nabyć egzemplarz L-400, w którym prawie we wszystkich sekcjach zostały wymienione kondy. Luxman dostał lekkiego kopa. Dźwięk się ożywił, ale luxmanowski charakter pozostał. Z kolumnami ADAM Pencil gra wręcz bosko.

Co do Kef Q-35 to nie jest to mistrzostwo świata, ale nic w zasadzie nie można im zarzucić. Swego czasu miałem przez dłuższy czas Q-30 i byłem z nich w tamtym czasie zadowolony. Nie są to kolumny grające agresywnie, raczej spokojnie z dużą dozą elegancji i równowagi tonalnej. Świetnie sprawdzały się z lampą Jolida 102.
Z Luxmanem LV-100, może trochę gorzej, ale winę ponosiły niestety źle dobrane kable i wzmacniacz, który był u schyłku swoich możliwości.
Generalnie przyzwoite kolumny.

Pamiętaj, że przy zakupach przez allegro trzeba byc bardzo czujnym, szczególnie w przypadku sprzętu audio.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cześć..
To, co się na allegro dzieje z cenami wzmaków naszej ulubionej formy "na L.", to jakieś szaleństwo! Jeszcze miesiąc temu 405 kosztował ok. 430 zł a teraz (kiedy wreszcie mam pieniadze) już prawie 570zł. Właśnie wczoraj przegrałem licytację, ostatkiem zdrowego rozsądku nie przebijając tej kwoty. Masakra..

Ponieważ nie ma żadnej gwarancji, że to szaleństwo się skończy - zastanawiam się nad jakąś alternatywą.. L-116A (własnie jest jakiś na allegro) - to starszy brat 405-ki? Można uznać że jest w miarę równorzędny ? A może jednak jakaś inna firma ma coś o podobnym brzmieniu? Rotel? Onkyo? Denon? (chociaz w myślach przywiązałem się już do świecącego w nocy 405)

Kef Q35 już stoją, póki co podłączyłem je do (jeszcze nie wyrzuconej) miniwieży Sony. Na razie słyszę że grają, i tyle.

Cytat

Mógłbym powtórzyć to co już niejednokrotnie w różnych miejscach pisałem - słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać.

Wiem, że w sytuacji, gdy kupujemy sprzęt z drugiej ręki lub nie mamy możliwości udać się do salonu audio komplikuje się wszystko. Wówczas niestety musimy kierować się opiniami kolegów audiofili lub recenzjami.


No tak to niestety wygląda. Kupując taki sprzęt trudno znalesć możliwość odsłuchu (zresztą.. obawiam się, że nie potrafiłbym z niej wyciągnąć wniosków). Dlatego zdaję się na Was (a ostatnio na Ciebie ) i bardzo Wam dziękuję za poświęcony czas.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mad_A
nie daj sie tym wyzyskiwaczom z allegro !! doskonale cie rozumiem. dla przykladu rotel ra-940bx na poczatku stycznia poszedl w licytacji za 380. juz wtedy nie podbijalem bo stwierdzilem ze nie jest wart. 2 tyg temu taki sam rotel poszedl w auckji za 830 !!! tak 830 zl!! poprostu szok! oczywiscie opisy ze to total hi-end napewno pomogly
nie szukaj gorszego i tanszego dlatego ze to bez sensu .. musisz wykazac sie cierpliwoscia. a dobra oferta napewno sie trafi. kwestia czasu.

Zreszta allegro to nie jedyne miejsce gdzie mozesz cos znalesc. ogloszenia na audiostereo.pl , oferty na hifi.pl , gieldy, komisy oraz oferty w prasie.
jak chcesz kupic po dobrej cenie musisz byc cierpliwy icon_smile.gif

pozdrawiam i zycze wytrwałosci , bo wiem jak to jest jak kolumny stoja i nie mozna posluchac ;p
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, Kazalski
poczytam (nie wiem jak to się ma do Luxmana ), rozejrzę się, pomyśle .. i zastanowię się, czy spróbować


Cytat

Zreszta allegro to nie jedyne miejsce gdzie mozesz cos znalesc. ogloszenia na audiostereo.pl , oferty na hifi.pl , gieldy, komisy oraz oferty w prasie.
jak chcesz kupic po dobrej cenie musisz byc cierpliwy


jasne.. icon_biggrin.gif od miesiąca każdy dzień zaczynam i kńczę przeglądaniem giełd na tych portalach.
Nie wiem, czy zawsze tak było, ale teraz np. na hifi.pl jest babka, która sprzedaje 3 sprzęty (w tym jedngo Luxmana L-410 za 750zł - trochę ponad mój zakładany budżet, ale też i wzmak lepszy niż L-405 ---> zaczynam się łamać icon_biggrin.gif) - oprócz tego - HK6850 i jakiś minidisc Sony
Przypadek, czy znak, że handlarze z allegro znaleźli nowe miejsce ?
Swoją drogą, zastanawiam się, czy szalejące ceny to częsciowo nie wina słabszej ostatnio złotówy ?

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przypadek, czy znak, że handlarze z allegro znaleźli nowe miejsce ?"

Nie, poprostu chcac cos sprzedac osoba majaca srednio pojecie o audio robi wycene na podstawie innych zrodel. a ze allegro to najprostszy
sposob to efekt jest teg taki a nie inny.
"
"Swoją drogą, zastanawiam się, czy szalejące ceny to częsciowo nie wina słabszej ostatnio złotówy ?"

Jasna i oczywista rzecz. Bardzo duzo sprzetu jest sprowadzane zza granicy. Euro rosnie to i analogicznie ceny rosna w polsce.

moj sposob na okazje na allegro to jak mialem duzo czasu podczas pisania pracy inz. : zaznaczanie "wystawione w ciagu godziny ". Bo taka prawda ze duza okazja nie utrzyma sie dluzej niz godzine :]. i zagladanie jak najczesciej na allegro. jedyna rada ;p
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, chyba faktycznie nie ma innej rady. Tym bardziej, że siedzę przed kompem w robocie przez cały dzień..

aha.. znalazłem ciekawą stronę:
The Stereonow audiophile price guide for USED items
w sumie, to trzymamy się w średniej, nawet z tymi wysokimi cenemi na allegro.. I nawet te 7 stów za L. 410 nie wygląda teraz tak źle
no nic, pożyjemy - zobaczymy

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć..
już trochę mi głupio się tu wpisywać, ale naprawdę nie mam kogo zapytać :

Bardzo się już przyzwyczaiłem w myślach do Lux. L-405/410.
Z ogromnym wysiłkiem puszczam mimo oczu Lv-105 i Lv 101 oraz A-384..
Z niespotykaną u siebie cierpliwością nie zwracałem uwagi na ten wysyp Sony ES i innych..
Nie "wziął" mnie nawet Rotel 931 za 500,- z ogłoszenia na hifi.pl.
Dopiero kiedy pojawił się tam Marantz M80 za 650zł - zacząłem się łamać.. Czy 25 W w klasie A i (wg recenzji na hifi.pl )dość przeciętne 100W w AB - to jest sensowna alternatywa dla L-405/410 ?

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...