Skocz do zawartości

"stare" jako nowe


mad_A

Recommended Posts

No widziałem na pewnej stronie Cyrusa 2... szybko zamknąłem okno Opery icon_mrgreen.gif
I chyba nawet dźwiękiem nie przekona mnie do siebie.

Reloop.. bardzo ciekawe opinie. Zastanowię się.

Kurcze.. ja wiem, że to ma głównie grać, ale jakos tak mam, że wyglad/klimat/dusza - ma znaczenie.
Te wszystkie tematy o "pięknych tunerach" i starych wzmacniaczach.. to mnie strasznie bierze.
(Kiedyś pewnie weźmie mnie i lampa.. )
Te wszystkie Nady, CA, Arcamy.. zupełnie 'tego' nie mają.
Może za dużo chcę i wystarczy kupić stary tuner + takiego własnie reloopa ?
Masakra - wydziwiam jak stara baba..

p.s.
Jeśli chodzi o muzykę której słucham, to nie wiem, czy ten Marantz aż tak bardzo by odstawał..
W sumie przyzwyczaiłem się do okreslenia 'ciepły dźwięk' ale w domyśle słyszę 'gitarowy wygrzew'; takie brzemienie rockowej gitary z lat 70, odświeżone później w latach 90 przez niektórych wykonawców.
Ostatnio odkryłem kapitalnego gitarzystę bluesowego - John Mayer się nazywa.
Do tego jazz.. w którym ciągle raczkuję i chciałbym słuchać coraz więcej.
Do tego "The Yellow Shark" F.Z. czyli brzmienie orkiestrowe.
A jeszcze Richard Bona ze swoim basem. I głosem !
I Incubus, na przykład z innej strony..
Czyli - ciepłe (po mojemu icon_mrgreen.gif ) ale i naturalne brzmienie ? Tak to widzę.. ale nie wiem, czy to się wszystko da pogodzić w jednym wzmacniaczu z moimi KEF Q 35.

uff..
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
To może ja coś spróbuję podpowiedzieć.
A może jednak Yamaha? .... Oczywiście nie każda. O amplitunerach kina domowego, czy ogólniej o amplitunerach zapomnij w ogóle
Ale może któryś wysokich modeli z dawnych lat(z końca lat 80-tych). Konkretnie mam na myśli dwa modele AX-900 lub ciut niższa AX-700
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaczor
ax-900 nie ma sznas znalesc za 500-600 zl .. za 1 k tak. fakt jest to dobry wzmacniacz.

mad_a
rozumiem cie poniekad ze wzmacniacz ma wygladac i musi posaidac dusze. Jednak jezeli mialbym doplacac albo kupic duzo gorszego bo ladniej wyglada
to wolalbym slucahc przy zgaszonym swietle.

musisz wiedziec tez jedno. taki sprzet uzywany nie traci duzo na wartosci. kupisz za 500 .. sprzedasz z apol roku za 460 .. jak nie bedzie pasowalo
choc to rada juz jak bedzeisz bardzo zdesperowany i raczej na pocieszenie ;p


mozesz rozgladac sie za reloopem miedzy czasie jak bedziesz upatrywal wymarzonego luxmana. bo wzmacniacz nie jest zly .. i wygladem "pociesza oko" icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaczor -
dzięki, AX-900 trochę za droga, AX-700 już w zasięgu
jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, budżet sie dało trochę rozciągnać, tym bardziej, że Lx L-405 zaczęły chodzić po prawie 600zł..

kazalski -
no coś w tym jest , co piszesz.. dzięki
przy obecnych trędach - da się pewnie na tym nawet zarobić icon_mrgreen.gif
Jeżeli tak do tego podejść - to czemu nie poeksperymentować z tym, co jest; opinie o Reloopie rzeczywiście zachęcające..
rozejrzę się jeszcze za tą Yamahą (wyglad ! icon_mrgreen.gif )

dzięki za odzew, pozdrawiam



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie 9-setka trochę przydroga - sorrki poniosła mnie fantazja. Ale skoro 700 w zasięgu, to też nie jest zła propozycja. Zasadniczo - końcówki mocy podobne/jeśli nie identyczne jak w 900 setce. Sekcja zasilania - zbliżona, transformator - chyba taki sam tylko kondensatory chyba mniej markowe (tu uwaga - ta spawarka pożera 600W). Najpoważniejsze różnice są w preampie - jest on po prostu uboższy (w stosunku do 900-setki, brak regulacji tonów średnich, jednej pętli magnetofonowej oraz jakiś wyuzdanych filtrów).
Podejrzewałbym, że wbudowany preamp - gramofonowy może być niższej próby, z tyłu nie ma złoconych wtyków na wejściu CD.
Tak czy inaczej to wysoko wydajny prądowo wzmacniacz - zdolny napędzić praktycznie wszystkie kolumny. Sonicznie jest zbliżony do 900
a to znaczy że jest dobrze.
Do jakości AX-900 nie trzeba mnie przekonywać (mam takiego smoka icon_wink.gif )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaczor -
bardzo Ci dziękuję; właściwie to miałem Cię prosić, żebyś coś więcej napisał o 700 (w odniesieniu do 900), bo trudno znaleść jakieś opinie w 'ludzkim' języku. Natomiast na temat 900-ki prawie wszyscy rozpływają się w zachwytach.

W zasadzie mam teraz tylko jedną wątpliwość:
w recenzji hifi.pl na temat moich kolumn (KEF Q-35) jest napisane tak:
Cytat

Zbyt optymistyczne są firmowe specyfikacje dotyczące impedancji - określonej jako 6 omów. Minimum w rejonie przełomu basu i średnicy wynosi około 3,8 oma, natomiast w zakresie tonów wysokich impedancja spada aż do 2,6 oma. Na szczęście sygnały muzyczne nie niosą w tym zakresie większych mocy.

podczas gdy 700-ka ma pracować z kolumnami 8-16 ohm - tak ma napisane na tabliczce znamionowej
czy to się wzajemnie nie wyklucza?
z drugiej strony - tu znalazłem specyfikację 700-ki, gdzie podaje się 'Dynamic Power Per Chanel' dla obciążenia już od 1 do 8 ohm
Jak się to wszystko zbierze do kupy - czy, nie daj Boże, nie wyjdzie na to
że musze zmienić zakupione 2 tygodnie temu kolumny ? icon_mrgreen.gif
gdyby wszystko było OK, to długo bym się nie zastanawiał..

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo jeśli coś pomogłem to miło mi icon_biggrin.gif

Ja Ci powiem tak, Na mojej 9-setce jest napisane że pracuje na kolumnach od 8-16 omów....... dziś już takich nie uświadczysz.
Moja spawara napędza 6 omowe Wharfedale i daje radę (dodam, że jest jedynym wzmakiem z mojej kolekcji który dał radę wysterować w sposób zadowalający ten produkt kolumnopodobny).

Teraz czy 700 stka uciągnie KEF-y. Policzmy tak pi razy oko, zaokrąglając w górę na wyjściu przy 8 omach 130W czyli teoretycznie przy 4 omach 260W w kanał. 260 x 2 kanały = 520 W. Spawarka, żre 600W powinna dać radę pod warunkiem, że nie rozkręcisz na cały regulator. Jak rozkręcisz i tak prędzej spalisz kolumny niż wzmacniacz.

Poważnie - przy normalnym słuchaniu, więcej jak 20 - 25 wat w kanał raczej nie dasz. Przy takiej mocy ten wzmak wysteruje wszystko łącznie z wiekiem od trumny, taflą szkła a nawet płytą chodnikową.

Jeśli, zdecydujesz się na 700 setkę - odbieraj ją OSOBIŚCIE, żadnych kurierów. Niby kawał kloca - jednak przez swoją masę dość delikatny (od rzucania nim w transporcie lubią się "uaktywniać" zimne luty).
Skoro naciągnąłem cię, na wzmacniacz Yammy to może skusisz się na CD-ka jest kilka fajnych modeli z tej stajni (tzw. waga ciężka). Co poniektóre kosztowne to fakt ale w zamian zjadają na śniadanie kultowe Onkyo DX-7511, Audiomecę i parę innych CD-ków.
Gdybyś chciał coś więcej o Yammach się dowiedzieć polecam się.

Pozdrawiam




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wyglada na to, że pomogłeś icon_mrgreen.gif

Bardzo dziękuję ! 700-ka kupiona ( z Reloopem wygrała wyglądem.. przy zgaszonym świetle icon_wink.gif )
A czy na zawsze, czy na przeczekanie - to się okaże, gdy kiedyś postawię obok Lux. a może i Reloopa, bo barrdzo jestem ich ciekaw.

Aha.. te moje watpliwości w związku z kolumnami - to było w trosce o kolumny własnie a nie o wzmaka.
Wcale nie mam zamiaru ich palić i się zastanawiam co bedzie, kiedy Młody podejdzie, i przekręci gałę na max..

CD.. w zasadzie miałem już upatrzonego O. DX-7211 tu na miejscu. Ale jak widzisz, jestem dość otwarty na propozycje icon_mrgreen.gif
a to co napisałeś zabrzmiało ciekawie.
Tuner to ciągle jeszcze otwarta sprawa.

Ha! W zasadzie było do przewidzenia, że natychmiast po tym, jak COŚ kupię - na allegro wysypią się luxmany icon_mrgreen.gif
Ale jest OK. Sprawy idą w innym kierunku niż zakładalem, ale to fajny kierunek..

Więc..
bardzo Wam, Panowie, dziękuję za otwieranie oczu na różne strony, rozbudzenie ciekawości i namiętności do tych starych klocków..
Będę się dzielił dalszymi wrażeniami (i wątpliwościami pewnie też..)

serdecznie Was pozdrawiam

a.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wcale nie mam zamiaru ich palić i się zastanawiam co bedzie, kiedy Młody podejdzie, i przekręci gałę na max..


Nic nie będzie jeśli na stałe będziesz trzymał wciśnięty przycisk "Muting" icon_lol.gif Ten "magiczny" przycisk obcina moc wzmacniacza do jakiś 30 paru wat.

Jeśli chodzi o CD Yammy, do tego wzmaka to niestety adekwatny byłby dość kosztowny model. Nie ma co oglądać modeli serii. 3XX, 4XX itp. Ja to osobiście poleciłbym Ci model CDX-1100. Gra fantastycznie ale ...... cóż zawsze są jakieś ale. Ciężkie to jak siedem nieszczęść (14 kg), drogie jak sto diabłów (przy dzisiejszych cenach pewnie koło 1 kzł), jak padnie laser to jest kłopot z dokupieniem i teraz najlepsze - praktycznie niespotykany na allegro (zdarza się ale żadko). Tym niemniej polecam Ci ten klocek.

Sugerowałbym takie rozwiązanie kup jakieś CD (niech będzie np wspomniane przez Ciebie Onkyo) a potem ciułaj kasę na smoka Yamahy. Myślę, że prędzej uciułasz potrzebną kwotę niż znajdziesz taką na sprzedaż (na aukcjach widziałem jak dotąd dwa razy). Jak trafisz - satysfakcja gwarantowana. Sam posiadam ten model (jak również wspomniane gdzieś wyżej Onkyo 7511, Audiomecę i kilka innych CD-ków) - stąd moją opinię piszę na podstawie odsłuchu tego co wala się u mnie na półkach

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dobry Wieczór icon_smile.gif

Komplet sprzętu od kilku dni podgrzewa mi pokój.
Ostatnim nabytkiem był tuner a tydzień temu przywiozłem do domu forumowego CD.
Przywiezienie zostało poprzedzone odsłuchem u kol. kaczora, któremu niniejszym jeszcze raz bardzo dziękuję - także za gościnę i możliwość
posłuchania innych sprzętów icon_smile.gif
Nieststy czas mnie gonił.

Tak więc na zestaw składają się:

Yamaha AX-700
(interconect Tara Labs Prism 100a )
Onkyo DX-7511
Yamaha TX-350
KEF Q35 - na kablach które w momencie kupowania kolumn wydawały mi się rozsądne -
ProCab LS25/1

Nawet jakoś to wszystko wyglada. A jak gra ? Na moje, mało doświadczone, ucho: dość szczegółowo, przestrzennie, równomiernie i proporcjonalnie (dół/średnie/ góra) no i mocy pod dostatkiem. Może trochę bezbarwnie ? Ale jeszcze nie wiem czy to wada.

I wszystko byłoby OK, gdyby nie jeden drobiazg..

Kiedyś była taka piosenka, która w refrenie miała :
"kaczor, kaczor, coś narobił.."
icon_mrgreen.gif
To, o co chodzi, można sprowadzić do jednego słowa: Omak
Słowo audiofil do mnie nie pasuje..
Ja, przynajmniej dotąd, skupiałem się na słuchaniu muzyki a nie tego, jak ona brzmi.
Jenak odpalony przez kaczora zestaw: Omak + Audiomeca sprawił, że nie tylko powaliło mnie brzmienie dzwięków gitary S. Vai`a, które znam na pamięć od kilkunastu lat,
ale że zobaczyłem tę wibrującą strunę.. niesamowite odczucie.. !

Czuję się, jak ugryziony przez wampira icon_mrgreen.gif

Chyba stąd mam to wrażenie 'bezbarwności" moje zestawu. Na razie spróbuję na nim podkształcić swoją umiejętnośc 'słyszenia inaczej' a potem zobaczymy..
Dzięki Wam złapałem bakcyla - pewnie na Yamaszce się nie skończy, bo Luxman nie da mi spokoju i Reloop też.
Że nie wspomnę o Omaku. Czy innej lampie. Kiedyś. Raany..

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salem alejkum

No i ladnie wydalo sie, ze jestem wampirem icon_mrgreen.gif ........
Niezmiernie, mi milo ze moj zestaw zrobil na Tobie pozytywne wrazenie - szkoda, tylko ze tak malo mielismy czasu na odsluchy .......

Co do drobnych sugestii, w temacie przyszlych krokow do podjecia..
pomysl z dodatkowym DAC jest jak najbardziej dobry - tym bardziej ze jakbys celowal kiedys w Audiomece i tak bedzie Ci potrzebny.

Jest jeszcze druga kwestia, wzmacniacz - wzmacniaczem, Omak-Omakiem ale za bezbarwnosc winy nie ponosi Twoja AX-700. Czy moja AX-900 byla bezbarwna? ...... chyba nie (a AX-700 to prawie to samo). Moim skromnym zdaniem wine trzeba zwalic tu na kolumny. U mnie Omak gral z leciwymi (okolo 40 letnimi) Cervinami i zapewniam Cie to one tak czaruja. Moze nalezy poszukac jakis starych kolumn - dobrego modelu, ktory gra w "starym" stylu? Wydatek bedzie zapewne niewielki a zupelnie inny dzwiek. Mysle ze zyskasz wiecej niz kupujac inny wzmacniacz.

Pozdrawiam
kaczor

PS. Sorry za brak polskich znakow ale w afryce tego nie maja icon_sad.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za obie sugestie..

trzeba będzie się zastanowić zarówno nad DAC-em jak i nad kolumnami
możesz mieć kaczor rację -
te moje KEF-y miały mieć neutralne brzmienie i takie mają
podobnie chyba jest z Yamahą (bezbarwność to chyba niezbyt szczęśliwe słowo,
w dodatku brzmi nieco pejoratywnie a nie o to chodziło)
być może 'moje brzmienie' to jest własnie taki 'ocieplony grzmot' icon_mrgreen.gif

no ale to wszystko musi odczekać aż odetchnę finansowo..

tymczasem pocieszyło mnie porównanie mojego zestawu (w sumie ok. 1 500 zł nie licząc kosztów transportu) z
zestawem mojego kolegi, który kupił nowe KD Yamahy 5.1 za ok. 2 000 zł w tym zestaw kolumn Prism (główne 4-drożne)
na 'straight' stereo brzmiało strasznie płasko a na '5.1 stereo' brzmiało 'ślicznie' i przestrzennie ale miałem wrażenie
że Richard Bona śpiewa trzymając się za nos... kolega na razie jest zadowolony, ale jeszcze nie był u mnie icon_mrgreen.gif

ze starymi kolumnami jest (dla mnie) ten problem, że jest ich mnóstwo i
trudno sie rozeznać co jest warte zachodu a co nie
więc być może za jakieś pół roku odgrzeję ten temat i Was trochę podpytam


dzięki i pozdrawiam

a.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo icon_smile.gif

Cytat

ze starymi kolumnami jest (dla mnie) ten problem, że jest ich mnóstwo i
trudno sie rozeznać co jest warte zachodu a co nie



Nie tylko dla Ciebie oj nie tylko, ja na ten przykład swoje dziadki kupiłem z polecenia ........

Dobra rada w temacie starych kolumn "napadnij" zukzukzuka ...... on polecił te Cerviny icon_wink.gif

W kwestii nowoczesnego KD Yamahy - wiesz już dlaczego tak gorąco odradzałem nowomodne "g....." icon_redface.gif a sugerowałem zwrócenie uwagii na starsze za to wyższe modele - myślę, że podzielasz moje zdanie w tej kwestii.
(Jak miałeś okazję się sam przekonać - swoje niepochlebne zdanie opieram na posiadanym osobiście, niestarym zestawie KD szacownej niegdyś firmy na Y...)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...