Skocz do zawartości

Farba pod ekran na scianie


Tenfilip

Recommended Posts

Hej,

Mam nadzieje, ze taki temat tutaj przejdzie, mysle,ze dotyczy wielu z nas:

Jaka farba pomalowac sciane ktora jest ekranem? Teraz mam jakas tam biala sprzed 8 lat i chce to odswiezyc. Dalej chce zeby "normalnie" wygladala jak biala sciana, moze sie zdecyduje doczepic jakies czarne pasy, ale narazie w gre wchodzi odamlowanie calego salonu. Macie jakies sugestie? Rzutnik to Epson TW5300, rzut z niespelna 4 metrow. Najchetniej zwiekszylbym kontrast, ale z tego co gdzies widzialem, do tego uzywa sie farby ktora jest szara, wiec tak sobie w salonie. Niby moge to zrobic, ale nie chce pozniej patrzec na placek szarej sciany, a calego salonu na szaro nie zrobie:)
Salon i tak musze odmalowac, wiec nawet nieduza poprawa jest mile widziana. 

Dajcie znac, czy macie jakies doswiadczenia i sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też to czeka, i jednak będzie szara ściana ;) Jedna ściana w innym kolorze potrafi fajnie zagrać wizualnie, trochę zmienić percepcję wymiarów pomieszczenia.

Jeśli chodzi o rodzaj farby - robiłem trochę poszukiwań i dość powszechnie polecana jest Tikkurila Feelings Interior albo Optiva 3 lub 5, ale podejrzewam, że nie będzie istotnie lepsza od innej matowej farby z tej półki cenowej (Beckers, Flugger...)

Możesz pójść na całość i ogarnąć Screen Goo albo inną typowo 'projektorową' farbę, ale to już spory wydatek, który ma sens wg. mnie tylko, jeśli ścianę masz przygotowaną pod ekran perfekcyjnie, doskonale wyprostowaną i wyrównaną, ew. do malowania sztywnego ekranu DIY.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Konrad Kulwicki napisał:

Mnie też to czeka, i jednak będzie szara ściana ;) Jedna ściana w innym kolorze potrafi fajnie zagrać wizualnie, trochę zmienić percepcję wymiarów pomieszczenia.

Jeśli chodzi o rodzaj farby - robiłem trochę poszukiwań i dość powszechnie polecana jest Tikkurila Feelings Interior albo Optiva 3 lub 5, ale podejrzewam, że nie będzie istotnie lepsza od innej matowej farby z tej półki cenowej (Beckers, Flugger...)

Możesz pójść na całość i ogarnąć Screen Goo albo inną typowo 'projektorową' farbę, ale to już spory wydatek, który ma sens wg. mnie tylko, jeśli ścianę masz przygotowaną pod ekran perfekcyjnie, doskonale wyprostowaną i wyrównaną, ew. do malowania sztywnego ekranu DIY.

No chyba u mnie to nie przejdzie. Jest tez taki problem, ze to wynajmowane mieszkanie, wiec odchodzac musilabym jeszcze malowac z powrotem z tego szarego na bialy. 
To jest dominujaca sciana w salonie, wiec troszke by ten szary na calej powierzchni byl dobijajacy chyba - po prostu to mieszkanie zawsze bylo biale i nie chcemy tutaj szalec:)
Ostatecznie moglbym sie zdecydowac na szary placek pod ekran, ale najpierw chcialbym sprobowac z bialym - i tak musze caly salon odmalowac, wiec jak mi nie przypasi, to bede kombinowal dalej. Ostatecznie moglbym najpierw szary placek a potem przy malowaniu salonu wrocic do bialego... decyzje, decyzje:)

Dwa pytania:

- jak planujesz dobrac odcien ? Bedziesz robil testy?

- jakbym wracal do bialego, to jest duzo roboty zeby to zamalowac tak,zeby sie zlalo? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tenfilip napisał:

- jak planujesz dobrac odcien ? Bedziesz robil testy?

- jakbym wracal do bialego, to jest duzo roboty zeby to zamalowac tak,zeby sie zlalo? 

Raczej tak, ze 3 odcienie sprawdzę.

Nie sądzę, by z kryciem był duży problem - ewentualnie będą niezbędne 2 warstwy (które i tak są zalecane). Przy matowej farbie przemalowywanie raczej nie niesie też dużego ryzyka, że coś się będzie odspajać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skad bierzesz taki probnik? Mi podpowiedzieli,ze musze cos takiego kupic:

https://www.estudiokoloru.pl/farby-do-wnetrz/tikkurila-optiva-matt-5-045-litra?search_query=Opitva+Matt+5&results=32
Troche to smieszne, bo 3 takie i w sumie juz mam ekran;) A z drugiej strony nie smieszne, bo placic po 20 zl za kolor (plus robota) to troche sporo, ale chyba nie maja kawalkow material w tych kolorach z ta farba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw malowanie:
CoPes8I.jpg
Potem testy:

MySPZTP.jpg

Pewnie zostanie przy J499. H za ciemne. Prawdę mówiąc, bardzo kusi biała,żeby nie mieć ciemno w salonie, ale na razie zrobię tak i zobaczę jak wyjdzie.
Ktoś wie, gdzie dostanę welurowe pasy czarne do ramki? Chcę tak oblepić i zrobić obramówkę.
 

BTW konkluzja - im jaśniejszy rzutnik, tym można dać ciemniejszą farbę i mieć lepszą czerń.

Edytowano przez Tenfilip
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
22 minuty temu, Paweł 1234 napisał:

cześć śledzę wasza konwersację bo mam podobny problem - czym ostatecznie pomalowałeś i jak ci to finalnie wyszło?

Nie pamietam dokladnie, porobilem probki i wybralem to, co wygladalo najlepiej. Pozniej to co zostalo zmieszalem i dodalem do tego docelowego koloru:) Ramki polecam zrobic z czarne tasmy malarskiej. 

Wyszlo fajnie, niestety widac rozne niedoskanlosci mojego pedzla, ale nie przeszkadza to jakos strasznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.10.2021 o 11:43, Tenfilip napisał:

Nie pamietam dokladnie, porobilem probki i wybralem to, co wygladalo najlepiej. Pozniej to co zostalo zmieszalem i dodalem do tego docelowego koloru:) Ramki polecam zrobic z czarne tasmy malarskiej. 

Wyszlo fajnie, niestety widac rozne niedoskanlosci mojego pedzla, ale nie przeszkadza to jakos strasznie.

ale zadowolony jesteś z efektów? chodzi mi o obraz ..

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...