Skocz do zawartości

KD 5.1.2 + druga strefa. Jaki amplituner? Dobry wybór głośników?


SMiGACZ

Recommended Posts

Witam, poszukuję odpowiedniego amplitunera do mojej sytuacji. Robię Atmos 5.1.2 w dużym otwartym salonie 80% filmy/tv i 20% muzyka (dance, elektroniczna) + dodatkowa strefa na tarasie do weekendowego grania.
Jestem po odsłuchach Klipsch RP-600M z Onkyo TX-NR686 i jak dla mnie całkiem fajnie to zagrało, dźwięk mi sie spodobał. Jednak zastanawiam czy aby na pewno tej klasy amplituner wystarczy do tego co chcę zrealizować (kino + niezależna druga strefa)? 

Jaki amplituner należałoby tu zastosować żeby zagrało jeszcze ciut lepiej i obsłużyło tyle kanałów dokładając możliwie najmniej?

Głośniki w 5.1.2 wstępnie zaplanowałem takie:
Klipsch RP-600M - fronty (muszą być monitory lub bardzo niskie podłogówki, taki układ..)
Klipsch RP-404C - centralny
Magnat IC82 - instalacyjne surround (juz zamontowane)
Magnat IC82 - instalacyjne sufitowe (juz zamontowane)
Klipsch R-115SW - subwoofer

Ma to sens? Może coś lepszego w tym pułapie cenowym? :)

Taras:
? - jakieś dwa zewnętrzne całoroczne, coś ktoś poleci?

Edytowano przez SMiGACZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Wybrałeś na prawdę bardzo dobry zestaw. Aby uzyskać pełne brzmienie Onkyo 686 byłby odpowiednim rozwiązaniem. Alternatywą może być Onkyo RZ840, który zagra zdecydowanie lepiej w stereo. Denon AVR X3600h będzie cieplejszy i dociąży brzmienie. Wszystko zależy od Twoich preferencji. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dziękuję za typy. A odnosząc sie do niezależnej drugiej strefy, każdy z wymienionych amplitunerów bez problemu obsłuży 5.1.2 odtwarzane w salonie i stereo grające co innego na tarasie?

Dodatkowo chciałem dopytać o powszechnie polecaną Yamahe RX-V685, czy ona wpasowałaby się w moje zastosowanie? Z opisów dostępnych na necie wygląda że tak, do tego jest sporo tańsza. 
Jak wypada dźwiękowo w porównaniu z wymienionym Denonem i Onkyo? 

Edytowano przez SMiGACZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie będzie z Onkyo.

Jeśli chcesz Klipscha to idż w Denona. I jeśli stanie na RP600m to nie ma sensu iść w nić powyżej X2600. Chyba że tylko po to aby mieć wyjście pre out i znacznie lepszą kalibrację to wtedy X3600. Ale dźwiękowo czy też wydajnie z RP600 zagra tak samo, lub bardzo podobnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Witam,

A da się zastosować takie połączenie 7.1.4 + stereo strefa 2:

Marantz SR 7015 (lub SR 6015) + Marantz PM 8006

I teraz PM 8006 zasila dwie kolumny przednie, a AV pozostałe 5.1.4 i dwa głośniki z drugiej strefy?

Planuję iść w Focal Aria i konfigurację 5.1.2 zmieniłem właśnie na 7.1.4 + dodatkowy wzmacniacz, aby lepiej wykorzystać potencjał frontów i skoro one będę jako preout to zastanawiam się, czy nie da się tych wolnych zacisków podłączyć jako strefa 2?

I drugie pytanie - czy zyskam coś więcej na 7015 niż 6015 w takiej konfiguracji (nie mówimy tutaj oczywiście o dodatkowym HDMI z przodu i dodatkowej linijce wyświetlacza).

Mati

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie myślałem - przesiadka na 8015 to przy koszcie klocka odpada - to już wolę osobny wzmacniacz z bluetooth tylko na taras (choć zawsze myślałem o kinie na tarasie z projektorem).

a czytałem właśnie wątek Marcin777 - budżet jakim dysponuję to 25-35kPLN.

ale z uwagi na małe dzieci (i to się przez najbliższe kilka lat nie zmieni) i układ salonu muszę umieścić głośniki na suficie (poza frontami i subem).

wrysowałem to do CADa i wchodzi tak:

image.png.e6391ba5c0d3774836071562ddcf0fb7.png 

Na fioletowo meble, na niebiesko ściany (ta po lewej nie ma okien), na żółto lampy i ten duży kwadrat to klima kaseton) sufit podwieszany.

Front Aria 926 lub 936

SUB REL 1205

ATMOS 4x Focal 100 IW 5

Surround 4x Focal DOME Flax (skierowane pod kątem w kierunku słuchacza)

Salon ma 7x6 ponad 42m2 i jest otwarty na kuchnię i przedpokój i ma wysokość około 2,8m (jak brakuje jakiś wymiarów to napiszcie - zdejmę z CADa)

Kąty pomiędzy głośnikami podpisałem - złapałem też odległości atmosów.

 

I teraz pytanie czy 7.1.4 (ze wzmacniaczem) i osobny wzmacniacz pod strefę 2?

Czy może taka konfiguracja w salonie z głośnikami podwieszonymi nie ma sensu i zrezygnować z niej na rzecz 5.1.4 (i wtedy strefa 2 z dodatkowym wzmacniaczem da radę) lub 5.1.2 i wtedy nawet sam amplituner da radę? 

System 70% kino, 20% konsola, 10% muzyka (rock).

 

Edytowano przez Mateusz Wolski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie kino z surroundami montowanymi w suficie, to nie jest pomysł, któremu kiedykolwiek przyklasnę i bez znaczenia, czy to ma być 7.1.4, 5.1.4, czy 5.1.2. 

Mając na uwadze, jaki założyłeś budżet, to osiągnięty efekt będzie zupełnie niewspółmierny z poniesionymi nakładami finansowymi. 

Zawsze jestem zdania, że jak nie masz warunków na kino, to nie pchaj się w nie - wywalony hajs w błoto

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie "po coś" tylko dla pieniędzy. Marketing.

Soundbary też "obsługują" 9.1, gdzie z belki leżącej pod TV, dźwięk ma otaczać Cię z każdej strony ;) To teraz poszukaj rysunku prawidłowego rozstawienia 5.1 wg. Dolby

Oczywiście zrobisz, jak uważasz, Twoje pieniądze kolego i nic mi do tego. Ja w każdym razie takiego rozwiązania nie polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na podstawie tego rysunku 5.1.4 i 7.1.4 robiłem projekt rozmieszenia głośników ;)

kąty atmosów na suficie również wyszły dobrze - jedynie fronty te 21 stopni lekko za mało - ale tego nie poprawię, ba mam ścianę z jednej i kominek z drugiej strony.

docelowo jak dzieciaki będą miały +10 przerobię tyle na podstawki.

a spuszczenie ich 85cm w dół od sufitu (tylko nie wiem co na to żona)?

image.png.f3726c8484636a44a84ffd7632a59037.png

 

Jakie inne rozwiązanie?

Tylko stereo?

Czy stereo + center + sub i atmosy bez surround - bo takie coś wydaje mi się również kulawe ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Mateusz Wolski napisał:

a spuszczenie ich 85cm w dół od sufitu (tylko nie wiem co na to żona)?

I to już jest jakiś kompromis. Ale z żoną musisz poradzić sobie sam ;) 

28 minut temu, Mateusz Wolski napisał:

Czy stereo + center + sub i atmosy bez surround - bo takie coś wydaje mi się również kulawe ;)

jestem tego samego zdania

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na rysunku widać takie dwa żółte prostokąty - to lampy które są około 100cm od sufitu.

i głośniki 85cm od sufitu by wisiały - czyli prawie jak lampy - ja zrozumiem po co, ale kobiecie (nie każdej, ale na pewno) nie przetłumaczysz ;)

Do tego jeden centralnie nad krzesłem - a ja mam 2,00m wzrostu i musiałbym uważać na kolejne 4 rzeczy w salonie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mateusz Wolski napisał:

na rysunku widać takie dwa żółte prostokąty - to lampy które są około 100cm od sufitu.

i głośniki 85cm od sufitu by wisiały - czyli prawie jak lampy - ja zrozumiem po co, ale kobiecie (nie każdej, ale na pewno) nie przetłumaczysz ;)

Do tego jeden centralnie nad krzesłem - a ja mam 2,00m wzrostu i musiałbym uważać na kolejne 4 rzeczy w salonie...

no i kobieta użyła dużo niecenzuralnych słów na propozycję podwieszenia głośników.

więc zostają tylko te przy suficie.

ponawiam więc pytanie jest sens pchać się 7.1/5.1 + atmos czy zleje się to w całość i szkoda kasy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mateusz Wolski napisał:

na rysunku widać takie dwa żółte prostokąty - to lampy które są około 100cm od sufitu.

i głośniki 85cm od sufitu by wisiały - czyli prawie jak lampy - ja zrozumiem po co, ale kobiecie (nie każdej, ale na pewno) nie przetłumaczysz ;)

Do tego jeden centralnie nad krzesłem - a ja mam 2,00m wzrostu i musiałbym uważać na kolejne 4 rzeczy w salonie...

Ja tam przetłumaczę, nie mam z tym problemu.

11 godzin temu, Mateusz Wolski napisał:

no i kobieta użyła dużo niecenzuralnych słów na propozycję podwieszenia głośników.

więc zostają tylko te przy suficie.

ponawiam więc pytanie jest sens pchać się 7.1/5.1 + atmos czy zleje się to w całość i szkoda kasy?

Czyli przegrałeś?

:(

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...